Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19
  1. #1

    Προεπιλογή Προβλημα TV Philips 25CE6270

    Καλησπερα παιδια. Εχω την τηλεοραση του τιτλου εδω και περιπου 20 χρονια και τελευταια μου παρουσιαζει το εξης προβλημα: στις ακρες της οθονης η εικονα μαζευει δλδ κανει περιπου κατι τετοιο ")(" και ταυτοχρονα υπαρχει στο κατω μερος της οθονης μια λεπτη θολη γραμμη. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη ggr
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Το προβλημα της τηλεορασης μαλλον ειναι στην βαθμιδα EAST-WEST η οποια στη συγκεκριμενη τηλεοραση ( πιθανοτατα ειναι το σασι G110 ) αποτελειται απο τα τρανζιστορ 7533 - 2SA 1359 , 7530 - BC 847 και τα γυρω εξαρτηματα . Δοκιμασε αρχικα ρυθμιζοντας το τριμμερ J525 -10ΚΩ να δεις αν μεταβαλλεται η παραμορφωση στα ακρα της οθονης.Οσο για την θολη γραμμη δεν μπορω να σου πω με σιγουρια τι ειναι, παντως πιθανοτατα να οφειλεται στην παραπανω βλαβη η και στην βαθμιδα του VERTICAL. Σε καθε περιπτωση παντος σε συμβουλευω να την πας σε καποιο τεχνικο να την ελεγξει αν δεν εχεις σχετικη εμπειρια σε επισκευες τηλεορασεων.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Η αληθεια ειναι οτι δε διαθετω γνωσεις πανω σε τηλεορασεις, αλλα επειδη σπουδαζω ηλεκτρονικη και θα ηθελα να αποκτησω καποιες γνωσεις αν σου ειναι ευκολο να με βοηθησεις λιγο για το που βρισκονται αυτα τα εξατηματα μηπως καταφερω κατι μονος μου!

  4. #4
    Το avatar του χρήστη ggr
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Καταρχην θα πρεπει να εχεις το σχηματικο διαγραμμα της τηλεορασης για να εντοπισεις την βλαβη , δυστυχως οσο καλη διαθεση και να υπαρχει ειναι πολυ δυσκολο να σου δωσει καποιος συμβουλες για ενα τοσο εξειδικευμενο θεμα εξ αποστασεως και ιδιαιτερα οταν δεν εχεις μεγαλη εμπειρια. Αν ενδιαφερεσαι παντως να εμβαθυνεις σε αυτον τον τομεα περα απο την θεωρητικη μελετη θα πρεπει να ασχοληθεις αρχικα με κατασκευες τις οπιες σιγα σιγα μελετωντας και τροποποιοντας τες θα εισαι σε θεση να κανεις και επισκευες πανω σε αυτες. Με τον καιρο και την πειρα που θα αποκτησεις θα μπορεσεις να ανεβεις κατηγορια και να ασχοληθεις με πιο συνθετες επισκευες. Καλο θα ειναι να δουλεψεις πλαι σε εναν εμπειρο ηλεκτρονικο οπου θα μαθεις πραγματικα πολλα ,αρκει να το θελεις πραγματικα. Φιλικα ggr

  5. #5

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και τις συμβουλες σου!

  6. #6

    Προεπιλογή

    Φιλε μου τελικα ανοιξα την τηλεοραση αφου βρηκα το service manual, εστριψα το τριμμερ αλλα δεν αλλαζε τιποτα απολυτως στην εικονα. Αν εχεις καμια αλλη ιδεα για το που μπορει να βρισκεται το προβλημα πες μου, αλλιως οδευει προς τεχικο!

  7. #7

    Προεπιλογή

    γεια σου ειδα το προβλημα με την τv σου κ ειχα το ιδιο σε nordmende....αν θυμαμαι καλα ο τεχνικος που την εφτιαξε μου ειχε πει οτι εφταιγε το east-west(οπως προανεφερε ο ggr) και νομιζω το πηνιο.....η καλυτερη λυση φανταζει ενας επαγγελματιας τεχνικος.....

  8. #8
    Το avatar του χρήστη kostas_a22
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2003
    Περιοχή
    ΒΟΥΛΑ
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Λοιπόν το σασί σου είναι το CP110.
    Και η βλάβη είναι όντως στο κύκλωμα EAST-WEST, στο σασί αυτό είναι πάνω στην πλακέτα
    του καθοδικού σωλήνα. Κοίτα την αντίσταση 3599 η οποία είναι 47Ωμ μήπως είναι κομένη αν
    άλλαξε και το τρανζίστορ 7600 BF819. Άλλαξε επίσης και τον πυκνωτή 2589 33μF/16V.
    Καλή επιτυχία!!!

  9. #9

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ φιλε μου. Θα δοκιμασω να αλλαξω αυτα τα εξαρτηματα και θα σας πω τις εξελιξεις!

  10. #10

    Προεπιλογή

    Επανερχομαι στο θεμα με την τηλεοραση μου. Kostas a22 κοιταξα τα εξαρτηματα που μου ειπες. Η αντισταση ειναι μια χαρα. Βεβαια ειχα ξεχασει να αναφερω πως παλιοτερα ειχε παει σε τεχνικο αλλα το προβλημα δε διορθωθηκε και ετσι ηταν παρατημενη μερικα χρονια. Αποτι ειδα ομως το transistor που μου ειπες εχει πειραχτει και εχω την εντυπωση οτι κατι δεν παει καλα με τις κολλησεις. Φαινεται σα να εχει φαγωθει καπου ο χαλκος της πλακετας. Παραθετω μια φωτογραφια και οποιος μπορει να με βοηθησει για το αν ειναι σωστα συνδεσμολογημενο το BF819 η ποιο αλλο μπορει να ειναι το προβλημα τον ευχαριστω προκαταβολικα!

    Εδω ειαι η φωτο:

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηχοσύστημα Philips
    από robotakias στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-20, 06:46
  2. tv Philips
    από vayeros στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-12, 00:00
  3. Περιεργο προβλημα με τηλεοραση PHILIPS
    από x_yannis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-06, 18:42
  4. Σχεδιο philips
    από stelios στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-05, 15:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας