Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Προεπιλογή Προβλημα με οθονη

    Η οθονη ειναι μια HP D8897 τυπου CRT, την εχω περιπου 7 χρονια

    Την τελευταια εβδομαδα η οθονη αρχισε να μου βγαζει κατι οριζοντιες γραμμες οι οποιες φαινονται εντονα σε ανοιχτοχρωμο η ασπρο φοντο. Μερικες φορες κανει κ κατι σαν τρεμοπεγμα αλλα πολυ σπανια. Επισης σε εκεινο το σημειο η εικονα ειναι αλλοιωμένη πχ. τα γραμματα ειναι πιο μικρα σε σχεση με τα υπολοιπα

    Πριν απο μια βδομαδα εβγαζε κατι αλλες γραμμες πιο χαμηλα (περιπου 2 εκατοστα απο το κατω μερος της οθονης) αλλα οταν εκλεινα κ ανοιγα την οθονη εφευγαν.

    Δοκιμασα να βγαλω κ να ξαναβαλω το βυσμα, αλλαξα drivers για την καρτα γραφικων αλλα το προβλημα παραμενει
    Τι λετε να φταιει;

    Δειτε κ την εικονα (ξερω οτι αν εχει προβλημα η οθονη δε θα φανει στο screenshot γιαυτο κ χρησιμοποιησα το photoshop για να σας δειξω τι εικονα εχω)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2
    Το avatar του χρήστη lynx
    Μέλος
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    2.4 GHz
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    εγω προσωπικα απο την φωτογραφια δεν καταλαβα τιποτα....

  3. #3
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή κατα 99%.....

    η οθονη σου εχει προβλημα με το vertical αν οπως ειπες αλλειωνει και γραμματα κυριος στο κατο μερος η πανω μερος παντωτε σε οριζοντιες γραμμες μαλλον η βλαβη σου ειναι εκει ...επισης αν το κανει περιστασιακα ειναι μαλλον ψυχρες κολλησεις γυρω απο το ολοκληρωμενο του vertical συνηθως ειναι ενα ολοκληρωμενο με 5 ποδαρακια σε περιβλημα pentawatt δλδ σαν ενα regulator 7812 αλλα με 5 ποδαρακια ..... ενα κολλημα και ενα πλυσιματακι με ασετον μετα να φυγει το βερνικι της κολλησης και εισαι αρχηγος .....

    τελος εαν η οθονη ηταν δικια μου προληπτικα θα αλλαζα και ολους τους ηλεκτρολυτικους που βρισκονται εκει γυρω ειναι κανα δυο τρεις
    regards sakis
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή Re: κατα 99%.....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis
    η οθονη σου εχει προβλημα με το vertical αν οπως ειπες αλλειωνει και γραμματα κυριος στο κατο μερος η πανω μερος παντωτε σε οριζοντιες γραμμες μαλλον η βλαβη σου ειναι εκει ...επισης αν το κανει περιστασιακα ειναι μαλλον ψυχρες κολλησεις γυρω απο το ολοκληρωμενο του vertical συνηθως ειναι ενα ολοκληρωμενο με 5 ποδαρακια σε περιβλημα pentawatt δλδ σαν ενα regulator 7812 αλλα με 5 ποδαρακια ..... ενα κολλημα και ενα πλυσιματακι με ασετον μετα να φυγει το βερνικι της κολλησης και εισαι αρχηγος .....

    τελος εαν η οθονη ηταν δικια μου προληπτικα θα αλλαζα και ολους τους ηλεκτρολυτικους που βρισκονται εκει γυρω ειναι κανα δυο τρεις
    regards sakis
    συνφωνω και εγω με τον sakis το προβλημα ειναι στο οριζοντιο (μαλλον διαροη)
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Επειδη δεν ξερω και πολλα απο οθονες θα ηθελα μια βοηθεια για το που βρισκεται αυτο το regulator και σε ποιο σημειο να κοιταξω. Ξερω οτι δεν αξιζει αλλα το κανω κυριως για να μαθω περισσοτερα.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή αν δεν εχεις

    ιδεα καλυτερα μην ασχοληθεις ....αυτα τα πραγματα απαιτουν καποια εμπειρια δεν προσπαθω να σε αποθαρυνω αλλα αν θες να "αρχισεις" με τα ηλεκτρονικα αυτο δεν ειναι το καταλληλοτερο ειναι αρκετα τα πραγματα που πρεπει να ξερεις για να κανεις μια τετοια επισκευη .Εσυ απο οτι βλεπω δεν μπορεις να ξεχωρισεις τι ειναι vertical και τι regulator

    Για να μην φανει οτι προσπαθω να σε επηρεασω αρνητικα κανε μου ενα μαιλ με μια φωτο απο την κατω πλευρα της πλακετας απο την οθονη σου να σου δειξω απο εκει τι μπορεις να κανεις με την προυποθεση φυσικα οτι τουλαχιστον μπορεις να κολλησεις κατι με κολλητιρι αν και λιγακι αμφιβαλλω τσπ

    regards sakis
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  7. #7

    Προεπιλογή

    Φιλε ξερω τα βασικα απο ηλεκτρονικα και εχω κολλησει απειρες φορες με κολλητηρι. Απο regulators εχω ασχοληθει με voltage regulators τωρα δεν ξερω αν οταν λεμε regulator εννουμε απαραιτητα voltage regulator

  8. #8
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή δεν εχω ....

    προθεση να σε προσβαλω απλα δεν μπορω να ξερω τι ξερεις απο ηλεκτρονικα τσπ το τσιπακι που ψαχνεις ειναι σαν regulator 7812 απλα εχει πεντε ποδαρακια ..... υπαρχει και περιπτωση να μην ειναι ετσι και να εχει αλλο τσιπακι ..... αν εχει ασ πουμε οκτω ποδαρακια σε σειρα ..... σιγουρα ειναι βιδωμενο σε ψυκτρα ..... οποτε αν θες πες μου πια τσιπακια σου ειναι βιδωμενα σε ψυκτρα και θα σου πω πιο ειναι το αναλογο κοιτας τις κολλησεις απο κατω τις φρεσκαρεις αλλαζεις και κανενα ηλκτρολυτικο και μαλλον εισαι ενταξει
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  9. #9
    Το avatar του χρήστη aser
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    greece
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Μια και υπαρχει αυτο το θεμα παρομοιο προβλημα εχω και εγω μονο που σε μενα οχι συνεχεια αλλα σε αραια διαστηματα ειδικα οταν την αφηνω πολλες ωρες ανοιχτη αρχιζει και τρεμοπαιζει και ταυτοχρονα τα γραμματα θολωνουν για λιγο (καμια ιδεα τι να κοιταξω)

  10. #10
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή η περιγραφη σου .....

    δεν βοηθαει και τοσο πολυ αλλα μαλλον για παρομια βλαβη σε κοβω . δλδ ψυχρες και ηλεκτρολυτικοι αλλα εγω θα κοιταζα μαλλον προς τροφοδοτικο μερια και οχι σε vertical


    regards sakis.....
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα σε Οθονη TFT Sony
    από dal_kos στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-07, 19:47
  2. Sony E200 Multiscan 17 προβλημα μαυρησε η οθονη
    από KarlBarks στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-06, 00:34
  3. προβλημα με οθονη pc
    από TEON στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-06, 20:52
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΘΟΝΗ NEC MULTIYNC V521 CRT 15"
    από marios στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-06, 15:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας