Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Πρόβλημα με μητρική λαπτοπ

    Γεια σε ολους. καλως σας βρηκα. Εχω ενα λαπτοπ "multirama" που γραφει TW7 EAA-89. Μετά απο ψαξιμο βρηκα οτι ειναι ADVENT 5401. Το προβλημα μου ειναι οτι ξαφνικά τραβηξα καταλαθος το καλωδιο που ηταν πανω στο λαπτοπ και απο τοτε δεν ανοίγει με το ρεύμα. Συνηθως το δουλευω χωρις μπαταρια πανω. Επειδη τοτε ετυχε να την εχω φορτισμενη την εβαλα και το λαπτοπ δουλεψε μεχρι να αδειασει η μπαταρια.

    Πριν το ανοιξω το πηγα απο τα multirama και μου ειπαν οτι εχει σπασει το σιδερακι μεσα, πανω στην motherboard και θελει αλλαγη. κοστος : 240 ευρω. Το πηρα απο το multirama και το ανοιξα σπιτι μου. Το σιδερακι πανω στην μητρικη δεν εχει σπασει. Με πολυμετρο μετρησα οτι ρευμα παει σιγουρα μεχρι το βυσματακι πανω στην μητρικη. Δεν ξερω τι φταίει. Υπαρχει κατι που μπορω να δοκιμασω;;

    Το μοντελο μητρικης ειναι DAOTW7MB8G0 REV G. Την ιδια μητρικη φορανε το Advent 5401 και το Philips 15NB57 EAA-89.

    Επισης τους ρωτησα εκει οτι αν ειχε παθει ζημια η μητρικη θα δουλευε με μπαταρια, και μου απαντησαν μπορει και να δουλευε. Ισχυει αυτο;

    Οριστε και η φωτογραφια...
    http://tinypic.com/r/35hhd7m/7
    Το βυσμα που μπαινει ο φορτιστης ειναι το μαυρο, απο εκει φευγουν τα καλωδια ασπρο και κοκκινο και καταλαηγουν σε αυτο το ασπρο βυσμα πανω στην μητρικη. Εγω μετραω στο βυσμα το ασπρο απο την πλευρα που βλεπετε και περνω σωστες τασεις. Κανω σωστα;

    Οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη. Να στε καλα.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη takisegio
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    βαλε και την μπαταρια πανω κρατα το το κουμπι ON OFF πατημενο και μετρα την ταση.το ποιο πιθανο ειναι να εχει καψει ασφαλεια

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    ευχαριστω φιλε για την γρηγορη απαντηση. θα κανω αυτα που λες αλλα οταν κραταω πατημενο το on off που ακριβως πρεει να μετρησω με το πολυμετρο ; να για volt ; αν θες πες μου λιγο αναλυτικα γιατι με τετοιο λεπτο ζητημα πρωτη φορα ασχολουμαι. να σαι καλα φιλε.

    οριστε ακόμα μια φωτο απο το συγκεκριμενο σημειο.
    http://i53.tinypic.com/2u6l0fp.jpg

  4. #4
    Το avatar του χρήστη takisegio
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    ΛΟΓΙΚΑ θα βρεισ ταση πολυ μικρη η μηδενικη.θα μετρησεις τη λευκη φισσα το κοκκινο καλωδιο ειναι + και το ασπρο -.ελεγξε και το μαυρο εξαρτηματακι πανω απο τη λευκη φισσα.φανταζομαι την μπαταρια δεν τη φορτιζει

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Συνδεσα το λαπτοπ με το ρευμα, η μπαταρια κουμπωμενη, κρατησα το on πατημενο, μετρησα στην φισα την ασπρη οπου ειναι 2 μαυρα ( αρνητικο ) και 2 κοκκινα ( θετικο), τα μετρησα ανα ζευγη αλλα μου δινει 19,2V.

    Ναι την μπαταρια δεν την φορτιζει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DjoRDjeVIc : 21-10-10 στις 22:38

  6. #6
    Το avatar του χρήστη takisegio
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    οποτε εχεισ ασφαλεια καμμενη.κοιτα πιο προσεκτικα και εστιασου στο μαυρο εξερτηματακι.αν δεν βρισκεις ακρη ψαξε για σχεδιο απο google

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Επειδη δεν εχω ασχοληθει ξανα με το θεμα. το μαυρο εξαρτηματάκι είναι ασφάλεια; πως θα εντοπισω ταν ασφαλεια και πως θα την τεσταρω με το πολυμετρο ;

  8. #8
    ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69

    Προεπιλογή

    Το να μην επιδέχεται η μπαταρία φόρτιση , μπορεί να είναι θέμα της μπαταρίας ..

    Εαν χαλάσει μια και μόνο μπαταρία στο όλο πακέτο , δίνει εντολή η πλακέτα μέσα στην μπαταριοθήκη, να μην αρχίσει νέος κύκλος φόρτισης.

    Μόνη λύση , η δοκιμή μπαταρίας από ίδιο μοντέλο , η οποία είναι 100% σωστή .

  9. #9
    Το avatar του χρήστη tasosmos
    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Για να δουλεψει το λαπτοπ δεν χρειαζεται καν να εχει μπαταρια επανω... τουλαχιστον οσα λαπτοπ εχω δει εγω.


  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Δεν εχω θεμα με την μπαταρια. Οταν σταματησε να δουλευει με ρευμα την ειχα φορτησμενη την μπαταρια και δουλευε μεχρι να εξαντληθει. Το θεμα ειναι οτι τωρα πια δεν μπορω να φορτισω την μπαταρια αλλα το λαπτοπ δεν ξεκινα με το ρευμα.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα στη μητρική μου, μηπως μπορείτε να βοηθήσετε;
    από datamanos στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 17:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας