Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Πρόβλημα στη μητρική μου, μηπως μπορείτε να βοηθήσετε;

    Γεια σας παιδιά,
    πρόσφατα άλλαξα μητρική στον υπολογιστή μου και έβαλα μία SOLTEK 86SPE2-L. Πολύ καλή μητρική που παρόλο που πρόσφατα σταμάτησε η παραγωγή της. Πρόλαβα όμως και έκανα μία μαμακία. Κάρφωσα πάνω στα USB headers (αυτά για τα εξωτερικά USB βίσματα πάνω στο σασσί) τα παλιά USB καλώδια τα οποία δυστυχώς είχαν διαφορετικό pin configuration. Αποτέλεσμα, να κάψω 4-5 SMT εξαρτήματα τα οποία δεν ξέρω τι είναι. Κατά τα άλλα το motherboard δουλεύει κανονικότατα, απλά έχασα 4 USB συνδέσεις. Θα προσπαθήσω να παραθέσω φωτογραφίες του πριν και του μετά μπας και βγάλετε καμιά άκρη. Πάντως τα καμένα εξαρτήματα αναφέρονται πάνω στο motherboard σαν FB και BC, συγκεκριμένα FB32, FB33, BC199, BC200, BC201 και BC202. Πάνω στα εξαρτήματα δεν αναγράφεται κάτι. Σκέφτομαι μήπως το FB σημαίνει ασφάλεια (αφού σε άλλα παρόμοια εξαρτήματα πάνω στη motherboard μετράω βραχυκύκλωμα ενώ στα καμένα όχι) και BC bipolar capacitor.

    Για πείτε, για πείτε.

    Ευχαριστώ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Προεπιλογή

    Δεν καταλαβα από τις φωτογραφίες που είναι τα εξαρτήματα....
    Όμως με BC λογικά συμβολίζει τους πωκνωτές και θεωρώ απίθανο να έχουν πάθει βλάβη ενώ με FB υποθέτω οτι συμβολίζει τσοκάκια (ferrite bead) τα οποία είναι σε σειρά με τις συνδέσεις του USB για να φιλατράρουν την τροφοδοσία και για να μειώνουν τις αιχμές στις 2 γραμμές των σηματων, Αν βραχυκυκλώθηκαν δεν αποκλίω να έχουν πάθει βλάβη (εφόσον λές οτι τα άλλα FB έχουν μηδενική αντίσταση) ενώ αν είναι να έχουν πάθει αυτά ζημιά λογικά θα πρέπει να έχει καεί κάπου και η ασφάλεια των USB που περιμένω να την αναφέρει ως F. Πέρα από όλα αυτά θα θεωρούσα πιο πιθανό να πάθαινε ζημιά η συσκευή που σύνδεσεσ και οχι η μητρική.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    πανε sto bios της μητρικης απενεργοποιησε τα usb
    και παρε μια καρτα σε usb για να εισαι σιγουρος.
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.
    Λοιπόν, τα καμένα εξαρτήματα φαίνονται στην πρώτη φωτογραφία και είναι ακριβώς από πάνω από τα USB headers. Μάλιστα στο δεξιό έχει καρβουνιάσει άγρια. Αυτό βρίσκεται κάτω από την τετράγωνη βάση του IC.

    Πολύ πιθανόν να είναι τσοκάκια φιλτραρίσματος μιας και σε ένα παλιό motherboard που έχω σε παρόμοιες θέσεις έχει παρόμοια εξαρτήματα τα οποία αναφέρονται σαν L, και φυσικά και αυτά έχουν μηδενική αντίσταση. Μάλλον πως θα κάνω την τράμπα.

    Εν' τω μεταξύ να διευκρινήσω ότι η ζημιά δεν έγινε επειδή βραχυκύκλωσαν τα πόδια μέσω μίας συσκευής USB (ευτυχώς δηλαδή) αλλά επειδή κάρφωσα πάνω στο header μία μεταλική οπίσθια βάση με δύο USB βίσματα τα οποία είχαν αντίθετο pin configuration από αυτό της μητρικής (ήταν από άλλη motherboard). Αυτό είχε σαν συνέπεια μέσω της μεταλικής βάσης να βραχυκυκλώσουν τα σήματα data της μίας USB με την τάση της άλλης.

    Οι υπόλοιπες USB θύρες δουλεύουν κανονικά οπότε δε νομίζω ότι πρέπει να κάνω επενεργοποίηση μέσω του BIOS.

    Πιστεύετε ότι αν προσπαθήσω επισκευή μπορεί να κάνω τα πράγματα χειρότερα. Γενικά τα καταφέρνω στις λεπτοδουλειές.

    Τις απόψεις σας παρακαλώ.

    Γειααααα!!!!!

  5. #5

    Προεπιλογή

    Προσωπικά θα δοκίμαζα....
    αλλά καλύτερα να έχεις δύο κολητήρια ώστε να ξεκολήσεις και τα δύο ποδαράκια μαζί από τα πηνιάκια...
    η πλακέτα ειναι πολύ ευαίσθητη.... και μην την ταλεπωρήσεις.....

  6. #6
    Το avatar του χρήστη lynx
    Μέλος
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    2.4 GHz
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    τα SMD που εχεις εκει περα...πρεπει να ειναι μικροτερα ή ισα με με τον τυπο 0805...
    ολλα αυτα μπορεις να τα βρεις συγουρα απο RSgreece.

    οι πυκνωτες συνηθος δεν γραφουν τιμες πανω...τα chock συνηθος ειναι μεγαλυτερα απο ολλα
    τα υπολοιπα SMD, οι αντιστασεις συνηθιζεται να εχουν αριθμους που δηλωνουν την τιμη τους.

    μια πιο κοντινη φωτογραφια θα εξυπηρετουσε.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Λοιπόν,
    και πάλι ευχαριστώ για τα hints σας. Σε λίγο πρόκειται να κάνω την εγχείρηση. Τα SMD(δύο τσοκάκια) έφυγαν εύκολα με ένα κολλητήρι καθώς ήταν καρβουνιασμένα οπότε χωρίς κόπο ξεκολούσα ένα ένα ακροδέκτη. Φωτογραφία κοντινή θα προσπαθήσω να στείλω. Στην αντικατάσταση που θα κάνω θα βάλω τσοκάκια ίδιου ή λίγο μικρότερου μεγέθους από ένα άλλο motherboard χαλασμένο. Το τελευταίο έχει μικρότερα τσοκάκια στις USB αλλά ένα σε κάθε ποδάρι (4 ποδάρια) μπορώ να βρώ όμως και άλλα ίδιου μεγέθους αλλά σε άλλες τυχαίες θέσεις. Παίζει ρόλο να βάλω τα μικρότερα;

    Αυτά..!!!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #8
    Το avatar του χρήστη lynx
    Μέλος
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    2.4 GHz
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    φιλε μου κανει ΜΠΑΜ! ποια ειναι πυκνωτες ποια αντιστασεις και οι τιμες των τελευταιων!
    ειναι ακριβως οπως στα περιεγραψα...

    παρε και μετρησεις απο το καλο motherboard που βλεπω στην φωτογραφια για να εισαι 100% συγουρος οτι προκειται για αντιστασεις και φερριτες...αν και απο την εμφανιση νομιζω πως ειναι συγουρο...

    του ενως φερριτη το pad μου φενεται οτι εχει καταστραφει ολοσχερως...

    τις αντιστασεις πριν μπεις στο κοπο να τις ξεπατωνεις απο αλλου...πρσπαθησε να τις μετρησεις με πολυμετρο και συγκρινε τις τιμες τους με αυτην που γραφουν πανω. Οι πυκνωτες ειναι real problem! δεν βλεπω πως θα τους
    αντικαταστησεις με ιδιους μιας και δεν μπορεις να δεις τιμες.

    οι φερριτες και να μην ειναι ακριβως η τιμη που χρειαζεται, απλος δεν θα φιλτραρουν καλα..
    αν ειναι στην γραμμη τροφοδοσιας, βασικα χεστικες! ετσι και αλλιος τα USB ειναι μια φρικη.

    αν το προβλημα εχει μεινει εκει και δεν εχει προχωρισει σε καποιο ολοκληρωμενο...σωθικες!

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Whiz σε ευχαριστώ.
    Λοιπόν,
    μόλις έχω αντικαταστήσει τους δύο φερρίτες από άλλο motherboard όπως είπα οι οποίοι στην πλακέτα αναφέρονται με την ένδειξη L (δηλαδή πηνείο). Την αντικατάσταση την έκανα συγκρίνοντας μόνο τα μεγέθη τους.
    Διευκρίνηση, τη φωτογραφία του γερού motherboard μου την έστειλε ένας φίλος από Αθήνα πριν από πολύ καιρό ενώ εγώ είμαι Μύκονο. Άρα δεν μπορώ να κάνω συγκρίσεις. Επίσης το motherboard που έχω χρησιμοποιήσει για να ξυλώνω υλικά είναι ένα τελείως δυαφορετικού τύπου. Απλά συγκρίνω τα υλικά και τις τοποθεσίες όπου αυτά είναι τοποθετημένα. Για παράδειγμα διαπίστωσα ότι τα L τα είχε σε παρόμοιες θέσεις όπου το δικό μου motherboard έχει τα FB.

    Σημαντική παρατήρηση: Έκατσα και αντιστοίχισα τα Pin Layout των headers του τωρινού και του προηγούμενου motherboard του οποίου το USB καλώδιο χρησιμοποίησα και έκανα τη ζημιά. Από αυτό διαπίστωσα ότι η ζημιά προκλήθηκε από βραχυκύκλωμα ΜΟΝΟ της τροφοδοσίας των 5V με τη γείωση. Η διαδρομή του βραχυκυκλώματος δεν περιήχε κανένα άλλο εξάρτημα πέραν από τα δύο FB που προαναφέραμε. Άρα πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να μετρήσω τα υπόλοιπα εξαρτήματα. Το μόνο πράγμα που έκανα ήταν να ελέγξω να tracks του PCB μιας και έχει γίνει κ@λος, τα οποία βρήκα όμως μία χαρά.

    Λοιπόν το βάζω στην πρίζα και ο Θεός βοηθός. Έχω κάνει και τα Πατερημά μου.....!!!!! Πάντως μέχρι να κολλήσω τα SMD μου έριξα και μία δύο ψιλές...!!!

    Άντε, σας έπριξα.
    Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

    Και πάλι ευχαριστώ τους συμμετέχοντες.


  10. #10

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, λοιπόν, λοιπόν...!!!

    Το εργαλείο έπαιξε κανονικότατα....... \/ \/ \/
    Υπάρχει μόνο ένα προβληματάκι το οποίο δεν ξέρω αν οφείλεται στην επισκευή.
    Δοκίμασα δικό μου memory stick το οποίο ήξερα ότι παίζει στις υπόλοιπες θύρες και έπαιξε και στις επισκευασμένες.
    Δοκίμασα και ένα άλλο, το οποίο όμως ενώ εγκαταστάθηκε κανονικότατα από τις πίσω θύρες ΔΕΝ μπορεί να αναγνωριστεί από τις επισκευασμένες.
    Λέτε να φταίει η επισκευή ή το memory stick?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας