Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1
    Το avatar του χρήστη QED
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή Ατμοσίδερο δουλεύει μόνο με τριφασικό ρεύμα..

    Γεια σας παιδιά..Μου συμβαίνει το εξής:Έχω ένα ατμοσίδερο της siemens το οποίο σταμάτησε να λειτουργεί
    στην πόλη που σπουδάζω (απλό ρεύμα) ενώ όταν το δοκιμάζω σε ρεύμα τριφασικό δουλεύει κανονικά. Έχω κάνει πολλές
    δοκιμές και πάντα ζεσταίνει εκεί που το ρεύμα είναι τριφασικό ενώ με το απλό ρεύμα δεν ζεσταίνει καθόλου.
    Μου διαφεύγει κάτι;
    Ευχαριστώ!
    Physics is like sex; sure, you can get some interesting results, but that's not why we do it. -- Richard P. Feynman ( 1918 - 1988 )

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Το σπίτι μου
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Όταν λες ότι "σταμάτησε να λειτουργεί στην πόλη που σπουδάζω (απλό ρεύμα)", εννοείς ότι ενώ κάποτε λειτουργούσε, τώρα δεν λειτουργεί, ή δεν λειτούργησε ποτέ σ' αυτό το σπίτι. Επίσης, όταν λες ότι το δοκιμάζεις σε ρεύμα τριφασικό τι εννοείς; Οτι το σπίτι στο οποίο το δοκιμάζεις έχει τριφασικό ρεύμα και το δοκιμάζεις σε κανονική πρίζα, ή σε τριφασική μπρίζα;
    Αν το σίδερο είναι τριφασικό (πράγμα πολύ χλωμό), πρέπει να έχει στην άκρη του καλωδίου του και τριφασικό φις. Αν έχει ή είχε τριφασικό φις, πως το συνδέεις σε μονοφασική μπρίζα;
    Υποψιάζομαι ότι το σίδερο είναι μονοφασικό και στο σπίτι σου πιθανόν η πρίζα να έχει πρόβλημα. Δοκίμασε σε άλλη πρίζα.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη QED
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Λοιπόν μάλλον σας μπέρδεψα..
    Το σίδερο είναι μονοφασικό.Το σίδερο λειτουργούσε κανονικά. Κάποια στιγμή σταματά να ζεσταίνει και υποθέτω πως χάλασε. Το δοκιμάζω όμως τυχαία σε σπίτι με τριφασικό ρεύμα αλλά κανονική-συμβατική μπρίζα και δουλεύει!Κάθε φορά και σε όλες τις συμβατικές μπρίζες του τριφασικού!Ενώ κάθε φορά και σε όλες τις μπρίζες του σπιτιού με το μονοφασικό ρεύμα δεν δουλεύει..Έχω τσεκάρει για κακή καλωδίωση στο φις του σίδερου.
    Physics is like sex; sure, you can get some interesting results, but that's not why we do it. -- Richard P. Feynman ( 1918 - 1988 )

  4. #4
    Το avatar του χρήστη tasosmos
    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Πιθανον να υπαρχει καποιο προβλημα στην καλωδιωση του σπιτιου ή στις πριζες.
    Απ'οσο ξερω οι κοινες πριζες δεν εχουν καμια διαφορα στην συνδεση τους ειτε εχεις τριφασικο ρευμα ειτε μονοφασικο γιατι απλα δεν εχουν τους επιπλεον ακροδεκτες.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Το σπίτι μου
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos
    Πιθανον να υπαρχει καποιο προβλημα στην καλωδιωση του σπιτιου ή στις πριζες.
    Απ'οσο ξερω οι κοινες πριζες δεν εχουν καμια διαφορα στην συνδεση τους ειτε εχεις τριφασικο ρευμα ειτε μονοφασικο γιατι απλα δεν εχουν τους επιπλεον ακροδεκτες.
    Σωστά, το πιθανότερο είναι να υπάρχει πρόβλημα στις πρίζες του διαμερίσματος με το μονοφασικό ρεύμα. Αν βάλεις κάποια άλλη συσκευή (π.χ. ραδιόφωνο, σεσουάρ μαλλιών κ.λ.π.) στην πρίζα στην οποία δεν δουλεύει το ατμοσίδερο, λειτουργεί; Κοίταξε μήπως είναι χαλαρή και δεν μπαίνουν τα σιδεράκια του φις σφιχτά στην πρίζα, με αποτέλεσμα να σπινθηρίζει ή να ακόμη και να μην κάνει επαφή.

    Όσον αφορά το τριφασικό, όπως πολύ σωστά ανέφερε ο tasosmos, τα μονοφασικά φορτία (π.χ. λάμπες, πρίζες και διάφορες μονοφασικές συσκευές) μοιράζονται στις τρεις φάσεις, δηλαδή το κάθε ένα τρίτο του σπιτιού παίρνει από μια φάση και οι ενεργοβόρες συσκευές (θερμοσίφωνας, ηλεκτρική κουζίνα, πλυντήριο) συνδέονται σε διαφορετικές φάσεις, ώστε να υπάρχει ισοκατανομή των φορτίων στις φάσεις Τουλάχιστον αυτό είναι το σωστό, αλλά υπάρχουν και κάποιοι ηλεκτρολόγοι... Με απλά λόγια, εκτός από τις τριφασικές συσκευές (θερμοσυσσωρευτές, μεγάλοι κινητήρες κ.λ.π.) οι απλές μονοφασικές συσκευές είναι σαν να συνδέονται σε τρεις ανεξάρτητες πηγές (= φάσεις). Επομένως δεν έχει καμμιά σχέση αν έχει μονοφασικό ρεύμα ή τριφασικό το διαμέρισμα με την λειτουργία του ατμοσίδερου. Ψάξε να δεις αν κάνει καλή επαφή το φις στην πρίζα σου. Αν έχει μαυρίσει (και συνήθως μυρίζει), τότε θέλει αλλαγή. (Είναι απαραίτητο να υπενθυμίσουμε ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ, Η ΤΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΤΗς ΔΕΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ)

    Ελπίζω να βοήθησα

  6. #6
    Το avatar του χρήστη QED
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά αυτά που μου λέτε εννοείτε πως τα έχω σκεφτεί...Αυτό που συμβαίνει μου φάνηκε παράξενο και γι'αυτό το λόγο
    δημιούργησα post..Το θέμα το πήγα στο τριφασικό διότι αυτή ήταν η μόνη διαφορά στα δύο σπίτια και υπέθεσα ότι κάτι μου διαφεύγει..Πολύ παράξενο,
    μόλις σιδέρωσα (τριφασικό) κανονικότατα, ενώ χθες σε άλλο σπίτι με μονοφασικό πάλι δεν δούλεψε..Θα κουφαθούμε!

    Physics is like sex; sure, you can get some interesting results, but that's not why we do it. -- Richard P. Feynman ( 1918 - 1988 )

  7. #7
    Το avatar του χρήστη diarh
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Ν Ηρακλειο
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Βασιλη.Το σπιτι που εχει τριφασικο ρευμα το εχει για αλλους λογους.Στη πριζα εχει μονοφασικο.Αρα στο σπιτι που κατοικεις υπαρχει προβλημα.Δεν εξηγηται αλλοιως.Εκτος και το σιδερακι σου θελει βολτες.Ψαξε το φις η το καλωδιο μην και εχουν διακοπη αλλα συμπτωματικα δουλευει!!!!
    Αλλος για καμπινκ??

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας