Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 39
  1. #21

    Προεπιλογή

    Καλησπερα στο φορουμ.
    θελω να απαντησω στο φιλο ανωνυμο Γιωργο
    οτι δεν συμφωνω καθολου με τισ αποψεισ σου. Οι παλιες συσκευες εχουν την γωητεια τους
    σιγουρα ειναι παροχημενες σε δυνατοτητες και οι λειτουργειεσ τουσ αρχαιες αλλα δεν μπορουμε να αποριπτουμε κατι παλιο εχεισ παρακολουθησει ποτε μια ασπρομαυρη tv? Εχεις δει την ζεστασια της λαμπας την ωρα που δουλευει? ειναι υπεροχα!! Ας μην τα αποριπτουμε λοιπων ολα αυτα τα παλια γιατι ειναι ο προγωνος της συγχρονης τεχνολογιας.
    ΦΙΛΙΚΑ ...

  2. #22
    Το avatar του χρήστη Giannis511
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Κάθε τι παλιό (αν και παρωχυμένο) ραδιόφωνο, τηλεόραση, μπομπινόφωνα κλπ. έχουν το γόητρό τους, βγάζουν τη ζεστασιά των λυχνιών, έχουν έναν ιδιαίτερο ρομαντισμό. Κάποτε πετούσαν τα λαμπάτα ραδιόφωνα και τα σπάγαν για χάρη γούστου για να πάρουν τις μ*#@κίες με τα τρανζίστορ. Εμένα μου αρέσει να βλέπω από την ασπρόμαυρη. Το ίδιο γίνεται και με τα VΤR (κατά κόσμον βίντεο που παίρνανε μπομπίνα). Έχω ένα που ήρθε το '77 από την Ολλανδία (Philips). Nα φανταστείτε ότι για να το σηκώσω μου πετιούνται τα μάτια έξω!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  3. #23
    Το avatar του χρήστη lynx
    Μέλος
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    2.4 GHz
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    @okgr ευχαριστω για τις απαντησεις σου...διστοιχος ενας φιλος μου ηλεκτρονικος επεμενε σημερα να αλλαξω οτι ηλεκτρολυτικο βρω μπροστα μου και μαλιστα συμφωνησε οτι καλο θα ηταν να το κανω πριν βαλω την τηλεοραση σε λειτουργια...μπορει να σας φανει αστειο.............ομως εχω ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ!!!

    στα υπολοιπα παιδακια....θελω να πω να ξεκολησουν λιγακι! (ναι οπως το λεω...) διοτι ο φιλος μας
    "Γιώργος Ανώνυμος" απλος ειπε τι γνωμη του...ΤΙ πιστευει αυτος! εστω και με αυτο τον χιουμοριστικο τροπο.

    λοιπον το τοπικ δεν το ανοιξα για να αναλυσουμε την αποψη του οποιουδηποτε δεν συμφωνει με αυτο που παω να κανω...το ανοιξα για να βοηθησετε εμενα και κατ'επεκταση ισως καποιον αλλον που σκευτεται να κανει μια παρομοια ενεργεια.


    Υ.Γ αυτο που ειπα παραπανω για "φουρνελα" το ειπα χαριτολογωντας...και φυσικα δεν ειναι θεμιτο απο κανεναν
    να γινει το τοπικ "σαλατα" ποσο μαλλον απο τους mods...

  4. #24

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    Κοίτα η άποψή μου είναι η εξής:

    1. Αφού πρίν 3 χρόνια η TV δούλευε τότε δουλεύει και σήμερα.
    2. Αν την βάλεις στην μπρίζα και δείς ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα την βγάζεις αμέσως....
    3. Και εγώ θα άλλαζα τους πυκνωτές αλλά για βελτίωση της εικόνας κτλ.
    4. Μήν ξεχνάς ότι πρόκειτε για μεγάλες τάσεις και όταν βάλεις την TV στην μπρίζα θα φορτιστούν οι πυκνωτές και ίσως έχουν φορτίο για μερικές ώρες άρα τίθεται και θέμα ασφάλειας στην περίπτωση που θες να τους αλλάξεις αμέσως.\
    5. Πάντος από ότι τηλεοράσεις του 60-70 έχω δεί οι ηλεκτρολυτικοί (οι μεγάλοι τουλάχιστον) ήταν σε πολύ καλύ κατάσταση.
    6. Θα σε πρότεινα να αλλάξεις πρώτα τους <ύποπτους> χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν δεν το κάνεις θα έχεις πρόβλημα.


    Αυτό που δεν μας ξεκαθάρισες είναι αν θες να επισκευάσεις την TV για να βλέπεις ή να την ανοίξεις 2 φορές απλά για να ξές ότι δουλεύει χωρίς να σε ενδιαφέρει αν δουλεύει καλά...

    Καλά θα ήταν απλά να βγάλεις το καπάκι και να δείς τί γίνεται μέσα σε γενικές γραμμές...

    Έχω την εντύπωση ότι διστάζεις πολύ να την βάλεις στην μπρίζα... υπάρχει κάποιος συγγεκριμμένος λόγος?

  5. #25
    Το avatar του χρήστη lynx
    Μέλος
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    2.4 GHz
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ok1gr
    Αυτό που δεν μας ξεκαθάρισες είναι αν θες να επισκευάσεις την TV για να βλέπεις ή να την ανοίξεις 2 φορές απλά για να ξές ότι δουλεύει χωρίς να σε ενδιαφέρει αν δουλεύει καλά...

    Καλά θα ήταν απλά να βγάλεις το καπάκι και να δείς τί γίνεται μέσα σε γενικές γραμμές...

    Έχω την εντύπωση ότι διστάζεις πολύ να την βάλεις στην μπρίζα... υπάρχει κάποιος συγγεκριμμένος λόγος?
    Την τηλεοραση δεν θελω να την επισκευασω για να βλεπω...θελω να την επισκευασω για να διατηρηθει...απο τηλεορασεις παμε μια χαρα! δεν υπαρχει λογος να βλεπω στην ασπρομαυρη
    ξερεις αν περασουν αρκετα χρονια ισως καποια υλικα που κατα τυχη υπαρχουν τωρα...αργοτερα στανταρ θα εκλειψουν!
    και ετσι αν αφησω το "φρεσκαρισμα" της για πολυ αργοτερα πιθανον να ειναι και πιο δυσκολο.

    Ενταξει δεν δισταζω και τοσο να την βαλω στην μπριζα...απλος δεν εχω ασχοληθει ακομα αν μπορεις να πεις οτι εχω ενα δισταγμο...αυτος ειναι για να μην "φαω" καμοια λυχνια και μετα αντι για πυκνωτες θα πρεπει να τρεχω και για λυχνιες!

  6. #26

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    Οι λάμπες δεν καίγονται και τόσο εύκολα.
    Αφού όμως το θέτεις έτσι οπωσδήποτε πρέπει να αλλάξεις τους πυκνωτές, όχι τόσο τους διπλούς/τριπλούς ηλεκτρολητικούς αλλά περισσότερο αυτούς που είναι πάνω στην πλακέτα και ειδικά τους μαυρισμένους/φουσκωμένους.

    Οι λυχνίες έχουν συγγεκριμμένη διάρκεια ζωής σε ώρες. Αν η τηλεόραση έχει δουλέψει πολλές ώρες στο παρελθόν σίγουρα δεν θα μένουν πολλές ώρες ζωής στις λυχνίες της τροφοδοσίας άρα ίσως να έπρεπε να αλλάξεις τις ποιό σημαντικές. Η PL504 είναι η ποιό σημαντική και ίσως θα έπρεπε να αλλάξεις και την PY88. Δεν θα σου βγεί πάνω από 20-30 ευρώ ένα καινούργιο ζευγάρι (pl504-py8.

    Τέλος με άλλαγή λυχνιών θα δείς βελτίωση στην ποιότητα της εικόνας. Όταν οι λυχνίες είναι παλιές η απόδωσή τους πέφτει κατακόρυφα....

  7. #27
    Το avatar του χρήστη Giannis511
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Mη φοβάσαι βάλτην στην μπρίζα δεν θα πάθεις τίποτα. Και να έχουν πέσει οι πυκνωτές θα σου βγάζει βόμβο (να έχουν πέσει τελείως αποκλείεται) Ανοίγοντάς την τσέκαρε τους μεγάλους ηλεκτρολυτικούς μήπως έχουν βγάλει τίποτα ζουμιά (σαν χυμένες μπαταρίες). Aν όχι μπρίζα και το πιθανότερο είναι να έχεις βόμβο που θα περνάει εξ' αιτίας των γερασμένων πυκνωτών. Αλλά δεν έχουν πρόβλημα. Έχω δει ραδιόφωνα 50 χρονών και ήταν "τζιτζί"!

  8. #28
    Το avatar του χρήστη GREG
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή ΡΑΔΙΟΦΟΝΑ

    ντρεπεσαι να πεις και 70 χρονων του 1936 πχ
    are you looking for antique radios .??????

  9. #29

    Προεπιλογή Χρόνος...

    Βάλτην επιτέλους την TV στην πρίζα, μην μας κρατάς άλλο σε αγωνία...!!!

    Θα δουλέψει, δεν θα δουλέψει, θα αλλάξεις αυτό, δεν θα το αλλάξεις... Να δούμε και αν δουλέψει, εγώ σου λέω άψογα, τί θα καταλάβεις? Εγώ θα σου πρότεινα να αξιοποιήσεις τον χρόνο σου κάνοντας π.χ. μία ολοκληρωμένη έρευνα αγοράς για τις τεχνολογίες του σήμερα (π.χ. ξέρεις τη διαφορά των TV LCD με αυτές των PLASMA?). Επίσης μία έρευνα τιμών να δεις ποιά είναι η πιό συμφέρουσα τιμή με τα σημερινά δεδομένα (π.χ. σχέση διάστασης TV με τιμή) και να διερευνήσεις λίγο τις τάσεις της αγοράς σε σχέση με τις νέες τεχνολογίες (π.χ. νέα γενιά γιγαντοοθονών, home cinema, ενσωμάτωση του δέκτη για επίγεια ψηφιακή TV στις νέες TV κ.ά.). Λίγο διάβασμα στην θεωρία της έγχρωμης και ψηφιακής TV θα ήταν επίσης χρήσιμο για διεύρυνση των γνώσεων.

    Και τα παραπάνω με απεριόριστο σεβασμό στο γούστο του καθενός, δηλ. αν σ'αρέσει πραγματικά η επισκευή παροχημένων μηχανημάτων, μαγκιά σου, σεβαστό στο ακέραιο και δεν θα ήθελα να σε βγάλω από το κυρίως θέμα δηλ. να βρεις τους πυκνωτές που χρειάζεσαι!!!

    Για τον φίλο που ανέφερε περί ζεστασιάς των λυχνιών, τον καταλαβαίνω ως ένα βαθμό καθότι λαμπατόπληκτος και εγώ αλλά για λάμπες RF όπου επισημαίνω κάποια χαρακτηριστικά τους: αντοχή σε υψηλά στάσιμα, λίγα στάδια για μεγάλη σχετικά ισχύ, όχι γαϊδούρια τροφοδοτικά χαμηλής συνεχούς και σαφές πλεονέκτημα σε μεγάλες ισχύες εξόδου (!). Τυχόν ζεστασιά από νήματα κλπ. δεν την αντιλαμβάνομαι εκτός από τον ζεστό ήχο σε ενισχυτές λαμπάτους που και αυτό ωστόσο δεν οφείλεται σε καλή τους απόκριση συχνότητας δηλ. γραμμική αλλά σε ενίσχυση κυρίως των μέσων συχνοτήτων που είναι αρεστές στο ανθρώπινο αυτί και ψαλλίδισμα υψηλών και χαμηλών (δηλαδή τύπου bandpass φίλτρου ακουστικών). Για τον φίλο που είπε κάτι για τα τρανζίστορ και εμένα δεν μου αρέσουν οι κατασκευές τους αλλά σκέψου τη γραμμική τους απόκριση που ανέφερα μόλις πριν και σε ότι αφορά την RF ότι είναι broadband ενώ οι λάμπες λόγω υψηλού συντελεστή συντονισμού Q χρειάζονται συντονισμό για σχετικά μικρές αποκλίσεις συχνότητας.

    Τελικά ο χρόνος είναι δεδομένος για όλους, επομένως είναι σημαντικό το πως τον αξιοποιούμε... Και βεβαίως περί ορέξεως...

    Με πολλούς χαιρετισμούς,
    Γιώργος

  10. #30
    Το avatar του χρήστη lynx
    Μέλος
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    2.4 GHz
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    παιδια επαναφερω το τοπικ γιατι θα ηθελα να βρω τα σχεδια για το σασι της συγκεκριμενης TV... υποθετω το σασι ειναι απο καποιο γερμανικο μοντελο της εποχης... ελπιζω καποιος να μπορει να μου δωσει περισοτερες πληροφοριες

    Ευχαριστω.
    When all think alike, no one is thinking very much.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αλαγη οθονης τηλεορασης
    από antonis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 15:25
  2. βλαβη τηλεορασης SABA m5109
    από positron στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-05, 14:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας