Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Προεπιλογή Play Station 2 Laser problem.

    Καλησπέρα και από εμένα! Έχω ένα θεματάκι με το laser του PS2 και θα ήθελα τη γνώμη σας! Το λοιπόν, είχα ενα PS2 του οποίου κάποια στιγμή χάλασε το laser του και δεν διάβαζε τίποτα. Προσπάθησα με τα ποτενσιόμετρα από κάτω να αυξήσω την τάση του, και το μόνο που κατάφερα ήταν να διαβάσει για λίγο CD και μετά πάλι τίποτα. Μετά από καιρό, το ξέθαψα και μου μπήκε στο μιαλό να το φτιάξω. Έτσι λοιπόν παράγκειλα νέο laser (KHS-400C) από το ebay. Ήρθε, τοποθέτησα το καινούριο και στην αρχή όλα καλα, έπαιξε με τη μία. Μετά όμως από τρείς ώρες παιχνιδιού, και αφού προσπάθησα να βάλω ένα άλλο παιχνίδι, πάνω στο loading κόλλησε. Έπειτα από επανεκκίνηση δεν διάβαζε κανένα δισκάκι (ούτε καν ακουγόταν "θόρυβος" ότι προσπαθεί) (ούτε cd ούτε dvd) και ψηλιάστικα ότι ίσως είχε ξεκουμπώσει κάποια καλωδιοταινία. Έτσι λοιπόν το ξανανοίγω και ότνως, δεν είχε κουμπώσει καλά η καλωδιοταινία του laser. Αφού την ξανακούμπωσα πιο προσεκτικά τώρα, ενώ διαβάζει κανονικά τα cd, δεν διαβάζει καθόλου dvd δίσκους και ακούω συνεχώς το θόρυβο που προσπαθεί να διαβάσει χωρίς να τα καταφέρνει (δοκίμασα και το παιχνίδι που έπαιζε στην αρχή, και ταινία η οποία είχε παίξει και αυτή). Επίσης δοκίμασα να παίξω με τις ρυθμίσεις του αζιμούθιου και τον ποτενσιομέτρων από κάτω απο την κεφαλή, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας για το θέμα... Εγω πιστεύω ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το laser, δεν βρίσκω άλλη λογική εξήγηση σύμφωνα με αυτά που ξέρω. Τι λέτε εσείς; Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μέγεθος.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη KOKAR
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από εμένα! Έχω ένα θεματάκι με το laser του PS2 και θα ήθελα τη γνώμη σας! Το λοιπόν, είχα ενα PS2 του οποίου κάποια στιγμή χάλασε το laser του και δεν διάβαζε τίποτα. Προσπάθησα με τα ποτενσιόμετρα από κάτω να αυξήσω την τάση του, και το μόνο που κατάφερα ήταν να διαβάσει για λίγο CD και μετά πάλι τίποτα. Μετά από καιρό, το ξέθαψα και μου μπήκε στο μιαλό να το φτιάξω. Έτσι λοιπόν παράγκειλα νέο laser (KHS-400C) από το ebay. Ήρθε, τοποθέτησα το καινούριο και στην αρχή όλα καλα, έπαιξε με τη μία. Μετά όμως από τρείς ώρες παιχνιδιού, και αφού προσπάθησα να βάλω ένα άλλο παιχνίδι, πάνω στο loading κόλλησε. Έπειτα από επανεκκίνηση δεν διάβαζε κανένα δισκάκι (ούτε καν ακουγόταν "θόρυβος" ότι προσπαθεί) (ούτε cd ούτε dvd) και ψηλιάστικα ότι ίσως είχε ξεκουμπώσει κάποια καλωδιοταινία. Έτσι λοιπόν το ξανανοίγω και ότνως, δεν είχε κουμπώσει καλά η καλωδιοταινία του laser. Αφού την ξανακούμπωσα πιο προσεκτικά τώρα, ενώ διαβάζει κανονικά τα cd, δεν διαβάζει καθόλου dvd δίσκους και ακούω συνεχώς το θόρυβο που προσπαθεί να διαβάσει χωρίς να τα καταφέρνει (δοκίμασα και το παιχνίδι που έπαιζε στην αρχή, και ταινία η οποία είχε παίξει και αυτή). Επίσης δοκίμασα να παίξω με τις ρυθμίσεις του αζιμούθιου και τον ποτενσιομέτρων από κάτω απο την κεφαλή, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας για το θέμα... Εγω πιστεύω ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το laser, δεν βρίσκω άλλη λογική εξήγηση σύμφωνα με αυτά που ξέρω. Τι λέτε εσείς; Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μέγεθος.
    Μην σε ακούσει ο Σάκης........

  3. #3
    Το avatar του χρήστη jim.ni
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    παλμογράφο έχεις ??
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  4. #4

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς όχι, αλλά ίσως θα μπορούσα να βρώ αν και λίγο δύσκολο (δεν ξέρω όμως αν θα έιναι των 20 Mhz bw). Δεν ξέρω πάντως δείχνει για πρόβλημα του laser, δεν εξηγείται διαφορετικά, ξαφνικά εκεί που έπαιζε κανονικα, χωρίς να αλλάξει κάτι ξαφνικά να διαβάζει μόνο cd. Περιμένω και μια καλοδιοταινία του laser μήπως και φταίει κάτι από αυτήν, γιατί φαίνονται κάτι σαν ελφρια χτυπηματάκια πάνω της χορίς να φαίνεται ότι έχουν κοπεί αγωγοί.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην σε ακούσει ο Σάκης........
    Γιατί να μη με ακοούσει ο Σάκης; (είδα το bold κείμενο... αλλα δεν κατάλαβα... είπα κάτι λάθος?)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimag : 16-05-09 στις 03:57

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να μη με ακοούσει ο Σάκης; (είδα το bold κείμενο... αλλα δεν κατάλαβα... είπα κάτι λάθος?)
    καποτε ειχες μια κεφαλη....αφου πηραξες τα ρυθμιστικα απο κατω ξεχασε την,μονο με παλμογραφο για να <<κεντραρει>>το φοκους beta cord 85 japan made

  7. #7

    Προεπιλογή

    Γιατί όμως στην αρχή αφού διάβαζε κανονικά με το που την τοποθέτησα, μετα ξαφνικά διάβαζε μόνο CD? Δεν το βρίσκω λογικό, μόνα τους δεν πειράχτηκαν τα ρυθμιστικά της κεφαλής πάντως...εκτός αν τελικά υπάρχουν... δυνάμεις Uri Geller...

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί όμως στην αρχή αφού διάβαζε κανονικά με το που την τοποθέτησα, μετα ξαφνικά διάβαζε μόνο CD? Δεν το βρίσκω λογικό, μόνα τους δεν πειράχτηκαν τα ρυθμιστικά της κεφαλής πάντως...εκτός αν τελικά υπάρχουν... δυνάμεις Uri Geller...
    την καλωδιοταινια την <<τσεκαρες>>?betacord85 japan made.....

  9. #9

    Προεπιλογή

    Ναι, την τσέκαρα με ένα πολύμετρο, δείχνει εντάξει.. αλλα καλού κακού παρείγκειλα και μια καινούρια και την περιμένω. Είδωμεν...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimag : 21-05-09 στις 11:06

  10. #10

    Προεπιλογή

    Ήρθε η καινούρια κορδέλα. Τίποτα, το ίδιο αποτέλεσμα. Έστειλα το laser πίσω για αλλαγή. Θα ενημερώσω εάν έχω νέα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. PLAY STATION?
    από MAKHS στο forum Παιχνιδομηχανή
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-06, 21:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας