Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Το avatar του χρήστη aser
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    greece
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή Πρόβλημα με δέκτη audioline

    Έχω έναν ψηφιακό αποκοδικοποιητη για τα κανάλια της ερτ χθες ξαφνικά δεν λειτουργούσε βεβαία έχω να το ανάψω εδώ και κάτι εβδομάδες, το έβγαλα από την πρίζα και το ξανά έβαλα άλλα τπτ.

    Άνοιξα το καπάκι και παρατήρησα ότι η πυκνωτές στην τροφοδοσία του είναι λίγο φουσκωτή και έτσι κατάλαβα ότι τα τίναξαν, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής τι πυκνωτές να πάρω ρωτάω; Αυτούς που έχει είναι 16v/1000mf & 16v/470mf δεν θέλω να βάλω τους ίδιους γιατί κάτι παρόμοιο πρόβλημα είχα διάβαση για έναν δορυφορικό δεκτή που κόλλαγε και του άλλαξαν της τιμές στους πυκνωτές και από τότε όλα οκ.

    ο δέκτης είναι ο audioline ηλ.σχέδιο δεν βρίσκω πουθενά.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη aser
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    greece
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Τελικα το εφτιαξα αλλα μια ερωτηση αν αντι για τους πυκνωτες 1000mf/16v βαλω 1000mf/63v θα προκαλεσω βλαβη;
    οπως εχω γραψει με τα ηλεκτρονικα ερασιτεχνικα ασχολουμε

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Το σπίτι μου
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aser
    Τελικα το εφτιαξα αλλα μια ερωτηση αν αντι για τους πυκνωτες 1000mf/16v βαλω 1000mf/63v θα προκαλεσω βλαβη;
    οπως εχω γραψει με τα ηλεκτρονικα ερασιτεχνικα ασχολουμε
    Προφανώς θέλεις να πεις 1000uF (χίλια μικροφαράντ), όχι 1000mF (χίλια μιλιφαράντ).
    Τα βασικά χαρακτηριστικά των πυκνωτών είναι η χωρητικότητά τους και η τάση λειτουργίας τους. Ένας πυκνωτής με μεγαλύτερη τάση λειτουργίας απλά αντέχει σε μεγαλύτερη τάση. Είναι όμως πιο ογκώδης και πιο ακριβός. Αν χωράει στην πλακέτα, δεν πειράζει αν βάλεις μεγαλύτερης τάσης λειτουργίας. Δεν κερδίζεις όμως τίποτε.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη aser
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    greece
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκαιο γραφεί uf άλλα εγώ το διάβαζα ως mf λόγο το u το έβλεπα σαν μ.

    ευχαριστώ για την πληροφορία ο λόγος που θέλω να βάλω μεγαλύτερο είναι γιατί σε αυτό που έχω βάλει τώρα μάλλον δεν θα αντέξει για πολύ καιρό και στο τεχνικό κείμενο που είχα διαβάσει αναφέρει να μπει μεγαλύτερης από την αναγραφόμενη τάση, αν θες να δεις τι εννοώ να σου το ανεβάσω.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Το σπίτι μου
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι είναι υπερβολή να αντικαταστήσεις ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές των 16V με άλλους των 63V. Όχι ότι θα συμβεί τίποτε, καλύτερα είναι, αλλά είναι πιο ακριβοί και πιο ογκώδεις. Ίσως δεν χωράνε στην πλακέτα. Υπάρχουν ηλεκτρολυτικοί με τάση λειτουργίας 25, 35, 40, 50, 63, 70, 100V κ.λ.π.
    Αλήθεια η πλακέτα με πόση τάση τροφοδοτείται; Μπορείς για ασφάλεια να βάλεις πυκνωτές με ονομαστική τάση λειτουργίας τουλάχιστον 30% μεγαλύτερη από την τάση που θα δουλεύουν. Για παράδειγμα, αν η τροφοδοσία της πλακέτας γίνεται με τάση 12-15V, τότε οι πυκνωτές με τάση λειτουργίας 16V, δεν θα τα καταφέρουν, μπορείς να βάλεις την επόμενη τιμή που είναι 25V που είναι αρκετά. (και παραπάνω να βάλεις, όπως είπαμε, δεν πειράζει). Η ποιότητα των πυκνωτών επίσης έχει σημασία.
    Η επιλογή δική σου.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη aser
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    greece
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Χθες λογο βιασυνης να δω το βραδυ το σινε πηγα σε καταστημα ηλεκτρονικων και δεν ειχε των 25 που ζητησα αλλα μονο των 63 που πηρα, ομως επιδι δεν ηξερα αν θα προκυψει προβλημα κατα την λειτουργια του δεν τους εβαλα, και σε παλια πλακετα ραδιοφωνου που εχω στην ακρη βρηκα των 16 οπου και εβαλα.

    Οντως ειναι ογκωδεις αλλα αν τως γυρισω πλαγια η αν τους βαλω με κολλα στο κουτι σε σημειο που δεν ενοχλη και τραβηξω με καλωδιακι για την πλακετα δεν θα προκυψει κανενα προβλημα.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας