Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή Επισκευή παλιού τηλεφώνου με καντράν

    Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα παλιό τηλέφωνο του 1966, μαύρο με καντράν, Γερμανικό, μάρκας NORDFERN R-F-T W63a, το οποίο συνδέοντας το ακουγεται το σήμα του Ο.Τ.Ε. όμως κλείνοντας το ακουστικό δεν μένει σε κατάσταση stand by, συνεχίζει να ακούγεται το σημα. Νομίζοντας ότι είναι ο διακόπτης, τον ξεσύνδεσα και καθάρισα τις επαφές του αλλά τίποτα.
    Σαν κατασκευή είναι πολύ απλή (δεν υπάρχει καν πλακέτα, όπως θα δείτε και στην φωτογραφία) και προφανώς κάποιο άλλο εξάρτημα του θα είναι χαλασμένο, όμως οι γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά (που είναι ελάχιστες) δεν μου επιτρέπουν να εντοπίσω τι φτάει.
    Γι' αυτό η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύ σημαντική, μιας και μου αρέσουν οι παλιές συσκευές και θα ήθελα πέρα από διακοσμητικές να είναι και σε λειτουργία.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    ΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    δωσε το σημα στο ασπρο καφε και οχι στο πρασινο

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Uploader
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ (Μολυσμένες Αθήνες)
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Αυτό ήταν το πρώτο τηλέφωνο που είχαμε στο πατρικό μου σπίτι το 1970-71. Είναι RFT που σημαίνει ότι ήταν από τις εισαγωγές του Κόκκαλη από την πρώην Ανατολική Γερμανία (με τέτοια και άλλα πολλά τα 'κονόμησε). Πάντως είναι πολύ γερό τηλέφωνο, σε αντίθεση με τα τηλεφωνικά κέντρα RFT που ήταν προβληματικά και έβγαζαν βλάβες (η πληροφορία προέρχεται από γνωστό μου συνταξιούχο τεχνικό του ΟΤΕ).

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες για την συσκευή!!!
    Δοκίμασα να το συνδέσω σε άσπρο - καφέ ναι μεν όταν πάτησα τον διακόπτη σταμάτησε να ακούγεται το σήμα του ΟΤΕ, όμως ουσιαστικά δεν μπήκε σε κατάσταση stand by, λειτουργούσε από μέσα, γιατί όταν το σήκωσα μετά από λίγο ακουγόταν το συνεχόμενο σήμα που ακούγεται όταν αφήνουμε το τηλέφωνο ανοικτό. Δοκίμασα άλους πιθανούς συνδιασμούς αλλά τίποτα. Επίσης δεν παίρνει και τηλέφωνο όταν πάω να σχηματίσω έναν αριθμό. Σημειωτέον το καντράν το έβγαλα και το δοκίμασα σε μια άλλη παλιά αναλογική συσκευή που λειτουργεί και πήρε κανονικά το νούμερο που σχημάτισα.
    Όταν ήρθε στα χέρια μου ήταν συνδεμένο να παίρνει το σήμα από το κόκκινο και πράσινο καλώδιο στα σημεία που φαίνονται στην φωτογραφία που επισυνάπτω. Τι μπορεί να φταίει τελικά;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #5
    Το avatar του χρήστη sv6hmn
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ηγουμενιτσα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    ίσως επιδει είναι παλιό αναλογικό δεν παίζει σωστά στο ψηφιακό

  6. #6
    Το avatar του χρήστη HFProject
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Το Άγκιστρο φταίει. Τουλάχιστον για το ότι αφήνει τη γραμμή ανοικτή και ακούς από το ακουστικό.

    Φτιάξε αυτό ή βγάλε photos κοντινές.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Uploader
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ (Μολυσμένες Αθήνες)
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Καθάρισε με καθαρή βενζίνη και έλεγξε τις επαφές του αγκίστρου ώστε να κάνουν καλή επαφή. Επίσης μπορεί να χρειαστεί να ανοίξεις και να καθαρίσεις τις επαφές του καντράν (NSΙ και NSR). Εκεί θέλει πολύ προσοχή διότι υπάρχει ο μηχανισμός με το ελατήριο που μπορεί να έχει φθαρεί λόγω χρήσης. Προσπάθησε να βρεις και μια καινούρια κάψα μικροφώνου άνθρακα διότι αυτές φθείρονται με τη χρήση και έχουν πια καταργηθεί. Καλή επιτυχία με τις ευλογίες του μακαριστού συντρόφου Έρικ Χόνεκερ (πρώην Γ.Γ. της Λαϊκής Δημοκρατίας της Γερμανίας) και του Socrates Kokkkales του τρισμεγίστου, χαχαχά!!!

    ΥΓ: Στο το χωριό μου έδωσαν ένα παλιό ραδιοπικάπ με λυχνίες μάρκας VEB (RFT) πρώην Ανατολικής Γερμανίας με καταπληκτικό ξύλινο έπιπλο αλλά πολύ βρώμικο και με κάποιες πιθανές βλάβες. Θέλει πολύ δουλειά και συντήρηση, αν προλάβω θα το κάνω Χριστουγεννιάτικο project και θα το αναρτήσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 30-11-09 στις 10:09

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Κατ΄αρχήν να σας ευχαριστήσω για την ανταπόκρισή σας!!!
    Το άγκιστρο το αποσύνδεσα εντελώς και το καθάρισα με ειδικό σπρέι για τις επαφές και πέρασα μέσα από αυτές και γιαλόχαρτο στο πάχος του χαρτιού και γυάλισαν από μαύρες που ήταν. Θα το ξαναβγάλω να το φωτογραφίσω και θα το βάλω να το δείτε.
    Επίσης καθάρισα και το καντράν με το ίδιο σπρέι, αλλά στην δική του συσκευή δεν λειτουργεί. Όταν το σύνδεσα σε ένα άλλο αναλογικό τηλέφωνο siemens, πήρε μια χαρά το νούμερο του κινητού μου που κάλεσα.
    Όσο για το μικρόφωνο ναι όντως, δοκίμασα όλο το ακουστικό και μόνο ακούς, μιλάς και δεν ακούει τίποτα ο άλλος. Τελικά μάλλον ο σύντροφος Έρικ Χόνεκερ και ο Socrates δεν θέλουν να δουλέψει!

    Και τα παλιά ραδιοπικάπ είναι φανταστικά! Έχω ένα ραδιόφωνο siemens του '50 της μητέρας μου το οποίο είναι τέλειο και δουλεύει και καλά. Και μαζί με το τηλέφωνο έπεσε στα χέρια μου ένα ρετρό ραδιόφωνο με λυχνίες του '60 το οποίο και με αυτό κάτι γίνεται και ίσως αργότερα χρειαστώ την βοήθεια σας και γι αυτό.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Uploader
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ (Μολυσμένες Αθήνες)
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Για ό,τι θέλεις, εμείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε. Μάλλον το μικρόφωνο τα έχει "παίξει" και θέλει αντικατάσταση (αν καταφέρεις να βρεις).

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Επανήλθα με φωτογραφίες! Το έβγαλα το άγκιστρο και το φωτογάφησα. Επίσης όπως θα δείτε φωτογράφησα και δύο διαγράμματα με την συνδεσμολογία που υπάρχουν στο εσωτερικό της συσκευής. Ελπίζω να βγεί κάποια άκρη με αυτά και να μπορέσετε να με κατατοπίσετε. Από το σχεδιάγραμμα δεν καταλαβαίνω που συνδέεται η γραμμή.
    Όσο για την κάψα του μικροφώνου βρήκα από ένα siemens και την έβαλα αφού την δοκίμασα πρίν ότι λειτουργεί. Αν διορθωθεί κι αυτό το πρόβλημα με την γραμμή θα είναι μια χαρά!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επισκευή SONY cdp-s27
    από palexop στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-08, 23:34
  2. επισκευή ups
    από gRooV στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-08, 14:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας