Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Προεπιλογή Προβλημα με PC

    Εχθες αφαιρεσα το chip του BIOS απο τον υπολογιστη μου θελωντας να τοποθετησω ενα απο παλιοτερο υπολογιστη.Για να μην πολυλογω οταν τοποθετησα το αρχικο ο υπολογιστης δεν εκκινουσε μονο εδιχνε να προσπαθει να κανει boot απο περιφερειακες συσκευες.Εσβησα τη μνημη του chip αλλα παλι τιποτα.Υπαρχει καποιος τροπος να εκκινησω τουλαχιστον τον υπολογιστη και να προσπαθησω να διορθωσω το προβλημα;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη gsmaster
    ΥπερΣυντονιστής
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Εσβησες το bios??? ποιός ο λόγος; λογικό είναι να μην ξεκινάει.

    Δες αυτά τα δυο λινκ
    http://www.hlektronika.gr/phpBB2/vie...highlight=bios
    http://www.hlektronika.gr/phpBB2/vie...highlight=bios
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη amiga
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τόλης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Αν έσβησες το bios δυστυχως κατα 90% δεν θα βρείς το .hex για να το προγραμματήσεις εκτος pc. (το αρχείο που κατεβάζεις για αναβάθμηση συνήθως δεν έχει όλο το bios αλλά ένα κομμάτι του απ ότι ξέρω) οπότε μάλλον είσαι για motherboard! :(

  4. #4

    Προεπιλογή

    Όσα αρχεία .hex ή .bin (gigabyte, amax, spacewalker, qdi, κλπ) για motherboard έχω κατεβάσει ήταν όλα ολόκληρα! Οπότε συνέχιζε να ελπίζεις!

  5. #5

    Προεπιλογή

    Δεν εσβησα το BIOS αλλα βραχυκυκλωσα δυο επαφες για να κανει reset το BIOS οπως εκανα και με το παλιοτερο chipακι το οποιο λειτουργει κανονικα.Υπαρχει πιθανοτητα να καταστραφηκε απο στατικο ηλεκτρισμο γιατι το επιασα με το χερι;Οσο για τα .hex και .bin πως θα τα περασω στη μνημη (αν εχουν σβηστει) αφου τα κατεβασω;

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΗΙ-FI
    από aljam στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-06, 15:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας