Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1
    Το avatar του χρήστη jim.ni
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    14

    Excamation dimmer-πως μετράω triac, diac?

    Καταρχήν δεν ξέρω αν μπήκε στην σωστή κατηγορία, δεν ήξερα που να ανοίξω θέμα γιατί ταίριαζε σε πολλές κατηγορίες.
    Έχω ένα καμένο φωτιστικό με dimmer (μπήκε 500W λάμπα αντί για 300W), με BTB04600SL. Έψαχνα στο νετ και τυχαία βρήκα το κύκλωμα μου.

    http://www.vabolis.lt/2008/03/06/dimmeris/

    είναι το παραπάνω 99% (λίπη μια αντίσταση) άλλα έχει άλλη υλοποίηση η πλακέτα (με ψήκτρα, δεν μας ενδιαφέρει). Δεν θυμάμαι πως μετράμε με το πολύμετρο triac και diac. Επίσης αν ξέρει να μου πει κανείς τι παθαίνουν αυτά, τι καίγεται συνήθως γιατί διάβασα κάπου σε παλιότερο θέμα οτι το triac αν καεί βραχυκυκλώνει και η λάμπα ανάβει συνέχεια, ενώ στην δικιά μου περίπτωση δεν ανάβει καθόλου. Αν μπορείτε να διακρίνετε απ την φωτογραφία και να μου πείτε τι είναι αυτό το άσπρο που είναι κολλημένο με κόλα πάνω στο πηνίο ???????? Το δικό μου δεν έχει γράμματα επάνω. Και δεν το βλέπω αυτό το πράμα πουθενά μέσα στο σχέδιο (όλα τα άλλα εξαρτήματα που έχει το σχέδιο αυτό τα βρήκα στο δικό μου κύκλωμα και τα μέτρησα και είναι οκ, πυκνωτές αντιστάσεις κτλ)

    Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα! Ελα αφού το ξέρω τσακάλια είστε κάτι θα βρείτε
    Οχι για μένα για την φουκαριάρα την θεία μου που κάθετε στο σκοτάδι.

    το παράκανα τέλος
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  2. #2
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Φίλε δημήτρη, όντως τα triac όταν χαλάσουν βραχυκυκλώνουν μάλλον, παρά παθαίνουν διακοπή... Οι έλεγχοι που μπορείς να κάνεις στο triac με πολύμετρο είναι: 1) Η δοκιμή μεταξύ gate και Α1 (ή ΜΤ1, το ίδιο είναι) στην κλίμακα που το πολύμετρό σου μετράει διόδους. Για ένα καλό triac σαν αυτό που αναφέρεις το πολύμετρο θα πρέπει να σου δείξει περίπου 70mV (άσχετα με την πολικότητα των ακροδεκτών), και 2) Δοκιμή μεταξύ Α1 και Α2 (ή ΜΤ1 και ΜΤ2, το ίδιο είναι) όπου θα πρέπει να μην υπάρχει βραχυκύκλωμα. Ακόμα όμως και αν το triac σου περάσει αυτά τα τεστ επιτυχώς, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σίγουρα και καλό, απλώς δεν μπορείς να ελέγξεις κάτι περισσότερο.
    Για τα diac τώρα, το μόνο που μπορείς να κάνεις με πολύμετρο, είναι να ελέγξεις ότι δεν είναι βραχυκυκλωμένα. Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις, γιατί το diac για να γίνει αγώγιμο θέλει γύρω στα 30V, τιμή που δεν φτάνει κανένα πολύμετρο.
    Το άσπρο εξάρτημα που λες είναι θερμοασφάλεια. Συνδέεται σε σειρά με το κύκλωμα, και το διακόπτει αν η θερμοκρασία της υπερβεί την τιμή που γράφει πάνω της. Πολλές φορές αυτά τα εξαρτήματα καίγονται χωρίς πραγματική αύξηση της θερμοκρασίας, και εφόσον στη δική σου περίπτωση η λάμπα δεν ανάβει καθόλου, θα έλεγα ότι το πιο πιθανό είναι να έχει ανοίξει η θερμοασφάλεια και όχι το triac. Για βάλε στη θέση της ένα κομμάτι σύρμα και δοκίμασε να δεις αν το κύκλωμα δουλεύει...
    ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΕΧΕ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ TRIAC ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΩΜΕΝΟ! ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΣ ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕΡΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΤΑΣΗ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑ!

  3. #3
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Το συνδεεις με μια τροφοδοσία και ένα λαμπάκι/led και gate γειωμένο. Δεν πρεπει να αναβει λαμπάκι/led.

    Δίνεις ρεύμα στο gate και ανάβει λαμπάκι/led. Αν όχι, στην ανακύκλωση

    Κοβεις ρευμα απο gate και το γειώνεις πάλι, πρεπει να συνεχίσει να αναβει το λαμπάκι/led.

    Κοβεις τροφοδοσία και ξαναβάζεις, πρεπει να είναι σβηστο το φωτάκι/led.


    Υγ. αν βαλεις led, θα πρεπει σε σειρά να βάλεις και αντίσταση ανάλογη με τη ταση τροφοδοσίας που βάζεις.

    Φυσικά θα δεις και το θερμικό που ειπε ο Φιλιππος

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tipos (09-04-17)

  5. #4
    Το avatar του χρήστη jim.ni
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ πολύ παλικάρια.
    Φίλιππε όντος αυτή η θερμοασφαλεια όπως είπες είναι σε σειρά με την λάμπα πριν την έξοδο δηλ, και μάλλον σωστά είχα διαπιστώσει ότι δεν υπάρχει στο σχέδιο. Στην δική μου περίπτωση αυτό έχει λιώσει σχεδόν πάνω στο πλαστικό καπάκι της κατασκευής το οποίο έχει σχεδόν λιώσει από θερμοκρασία. Γιαυτό είπα πως δεν έχει γράμματα επάνω. Αυτό μπορώ να το μετρήσω σαν ασφάλεια με το πολυμετρο; (βασικά το μέτρησα και δεν δείχνει τίποτα, νόμιζα πυκνωτής είναι)
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  6. #5
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συνδεεις με μια τροφοδοσία και ένα λαμπάκι/led και gate γειωμένο. Δεν πρεπει να αναβει λαμπάκι/led.

    Δίνεις ρεύμα στο gate και ανάβει λαμπάκι/led. Αν όχι, στην ανακύκλωση

    Κοβεις ρευμα απο gate και το γειώνεις πάλι, πρεπει να συνεχίσει να αναβει το λαμπάκι/led.

    Κοβεις τροφοδοσία και ξαναβάζεις, πρεπει να είναι σβηστο το φωτάκι/led.


    Υγ. αν βαλεις led, θα πρεπει σε σειρά να βάλεις και αντίσταση ανάλογη με τη ταση τροφοδοσίας που βάζεις.

    Φυσικά θα δεις και το θερμικό που ειπε ο Φιλιππος
    Φίλε klick, ο Δημήτρης ρώτησε για το πώς μπορεί κανείς να ελέγξει triac και diac με πολύμετρο. Όσο για αυτά που λες, πράγματι είναι σωστά. Έχω μόνο να κάνω δυο διευκρινήσεις... Δεν χρειάζεται να γειώνεις την πύλη, μπορείς να την αφήσεις και στον αέρα (είναι πιο πρακτικό, αν και τα δύο είναι τεχνικώς σωστά.) Επίσης, αν βάλεις led για φορτίο, πρέπει να προσέξεις το ρεύμα του να είναι αρκετά μεγάλο, μεγαλύτερο από το ρεύμα συγκρατήσεως του triac, αλλιώς η 3η δοκιμή που λες θα αποτύχει ακόμα και με καλό triac. Γι' αυτό όπως έγραψες κι εσύ, είναι καλύτερα να βάλεις για φορτίο ένα λαμπάκι πυρακτώσεως.

  7. #6
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim.ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ πολύ παλικάρια.
    Φίλιππε όντος αυτή η θερμοασφαλεια όπως είπες είναι σε σειρά με την λάμπα πριν την έξοδο δηλ, και μάλλον σωστά είχα διαπιστώσει ότι δεν υπάρχει στο σχέδιο. Στην δική μου περίπτωση αυτό έχει λιώσει σχεδόν πάνω στο πλαστικό καπάκι της κατασκευής το οποίο έχει σχεδόν λιώσει από θερμοκρασία. Γιαυτό είπα πως δεν έχει γράμματα επάνω. Αυτό μπορώ να το μετρήσω σαν ασφάλεια με το πολυμετρο; (βασικά το μέτρησα και δεν δείχνει τίποτα, νόμιζα πυκνωτής είναι)
    Φυσικά! Άρα αφού δεν δείχνει τίποτα είναι χαλασμένη. Γεφύρωσέ τη και μάλλον είσαι έτοιμος!

  8. #7
    Το avatar του χρήστη jim.ni
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    να μην βάλω δηλαδή άλλη θερμοασφαλεια;;;

    στην δοκιμή που λέει ο klick για τi τάσης μιλάμε;; 12V ή 220V ac ;
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  9. #8
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim.ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    να μην βάλω δηλαδή άλλη θερμοασφαλεια;;;

    στην δοκιμή που λέει ο klick για τi τάσης μιλάμε;; 12V ή 220V ac ;
    Αν βρεις, βάλε.

    Μιλάμε για χαμηλές ΣΥΝΕΧΕΙΣ τάσεις (συγγνώμη, ξέχασα να το διευκρινήσω πριν...)

  10. #9
    Το avatar του χρήστη jim.ni
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    τρέχα γύρευε δηλ (την τελευταία φορά που πήγα σε γνωστό μαγαζί εδώ στην Δράμα να πάρω εξαρτήματα μου λέει ο τύπος "με ψιλολόγια δεν ασχολούμαι άλλο". Τι θα γίνει ρε π..στη μου όλοι στην Αθήνα πρέπει να ζήσουμε.)

    Τεσπα το δοκιμάζω και βλέπουμε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩ
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  11. #10
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim.ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    τρέχα γύρευε δηλ (την τελευταία φορά που πήγα σε γνωστό μαγαζί εδώ στην Δράμα να πάρω εξαρτήματα μου λέει ο τύπος "με ψιλολόγια δεν ασχολούμαι άλλο". Τι θα γίνει ρε π..στη μου όλοι στην Αθήνα πρέπει να ζήσουμε.)

    Τεσπα το δοκιμάζω και βλέπουμε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩ
    Ε, καλά, μη νομίζεις ότι και στην Αθήνα τα βρίσκεις όλα...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας