Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή Σε ηχεια δαπεδου παιζουν μονο τα tweeter!

    Παιδια καλημερα.
    Θα ηθελα να απευθυνθω εδω στους ειδικους που σιγουρα κατι παραπανω θα γνωριζουν.
    Το Σαββατοκυριακο πηγα λοιπον στο χωριο μου (κοντα στην Κορινθο).
    Πηρε λοιπον το ματι μου εκει ενα ζευγαρι ηχεια «Acoustic Solutions».
    http://www.acousticsolutions.net/product.asp?ID=3
    Τα ειχα αγορασει στην Αγγλια πριν 4-5 χρονια.Ειναι 130W,8 Ohm,δαπεδου.
    Μολις τα ειδε η γυναικα μου,μου λεει «Αυτα ειναι πιο ομορφα απο αυτα που εχουμε τωρα».Πολυ ωραια λεω και ‘γω , ας τα παραουμε να τα συνδεσουμε στην θεση των παλιων.(ως left και right σε συστημα 5.1).
    Τα εφερα λοιπον χθες βραδυ και τα συνδεσα στη θεση των αλλων που ειχα μεχρι τωρα, πανω σε εναν Yamaha RX-V357.Βαζω λοιπον ενα mp3 να παιξει σε stereo mode, και επαιζαν μονο τα tweeter.Τα δυο woofer δεν ηταν τελειως νεκρα.
    Το ιδιο πραγμα συνεβαινε και στα δυο ηχεια.Μετα απο αρκετη προσπαθεια ρυθμισεων στον ενισχυτη,αλλαγες καλωδιων και συνδεσεων,τιποτα.
    Τα συνεδεσα λοιπον σε ενα αλλο ηχοσυστημα Pioneer οπου και εκει εκαναν ακριβως το ιδιο.Αφου το ενα εφαγε μερικες σφαλιαρες πανω στο ενα απο τα δυο woofer, ως δια μαγειας αρχισε να παιζει κανονικα.Ωραια,σκεφτηκα,θα κανω το ιδιο και με το αλλο και θα παιξει.Ομως τοι δευτερο αποδειχτηκε πολυ πιο πεισματαρικο και δεν εχω καταφερει ακομα να το κανω να παιξει.Ακουγεται σαν χαλασμενο ραδιοφωνακι με το ενα tweeter μονο του να παιζει.
    Τελικα δεν αντισταθηκα στον πειρασμο και το ανοιξα (το ηχειο).
    Παρεκαμψα τις υποδοχες και το crossover και συνδεσα το καλωδιο του ενισχυτη κατ'ευθειαν πανω στο μεγαφωνο.Και παλι παιζει μονο το tweeter!!!
    Περιεργα πραγματα...
    Αυτα τα λιγα.Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Μηπως επειδη εχουν να παιξουν τοσο πολυ καιρο?Εγω παντως δεν εχω ιδεα.Να παω να αγορασω 2 κωνους και να πεταξω αυτους που εχει τωρα μεσα? Any help is very welcome!
    Ευχαριστω και συγγνωμη αν σας κουρασα με το μεγεθος του post.
    Κωστας.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Μηπως έχει κολλήσει το πηνιο του γούφερ?

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Δημητρη τι ακριβως εννοεις?Πως μπορω να το ελεγξω αυτο?
    Απ' οτι καταλαβαινεις δεν εχω εμπειρια σε τετοια θεματα.
    Μου φαινεται μεγαλη συμπτωση να εχουν κολλησει και τα τεσσερα πηνια σε τεσσερις κωνους...

  4. #4

    Προεπιλογή

    Aμα πιεσεις με το χερι τον κωνο του ηχειου μπενοβγαινει..?...ευκολα..? κα8ολου..?
    ακουγετε σαν να βρισκει καπου..?
    Τα μετρησες με πολυμετρο να δεις ποσα Ω ειναι..? αν κανουν κυκλωμα..

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Μπαινοβγαινει χωρις ιδιαιτερη δυσκολια.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Giannis511
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Aν έχεις πολύμετρο μέτρα την αντίσταση μόνο στα γούφερ και μάλιστα στο καθένα ξεχωριστά. Δες και τις συνδέσεις στο κροσόβερ αν είναι εντάξει μέτρα αντίσταση και εκεί η λογικές τιμές πρέπει να είναι γύρω στα 8 Ω. Αν δεν μετράει τίποτα τότε κάτι είναι καμμένο...!

  7. #7

    Προεπιλογή

    Αν δεν βρεις καθολου αντισταση κοιτα και τα καλωδιακια που ειναι πανω στον κορμο του ηχειου και μπαινουν μεσα στο χαρτι του κονου μην εχει κοπει κανενα.

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Δεν εχω πολυμετρο οποτε μαλλον θα πειραματιστω με διαφορες συνδεσεις και πατεντες μεχρι
    να βρω που ειναι το προβλημα.Παντως οταν αλλαξα τους 2 κωνους μεταξυ τους (εναν απο το ηχειο που παιζει με εναν απο το ηχειο που δεν παιζει) εξακολοθουσε να μην παιζει αυτος που δεν επαιζε και να μην παιζει ουτε αυτος που στο αλλο ηχειο επαιζε.Μαλλον σας μπερδεψα τωρα...

  9. #9

    Προεπιλογή

    Mας εστειλες κανονικα..!!!
    μηπως δεν εχουν προβλημα τα ηχεια και εχεις μπερδεψει τα + και - που βγαινουν απο τον ενισχυτη..?
    Και γενικα μηπως μπερδευεσε απο μονος σου ..?
    για ξεμπερδεψε λιγο τα καλωδια.

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Μα το πρωτο πραγμα που εκανα πριν τα ανοιξω καν ηταν να αλλαξω τα καλωδια στην υποδοχη των ηχειων(το + να το βαλω στο - και το αναποδο).
    Και παλι δεν εγινε τιποτα σε κανενα απο τα δυο ηχεια.Επισης αυτο που τελικα επαιξε ,επαιξε επειδη εφαγε σφαλιαρα και οχι επειδη αλλαξα την συνδεσμολογια του.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας