Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή Επισκευη power jack σε laptop...

    Γειά σας προσπάθησα να φτιάξω ένα χαλασμένο τζακ σε ενα λαπτοπ fujitsu siemensamilo d 7850.
    βασικα το τζακ είναι αυτό που είχε...
    http://www.laptopjacks.com/view_part...-FJ221525.html

    επειδή το πίσω μέρος το (+) δηλαδή είχε σπάσει και δεν υπήρχε καθόλου και απο ότο είδα έμπαινε και συνδεόταν στην κάτω πλευρά της πλακέτας. το έφτιαξα με ένα καλώδιο και ένα φις αλλα δυστηχώς δεν έγινε τίποτα.

    Επειδή όπως είπα το πίσω μέρος είχε σπάσει και έλειπε τελείως (είχε επέμβει κάποιος πρίν απο εμένα θα ήθελα να ρωτήσω εάν τυχαίνει και έχει ασχοληθεί κάποιος με το συγκεκριμένο μοντέλο και θα μπορούσε να μου στήλει κάποια φωτο απο την πλακέτα με το τζακ επάνω να δώ πως ακριβώς έπιανε το (+) στην πλακέτα η εαν έχει το ίδιο μοντέλο κάποιος και τυχαίνει να το σκαλίζει...να μου έβγαζε μια φώτο της σύνδεσης του τζάκ (για το (+) μιλάω πάντα το (-) είναι ξεκάθαρο που έπιανε...

    Για service manual δεν ρωτάω καθώς έφαγα το ίντερνετ καΙ ΔΕν βρήκα....οποτε...

    Εαν δεν καταφέρω τελικα τίποτα σκέφτομαι να δώσω απο ένα τροφοδοτικο 15 βολτ στο σημείο που μπάινει η μπαταρία (*14.8βολτ) (θα τον κάνω σταθερό υπολογιστή)...φυσικά χωρίς τη μπαταρία επάνω αλλά έχει 6 πίν η μπαταρία οπότε πρεπει να βρώ ποιο είναι το + και ποιο το - καμιά ιδέα κάποιος γιαυτό? (τη μπαταρία τη μέτρησα και δεν έχει πουθενά τάση καθώς ειναι αφόρτιστη τελείως οπότε δεν μπορώ να τα βρώ έτσι..)
    ευχαριστω

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    βαλε εσυ καμια φοτο απο την πλακετα.. οσο για την μπαταρια μην το πεδευεις... οι 6 επαφες ειναι για να παιρνεις τασεις αναφορας απο ολα τα στοιχεια της μπαταριας.. αν θελεις να το κανεις σταθερο κολα ενα καλωδιο στη θεση που επερνε το φις φορτησεις..
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #3

    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    Το έβαλα με φίς στην θέση φόρτισης αλλα δυστηχώς δεν λειτούργησε....έχω την εντύπωση οτι ίσως δεν έχω δώσει το + της τροφοδοσίας στο σωστό σημείο...αν και το μοναδικό σημείο ήταν κάτω απο την τρύπα που είχε ξετίσει λίγο και ο χαλκός προφαμώς απο το σπάσιμο του τζάκ...τελοσ αντων θα ανεβάσω φώτο και τα ξανα λέμε ...
    αν και ενα service manual h ena ιδιο λάπτοπ θα μου έλυνε το πρόβλημα αλλά δύσκολο να βρεθούν.,...

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Σου ειναι ευκολο να ανεβασεις καμια φωτο απο το βυσμα? Στο κυκλωμα της μπαταριας παιζει ιστορια, καθοτι υπαρχει περιπτωση να μην επιτρεπει το κυκλωμα να δωσει ρευμα αν πρωτα δεν επικοινωνισει με τον ελεγκτη της Μπαταριας (Τα 4 pin). Εκει μπορει να γινει μια πατεντα, αλλα θελει ανοιγμα μπαταριας

  5. #5

    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    Το βύσμα είναι αυτό που δίνω στο λινκ πιο πάνω...
    Βασικά έριξα άλλη μια ματιά και δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο λάθος στη συνδεμολογία καθώς στα σημεία που ήταν κολημένο το τζακ έχει και αριθμούς απο το 1 - 6 για καθε πίν του τζακ.
    τα δοκίμασα με το τεστερ και τα 4 που είναι γυρω γύρω είναι η γη κάνουν σώμα με όλη την πλακέτα.
    το νούμερο ένα συνδεόταν με διάδρομο απο την κάτω πλευρά της πλακέτας εσωτερικά με το 6 και σε αυτά έδωσα το (+)

    Αν υποθέσουμε οτι έγιναν όλα σωστά και βάζω τροφοδοσία κανονικά θα έπρεπε να ανάβει έστω και ενα ενδεικτικό του λαπτοπ?
    εαν πάρουμε δεδομένο και ότι η μπαταρία έχει ξεφορτίσει τελείως καθώς δεν έχει τάση επάνω της καθόλου και πάλι με το τροφοδοτικο συνδεμένο δεν θα έπρεπε να ανοιγει ο υπολογιστής η έστω να έχει το λαμπάκι του ρεύματος αναμένο?

    Να σημειώσω επίσης οτι όταν βάλω το τροφοδοτικό δεν υπάρχει ούτε στα πιν που συνδέεται η μπαταρία στη μητρικη καθόλου τάση. δεν θα έπρπεπε να έχει κανονικά?

  6. #6
    Το avatar του χρήστη hukgys
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Λεμεσός Κύπρος
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    δοκίμασες να δεις αν δουλεύει χωρίς μπαταρία

    μπορεί να πέζει και πρόβλημα στο τροφοδοτικό

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Κοιταξε. Εδω πολλα μπορουν να παιζουν πολλα μπορουν να γινουν.

    1) Αν η μπαταρια εχει ρευμα μεσα δοκιμασε να το αναψεις. Αν αναβει ετσι ξερεις οτι το προβλημα σου εντοπιζεται στο jack στην καλυτερη και στο κυκλωμα τροφοδοσιας στην χειροτερη.

    2) -Αν δεν δουλεψει το πρωτο και δεν σε νοιαζει η μπαταρια- Αν η μπαταρια σηκωνει ρευμα αλλα δεν εχει δοκιμασε να δωσεις αλλα με μεγαλη προσοχη. ΑΝ και 90% δεν θα το επιτρεψει ο controller οποτε δεν θα κανεις δουλεια.

    3) Υπαρχει μια πιθανοτητα το λαπτοπ να μην αναβει με το ρευμα που βαζεις στην μπαταρια γιατι δεν βλεπει τον controller (Μου εχει τυχει σε ορισμενα acer και hp). Εκει μπορεις να κανεις μια πατεντα αλλα κατσε να δοκιμασεις τα υπολοιπα

    4) Δοκιμασε να δεις που καρφωνεται το καθε ποδι του jack στην μητρικη και κολλησε εκει το καλωδιο απευθειας. Μου εχει τυχει σε omnibook XE3-GF να μετραω με πολυμετρο να δω ποια ειναι η γειωση και να γειωνουν και οι 2 (οπως και να κανουν γεφυρα με το buzzer). Κατα τα αλλα το λαπτοπ δουλευε αν εβαζα σωστα τα καλωδια. Δεν μπορω να το εξηγησω ουτε ξερω τι γινοταν αλλα το εκανε.! Αλλα αφου αυτο ειναι ευχαριστημενο και δουλευει, δεν μπορω να του πω κατι

    5) Υπαρχει περιπτωση να εγινε σπυνθηρας λογω του χαλασμενου βυσματος και να καηκε καμια ασφαλεια στο laptop... Εκει χρειαζεαι service manual με σχηματικο κατι που για λαπτοπ ειναι μια στο εκατομυριο...

    Αλλα αμα ειναι ανεβασε φωτο του pcb να δουμε τι γινεται πανω του

  8. #8

    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    απο ότι βλέπω δεν υπάρχει πουθενα οπτικά κατι καμμένο.επίσης τη συνδεση την έκανα κατευθείαν πάνω στην πλακέτα με καλώδιο και φίς αλλα τίποτα....το θέμα είναι οτι εάν ήταν η μπαταρία μου φορτισμένη και την έβαζα πχ και δούλευε το λάπτοπ θα ήξερα οτι είναι πρόβλημα του τζακ διαφορετικά υποψιάζομαι μήπως έχει γίνει και τίποτε άλλο γιατί πρίν απο εμένα το λάπτοπ είχε περάσει και απο άλλον (ειδικο ας πούμε...ο οποίος είπε στον κάτοχο να το πετάξει το λάπτοπ....)πάντως το πρόβλημα αρχικά ήταν μόνο το τζακ απλά δεν ξέρω εαν εχει ίνει και κατι αλλο απο τον ειδικό που πέρασε πριν...γιαυτό έψαχνα να βρώ τρόπο αν μπορούσα να κάνω κάτι απο τη μπαταρία και θα είχα σαφή αποψη αν ήταν θέμα τζακ μονο ακομα αλλα δεν νομίζω λόγω κοντρόλερ.....οπότε μάλλον θα το δώσω πίσω...αν μπορέσω πριν το δώσω θα ανεβάσω φώτο αλλα δεν νομίζω να αλλάξει κάτι το έχω κξοιτάξει πολλ'ες φορες...

  9. #9

    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    Τελικά τα νεότερα πο έχω απο το λάπτοπ είναι τα εξης.
    Το λάπτοπ όταν χάλασε το τζάκ κάποια στιγμή έβγαλε λίγο καπνό απο ότι μου είπε ο ιδιοκτήτης.
    οπότε κάτι βραχυκύκλωσε.....βέβαια όπως μου είπε εξακολουθούσε να δουλεύει κανονικά και μετά απο τη μπαταρία οπότε κάτι έκαψε στο κύκλωμα φόρτισης υποθέτω.
    ψάχνω να βρώ καμια ασφαλιοαντίσταση αν τα έχει παίξει αλλά οπτικά δεν φαίνεται κάτι θα μετρήσω να δώ.
    Σε περίπτωση που δεν βγάλω άκρη ,απο τη σύνδεση της μπαταρίας έχει καμια ιδέα κανένας αν μπορώ να κάνω κάτι για να δώσω έστω μόνιμα απο το τροφοδοτικο?
    Αν ναί θα χρειαστεί άνοιγμα λογικά σωστά γιατί είναι αγορασμένη πρόσφατα γιαυτό ρωτάω

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ναί θα χρειαστεί άνοιγμα λογικά σωστά γιατί είναι αγορασμένη πρόσφατα γιαυτό ρωτάω
    Ψαξε βρες την παλια μπαταρια για να μην χαλασεις την καινουργια. (πουλα την κανα 40αρι ευρα και εισαι τζιτζι )

    Ανοιγεις την μπαταρια και βλεπεις που πηγαινουν τα καλωδια που περνανε απο τα cells στην πλακετα. Βαζεις εκει τα καλωδια της τροφοδοσιας και 99% θα παρει... Τωρα αν εχει καψει ολο το κυκλωμα τροφοδοσιας... σοζ μειτ...

    ΑΝ θες μετα να χρησιμοποιεις την μπαταρια, δεν εχεις παρα να φτιαξεις εναν μικρο φορτιστη μονο που θα πρεπει να ελεγχεις το ρευμα που θα δινει και την θερμοκρασια της μπαταριας ΣΥΝΕΧΕΙΑ... Παλιες καλες πατεντες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας