Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27
  1. #1

    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Thessalonikh - Xanthi
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή Eπισκευή Sony TV, KV-25K1D

    Μήπως έχει κανείς το σχηματικό (service manual) για την τηλεόραση KV-25K1D της Sony;

  2. #2

    Προεπιλογή

    δυσκολο να το βρεις free.
    εχω δει κατι site στο ιντερνετ που εχουν service manual σχεδον για ολες τις συσκευες ,αλλα με χρεωσει γυρω στα 15$.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Εχει δικιο ο ηλεκτρολογος. Οσες φορες εχω ψαξει για manuals στο net δε εχω βρει τιποτα...Σε ολα ζητανε λεφτα
    sv6jif

  4. #4

    Προεπιλογή

    Δοκιμαστε και αυτο http://fileshare.eshop.bg

  5. #5

    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Thessalonikh - Xanthi
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    δεν θελω να πληρωσω ρε .

    ενας φιλος μου την πεταξε επειδη του χαλασε και λεω να δοκιμάσω να δω αν μπορω να την φτιαξω .


    οπτικα που την ανοιξα δεν βρήκα τπτ .

    αρχισα απο το τροφοδοτικο αλλαξα κατι πυκνωτες μικρους μηπως ειχα χασει αυτοι χωριτηκοτητα αλλα τπτ


    η TV οταν την ανοιγω αντιδραει μεν αλλα δεν εμφανιζει τπτ στην οθόνη . μονο ενα πρωτο τσαφ στο οποιο εμφανίζει στις γωνιες κατι σαν χρωμα .


    απο πισω ακουω κατι τσακ τσακ σαν να αντιδρανε καποια ρελε .

    τι να κανω που να μετρισω τι ?

  6. #6

    Προεπιλογή

    τα σχεδια δωρεαν τα εχει εχω κατεβασει πολλες φορες η σελιδα οπως ειναι γραμενη στην μεση περιπου εχει επιλογη tv-lcd-plasma και διαλεγεις μαρκα

  7. #7

    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KarlBarks
    δεν θελω να πληρωσω ρε .

    ενας φιλος μου την πεταξε επειδη του χαλασε και λεω να δοκιμάσω να δω αν μπορω να την φτιαξω .


    οπτικα που την ανοιξα δεν βρήκα τπτ .

    αρχισα απο το τροφοδοτικο αλλαξα κατι πυκνωτες μικρους μηπως ειχα χασει αυτοι χωριτηκοτητα αλλα τπτ


    η TV οταν την ανοιγω αντιδραει μεν αλλα δεν εμφανιζει τπτ στην οθόνη . μονο ενα πρωτο τσαφ στο οποιο εμφανίζει στις γωνιες κατι σαν χρωμα .


    απο πισω ακουω κατι τσακ τσακ σαν να αντιδρανε καποια ρελε .

    τι να κανω που να μετρισω τι ?
    Αν δεν είναι κάποιο ρελέ τότε σου μένουν τα εξής: κάποιος (μάλλον μεγάλος) πυκνωτής που κάνει εσωτερικά τόξο ή ο πολλαπλασιατής της υψηλής. Ακολούθα τον ήχο να δεις από πού βγαίνει.

    Το ότι πετάει τόξο στις άκρες πάει να πει μάλλον ότι η τάση ανόδου της οθόνης δεν είναι σωστή και αμέσως "κόβει" η προστασία.
    Υπερθερμενεται το τρανζίστορ του πολλαπλασιαστη; είναι οκ;

  8. #8

    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Thessalonikh - Xanthi
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Λοιπόν την βάζω στην πρίζα, την ανοίγω και δουλεύει τέλεια! Απίστευτη εικόνα, ήχος κ.τ.λ. Παίζει για κανά 5άλεπτο και ξαφνικά κλείνει και ακούγεται πάλι αυτό το "σαν ρελέ" "σαν κάτι να προσπαθεί να ξεκινήσει και να μην μπορεί".

    Καμία ιδέα;

    υ.γ. τώρα πειράζω κάτι τρανζίστορ που έχουν ψυχρές κολλήσεις και τα ξανακολλάω...

  9. #9

    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Thessalonikh - Xanthi
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Νεότερα:

    Έκανα μερικές (κάμποσες) κολλήσεις και την ξανασυναρμολόγησα. Κάνει πάλι το ίδιο. Δηλαδή οταν την βάζω στην πρίζα ανοίγει και μπαίνει στο standby. Όλα φάινονται καλώς. Πατάω από το τηλεκοντρόλ για να ανοίξει κάνει όπως όλες οι τηλεοράσεις που πάνε να ανοίξουν αλλά κάνει ένα *τσάκ* και ακούγεται ένας ήχος σαν *τσικ τσικ τσικ* δεν μπορώ να το περιγράψω και σταματάει μετά κάνει *τσακ* πάλι πάλι αυτός ο ήχος (σαν θρόυσμα πως να το περιγράψω δεν ξέρω και πάλι σταματάει και πάει λέγοντας. Προσπαθεί ξέρω γω να δώσει, "να πάρει μπρός" και κάτι το κόβει, ξαναπροσπαθεί κ.τ.λ. Το περίεργο είναι. όπως είπα και πρίν, ότι δούλεψε για λίγο τέλεια σαν να την είχα μόλις αγοράσει...

    Επίσης μετά από δυο-τρεις προσπάθειες αρχίζει απότομα και ακούγεται από τα ηχεία δυνατός θόρυβος! Με τρόμαξε την πρώτη φορά.

    Πείτε καμιά ιδέα.... Ευχαριστώ!

  10. #10

    Προεπιλογή

    κοιτα για ψυχρες στο καθετο και αν το tuner ειναι σε πλακετα μαζι με μνημακια στο δεξι μερος κολα τις γειωσεις μεσα του με προσοχη ομως .Αν φοραει το μικρο tuner τα μεγαλα της sony δεν βγαλανε προβλημα ,αν καταληξεις εκει καλυτερα αλλαξε το

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. TV SONY χωρίς χρώμα
    από PM στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-05, 10:57
  2. SONY πρόβληματα...
    από amiga στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-05, 17:41
  3. Sony TV φωτεινότητα σε video in
    από gRooV στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-05, 12:31
  4. manual sony-kv29-K1D
    από dimitris_p στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-05, 01:29
  5. Eπισκευή monitor ctx
    από ok1gr στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-05, 04:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας