Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34
  1. #1

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή Επισκευή monitor crt.

    Καλησπέρα. Έχω ένα monitor ctx 17" (vl700) το οποίο δεν ανάβει. Το ledάκι ανάβει αλλά η οθόνη δεν ανάβει. Μετά από 100-200 πατήματα άν του καπνίσει κάνει το γνωστό "πάτ" και ανάβει. Ξαναπέρασα της κολλήσεις της τροφοδοσίας από πάνω αλλά τίποτα. Ξέρω ότι κάτι συμβαίνει με την τροφοδοσία. Πού πρέπει να εστιάσω την προσωχή μου? Στον μετ/τιστή των 22kv ή σε κάποιον πυκνωτή? Κάθε βοήθειά σας μου είναι πολύτιμη.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη electron
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    somewhere over the rainbow
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Όπως και ο ίδιος λές θα πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου στην περιοχή της υψηλής.Πρόσεξε μήπως κάποιος ηλεκτρολυτικός είναι αλλοιωμένος(ελαφρώς φουσκωμένος),το επόμενο βήμα είναι να αρχίσεις να υποψιάζεσαι μήπως ο μ/σ υψηλής έχει πρόβλημα.

  3. #3

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    Οι μόνοι ηλεκτρολυτικοί κοντά στην υψηλή τάση είναι ένας 47μF/250V και ένας 47μF/100V και είναι οκ. Οι μόνοι φουσκομένοι είναι δύο μικροί κοντά στον πρώτο μετασχηματιστή αλλά δεν νομίζω να οφείλεται εκεί το πρόβλημα. Μήπως κανένα transistor αό τα μεγάλα? Πως τα μετράμε? Είναι τα: c5387, d2012, irfs6304 και η scotkey (έτσι γράφεται?, δεν νομίζω...) dd54.

  4. #4

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    το c5387 πως το μετράω να δω αν είναι καμμένο?

  5. #5
    Το avatar του χρήστη electron
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    somewhere over the rainbow
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Οι φουσκωμένοι πυκνωτές που βρήκες αν είναι στο τροφοδοτικό,ίσως να μην έχουν άμεση σχέση με το πρόβλημα όμως θα ήταν καλύτερα να τους αλλάξεις γιατί ενδέχεται να σου προκαλέσουν έμμεσα προβλήματα.
    Το τρανζίστορ που αναφέρεις είναι προφανώς το 2sc5387 και είναι npn.Όπως το κοιτάς από την μεριά που γράφει τα στοιχεία του και ξεκινώντας από αριστερα,το πρώτο ποδαράκι είναι η βάση το δεύτερο ο συλλέκτης και το τρίτο ο εκπομπός.Με το + του πολυμέτρου στη βάση και το - τη μια φορά στο εκπομπό και την άλλη στο συλλέκτη,θα πρέπει να μετράς αντίσταση γύρω στα 600 με 800Ωμ.Όποια άλλη μέτρηση κι αν κάνεις θα πρέπει να μετράς μεγάλη αντίσταση,διαφορετικά το τρανζίστορ έχει καεί.

  6. #6

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    Επάνω λέει μόνο c5387 και είναι της toshiba. Μετράω αντίσταση 470-500Ω. Καλά είναι? Τον μετασχηματιστή υψηλής πώς τον μετράω? Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο μεγάλος μετασχηματστής μετά την ανόρθωση δηλαδί να έχει χάσει χωρητικότητα? Το καπασιτόμετρό μου δυστηχός κάικε και το έδωσα πίσω στην εγγύηση, οπώτε δεν μπορώ να το μετρήσω. Πάντος κρατάει ρεύμα....

  7. #7
    Το avatar του χρήστη electron
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    somewhere over the rainbow
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Το c5387 είναι ουσιαστικά το 2sc5387.Η αντίσταση που μετράς στις επαφές του φένεται φυσιολογική.Για τον μ/σ υψηλής είναι δύσκολο να μετρησεις το τύλιγμά του,όσο για τον μεγάλο ηλεκτρολυτικό μετά την ανόρθωση αν φένεται από επάνω φουσκομένος καλό είναι να τον αλλάξεις γιατί εκτός από τον <θόρυβο> που προσθέτει στο υπόλοιπο κύκλωμα μπορεί να προκαλέσει απότομες βυθίσεις της τάσης τροφοδοσίας,τις οποίες δεν είναι σε θέση να δει ένα πολύμετρο παρά μόνο παλμογράφος.Αυτές οι βυθίσεις είναι πηγή πολλών κακών για οποιοδήποτε κύκλωμα.

  8. #8

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    Μπορεί να φταίει και ο πρώτος μετασχηματιστής που στο προτεύον έχει 3 επαφές και στο δευτερεύον 8?
    Για να τον μετρήσω πρέπε να είναι στο ρεύμα? Τι μετράω? Dc ή ac? dc μάλλον.......

  9. #9
    Το avatar του χρήστη electron
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    somewhere over the rainbow
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Στον μ/σ αυτόν μπορείς να μετρήσεις τις τάσεις που βγάζει στα τυλίγματα που έχει στο δευτερεύον,πάντα με την ανάλογη προσοχή( η τάση που μετράς είναι ac και όχι dc),ή να τον ξεκολλήσεις και να μετρήσεις ομικά το κάθε τύλιγμα μήπως κάποιο έχει ανοίξει.

  10. #10

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    ok. Τί αντίσταση πρέπει να έχει? Πόσα Ω περίπου?

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Eπισκευή monitor ctx
    από ok1gr στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-05, 04:25
  2. ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ MONITOR
    από marios στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-05, 01:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας