Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή Επιδιόρθωση ενισχυτή SILVER(STK4162)

    Καλησπέρα παιδιά. Θα ζητήσω ακόμη μια φορά την βοήθεια σας για έναν ενισχυτή που θέλησα να επισκευάσω.

    Πριν 8 χρόνια περίπου (ήμουν 10χρονών )κάηκε ένα στερεοφωνικό SILVER (δεν θυμάμαι μοντέλο) που είχαμε και έτσι σήμερα είπα να του κάνω εγχείρηση :P

    Πρώτα απ'όλα είχα υποθέσει (όπως υποστηρίζω ακόμα) ότι κάηκε το ολοκληρομένο.

    Κάτι ώρες πριν καεί, έπαιζε μόνο το ένα κανάλι και έτσι το άνοιξε ο πατέρας μου και ψιλοβραχυκύκλωσε τις επαφες του stk μπας και "ξεμπλοκάρει"... Τζίφος όμως, δεν δούλευε καθόλου και ύστερα έσκασε ένας πυκνωτής και ένας άλλος φούσκωσε ..

    Το παρατήσαμε, και φέτος αποφάσισα να τον φτιάξω.

    Φορούσε το STK4162 και είπα "θα το αλλάξω που θα το αλλάξω, δεν βάζω μεγαλύτερο"?. Διάβασα τα datasheet και έβαλα το STK4192 που του ταιριάζει κουτί.

    Πριν το ανοίξω σήμερα, θυμήθηκα (όπως και είδα) ότι του είχα κάνει και παλιότερα εγχειρήσεις με αποτέλεσμα μερικά καλώδια μεταξύ της πρόσοψης(equalizer-ένταση-φωτορυθμικά) και της κεντρικής πλακέτας,να είναι στον αέρα και να μην ξέρω που πάνε. Τα βρήκα όλα εκτός απο ένα που έχει 2 και μπλενταζ μέσα του και πάει σε ένα λαμπάκι για φωτισμό(κόκκινο-άσπρο)(τότε που το έιχα ξυλώσει, το είχα βάλει πρόχειρα στην τροφοδοσία(18V) και δουλευε και δουλευει κανονικά) και το τρίτο το μπλενταζ, δεν ξέρω που πάει. Πάνω στην πλακέτα γράφει "G"(ground σημαίνει??) και μπαίνει το μπλενταζ, "RED" για το κόκκινο και "WHT" για το άσπρο.

    Δείτε μερικές φωτογραφείες



    Λογικά, αν δείτε και την φώτο, αυτά τα καλώδια τροφοδοτουν την λαμπίτσα και τα φωτορυθμικά, άρα αν έβαζα τον ενισχυτή να δουλεψει θα δούλευε.
    Αμ δε...

    Ακούστε τι κάνει: Με το που βάζω ρευμα ανοίγουν όλα κανονικά και ανάβουν όλα τα λαμπάκια απο τα φωτορυθμικά συνέχεια, δεν βγάζει ήχο και μετά απο ~10 δευτ. βγάζει ένα βουητό και δίνει κάποια τάση στα ηχεία(δεν το μέτρησα γιατί φοβάμαι μην κάψω κάτι αν το αφήσω λίγη ώρα παραπάνω).Αν τον κλείσω και τον ανοίξω κάνει το ίδιο.

    Να πω ότι τον σκασμένο πυκνωτή, τον άλλαξα με έναν άλλο(θα μου πείτε αφου ήταν σκασμένος πως είδες τι να βάλεις? Επειδή τα περρισσότερα εξαρτήματα είναι επι 2 πάνω στην πλακέτα, είδα τι λείπει και το έβαλα) και τον φουσκωμένο το άλλαξα και αυτόν αλλα και τους δύο που έβαλα τους ειχα απο άλλες πλακέτες..

    Έχει 2 ολοκληρομένα για τα φωτορυθμικά , AN6884
    Τι μπορεί να έχει?

  2. #2

    Προεπιλογή Re: Επιδιόρθωση ενισχυτή SILVER(STK4162)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan
    .
    Κάτι ώρες πριν καεί, έπαιζε μόνο το ένα κανάλι και έτσι το άνοιξε ο πατέρας μου και ψιλοβραχυκύκλωσε τις επαφες του stk μπας και "ξεμπλοκάρει"... Τζίφος όμως, δεν δούλευε καθόλου και ύστερα έσκασε ένας πυκνωτής και ένας άλλος φούσκωσε ..
    Τωρα εξηγειτε γιατι βαζεις αναποδα το ρευμα τροφοδοσιας σους ενισχυτες...

    Υ.Γ Πιστευω να ειμαι μεσα στα ορια του χαβαλε.... ....

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Λες να είναι κληρονομικό? :P

    Εντάξει, εδώ πρόσεξα αρκετά για όλα αλλά... δεν δουλευει..

  4. #4
    Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    καταρχην:προτου βαλεις το καινουργιο stk τσεκαρες ολες τισ τασεις να δεις αν ολα ειναι οκ? πρεπει να δεις μην εχει καει καμια διοδος και προκαλει βραχηκυκλωμα. ολοι οι ετοιμη ενισχυτες εχουν καποια προενισχυση! μηπως εχει καει το ολοκληρομενο τις προενισχυσης και αντι για ηχο βγαζει καποια ταση με αποτελεσμα, οτι δινεις στο in του stk αυτο παιρνεις και στο out. (για να τσεκαρεις αν δουλευει η προενισχυση ξεκολησε την αντισταση που παει στο in του stk και βαλε ενα ηχειακι απο ακουστικα να δεις αν ακουγετε μουσικη η βουητο οπως λες.) αν ακουγετε βουητο τοτε το προβλημα βρησκετε στην προενισχυση. κανε αυτα για αρχη και μας λες τα αποτελεσματα!

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή Re: Επιδιόρθωση ενισχυτή SILVER(STK4162)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hlektrologos000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan
    .
    Κάτι ώρες πριν καεί, έπαιζε μόνο το ένα κανάλι και έτσι το άνοιξε ο πατέρας μου και ψιλοβραχυκύκλωσε τις επαφες του stk μπας και "ξεμπλοκάρει"... Τζίφος όμως, δεν δούλευε καθόλου και ύστερα έσκασε ένας πυκνωτής και ένας άλλος φούσκωσε ..
    Τωρα εξηγειτε γιατι βαζεις αναποδα το ρευμα τροφοδοσιας σους ενισχυτες...

    Υ.Γ Πιστευω να ειμαι μεσα στα ορια του χαβαλε.... ....
    κλασικά.. έτσι έκανε και ο πατέρας μου....

    Συμφωνώ με τον γιάννη.. τα vu-meter αφού ανάβουν όλα τα λαμπάκια σημαίνει οτι παίρνουν συνέχεια τάση, άρα κάτι καμμένο στην έξοδο ή την προενίσχυση του STK

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IOANNIS
    καταρχην:προτου βαλεις το καινουργιο stk τσεκαρες ολες τισ τασεις να δεις αν ολα ειναι οκ?
    Όχι, δεν κοίταξα τις τάσεις..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IOANNIS
    πρεπει να δεις μην εχει καει καμια διοδος και προκαλει βραχηκυκλωμα.
    Μέτρησα τις διόδους τροφοδοσίας, τίποτα άλλο, και δεν δείχνουν βραχυκυκλωμένες. Τις μέτρησα πάνω στην πλακέτα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IOANNIS
    ολοι οι ετοιμη ενισχυτες εχουν καποια προενισχυση! μηπως εχει καει το ολοκληρομενο τις προενισχυσης και αντι για ηχο βγαζει καποια ταση με αποτελεσμα, οτι δινεις στο in του stk αυτο παιρνεις και στο out.
    Τα μέτρησα πάνω στην πλακέτα και κανένα δεν είναι βραχυκυκλωμένο. Όλα κιόλα είναι 4. Έχει 2*Α1015, C1173, JRC7047(αυτο δεν το βρίσκω πουθενά)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IOANNIS
    (για να τσεκαρεις αν δουλευει η προενισχυση ξεκολησε την αντισταση που παει στο in του stk και βαλε ενα ηχειακι απο ακουστικα να δεις αν ακουγετε μουσικη η βουητο οπως λες.) αν ακουγετε βουητο τοτε το προβλημα βρησκετε στην προενισχυση. κανε αυτα για αρχη και μας λες τα αποτελεσματα!
    Δηλαδή? Ποιό In? Στο 1 και 18 pin που έχει από μία αντίσταση 56k?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Danza
    Συμφωνώ με τον γιάννη.. τα vu-meter αφού ανάβουν όλα τα λαμπάκια σημαίνει οτι παίρνουν συνέχεια τάση, άρα κάτι καμμένο στην έξοδο ή την προενίσχυση του STK
    Ναι, με το που βάζω ρεύμα ανάβουν τα λαμπάκια, του βουητό όμως αρχίζει μετά απο 10δευτ. και τα λαμπάκια μένουν σταθερά μέχρι και εκείνη τη στιγμή.
    Και σκέψου και το άλλο: Εκείνο το καλώδιο που δεν ξέρω που πάει μπορεί να είναι απο την τροφοδοσία των ΑΝ6884..

    To βουητό είναι σαν να δίνει συνέχεια ρεύμα στην έξοδο... Τι να πω?

    Δεν ξέρω παιδιά.. έχω βραχυκυκλώσει...

    Λέω να αλλάξω όοολες τις διόδους που υπάρχουν πάνω στην πλακέτα μαζί μ'αυτές τις γυάλινες(πως τις λένε?). Τί λέτε?

  7. #7
    Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    καλησπερα. δεν μετραμε ποτε τρανζιστορ και διοδους πανω στην πλακετα!
    Στο 1 και 18 pin οι αντιστασεις 56Κ που λες η μια τους μερια συνδεεται στο ΙΝ και η αλλη στο GND. η μερια τις αντιστασεις 56Κ που συνδεεται στον ΙΝ,συνδεεται και το - ενος πυκνωτη 2,2μf. το + του πυκνωτη συνδεεται κατα σειρα με μια αντισταση 1Κ. το ελευθερο ακρo τις αντιστασεις, ειναι το ΙΝ του ενισχυτη! (ελπιζω να καταλαβες )
    προσεξε τις διοδους γιατι μπορει να μην ειναι απλες διοδοι αλλα διοδες ζενερ.
    δεν εχει σχεσει το βουητο οπως λες με τα λαμπακια! κανε να δουλεψει ο ενισχυτης και μετα ασχολησε με τα vu-meter!
    α και κατι αλλο: αποσυνδεσαι την ταση +/- απο το STK συνδεσαι ενα cd κανονικα με τον ενισχυτη, ανοιξε το volume στο max και δες αν τα vu-meter δουλευουν και μετρα και τισ τασεις παραληλα να δεις αν ολα ειναο οκ!
    αυτα!

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IOANNIS
    καλησπερα. δεν μετραμε ποτε τρανζιστορ και διοδους πανω στην πλακετα!
    Στο 1 και 18 pin οι αντιστασεις 56Κ που λες η μια τους μερια συνδεεται στο ΙΝ και η αλλη στο GND. η μερια τις αντιστασεις 56Κ που συνδεεται στον ΙΝ,συνδεεται και το - ενος πυκνωτη 2,2μf. το + του πυκνωτη συνδεεται κατα σειρα με μια αντισταση 1Κ. το ελευθερο ακρo τις αντιστασεις, ειναι το ΙΝ του ενισχυτη! (ελπιζω να καταλαβες )
    Οκ, κατάλαβα. Θα το κοιτάξω άυριο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IOANNIS
    προσεξε τις διοδους γιατι μπορει να μην ειναι απλες διοδοι αλλα διοδες ζενερ.
    Λέω να ξυλώσω όλες τις διόδους αυριο και να τις δώσω σε μαγαζί για να μου δώσουν καινούριες. Θα βγάλουν άκρη ή θα έχουμε πάλι πρόβλημα?
    Τι είναι αυτά τα γυάλινα? Αυτές είναι οι ζένερ?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IOANNIS
    δεν εχει σχεσει το βουητο οπως λες με τα λαμπακια! κανε να δουλεψει ο ενισχυτης και μετα ασχολησε με τα vu-meter!
    α και κατι αλλο: αποσυνδεσαι την ταση +/- απο το STK συνδεσαι ενα cd κανονικα με τον ενισχυτη, ανοιξε το volume στο max και δες αν τα vu-meter δουλευουν και μετρα και τισ τασεις παραληλα να δεις αν ολα ειναο οκ!
    αυτα!
    Αν βγάλω τελείως το stk πειράζει ή πρέπει να κόψω την τροφοδοσία μόνο. Τα pin 11 και 14 πρέπει να κόψω?

  9. #9
    Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    μην ξυλώσεις όλες τις διόδους, απλα ξεκολα τις απο την μια πλευρα και μετρα τις. και αυτά τα γυάλινα που λες ειναι διοδοι και μπορει να ειναι απλες η ζενερ.
    δεν πειραζει αμα βγαλεις τελειος το STK αλλα για να μην καθεσαι να το ξαναβγαζεις, κοψε την τροφοδοσια.( +Vcc pin 11,12 και -Vcc pin 9,14 )

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, έβγαλα το ολοκληρομένο τελικά και η προενίσχυση δουλευει μια χαρά μαλλον. Έβαλα ένα ηχείο στην είσοδο αλλά και στην έξοδο του ήχου που πάει στην μπροστινή πλακέτα και βγάζει κανονικά ήχο. Πρέπει να κοιτάξω αν δουλευει και πιό πάνω δηλαδή σε εκείνη την αντίσταση πρίν το ολοκληρομένο?

    Μέτρησα μόνο τις διόδους τροφοδοσίας και καμία δεν είναι βραχυκυκλωμένη. Οι γυάλινες και οι ζένερ με τον ίδιο τρόπο μετριούνται?

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας