Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    thessalonik-larisa
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή επισκευη σε μικρο usb.

    παιδια μπορειτε να μου προτεινετε καμμια ιδεα πως να κολλησω αυτο το usb





    πανω στην πλακετα που εχω?εχω κολλητιρη με 0,2 μυτη και με ρυθμιζομενη θερμοκρασια...και σολντερινη εχω.απλα για πιο καλα αν υπαρχει κανενασ τροπος γιατι μου εφυγαν τα ματια μεχρι να κανω κατι και τιποτα...εσεις πως θα το κολλουσατε?

    αυτο ειναι το usb που θα βαλω στην πλακέτα.
    Ηλεκτρονικός Μηχανικός
    My blog...

    http://thanosgen.blogspot.com/

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Xarry
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    Εγω θα κολλαγα ψιλο καλωδιακι στις επαφες του usb και τα καλωδιακα μετα στην πλακετα μου εκει που θελω.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη mariosm
    Μέλος
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Η πρωτη συμβουλη που θα σου εδινα ειναι να πεταξεις τη σολντερινη.
    Παρε flux σε μορφη μαρκαδορου και βαλε στην περιοχη της πλακετας που προκειται να κολλησεις.
    Βαλε ελαχιστη κολληση σε ΕΝΑ απο τα ποδια του usb. Πιασε με μια τσιμπιδα το βυσμα και τοποθετησε το ακριβως στο σημειο της πλακετας που πρεπει να κολληθει. Μολις πλησιασεις το κολλητηρι στο ποδι που εχεις βαλει κολληση και με τη βοηθεια του flux που εχεις βαλει πριν αυτο θα κολλησει αμεσως. Μετα κολησε και τα υπολοιπα χρησιμοποιοντας ελαχιστη ποσοτητα κολλησης.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη dbsjro
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Ψαξε στο youtube κολληση smd να παρεις ιδεες
    Κ εδω καπου υπηρχε ενα topic...αλλα που?
    **Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό,αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη gsmaster
    ΥπερΣυντονιστής
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Στο πίσω μέρος του εχει ενα κομμάτι μεταλλικό πάνω απο τα πινς. Αυτό κόψτο για να σε βοηθήσει περισσότερο γιατι αλλιώς δεν πάει το κολλητήρι πάνω στα πόδια.

    Μήν ξεχάσεις να κολλήσεις και τα μεταλλικά πόδια του για να εχει μηχανική σταθερότητα.
    Στο κάτω μέρος ο κοννεκτορας έχει 2 πλαστικά εξογκώματα για να ευθυγραμίζεται στην πλακέτα, άμα δεν τα έχεις κάνει στην πλακέτα κόψτα. Εγώ τα έκοψα κατευθείαν πριν κανω το footprint.
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    thessalonik-larisa
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρωτη συμβουλη που θα σου εδινα ειναι να πεταξεις τη σολντερινη.
    Παρε flux σε μορφη μαρκαδορου και βαλε στην περιοχη της πλακετας που προκειται να κολλησεις.
    Βαλε ελαχιστη κολληση σε ΕΝΑ απο τα ποδια του usb. Πιασε με μια τσιμπιδα το βυσμα και τοποθετησε το ακριβως στο σημειο της πλακετας που πρεπει να κολληθει. Μολις πλησιασεις το κολλητηρι στο ποδι που εχεις βαλει κολληση και με τη βοηθεια του flux που εχεις βαλει πριν αυτο θα κολλησει αμεσως. Μετα κολησε και τα υπολοιπα χρησιμοποιοντας ελαχιστη ποσοτητα κολλησης.
    <<< flux σε μορφη μαρκαδορου >>> μπορεις να μου πεις αν κανει αυτο εδω?
    http://elektronik.gr/eshop/index.php...ducts_id=15396

    απο αυτο το σιτε θα παρω τα εργαλεια μου ανα δεις κατι αλλο που χρειαζομαι πεσ μου να το αγορασω.εχει και κατι σπρευ...
    Ηλεκτρονικός Μηχανικός
    My blog...

    http://thanosgen.blogspot.com/

  7. #7
    Το avatar του χρήστη mariosm
    Μέλος
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Θανο βρισκεσαι στη Θεσσαλονικη και θα αγορασεις τα εργαλεια σου απο ...site;!! και μαλιστα απο μαγαζι που βρισκεται στη Θεσσαλονικη;


    Οσο για το μαρκαδορο ναι αυτος ειναι, οσο για την τιμη εχω καποια αμφιβολια

  8. #8
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Χμμμμ Κάθε μέρα κολλούσα τέτοια. Αυτό είναι το χοντρό, που να δοκιμάσεις την 11pin version.

    Και με το μάτι κολλάει αλλα αν θέλεις καλύτερο έλεγχο χρειάζεσαι στερεοσκόπιο. Κατα προτίμηση 80Χ. Χρειάζεσαι όντως flux καλύτερα σε μορφή ζελέ που το βάζεις με τη σύριγγα του.

    Πάντως και με γυμνό μάτι μεσα σε 20 δευτερόλεπτα το κολλάς έχοντας μύτη 0.2 btw η κόλληση που χρησιμοποιώ έχει πάχος 0.2 χιλιοστά.
    900MHz-64GHz

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας