Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37
  1. #11
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από safetec Εμφάνιση μηνυμάτων

    3/για το δευτερο που σχολιασες ο τυπος της ισιος εινε W = V * A ( W EINE H ΗΣΧΗΣ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΕΙΝΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ..... ΤΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΙΟΥ ΕΙΝΕ ΤΑ V ΒΟΛΤ ΚΑΙ Α ΕΙΝΕ ΤΑ ΑΜΠΕΡ ) ΒΑΛΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΗΝ ΙΣΧΗΗ ΣΟΥ 1500 ΒΑΤ ΠΟΥ ΕΙΝΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΕΞΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΣ ΠΟΣΑ ΑΜΠΕΡ ΘΑ ΤΡΑΒΑΣ !!!

    ΑΠΛΗ ΜΕΤΡΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ
    Ε δεν μπορω πια...Δηλαδη απο που βγαινει οτι η ισχυς του μοτερ ειναι σταθερη;;;;Δηλαδη αν το μοτερ το τροφοδοτησεις με 1V και μετα με 230V αυτο παντα θα βγαζει την ιδια ισχυ;;Ειμαστε καθολου σοβαροι;Αυτα που γραφεις τα διαβαζεις καθολου μετα;;
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #12

    Προεπιλογή

    αφού είναι καινούριος ο διάδρομος νομίζω οτι το καλύτερο είναι να μην τον πειράζεις και να τον πας για επισκευή αφού θα είναι εντός εγγύησης.

  3. #13
    safetec

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε δεν μπορω πια...Δηλαδη απο που βγαινει οτι η ισχυς του μοτερ ειναι σταθερη;;;;Δηλαδη αν το μοτερ το τροφοδοτησεις με 1V και μετα με 230V αυτο παντα θα βγαζει την ιδια ισχυ;;Ειμαστε καθολου σοβαροι;Αυτα που γραφεις τα διαβαζεις καθολου μετα;;
    η ισχης του μοτερ σου 1500 w σωστα ??? οποτε εχουμε και λεμε

    για να αποδωσει ο κηνητηρας αυτα τα 1500 w θελει μια ταση (220 βολτ η σωστη και μερικα αμπερ ρευμα .....)

    οποτε εχουμε και λεμε 1500 = 220 * A -) A = 1500/220 = 6.8

    OPOTE Ο ΚΗΝΗΤΗΡΑΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ 1500 w ΙΣΧΗΗ ΔΗΛ 2 ΙΠΟΥS POY EINE TO MOTER ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑΣΗ ΔΙΚΤΙΟΥ 220 ΒΟΛΤ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΡΕΥΜΑ ΕΝΤΑΣΗΣ 6.8 ΑΜΠΕΡ

    1500W = 220 BOLT * 6.8 AMPER Ο TYPOS EINE W=V*A (ΤΟ ΔΙΧΝΟ ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΓΙΝΕΤΕ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΜΗΤΟΝΑ )

    η ταση εινε αντιστροφος αναλογη της εντασεις δηλ οσο ανεβενει η ταση μιωνετε η ενταση δες παραδιγμα τα καλωδια της υψηλης της δεη εινε πολυ ψηλα σε παχος οσο πιο πολυ υψηλα ανεβαζουνε τα βολτ τοσο πιο ψηλη εινε η διατομη του καλωδιου και για αυτο βαζουν πολους μετασχηματιστες στης πολης για οικονομια καλωδιων

    σκεψου δεν θα ηταν πολυ πιο ευκολο τα εργοστασεια της δεη αντι για 15000 βολτ να βγαζοουν 220 απευθιας ????


    οποτε εχουμε και λεμε για να επανελθουμε οσο μιονετε η ταση του δικτιου η ενταση μεγαλωνει ο κηνητηρας για να βγαλει 1500 βατ θελει 220 βολτ και 6.8 αμπερ αν εσυ του δωσεις 180 βολτ αυτος τη θα κανει ?? για να υπερνικησει το φορτιο και να βγαλει τα 1500 βατ θα ζιτισει παραπανο αμπερ

    π.χ w = v * a =) 1500 = 180 *A =) A = 1500/180 = 8.3

    ΔΕΣ ΔΙΑΦΩΡΑ ΜΕ ΤΑΣΗ 220 ΤΡΑΒΑΕΙ 6.8 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑΣΗ 180 ΒΟΛΤ ΤΡΑΒΑΕΙ 8.3

    ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ??? ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΟ ΛΕΝΕ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΙΝΕ ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΧΑΛΑΝΕ ΚΑΙ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΟΙΛΕΚΤΡΙΚΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΛΟ ΛΑΘΟς ΤΑΣΕΙΣ ΔΕΙΤΕ Ο ΚΗΝΗΤΗΡΑΣ ΜΕ ΠΟΣΑ ΑΜΠΕΡ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΣΑ ΑΜΠΕΡ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΤΑΣΗ

    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΛΟΥ ΑΥΤΟΥ ΕΙΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΣΑΦΟΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΣΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΠΑΡΕΤΗΤΑ ΘΕΡΜΙΚΑ



    ΣΚΕΠΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΣΕ ΤΕΧΝΙΚΟς ΝΟΜΙΖΩ ΣΤΑ ΘΕΡΜΙΚΑ ΠΡΟΣΤΑΣΕΙΑΣ ΤΩΝ ΚΗΝΗΤΗΡΩΝ ΤΙ ΡΗΘΜΙΖΟΥΜΕ ???

    ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΑΜΠΕΡ !! ΓΙΑΤΙ ??? ΔΕΣ ΤΟΥς ΠΙΟ ΠΑΝΟ ΤΥΠΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΔΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ

  4. #14
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από safetec Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε εχουμε και λεμε για να επανελθουμε οσο μιονετε η ταση του δικτιου η ενταση μεγαλωνει ο κηνητηρας για να βγαλει 1500 βατ θελει 220 βολτ και 6.8 αμπερ αν εσυ του δωσεις 180 βολτ αυτος τη θα κανει ?? για να υπερνικησει το φορτιο και να βγαλει τα 1500 βατ θα ζιτισει παραπανο αμπερ
    Ε δεν μπορω αλλο,δεν ασχολουμαι..Καλα οτι πεις..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #15

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Φίλε γιάννη απο την στιγμή που στον τύπο το W είναι ανάλογο του V δεν μπορεί να μένει σταθερό το W ισχύει πως όταν ρίχνεις την τάση ανεβαίνουν τα Αμπερ λόγω ΑΔΜΕ(αρχή διατήρησης ενέργειας) αλλά όχι για πολύ και μετασχηματίζοντας τον παραπάνω τύπο ίσως το καταλάβεις καλύτερα P=V^2/R ότι τελικά η ισχύ είναι ανάλογη της τάσεως!

    Τα αμπέρ ανεβαίνουν όταν για δεδομένο μηχανικό φορτίο στον κινητήρα και πέσει η τάση ο κινητήρας προσπαθεί να υπερνικήσει την πτώση του δυναμικού (ΑΔΜΕ) για αυτό εμφανίζονται τα παραπάνω Α!!

    Ελπίζω να βοήθησα !

  6. #16
    Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π φαληρο αθηνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    συγνωμη για να καταλαβω εχω ενα μοτερ του δινω 220 και τραβαει καποια αμπερ σωστα;και μετα του δινουμε μειωμενη ταση πχ 110 θα τραβαει μετα τα διπλα απ οτι πριν;
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...
    http://greek-electrical-engineer.blogspot.com/

  7. #17
    Το avatar του χρήστη SRF
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Μα βέβαια! Δεν το γνωρίζεις? Είναι έτσι ακριβώς, σύμφωνα πάντα με τις 'νεώτερες' αρχές του ηλεκτρισμου!
    Πήραμε το νόμο της Ισχύος P=Ι*U ξεχάσαμε - διαγράψαμε παντελώς την όποια σχέση του με τον θεμελιώδη νόμο του Ωμ I=U/R όπου το U=I*R και καταλήξαμε ότι το φορτίο μας ως τιμή εντελώς σταθερής αντίστασης (πχ του πηνείου ενός κινητήρος, λέμε) δεν παίζει τελικά κανέναν ρόλο στην ισχύ που θα ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ!!! Έτσι πλέον είναι πασηφανέστατο ότι ένας καταναλωτής 1500W που στα 230V τραβάει ρεύμα ~6.52Α & πρέπει να έχει αντίσταση ~35.26Ω, στα 115V θα εξακολουθεί να καταναλώνει τα 1500W τραβώντας πλέον ~13.04Α αφού αυτομάτως θα έχει αντίσταση ~4 φορές μικρότερη της αρχικής! Κοινώς... αλλάζεις τάση στα άκρα του κινητήρα αυτού & εξαφανίζεις ως δια μαγείας ποσοστό της περιέλιξης του πηνείου του κινητήρος! Αυτό είναι το υπερσύγχρονο "μεταβλητό πηνείο"! ? Πως είναι η Βάρικαπ δηλαδή, έτσι ένα πράγμα
    Άλλωστε τι μας νοιάζουν τώρα αντιστάσεις & άλλα τέτοια... αφού 1500W λέει το μοτέρ μας, 1500W θα καταναλώνει ότι τάση & να του βάλεις! Τι ρίχνεις εσύ 230V? Βάλτου 1.5V και γειά σου! New Order!
    Πραγματικά... το επίπεδο καθημερινά βελτιώνεται, πλέον!

  8. #18
    Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π φαληρο αθηνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    γι αυτο ειχα κοπει μηχανες 2;
    και ηταν τοσο ευκολο...
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...
    http://greek-electrical-engineer.blogspot.com/

  9. #19

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Κοίτα φίλε SRF όντως όταν θα μειώσεις την τάση σε δεδομένη αντίσταση τα Α θα πέσουν και λογικό απο τον νόμο του Ohm και για αυτό όταν πλέον θέλεις να δουλέψεις έναν κινήτηρα σε 110 V αλλάζεις την συδεσμολογία των πηνείων αυτό που είπα πιο πάνω και δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός όταν ο κινητήρας στην εφαρμογή που έχει πρέπει να κινήσει ένα φορτίο(ιμάντας κλπ.) και δεν έχεις σωστή τάση στα άκρα του προσπαθώντας να υπερνικήσει την αδράνεια του φορτίου που έχει θα σηκώσει κάποια Α!! Δεν νομίζω να κάνω κάποιο λάθος αν πάλι κάνω διορθώστε με αλλά ο χλευασμός δεν νομίζω πως βοηθάει κανέναν!

  10. #20
    Το avatar του χρήστη SRF
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ gsouf η ανάρτησή μου (που ούτε καν χλεύαζα κανέναν)δεν απευθυνόταν σε εσένα, αν δεν το κατάλαβες... αλλά σε όποιον πολυυυυύ ευγενικά του είπε ο FILMAN
    "Αυτά που λες είναι απίστευτα φίλε μου..." για όσες σαφώς ΠΑΝΒΛΑΚΩΔΕΙΣ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ έγραψε! Πχ:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από safetec Εμφάνιση μηνυμάτων
    3/για το δευτερο που σχολιασες ο τυπος της ισιος εινε W = V * A ( W EINE H ΗΣΧΗΣ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΕΙΝΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ..... ΤΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΙΟΥ ΕΙΝΕ ΤΑ V ΒΟΛΤ ΚΑΙ Α ΕΙΝΕ ΤΑ ΑΜΠΕΡ ) ΒΑΛΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΗΝ ΙΣΧΗΗ ΣΟΥ 1500 ΒΑΤ ΠΟΥ ΕΙΝΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΕΞΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΣ ΠΟΣΑ ΑΜΠΕΡ ΘΑ ΤΡΑΒΑΣ !!!
    ΑΠΛΗ ΜΕΤΡΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ
    οσο για προιγουμενα σχολεια για τους ελευθερους επαγκελματιες εγκαταστατες .... οταν μαθεις την δουλεια και καταφερεις να κανεις και εσυ κατι δικο σου οχι να γραφεις φουμαρα για να νομιζουν οι αλοι οτι ξερεις ελλα να σε μαθω τουλαχηστον ετσι θα βοιθας πραγματικα
    προσβάλλοντας ίαως ??? στο τέλος, ως "ευγενής" που είναι άλλωστε, κάποιον που του είπε ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
    Συνέχισε μάλιστα & στο σχόλιο του JOUN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από safetec Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ισχης του μοτερ σου 1500 w σωστα ??? οποτε εχουμε και λεμε για να αποδωσει ο κηνητηρας αυτα τα 1500 w θελει μια ταση (220 βολτ η σωστη και μερικα αμπερ ρευμα .....)

    οποτε εχουμε και λεμε 1500 = 220 * A -) A = 1500/220 = 6.8

    OPOTE Ο ΚΗΝΗΤΗΡΑΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ 1500 w ΙΣΧΗΗ ΔΗΛ 2 ΙΠΟΥS POY EINE TO MOTER ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑΣΗ ΔΙΚΤΙΟΥ 220 ΒΟΛΤ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΡΕΥΜΑ ΕΝΤΑΣΗΣ 6.8 ΑΜΠΕΡ

    1500W = 220 BOLT * 6.8 AMPER Ο TYPOS EINE W=V*A (ΤΟ ΔΙΧΝΟ ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΓΙΝΕΤΕ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΜΗΤΟΝΑ )

    η ταση εινε αντιστροφος αναλογη της εντασεις δηλ οσο ανεβενει η ταση μιωνετε η ενταση δες παραδιγμα τα καλωδια της υψηλης της δεη εινε πολυ ψηλα σε παχος οσο πιο πολυ υψηλα ανεβαζουνε τα βολτ τοσο πιο ψηλη εινε η διατομη του καλωδιου και για αυτο βαζουν πολους μετασχηματιστες στης πολης για οικονομια καλωδιων
    σκεψου δεν θα ηταν πολυ πιο ευκολο τα εργοστασεια της δεη αντι για 15000 βολτ να βγαζοουν 220 απευθιας ????
    οποτε εχουμε και λεμε για να επανελθουμε οσο μιονετε η ταση του δικτιου η ενταση μεγαλωνει ο κηνητηρας για να βγαλει 1500 βατ θελει 220 βολτ και 6.8 αμπερ αν εσυ του δωσεις 180 βολτ αυτος τη θα κανει ?? για να υπερνικησει το φορτιο και να βγαλει τα 1500 βατ θα ζιτισει παραπανο αμπερ

    π.χ w = v * a =) 1500 = 180 *A =) A = 1500/180 = 8.3

    ΔΕΣ ΔΙΑΦΩΡΑ ΜΕ ΤΑΣΗ 220 ΤΡΑΒΑΕΙ 6.8 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑΣΗ 180 ΒΟΛΤ ΤΡΑΒΑΕΙ 8.3

    ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ??? ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΟ ΛΕΝΕ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΙΝΕ ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΧΑΛΑΝΕ ΚΑΙ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΟΙΛΕΚΤΡΙΚΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΛΟ ΛΑΘΟς ΤΑΣΕΙΣ ΔΕΙΤΕ Ο ΚΗΝΗΤΗΡΑΣ ΜΕ ΠΟΣΑ ΑΜΠΕΡ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΣΑ ΑΜΠΕΡ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΤΑΣΗ

    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΛΟΥ ΑΥΤΟΥ ΕΙΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΣΑΦΟΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΣΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΠΑΡΕΤΗΤΑ ΘΕΡΜΙΚΑ

    ΣΚΕΠΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΣΕ ΤΕΧΝΙΚΟς ΝΟΜΙΖΩ ΣΤΑ ΘΕΡΜΙΚΑ ΠΡΟΣΤΑΣΕΙΑΣ ΤΩΝ ΚΗΝΗΤΗΡΩΝ ΤΙ ΡΗΘΜΙΖΟΥΜΕ ???

    ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΑΜΠΕΡ !! ΓΙΑΤΙ ??? ΔΕΣ ΤΟΥς ΠΙΟ ΠΑΝΟ ΤΥΠΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΔΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
    και που "πετάχτηκαν" & κανά δυό ομοιου επιπέδου του, να κρίνουν ως αγενή τον FILMAN αλλά όχι ως πανάσχετο & προκλητικό τον ανωτέρω "φωστήρα", που θέλει να πάμε να μας διδάξει κιόλας ο "πρύτανης" ώστε κάποτε να "μάθουμε την δουλειά & να κάνουμε επιτέλους & κάτι μόνοι μας σε αυτήν την ζωή, αντί να γράφουμε φούμαρα" !

    Ο λόγος που έγραψα κάτι μετά από πολλούς μήνες... είναι ακριβώς η έκφραση του JOUN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε δεν μπορω πια...Δηλαδη απο που βγαινει οτι η ισχυς του μοτερ ειναι σταθερη;;;;Δηλαδη αν το μοτερ το τροφοδοτησεις με 1V και μετα με 230V αυτο παντα θα βγαζει την ιδια ισχυ;;Ειμαστε καθολου σοβαροι;Αυτα που γραφεις τα διαβαζεις καθολου μετα;;
    Α! Και τα συμπλέοντα "γιοσουφάκια" ας με χαρακτηρίσουν & εμένα αγενή... Άλλωστε όταν δεν ξέρεις κάτι σου μοιάζει αγενής όποιος σου πει πεί ορθά κοφτά ότι είσαι λάθος!
    Όπως είπα... Πραγματικά... το επίπεδο καθημερινά βελτιώνεται, άρδην πλέον!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 23-11-10 στις 11:47

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας