Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18
  1. #11
    Το avatar του χρήστη lynx
    Μέλος
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    2.4 GHz
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Μπραβο ρε θυριο! φωτογραφιες θα δουμε?

    αν το ειχες δοκιμασει πριν καψεις τις θυρες σου και δουλευε κανονικα...τοτε σαφος
    και υπαρχει προβλημα...
    Αν δεν το εχεις δοκιμασει ποτε ξανα..τοτε δεν μπορουμε να ξερουμε ουτε εμεις ουτε εσυ αν φταιει
    το USB ή αν υπαρχει καποια ασυμβατοτητα. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις διαφορες USB συσκευες για να
    δεις πως συμπεριφερεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από datamanos
    Η διαδρομή του βραχυκυκλώματος δεν περιήχε κανένα άλλο εξάρτημα πέραν από τα δύο FB που προαναφέραμε. Άρα πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να μετρήσω τα υπόλοιπα εξαρτήματα. Το μόνο πράγμα που έκανα ήταν να ελέγξω να tracks του PCB μιας και έχει γίνει κ@λος, τα οποία βρήκα όμως μία χαρά.
    δεν σε καταλαβα εδω τι θελεις να πεις...εχεις αλλαξει μονο τους φερριτες και τιποτα αλλο?

  2. #12

    Προεπιλογή

    Προσωπικά και εγώ μόνο φερίτες θα άλλαζα.
    Μήπως υπάρχει σολντερίνη στις κολήσεις και θέλει καθάρισμα? Αν μπορείς καθάρισε το προσεχτικά με βενζίνη εκεί που έκανες κολήσεις.

  3. #13

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, λοιπόν, λοιπόν,
    παραθέτω φωτό.

    Ναι άλλαξα μόνο τους φερρίτες και τίποτε άλλο. Αυτό που θέλω να πω στο χωρίο που έκανες quote είναι ότι το βραχυκύκλωμα προκλήθηκε αποκλειστικά γειώνωντας τα 5V με το λάθος καλώδιο.
    Παραθέτω φωτογραφία με τα δύο βίσματα, το κίτρινο είναι του καινούργιου ενώ το μαύρο του παλιού motherboard.. Παρατηρήστε ότι είναι πανομοιότυπα και τα key (η βουλωμένη τρύπα) και στα δύο είναι στο ίδιο σημείο. Αυτό που αλλάζει είναι το pin configuration. Φαίνεται λίγο στη φωτό. Εκεί που το κίτρινο παίρνει τα 5V το μαύρο έχει γείωση και μάλιστα σε ηλεκτρική σύνδεση με το USB case δηλ. κατ' επέκταση το σασσί του PC. Αυτό έκανε τη ζημιά.....!!!! Όλες οι άλλες διαδρομές δεν πειράχτηκαν. Η μεγάλη μου μαμακία ήταν ότι δοκίμασα το λάθος καλώδιο και στα δύο headers οπότε το κακό ήταν διπλό. Φυσικά στο δεξιό header έμεινε περισσότερη ώρα μέχρι να καταλάβω τι έγινε, γι αυτό και η έντονη μαυρίλα.

    Για την επισκευή τώρα. Όπως βλέπετε δεν ήμουν καθόλου υπομονετικός (ήμουν αλλά ήθελε κι άλλο) οπότε οι κολλήσεις αν και καλές (όχι ψυχρές) δεν είναι τόσο λεπτοκαμομένες. Στην δεξιά ιδίως το παράχεσα μιας και δε βρήκα και πολύ ψωμί για να κολλήσω. Καθαρισμό της σολντερίνης ΔΕΝ έκανα. Λέτε να επιρεάζει αυτό; Να επισημάνω κάτι νέο, το memory stick που είπα σε προηγούμενο post ότι δεν έπαιξε, τελικά έπαιξε αλλά δεν παίζει πάντα. Δεν ξέρω τι νούμερα είναι αυτά που μου κάνει οπότε δεν ξέρω αν τελικά έχει πρόβλημα η επισκευή. Στην αρχή φαντάστηκα ότι με την επισκευή μπορεί να παίξει σε ταχύτητες USB 1.1 και όχι USB 2 αλλά να παίζει τρεις και να μην παίζει μιά δεν μπορώ να το εξηγήσω. Μάλιστα έκανα και μεταφορά από PC στο συγκεκριμένο stick δεδομένα 1GB και αυτή έγινε κανονικά. Πιστεύετε ότι πρέπει να βγάλω τη σολντερίνη; Βασικά είμαι καθαρός τύπος και συνήθως το κάνω αλλά φοβάμαι στη συγκεκριμένη περίπτωση μην κάνω καμιά ζημιά......!!!!!

    Τα φώτα σας.
    Υπάρχει τρόπος να ελέγξω την ταχύτητα σύνδεσης του USB.

    Γειααααααα..!!!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #14

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    επίσης ξέχασα να πω ότι και σε όλες τις άλλες USB συσκευές μέχρι τώρα που δοκίμασα ΔΕΝ είχα πρόβλημα......!!!!!

  5. #15
    Το avatar του χρήστη gsmaster
    ΥπερΣυντονιστής
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Αν χρειάζεσαι όλες τις θύρες της μητρικής, τότε στην προβληματική καλύτερα να βάλεις κάτι που δουλεύει πάντα, δεν απαιτεί υψηλές ταχύτητες, και δεν θα αφαιρείται. πχ έναν εκτυπωτή.

    Εγώ πάντως θα προτιμούσα να πάρω ένα εξωτερικό 4port hub των 10-15 ευρώ και να βάλω εκεί τις συσκευές μου (που θα παίζουν και κανονικά), απο το να κάνω όλη αυτή την φασαρία για 2 θύρες, που ίσως παρουσίασουν πρόβλημα.
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  6. #16

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster
    Αν χρειάζεσαι όλες τις θύρες της μητρικής, τότε στην προβληματική καλύτερα να βάλεις κάτι που δουλεύει πάντα, δεν απαιτεί υψηλές ταχύτητες, και δεν θα αφαιρείται. πχ έναν εκτυπωτή.

    Εγώ πάντως θα προτιμούσα να πάρω ένα εξωτερικό 4port hub των 10-15 ευρώ και να βάλω εκεί τις συσκευές μου (που θα παίζουν και κανονικά), απο το να κάνω όλη αυτή την φασαρία για 2 θύρες, που ίσως παρουσίασουν πρόβλημα.
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είμαι όμως "κολλημένος με την μπάλα " οπότε ξέρω ότι με καταλαβαίνεις και εσύ....!!!! Το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου χωρίς αυτές τις τέσσερεις USB πόρτες (σε κάθε header κάθονται δύο, άρα τέσσερεις) αλλά δε δέχομαι από τον εαυτό μου να αφήσω κάτι χαλασμένο και ιδίως όταν το χάλασα με μαμακία μου. Επιπλέον, αυτές οι πόρτες μπορούν αν βγούν από μπροστά οπότε υπήρχε άλλος ένας λόγος.

    Τέλος, κάτι που με χαροποίησε αν και θλιβερό, είναι ότι το USB memory stick που μου έκανε νερά, κάνει νερά και σε άλλο καινούργιο υπολογιστή. Οπότε μάλλον το μηχανάκι μου ΠΕΤΑΕΙ. \/ \/ \/ \/

    Ευχαριστώ τον κάθε συμμετέχοντα σε αυτό το topic.



    Εύχομαι Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε όλους (αν και μέχρι τότε θα έχω ξεφουρνίσει το επόμενο topic μου, είμαι σίγουρος )

  7. #17
    Το avatar του χρήστη lynx
    Μέλος
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    2.4 GHz
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    ουσιαστικα ολη την δουλεια εσυ την εκανες...

  8. #18

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Whiz
    ουσιαστικα ολη την δουλεια εσυ την εκανες...
    Δε θα το έλεγα. Βοηθήσατε πολύ.
    Thankssssssssssssssssss....!!!!!!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας