Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21
  1. #1
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή Νέα εγκατάσταση υδραυλικών σε νέα οικοδομή.

    Εχω τελειώσει τα μπετά στο χωριό μου και λέω σιγά σιγά όσο αντέχω οικονομικά να ξεκινήσω να το φτιάχνω. Εχω μία πολύ σοβαρή ερώτηση που μέχρι στιγμής δεν έχω σαφή απάντηση από όσους και αν ρώτησα. Οι χαλκοσωλήνες νερού έχουν ένα συγκεκριμένο μήκος και για να φτιάξεις ένα μεγάλο δίκτυο χρειάζονται κόλλημα η μία με την άλλη. Εμένα αυτό δεν μου αρέσει και (προσωπική μου γνώμη) αν πάει κάτι στραβά θα υπάρχει μεγάλο κόστος για την αποκατάσταση της βλάβης. Ας πούμε λοιπόν ότι δεν θέλω να το ρισκάρω. Ρώτησα από εδώ κι από εκεί και μου πρότειναν πολυστρωματική που είναι πολλά μέτρα και από την αρχή μέχρι το τέλος η σωλήνα είναι μονοκόματη. Πολύ καλή ιδέα είπα και σκέφτηκα, οι σωλήνες που χρησιμοποιούνται για τα καλοριφέρ τι είναι?? Χαλκοσωλήνα και μάλιστα επενδεδυμένη με πλαστικό και μονοκόματη όπως η πολυστρωματική. Εδώ είναι το ερώτημά μου. Μπορεί αντι για πολυστρωματική σωλήνα να χρησιμοποιηθεί σωλήνα του καλοριφέρ σε όλο το δίκτυο από το κολεκτέρ της παροχής μέχρι τις βρύσες στο πόσιμο νερό??ή υπάρχει κάποια ιδιότητα σε αυτήν την χαλκοσωλήνα που την κάνει ακατάλληλη για πόσιμο νερό?? Θα παρακαλέσω αν κάποιος γνωρίζει υπεύθυνα ας μου δώσει μία απάντηση, εντάξει καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις αλλά επειδή αφορά ολόκληρη εγκατάσταση θα ήθελα όσο γίνεται σοβαρές απαντήσεις. Ευχαριστώ.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθηνα ΒΑ
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    εννοειτε οτι ο χαλκος ειναι καταλληλος για ποσιμο . απο εκει και στο εξής επειδή αναφέρεις υψηλο κόστο αποκαταστασης θα σου πω ότι το χαμηλοτερο ειναι αυτο της χαλκοσωλήνας. αν πας να αποκαταστήσεις βλάβη σε αυτες τις σωλήνες που λές ειναι πιθανο ενας συνηθισμένος μαστορας να μην τα καταφέρνει.

    δεν καταλαβαινω όμως γιατι σε χαλάει η πιο ευκολη λύση που ειναι αυτη της απλης χαλκοσωλήνας....

  3. #3
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Μην τη φοβάσαι τη χάλκινη βέργα. Εφόσον κατασκευαστεί σωστά και πρεσσαριστεί για δοκιμή πριν το χτίσιμο και δεν έχει διαρροή, δεν έχει πρόβλημα.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοειτε οτι ο χαλκος ειναι καταλληλος για ποσιμο . απο εκει και στο εξής επειδή αναφέρεις υψηλο κόστο αποκαταστασης θα σου πω ότι το χαμηλοτερο ειναι αυτο της χαλκοσωλήνας. αν πας να αποκαταστήσεις βλάβη σε αυτες τις σωλήνες που λές ειναι πιθανο ενας συνηθισμένος μαστορας να μην τα καταφέρνει.

    δεν καταλαβαινω όμως γιατι σε χαλάει η πιο ευκολη λύση που ειναι αυτη της απλης χαλκοσωλήνας....
    Διότι στην Πιτσαρία του αδερφού μου από κακό κόλλημα σε γωνία σωλήνας πλημμύρισε όλο το υπόγειο έπεσε και πάνω στον ηλεκτρικό πίνακα του υπογείου και για να αποκατασταθεί η τόσο απλή για όλους ζημιά πλήρωσε 1000 ευρώ για ηλεκτρολογικά, υδραυλικά, και πλακάκια. Ολα έγιναν 7 χρόνια μετά την καινούρια υδραυλική εγκατάσταση που είχε κάνει στο μαγαζί του.

    Η αδερφή μου αγόρασε σπίτι καινούριο και στα 8 χρόνια εντοπίζει διαρροή στο μπάνιο η οποία ξέβρασε στο διαμέρισμα του κάτω ορόφου. Η ζημιά ήταν σε ένα ταφ μέσα στο μπάνιο της αδερφής μου το οποίο είχε ένα ατυχές κόλλημα κατά την εγκατάσταση κι εμφανίστηκε 8 χρόνια μετά.Τα γύψινα καταστράφηκαν στο κάτω μπάνιο ,της κόστισε 400 ευρώ για υδραυλικά πλακάκια και γύψινα.Ευτυχώς επειδή αποκαταστάθηκαν όλες οι ζημιές του κάτω ορόφου με το παραπάνω γλύτωσε μηνύσεις και τα συναφή. Νομίζω ότι μόνο αυτά τα δύο παραδείγματα φτάνουν.Εμένα μου φτάνουν γι αυτό ρωτάω για κάτι διαφορετικό κάτι αλλιώτικο από τα συνηθισμένα μιας κι αν συμβεί αυτό το πράγμα στο χωριό μου κι εγώ αν ξεχάσω τον γενικό του νερού ανοιχτό μπορεί να το μάθω και έξη μήνες μετά όταν θα έχει πλημμυρίσει όλο το χωριό.


    Σύμφωνα με τον υδραυλικό που ήρθε και διόρθωσε την βλάβη και στην περίπτωση του αδερφού μου αλλά και της αδερφής μου η ζημιά αυτή είναι η πιο συχνή δηλαδή κακό κόλλημα μη εμφανές το οποίο εμφανίζεται μέσω διαρροής κάποια χρόνια μετά.......ΠΩΣ ΝΑ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.....??
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 18-03-16 στις 12:37
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθηνα ΒΑ
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    αυτα που λές φιλε μου δεν εχουν καμια σχέση με αυτα που σκέφτεσαι . για να μην παρεξηγούμαι καπου εχεις μπερδευτει. ότι βλαβη διαρροής και να υπαρχει σε δύσκολο σημειο κοστιζει . αυτες ο ισωλήνες που λές α σου κοστισουν ακομα περισσότερο οσο αφορα στην αυτην την βλάβη απο μι απλή χαλκοσωλήνα.

    απο την στιγμή που δεν υφισταται μηχανική καταπονηση το ενδεχομενο να αστοχήσει κολληση ( αργότερα) ειναι σχεδον μηδαμινο ( όχι ότι αστοχει και ξεκολαει αμα την χτυπας.) αυτο που μου φαινεται εμενα ειανι ότι απλα ετρεξε απορροφησαν οι πλάκες ( και τα υπολοιπα υλικα ) όσο μπορουσαν και οταν δεν μπορούσαν αλλο τότε απλά φάνηκε αν και 10 χρονια ειναι πολύ. αυτο προσπαθ'ώντας να εξηγησω το ανεξήγητο του υδραυλικου. η κακή κολληση αν δοκιμαστει μπορει να σου πει ευθυς αν θα σταξει καποια στιγμή.

    εν πασι περιπτωση αυτα ειναι προσωπικη γνώμη πάντα.

    αν οπως λέει και ο νικος τεσταρεις την εγκατασταση τοτε δεν μειονεκτει πουθενα απεναντι στις αλλες. εκει λοιπον μπορεις να εχεις εμπιστοσύνη.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτα που λές φιλε μου δεν εχουν καμια σχέση με αυτα που σκέφτεσαι . για να μην παρεξηγούμαι καπου εχεις μπερδευτει. ότι βλαβη διαρροής και να υπαρχει σε δύσκολο σημειο κοστιζει . αυτες ο ισωλήνες που λές α σου κοστισουν ακομα περισσότερο οσο αφορα στην αυτην την βλάβη απο μι απλή χαλκοσωλήνα.

    απο την στιγμή που δεν υφισταται μηχανική καταπονηση το ενδεχομενο να αστοχήσει κολληση ( αργότερα) ειναι σχεδον μηδαμινο ( όχι ότι αστοχει και ξεκολαει αμα την χτυπας.) αυτο που μου φαινεται εμενα ειανι ότι απλα ετρεξε απορροφησαν οι πλάκες ( και τα υπολοιπα υλικα ) όσο μπορουσαν και οταν δεν μπορούσαν αλλο τότε απλά φάνηκε αν και 10 χρονια ειναι πολύ. αυτο προσπαθ'ώντας να εξηγησω το ανεξήγητο του υδραυλικου. η κακή κολληση αν δοκιμαστει μπορει να σου πει ευθυς αν θα σταξει καποια στιγμή.

    εν πασι περιπτωση αυτα ειναι προσωπικη γνώμη πάντα.

    αν οπως λέει και ο νικος τεσταρεις την εγκατασταση τοτε δεν μειονεκτει πουθενα απεναντι στις αλλες. εκει λοιπον μπορεις να εχεις εμπιστοσύνη.
    Ναι συμφωνώ ότι βλάβη διαρροής και να υπάρχει σε δύσκολο σημείο κοστίζει. Εγώ θέλω λοιπόν κάτω από τα πόδια μου δηλαδή στο πάτωμα να μην υπάρχει ούτε ένα σημείο κόλλησης και έτσι δεν θα χρειαστεί να τεστάρω τίποτα ούτε να βάλω πίεση στο δίκτυο ούτε να υποψιάζομαι αν μετά από 8 ή 10 χρόνια θα συμβεί αυτό που έζησα δύο φορές με τα αδέρφια μου. Η ερώτηση λοιπόν παραμένει διότι σκέψου ότι λίγο πολύ όλοι τα ίδια μου λένε και άκρη δεν βρίσκω.Ρωτώ λοιπόν πάλι αν χρησιμοποιήσω μονοκόμματη σωλήνα χάλκινη επενδεδυμένη σαν αυτή που μπαίνει στο κλειστό κύκλωμα του καλοριφέρ υπάρχει κανένα πρόβλημα στο πόσιμο νερό?? Το νερό θα γίνει ακατάλληλο αν περνάει μέσα από αυτήν την κατηγορία σωλήνας??Αυτό είναι μόνο το ερώτημα κανένα άλλο. Αν ξέρει κάποιος κι έχει άποψη μου λέει.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι συμφωνώ ότι βλάβη διαρροής και να υπάρχει σε δύσκολο σημείο κοστίζει. Εγώ θέλω λοιπόν κάτω από τα πόδια μου δηλαδή στο πάτωμα να μην υπάρχει ούτε ένα σημείο κόλλησης και έτσι δεν θα χρειαστεί να τεστάρω τίποτα ούτε να βάλω πίεση στο δίκτυο ούτε να υποψιάζομαι αν μετά από 8 ή 10 χρόνια θα συμβεί αυτό που έζησα δύο φορές με τα αδέρφια μου. Η ερώτηση λοιπόν παραμένει διότι σκέψου ότι λίγο πολύ όλοι τα ίδια μου λένε και άκρη δεν βρίσκω.Ρωτώ λοιπόν πάλι αν χρησιμοποιήσω μονοκόμματη σωλήνα χάλκινη επενδεδυμένη σαν αυτή που μπαίνει στο κλειστό κύκλωμα του καλοριφέρ υπάρχει κανένα πρόβλημα στο πόσιμο νερό?? Το νερό θα γίνει ακατάλληλο αν περνάει μέσα από αυτήν την κατηγορία σωλήνας??Αυτό είναι μόνο το ερώτημα κανένα άλλο. Αν ξέρει κάποιος κι έχει άποψη μου λέει.

    Δεν θα έβαζα χαλκοσωλήνα διότι υπάρχει πρόβλημα απο διάβρωση εξωτερικά αν υγραθεί ο τοίχος και εσωτερικά οταν φευγεις και κλείνεις τις βάνες μένει η σωλήνα μισογεμάτη και υπάρχει και οξυγόνο στον κενό χώρο. Πρέπει να είναι αδρανής όπως πράσινη πλαστική ή γαλβανιζέ.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiofonias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα έβαζα χαλκοσωλήνα διότι υπάρχει πρόβλημα απο διάβρωση εξωτερικά αν υγραθεί ο τοίχος και εσωτερικά οταν φευγεις και κλείνεις τις βάνες μένει η σωλήνα μισογεμάτη και υπάρχει και οξυγόνο στον κενό χώρο. Πρέπει να είναι αδρανής όπως πράσινη πλαστική ή γαλβανιζέ.

    Δεν υπάρχει θέμα διάβρωσης διότι το κύκλωμα είναι πάντα υπό πίεση ακόμα και αν κλείσουμε την κεντρική παροχή. Οπότε με δεδομένο αυτό δεν υπάρχει και θέμα διάβρωσης. Αλλά δεν συζητάμε αυτό εννοώ ότι δεν είναι αυτή η απορία μου. Χαλκοσωλήνα ή πολυστρωματικές σωλήνες χρησιμοποιούν όλα τα δίκτυα που έχουμε στα σπίτια μας.Κάπου υπάρχουν και πλαστικές μαύρες. Το ερώτημα είναι εκτός από τις διαφορετικές διαμέτρους χαλκοσωλήνων υπάρχουν και διαφορετικές ποιότητες??Υπάρχει δηλαδή χαλκοσωλήνα κατάλληλη για πόσιμο νερό και χαλκοσωλήνα ακκατάλληλη για πόσιμο νερό.Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος αν θέλω να κάνω επέκταση του δικτύου στο σπίτι μου μπορώ να αγοράσω 10 μέτρα σωλήνα καλοριφέρ χάλκινη με επένδυση και να βάλω μία παροχή νερού σε κάποιο σημείο στο σπίτι μου??Δεν ξέρω ίσως να μην σας έχω δώσει να καταλάβετε το ερώτημά μου ή υπάρχει άγνοια τελικά.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει πρόβλημα με την κουλούρα για το πόσιμο.
    Σε κάποιες εγκαταστάσεις χρησιμοποιούν κουλούρα, όχι αυτή του καλοριφέρ (με το μανδύα PVC), αλλά μια άλλη με φορεμένη γκρίζα μόνωση, κάτι σαν αρμαφλέξ.
    Π.χ.
    http://eshop.teracal.gr/el/xalkosolinas-me-monosi-se-rolo/1799--xalkosolinas-me-monosi-15x1-se-rolo.html
    http://www.technocosmos.gr/product_i...roducts_id=122

  10. #10
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει πρόβλημα με την κουλούρα για το πόσιμο.
    Σε κάποιες εγκαταστάσεις χρησιμοποιούν κουλούρα, όχι αυτή του καλοριφέρ (με το μανδύα PVC), αλλά μια άλλη με φορεμένη γκρίζα μόνωση, κάτι σαν αρμαφλέξ.
    Π.χ.
    http://eshop.teracal.gr/el/xalkosolinas-me-monosi-se-rolo/1799--xalkosolinas-me-monosi-15x1-se-rolo.html
    http://www.technocosmos.gr/product_i...roducts_id=122
    Πάάάάρα πολύ καλό έως και τέλειο και ενώ έχω ρωτήσει διάφορους κανένας δεν μου το είπε αυτό. Σε ευχαριστώ πολύ και ναι θα βάλω μονοκόμματη σωλήνα χωρίς καμία ένωση. Ενα κολεκτέρ με συνδεμένη την παροχή κι από εκεί κατευθείαν στην βρύση, κατευθείαν στην ντουζιέρα,κατευθείαν πλυντήριο. Σε ευχαριστώ.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα Ηλεκτρολογική σελίδα
    από tantonakis στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-17, 00:50
  2. Εγκατάσταση νέου λεβητα βοηθεια!!!!
    από lefteris251 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-15, 14:05
  3. [Φορητός Η/Υ] toshiba νέα μπαταρία δεν φορτίζει...
    από daharis5260 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-14, 00:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας