Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή Πρόβλημα σε διάδρομο γυμναστικής-Βοήθεια!!!

    Παιδιά γεια χαρά
    Ένας φίλος μου έχει έναν διάδρομο γυμναστικής περίπου 10 χρόνια
    Δεν τον χρησιμοποίησε εντατικά όλα αυτά τα χρόνια εκτός από τους τελευταίους δύο μήνες που τον χρησιμοποιεί μέρα παρά μέρα για καμιά ώρα
    Προχτές και ενώ ο διάδρομος ήταν σε λειτουργία ξαφνικά μου είπε ότι η ταχύτητα του άρχισε να μειώνεται βαθμιαία μέχρι που σχεδόν σταμάτησε. Εγώ πήγα σπίτι του άνοιξα τον διάδρομο τον έβαλα να δολέψει και είδα ότι το μοτέρ ( 230 volt, 4300 στροφές, 2,75 ίππων με μόνιμους μαγνήτες και καρβουνάκια) κάνει να να ξεκινήσει αλλά δεν ανεβάζει στροφές. Στο μεταξύ ακούγονται και κάτι ήχοι "τακ-τακ" ( δεν μπορώ να το πω καλύτερα) από το μοτέρ. Καρβουνάκια δεν είναι τα άνοιξα και έχουν " ψωμί". Πάει το μυαλό σας στο τι μπορεί να φταίει? Σας παραθέτω φωτογραφίες και από εδώ

    https://rapidshare.com/files/2321421431/Βίντεο0001.3gp

    μπορείτε να κατεβάσετε ένα μικρό βιντεάκι που τράβηξα.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Συνημμένο Αρχείο 31889Συνημμένο Αρχείο 31890Συνημμένο Αρχείο 31891Συνημμένο Αρχείο 31892Συνημμένο Αρχείο 31893Συνημμένο Αρχείο 31894

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παιδιά επανέρχομαι με καινούργια βίντεο που τράβηξα
    Το πρόβλημα φαίνεται στο παρακάτω βίντεο που ανέβασα στο youtube

    http://www.youtube.com/watch?v=CX__U...ature=youtu.be

    Αρχικά να πω ότι απομονωνοντας το μοτέρ από τη πλακέτα η πλακέτα βγάζει μία τάση 278-280 volt ( στην κλίμακα dc του πολυμέτρου). Πάνω η πλακέτα λέει input 220-230 volt ac και max output 200 volt dc
    Στην συνέχεια με συνδεδεμένο το μοτέρ συνέδεσα παράλληλα και το πολύμετρο να δω τι ρεύμα δίνει και πήρα τις ενδείξεις που θα δείτ στο παρακάτω βίντεο

    http://www.youtube.com/watch?v=6A6Lm...ature=youtu.be

    Όποιος μπορεί παρακαλώ ας βοηθήσει
    Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ba99297 : 19-04-12 στις 15:04

  3. #3
    ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη , σε απάντηση του ωραία διατυπωμένου μηνύματος που έστειλες,
    εχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα είναι αποκλειστικά στην πλακέτα που τροφοδοτεί το μοτέρ.

    Δια αλληλογραφίας δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο,
    η ποιο ρεαλιστική λύση, είναι να βρεις μια καινούργια.
    Θεωρητικά και η παλιά επισκευάζεται, αλλά δεν φαίνεται να έχεις γνώσεις και εργαλεία για κάτι τόσο προχωρημένο.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Κυριάκο σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου
    Όπως πολύ σωστά κατάλαβες δεν είμαι ηλεκτρονικός ( αν και πολύ θα το ήθελα ). Προσπαθώ όμως με τέτοιες ευκαιρίες να μαθαίνω ένα δύο πράγματα κάθε φορά. Από εργαλεία έχω μόνο ένα κολλητήρι και ένα πολύμετρο. Αυτά βέβαια μου έδωσαν την δυνατότητα να αλλάξω πυκνωτές σε μια χαλασμένη οθόνη που μου έδωσε κάποιος δωρεάν και τώρα την έχω και λειτουργεί κανονικά. Θεωρώ ότι είμαι σε θέση να αλλάξω κάτι στην πλακέτα αν αυό χρειάζεται απλά ξεκόλλημα και αντικατάσταση με κάτι αντίστοιχο. Αυτό το "κάτι" εννοείται ότι θα είναι κανένας πυκνωτής καμιά δίοδο κανένα τρανζίστορ καμιά αντίσταση ( όχι φυσικά ολοκληρωμένο). Η πλακέτα μου φάνηκε αρκετά απλή και θεωρώ οτι αν βρω πιο είναι το ελλατωματικό ανταλλακτικό μπορώ με λίγο προσοχή να το αντικαταστήσω. Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου. Να είσαι καλά

  5. #5
    Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Φιλε Βαγγελη , αν μπορεις βγαλε μια σωστη φωτογραφια απο την πλακετα και ανεβασε την εδω.
    Επισης ξαναβαλε μπρος τον διαδρομο και δες τι ζεσταινεται στην πλακετα...αφου βγαλεις την μπριζα
    ..εννοειται.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Σάββα σε ευχαριστώ για την απάντηση
    Εδώ μερικές φωτογραφίες από την πλακέτα. Οι φωτογραφίες είναι από κινητό. Να βγάλω καλύτερες ?
    Και στις τρεις φωτογραφίες τα δύο καλώδια (μαύρο κόκκινο) κάτω αριστερά πάνε στο μοτέρ.
    Να ξαναθυμίσω ότι ενώ η πλακέτα λέει οutput 200 volt, όταν την μετράω με αποσυνδεδεμένο το μοτέρ μου δίχνει 278-290 volt
    Το τι δίχνει με το μοτέρ συνδεδεμένο φαίνεται στο δεύτερο βίντεο που αναφέρω παραπάνω στην δεύτερη ανάρτηση. Τα βίντεο και οι εικίονες της πρώτης ανάρτησης μην τα λαμβάνεται υπόψιν
    Σάββα τι είναι αυτό το οποίο το οποίο αν ζεσταίνεται μπορεί να έχει πρόβλημα?
    Το εξάρτημα δεξιότερα του πυκνωτή με το μεταλλικό περίβλημα πως λέγεται?

    Αυτά για να μαθαίνουμε κιόλας...


    Εικόνα0456.jpgΕικόνα0451.jpgΕικόνα0455.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ba99297 : 20-04-12 στις 17:05 Αιτία: Διόρθωση-συμπλήρωση

  7. #7
    Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Αν και δεν φαινεται πολυ καλα, τελος παντων, εχει μια ψυκτρα στο κατω μερος της φωτο,
    ξεβιδωσε την για να δουμε του ημιαγωγους (2 μπορω να διακρινω)το πιο πιθανο να ειναι
    καμμενος ο ενας, επισης στο κεντρο περιπου της πλακετας εχει αλλη μια ψυκτρα(αν δεν κανω λαθος)
    απο κατω πιστευω οτι εχει ενα ολοκληρωμενο, αν μπορεις να δεις ποιο ειναι θα ηταν καλα,
    βγαλε και μια φωτο απο κατω το τυπωμενο(πλακετα).
    Ο ηλεκτρολυτικος δεν φαινεται αρπαγμενος, αλλα εγω θα τον αλλαζα προληπτικα,
    γιατι απο οτι φαινεται ειναι παλιος ο διαδρομος και τραβαει πολυ ζορι το συγκεκριμενο εξαρτημα.

    υ.γ αποφευγω να αναφερθω στο μοτερ, ελπιζω να μην εχει αρπαξει.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη teo_GR
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    καμια καλλητερη φωτο

  9. #9
    Το avatar του χρήστη -nikos-
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    εν πλω
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ba99297 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ( 230 volt, 4300 στροφές, 2,75 ίππων με μόνιμους μαγνήτες και καρβουνάκια) κάνει να να ξεκινήσει αλλά δεν ανεβάζει στροφές. Στο μεταξύ ακούγονται και κάτι ήχοι "τακ-τακ" ( δεν μπορώ να το πω καλύτερα) από το μοτέρ. Καρβουνάκια δεν είναι τα άνοιξα και έχουν " ψωμί". Πάει το μυαλό σας στο τι μπορεί να φταίει?

    πριν ασχωληθεις με την πλακετα κανε κατι ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ [απορω που δεν το προτινε κανενας]

    μας λες ''230 volt, 4300 στροφές, 2,75 ίππων με μόνιμους μαγνήτες και καρβουνάκια''

    βαλε ενα βολτομετρο στους ακροδεκτες του μοτερ και βαλτο να δουλεψει
    ωστε να σιγουρευτης αν ειναι εναλασσομενου ρευματος η συνεχους,,,
    αν δεν δουλευει βαλε το βολτομετρο στην εξοδο της πλακετας.
    -
    μετα αφου δεις τι ρευμα θελει τροφωδοτισε ξεχωριστα το μοτερ με το καταληλο βολταζ
    Να σιγουρευτεις οτι το μοτερ δουλευει η οχι.
    μετα ασχολισου με την πλακετα,,,,που οπως λεει και ο κυριακος υπαρχει ετιμη με κανα 65αρι.

    αν θες βγαλε φοτο του μοτερ.






    αν δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο τα παραπανω
    ασε.....τις φωτογραφιες και παρε τηλεφωνο μαστορα.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ τα μέλη Κυριάκος 69, -Nikos-, teo_GR, KOKAR, spiroscfu, Stergios_[.gr], TSAKALI για τις μέχρι τώρα απαντήσεις τους, είτε με την μορφή ανάρτησης είτε με την μορφή προσωπικού μηνύματος. Με βάση τα όσα μου έχετε μέχρι τώρα προτείνει θα κάνω τα εξής
    Αυριο θα πάω στο σπίτι του φίλου μου να βγάλω πάνω από τον διάδρομο το μοτέρ και την πλακέτα
    Το μοτέρ θα το πάω σε έναν φίλο μου που κάνει περιελίξεις μοτέρ και λογικά θα έχει 200 volt dc για να το δοκιμάσει
    Από εκεί και πέρα θα βγάλω καθαρές φωτογραφίες με φωτογραφική και θα τις ανεβάσω για να μπορείτε εσείς που με συμβουλεύετε , να έχετε καλύτερη εικόνα
    Θα κάνω και μια προσπάθεια αλλαγής του μεγάλου πυκνωτή ή αλλαγή όποιου εξαρτήματος μου προτείνετε ότι μπορεί να χρειάζεται αλλαγή ( εφόσον φυσικά μπορέσω να κάνω την αντικατάσταση). Στην τελική αν δεν βγει άκρη ψάχνω να βρω την πλακέτα
    Και πάλι σας ευχαριστώ όλους παιδιά

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ηλεκτρκό διάδρομο Axxon
    από npfirst στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-20, 20:06
  2. Πρόβλημα με διάδρομο γυμναστικής
    από darksight στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-10, 03:16
  3. Βοήθεια με πλακέτα διαδρόμου γυμναστικής
    από cool_jonnys στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-09, 01:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας