Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1
    Το avatar του χρήστη marios
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ MONITOR

    εχω ενα monitor καθοδικου σωληνα (15 ιντσων) στο οποιο η εικόνα "ανεβάινει" και στο πανω μερος της οθονης βλεπεις την εικονα απο την μεση και κατω, δηλαδη την μιση! [img]images/smiles/converted/cussing.gif[/img] ομωσ μετα απο λιγο φτιαχνει... μονο του! ειμαι αρχαριος και δεν ξερω πολλα αλλα το γεγονος οτι μετα φτιαχνει παει το μυαλο μου στην λυχνια. αν καποιος γνωριζει κατι, παρακαλω να μου απαντησει. επισης αν ξερει καποιος να μου πει αν και πως γινεται να αυξησω την φωτεινοτητα.
    ευχαριστω

  2. #2
    Το avatar του χρήστη electron
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    somewhere over the rainbow
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ MONITOR

    Aυτή είναι θα μπορούσαμε να πούμε μια ζόρικη βλάβη που παρουσιάζεται τόσο σε monitor όσο και σε τηλεοράσεις.Προσωπικά δεν μου έχει τύχει όμως το πρόβλημα θα πρέπει να εστιάζεται στα κυκλώματα σύγκλισης της ηλεκτρονικής δέσμης.Εφόσον όπως λές το πρόβλημα εξαλείφεται κάποιες φορές από μόνο του υπάρχει πιθανότητα να οφείλεται σε ψυχρές κολλήσεις.Για την φωτεινότητα που αναφέρεσαι,αν εννοείς να την αυξήσεις πέρα από την δυνατότητα που σου δίνει το ανάλογο ρυθμιστικό,το βλέπω λιγάκι χλωμό.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη marios
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ MONITOR

    Δεν εξαλοιφεται καποιες φορες μονο. καθε φορα που δουλευει η οθονη στημ αρχη και για περιπου 5 λεπτα εχει το προβλημα. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ομωσ μετα απο λιγο "φτιαχνει". Παντως ευχαριστω για την απαντηση electron. [img]images/smiles/converted/ok.gif[/img]

  4. #4
    Το avatar του χρήστη electron
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    somewhere over the rainbow
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ MONITOR

    Άρα μάλλον στις ψυχρές κολλήσεις φένεται να οφείλεται το πρόβλημα.Μελετώντας λίγο καλύτερα πάντως αυτή τη βλάβη,2 πράγματα είναι αυτά που πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου.Το ένα είναι το τμήμα κατακόρυφης απόκλησης της δέσμης και το κατά πόσο σωστή κυματομορφή εξόδου βγάζει αυτό και το δεύτερο ο ρυθμιστής οριζόντιας γραμμικότητας.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη marios
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ MONITOR

    Τιμπορω να κανω για τις ψυχρες κιλλησεις? [img]images/smiles/converted/bounce.gif[/img]

  6. #6
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ MONITOR

    Εμένα ένας καθηγητής μου επισκεύασε οθόνες μόνιτορ η τηλεοράσεις μέσα σε 3 λεπτά. Ενοείται απο ψυχρές κολλήσεις.
    Πάρε ένα κατσαβίδι άνοιξε το μόνιτορ να λειτουργεί και μολις σου παρουσιάσει το πρόβλημα χτύπα απαλά διαφορα μέρη των πλακετών. Εκεί που αρχίζει να γίνεται καλύτερο η να γίνεται χειρότερο ψάξε για την ψυχρή κόλληση.
    Εγυυηση. Αφου κοροιδευα στην αρχή αλλα διορθώθηκε σε 3 λεπτά.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη marios
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ MONITOR

    OK. Eυχαριστω leosedf [img]images/smiles/converted/bounce.gif[/img]

  8. #8
    Το avatar του χρήστη electron
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    somewhere over the rainbow
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ MONITOR

    </font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από leosedf:

    Πάρε ένα κατσαβίδι άνοιξε το μόνιτορ να λειτουργεί και μολις σου παρουσιάσει το πρόβλημα χτύπα απαλά διαφορα μέρη των πλακετών. Εκεί που αρχίζει να γίνεται καλύτερο η να γίνεται χειρότερο ψάξε για την ψυχρή κόλληση.
    </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Είναι η γνωστή μέθοδος της σφαλιάρας που σ'αυτές τις περιπτώσεις πάντα πιάνει [img]images/smiles/converted/hihi.gif[/img]

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι Αθήνα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Όλα αυτά βέβαια με μεγάλη προσοχή γιατί τα μόνιτορ έχουν τάσεις μέχρι και 28KV. Έτσι και σε χτυπήσει αυτό βλέπεις τα ραδίκια ανάποδα..... Το αναφέρω γιατί ο Μάριος είπε ότι είναι αρχάριος. Καλύτερα σκάλισέ το μαζί με κάποιον που ξέρει 5 πράγματα παραπάνω.
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!!!

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2004
    Περιοχή
    ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    σωστός ο μήτσος!!!!!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας