Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Επισκευή subscooter

    Γεια σας. Ένα καινουριο ερώτημα γενήθηκε..... Ένας φίλος που είναι δύτης έχει ένα υποβρ'υχειο σκούτερ για την προόθησή του στο νερό. Αυτό δουλεύει με μπαταρία 12V/24AH. Όλα τα ηλεκτρονικά του εξαρτήματα εκτός από την μπαταρία που βγαίνει για να φοτίζεται ήταν θαμμένα μέσα σε πολυουρεθάνη (άτιμοι αμερικάνοι τι κάνετε) το πιο πιθανό για να μην μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου αλλά για να τους το στέλνεις!!!!! Ο φίλος μου έσκαψε την πολυουρεθάνη και τα έβγαλε έξω. Κατά την ανασκαφή επειδή δεν είναι αρχαιολόγος κατέστερψε τις καλωδιώσεις και δεν ξέρω τώρα πως ήταν συνδεδεμένα. Έκανα μια αναγνώριση και αποτελείται από: α) την μπαταρία, β) το μοτερ, γ) ένα relay, δ) ένα κυκλωματάκι με 3 led για την κατασταση της μπαταρίας και ε) ένα μαγνητικό διακοπτη για την έναρξη της λειτοπυργίας του scooter. Δοκιμάσαμε να συνδέσουμε την μπαταρία με τον μαγνητικό διακόπτη και το μοτέρ μόνο χωρίς τα άλλα, αλλά ο μαγνητικός διακόπτης κόλλαγε (δηλαδή όταν απομακρύναμε τον μαγνήτη που είναι εξωτερικά για στεγανότητα δεν σταματούσε το μοτέρ δηλαδή δεν ανοιγε ο διακόπτης). Οπότε σκέφτηκα πως το relay είναι απαραίτητο για τόσο μεγάλο ρεύμα και έφτιαξα την παρακάτω συνδεσμολογία. Μπορείτε να μου πείτε αν είναι σωστή? Και αυτό γιατί είδα πως ένα relay 12VDC/70A σαν και αυτό που είχε πάνω κοστίζει γύρο στα 25€ και δεν είναι και λίγα αν τελικά δεν δουλέψει....
    Ευχαριστώ πολύ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Uploader
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ (Μολυσμένες Αθήνες)
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Η συνδεσμολογία σου είναι πολύ λογική και σωστή.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ωραια θα το κοιτάξω και θα δουμε αν τελικα θα δουλέψει. Καθαρίζοντας λίγο το relay απο την πολυουρεθάνη είδα πως έχουν βάλει μια αντίσταση 680Ω που ενώνει τα pins 85 και 86 και μια δίοδο 1Ν4 που ενώνει τα 86 και 87 αλλά φαντάζομαι έτσι όπως έχω κάνει εγώ την συνδεσμολογία μου χρειάζεται να βάλω την δίοδο στα pins 85 kai 30. Για πιο λόγο χρεισιμεύουν αυτά τα δύο στοιχεία?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Uploader
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ (Μολυσμένες Αθήνες)
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Η δίοδος μάλλον είναι 1Ν4002 και προστατεύει το διακόπτη από την αυτεπαγωγική τάση του πηνίου του ρελέ. Συνδέεται παράλληλα με το πηνίο και έτσι ώστε να είναι ανάστροφα πολωμένη σε κανονική λειτουργία.

Παρόμοια Θέματα

  1. Επισκευή motherboard PC
    από babisko στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-07, 11:34
  2. Επισκευή laptop
    από Bilko στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-06, 11:36
  3. Επισκευή monitor crt.
    από ok1gr στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-05, 18:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας