Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Το σπίτι μου
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή Επισκευή motherboard PC

    Έχω ένα Μ/Β Gigabyte 8IEXP με socket 478 και εδώ και λίγο καιρό παρουσιάζει το εξής πρόβλημα:
    Όταν είναι για αρκετή ώρα κλειστός από το πολύπριζο που τον ανοιγοκλείνω, τότε κατά την φόρτωση του λειτουργικού (Windows XPSP2 Greek), εμφανίζει την γνωστή σε όλους μπλε οθόνη και τα ιερογλυφικά. Όταν πατήσω το reset και κάνει επανεκίνηση όλα δουλεύουν ρολόι, εκτός από κάποιες φορές που μου έκανε τον δίσκο χάλια (χαμένα αρχεία προβλήματα στο σύστημα αρχείων και διάφορα άλλα τέτοια). Χθες μάλιστα μετά το reset και την επανεκκίνηση, μου εμφάνισε στον ίδιο δίσκο C και μάλιστα στον ίδιο κατάλογο (root) δυο ίδιους καταλόγους Program files, τέσσερις καταλόγους System Volume Information και άλλα τέτοια κουφά. Μετά την επανεκκίνηση και με το chkdsk διορθώθηκαν κάποια από τα προβλήματα των πολλαπλών καταλόγων με τα ίδια ονόματα, αλλά κάτι δεν πάει καλά. Μέχρι εδώ ας υποθέσουμε ότι όλα είναι καλά και διορθώθηκαν (λέμε τώρα). Το περίεργο είναι ότι όσες φορές ξεκινούσα τον υπολογιστή και έμπαινα πρώτα στο BIOS setup (πατώντας del στο ξεκίνημα), και αφού έσωνα ή όχι, δεν έχει σημασία τις αλλαγές του BIOS, δηλαδή αρκεί που έμπαινα στο BIOS και έβγαινα, ο υπολογιστής ξεκινούσε κανονικά, χωρίς μπλε οθόνες και προβλήματα. Έγινε αλλαγή μπαταρίας, αλλά τίποτε. Έγινε αλλαγή δίσκου με παλαιότερο που είχα με λειτουργικό για τον ίδιο υπολογιστή, και είχα πάλι τα ίδια προβλήματα. Μετά ανακάλυψα τρεις ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές γύρω από την βάση του επεξεργαστή με στοιχεία 3.300μF/6,3V 105 βαθμών C να είναι φουσκωμένοι και να έχουν επάνω κάτι σαν σκουριά. Σκέφτηκα να τους αλλάξω, αλλά δεν έβρισκα με τίποτε ίδιους. Σήμερα βρήκα παρόμοιους πυκνωτές αλλά όχι 3.300 μF/6,3V αλλά 4.700 μF/6,3V πάλι στους 105 βαθμούς C. Έχω την εντύπωση ότι χωράνε να αντικατασταθούν οι χαλασμένοι, αλλά με προβληματίζει η χωρητικότητά τους που είναι περίπου 40% περισσότερη. Λαμβάνονατας υπόψη όμως τις ανοχές που παρουσιάζουν οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές, σκέφτομαι να τους δοκιμάσω.
    Θα ήθελα τις απόψεις σας πάνω στα όσα έγραψα παραπάνω.

    Μπάμπης

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ειναι συχνο φαινόμενο.Εχω ακούσει απο πολούς οτι έπαθαν το ίδιο πράγμα το είχα πάθει και εγώ .Είχε γίνει σχετική συζήτηση στο φορουμ.Απλα είναι επιπονη διαδικασία και θέλει προσωχη γιατι υπάρχει ένα δαχτυλίδι που βραχικυκλώνει το ποδι του πύκνωτη με το επίπεδο τις πλακέτας που πρέπει (αν φύγει το δαχτυλίδακι αυτο τοτε η μητρικη πάει για πέταμα).Για τους πυκνωτες και τη χωριτικώτητα δεν μπορώ να σου πώ στα σιγουρα ας μας πούν οι ιδικοί.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη ggr
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Δε νομιζω να εχεις προβλημα με τους 4700 , αν παρ ολα αυτα επιμενεις να βαλεις 3300 και δεν βρισκεις στα 6,3V,μπορεις να βαλεις 3300 μεγαλυτερης τασης (πχ στα 16V ) οι οποιοι βρισκονται ευκολοτερα στο εμποριο.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Το σπίτι μου
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggr
    Δε νομιζω να εχεις προβλημα με τους 4700 , αν παρ ολα αυτα επιμενεις να βαλεις 3300 και δεν βρισκεις στα 6,3V,μπορεις να βαλεις 3300 μεγαλυτερης τασης (πχ στα 16V ) οι οποιοι βρισκονται ευκολοτερα στο εμποριο.
    Μα εκεί είναι το πρόβλημα, ότι δεν βρίσκω 3.300μF που είχε πάνω από την μαμά της η motherboard, παρά μόνο σε πολλά V (>16V) οι οποίοι δεν χωράνε, ενώ τους 4700μF/6,3V τους βρήκα σε μια άλλη μητρική που ήταν σε αχρησία και σκέφτομαι να τους ξηλώσω από εκεί, αφού η μητρική αυτή είναι για ανταλλακτικά.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Σε μια πλακέτα με Κ6-500 είχα αλλάξει όλους τους πυκνωτές (σχεδόν όλοι ήταν φουσκωμένοι) και ενώ οι αρχικοί ήταν 1200uF έβαλα1500 uF. Μάλιστα πολύ ήταν παράλληλα οπότε 4χ1200=4800 ενώ 4χ1500uF=6000 (άρα κι εγώ είχα σηματνική αλλαγή στην χωρητικότητα. Το αποτέλεσμα ήταν οτι δούλεψε η μητρική (ενώ πριν την αλλαγή των πυκνωτών με δυσκολία έμπαινε έως το bios)
    Αν και τα παλμοτροφοδοτικά συχνά σχεδιάζονται για συγκεκριμένους πυκνωτές πιστεύω οτι δεν θα υπάρξει πρόβλημα και μάλιστα έιναι προτιμότερο να βάλει αυτόυς στα 6,3V που υποθέτω οτι είναι από κάποια καμένη μητρική και θα έιναι υψηλής ποιότητας (χαμηλό ESR) παρά την σαβούρα που ενδεχωμένος θα αγοράσει από έναν κατάστημα.
    Άλλωστε όπως είπε η πυκνωτές έχουν τόσο μεγάλη ανοχή....που λογικά το χει λάβει ύπόψην του ο σχεδιαστής της πλακέτας.
    Το όλο μυστικό είναι να χρησιμοποιήσεις ένα κολητήρι αρκετα W (πιστεύω 60 είναι τέλεια) Και να βγάλει σιγά σιγα τον πυκνωτή... Ζεσταίνει το ένα πόδι τον τραβάει λίγο...ζεσταίνει το άλλο μετα το π΄ρωτο κ.ο.κ. Αφου βγεί ζεσταίνει την τρύπα απο την πάνω μεριά και βαζει την τρόμπα από κάτω και τραβάει την κόληση. (καλό είναι να υπάρχουν τέσσερα χέρια..)

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    και εγω εχω παθει το ιδιο... σκουρια... δεν εβρισκα με τπτ ιδιους... τελικα εβαλα λιγο μεγαλητερους και ολα ειναι οκ... απλα τα ποδακια τον πυκνωτον ηταν λιγο πιο χοντρα.. ετσι εβαλα καλωδιακια και εχω του πυκνωτες ολους μαζι... δεν ξερω αν ειναι καλο που εχω περιπου 30cm καλωδιο αλλα σε εμενα δουλεψε για μισο χρονο μετα πηρα new PC... (γιατι ο π@π@ρ@ς δεν ειχα κουμποσει καλα την ψυχτρα το επεξ και τα κακαρωσε στα 10sec)...

  7. #7

    Προεπιλογή

    Για να αλλάξεις πυκνωτές σημαίνει οτι η μητρική ήταν κάποιας ηλικίας... άρα, υποθέτω, θα μπορούσες να βρείς επεξεργαστή μεταχειρισμένο σε καλή τιμή.... και να μην αλλάξεις ολόκληρο PC.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    ναι αλλα δεν γινετε να εχω και ενα pc 10χρονια... τον ειχα απο 2000 μερχι το 2005 και τωρα αυτος που εχω (P4 3GH 2GB ram nvidia6600) παει για παροπλιση συντομα μαλλον..

  9. #9

    Προεπιλογή

    Αν παίζεις παιχνίδια προφανώς είναι όπως τα λές.
    Αν όχι, τότε ο μόνο περιορισμός για τα 10 χρόνια είναι οτι δεν θα παίρνει τα XP οπότε δεν θα πάιζουν κάποια νέα προγράμματα (σαν αυτό της XILINX). Πάντως προσωπικά μια χαρά δουλεύω με τα WIN98.

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Το σπίτι μου
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Τελικά προτίμησα την εύκολη λύση: Αγόρασα άλλη μητρική και όλα καλά. Η παλιά και προβληματική μητρική, θα γίνει "πειραματόζωο".

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Laptop Acer motherboard
    από aristos87 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-09, 22:07
  2. Επισκευή laptop
    από Bilko στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-06, 10:36
  3. Επισκευή monitor crt.
    από ok1gr στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-05, 17:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας