Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Excamation Πρόβλημα με πολύ παλιά κονσόλα soundic mpt-03

    Έχω μια κονσολα πολυ παλιά τέλη '70 αρχές '80 η οποία λέγετε soundic mpt-03 ή αλλιώς Arcadia 2001 πριν από περίπου 20 χρόνια μου την έφερε ο πατέρας μου για να δοκιμάσουμε αν παίζει ακόμα και όντως εκείνη την εποχή έπαιζε...μετά την σηκώσαμε τωρα που την ξαναέβαλα σε λειτουργια ανοιγει κανονικα πέρνει ρευμα (led ktl λειτουργουν)...αλλά μου εμφανίζει στην οθόνη αυτες τις γραμμές...κάνω ανενέωση(cleaR) το κλεινω το ξαναανοίγω τίποτα..παρακάτω έχω βάλει φωτο από το εσωτερικο του μπορεί καποιος να μου πει τη φταίει να με βοηθήσει...μπορω να δω και με πολύμετρο αλλά τη πρέπει να κοιτάξω και πως θα ρυθμισω το πολύμετρο για να ελέγξω (αν είναι κάποιο τσιπάκι,αντισταση κτλ.)

    Το πρόβλημα που μου εμφανίζει

    Το εσωτερικό τουŒ 1 2

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Για αρχή επανατοποθετησε τα δύο τσιπακια που βρίσκονται πάνω σε σοκετς. Τα δύο μεγάλα παραλληλόγραμμα

  3. #3
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Φίλε τι μου θύμισες!! Arcadia! Το μηχάνημα πρέπει να είναι 35 χρονών!. Κάνε έναν έλεγχο για ψυχρές κολλήσεις, γενικότερα έλεγξε τη κατάστασή τους, οπωσδήποτε άλλαξε τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές και έλεγξε τη τροφοδοσία του display και τη καλωδίωση του με την υπόλοιπη πλακέτα.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xeonator Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχή επανατοποθετησε τα δύο τσιπακια που βρίσκονται πάνω σε σοκετς. Τα δύο μεγάλα παραλληλόγραμμα
    Πλακα κάνεις αυτα τα τσιπάκια βγαινουν με το χερι;;; και πως αρκριβώς θα τα βγάλω;;; θα τα τραβηξω;; ή υπάρχει κάποιο άλλο κόλπο;;; για να μην το καταστρεψω...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε τι μου θύμισες!! Arcadia! Το μηχάνημα πρέπει να είναι 35 χρονών!. Κάνε έναν έλεγχο για ψυχρές κολλήσεις, γενικότερα έλεγξε τη κατάστασή τους, οπωσδήποτε άλλαξε τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές και έλεγξε τη τροφοδοσία του display και τη καλωδίωση του με την υπόλοιπη πλακέτα.
    τις κολλήσεις τις είδα είναι εντάξει...τώρα να αλλάξω τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές για ποιο λόγο αν δουλευουν γιατι να τους αλλάξω;;(πως θα τους τσεκάρω με το πολύμετρο πες μου)...και επίσης η τροφοδοσία του display και τη καλωδίωση του με την υπόλοιπη πλακέτα που ακριβώς είναι...αν μπορείς στην φωτό που έχω (στην 2 γιατι η 1 δεν βγήκε καλά) να μου πεις ποιο να κοιτάξω να το ζωγραφίσεις δηλ.


    Γενικά ρε παιδια τετοια πλακέτα δεν έχω ξαναδει λες και είναι χειροποίητα κολήμενα αυτά(που μάλλον πρέπει να είναι) (χλαπα χλουπα ένα πράγμα) και πάνω στην πλακέτα που θα τοποθετήσεις το κάθε κύκλωμα με λεπτομέρεια αριθμο-σκίτσο..πολύ καλή δουλεια να τα λέμε και αυτα...

  5. #5
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Μετά από 35 και πάνω χρόνια ηλικίας, οι πυκνωτές αυτοί τουλάχιστον χρήζουν αντικατάστασης αν θέλεις να φρεσκάρεις το μηχάνημα ακόμα κι αν οπτικά φαίνονται εντάξει. πάντως στο πολύμετρο αν θέλεις να τους μετρήσεις επιλέγεις capacitance ή το σύμβολο του πυκνωτή. Πάντως σε αυτή τη περίπτωση χρειάζεται και μέτρηση ESR για να δεις τη ποιότητά τους. Τώρα όσον αφορά το display κάποια ή και όλες οι τρεις μικρές πλακέτες στη πρώτη φώτο πρέπει να αφορούν την οθόνη. Σε κάποια απ αυτές είναι η τροφοδοσία της, όμως ποια ακριβώς είναι δυστυχώς δεν μπορώ να πω με σιγουριά από τη φώτο. Κάπου πάνω στη πλακέτα πιθανώς θα υπάρχουν ενδείξεις τιμών τάσεων οπότε έλεγξε το κι αυτό..

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από 35 και πάνω χρόνια ηλικίας, οι πυκνωτές αυτοί τουλάχιστον χρήζουν αντικατάστασης αν θέλεις να φρεσκάρεις το μηχάνημα ακόμα κι αν οπτικά φαίνονται εντάξει. πάντως στο πολύμετρο αν θέλεις να τους μετρήσεις επιλέγεις capacitance ή το σύμβολο του πυκνωτή. Πάντως σε αυτή τη περίπτωση χρειάζεται και μέτρηση ESR για να δεις τη ποιότητά τους. Τώρα όσον αφορά το display κάποια ή και όλες οι τρεις μικρές πλακέτες στη πρώτη φώτο πρέπει να αφορούν την οθόνη. Σε κάποια απ αυτές είναι η τροφοδοσία της, όμως ποια ακριβώς είναι δυστυχώς δεν μπορώ να πω με σιγουριά από τη φώτο. Κάπου πάνω στη πλακέτα πιθανώς θα υπάρχουν ενδείξεις τιμών τάσεων οπότε έλεγξε το κι αυτό..
    Αυτό που λές XEONATOR το έκανα δεν λειτούργεισε η γραμμές έφυγαν πάντως αλλά δεν δε ίχνη κάτι....Τωρα με τους πυκνωτές υπάρχουν αυτοί δες στην εικόνα αλλά είναι αυτό το πρόβλημα; οι πυκνωτές; πες μου με τη πυκνωτές συγχρονους πρέπει να τους αντικαταστήσω και κανενα λινκ με εικόνα αν βρεις από google θα βοηθήσει...Αυτές οι μικρές πλακετούλες είναι τα κουμπια που έχει πάνω η κονσόλα (ον/οφ)+(clear)+(A)+(B)+()) τωρα αν έχουν καποια σχέση με την τροφοδοσια στην οθόνη δεν γνωρίζω (δεν νομίζω πάντως).τωρα για ενδείξης τιμών δεν βλέπω κάτι αν θες μπορω να σου βγάλω 2 καθαρές φωτό από την πλακέτα να μου πεις. (στην εικόνα που λέω αυτός ειναι πυκνωτης το τετράγωνο καφε)

  7. #7
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Οι πυκνωτές είναι τα μωβ, το μαύρο κάτω από τον μωβ, αλλά και οι 'φακές' (το καφέ και το πράσινο). Οι μωβ είναι ηλεκτρολυτικοί και καλό είναι να αλλαχτούν. Απλά αγοράζεις με την ίδια τιμή χωρητικότητας και ίση ή ελαφρώς μεγαλύτερη τιμή τάσης. (Ο ένας που μπορώ να δω, π.χ. είναι 3300μF στα 16 Volt). Από κει και πέρα φίλε σόρρυ αλλά οι φώτος δε βοηθάνε και πολύ. Οι πυκνωτές ανεξάρτητα αν είναι η πηγή του προβλήματος - αυτό δεν το γνωρίζω σίγουρα - εφόσον είναι ηλικίας 35-40 χρονών είναι καλό για να μην πω αναγκαίο να αλλαχτούν. Κάνε trace τις διασυνδέσεις της οθόνης να δεις που κουμπώνουν πάνω στη πλακέτα και δες από τη πλακέτα τροφοδοτικού ή το κομμάτι του pcb που αντιστοιχεί στη τροφοδοσία πώς οδηγείται η οθόνη.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πυκνωτές είναι τα μωβ, το μαύρο κάτω από τον μωβ, αλλά και οι 'φακές' (το καφέ και το πράσινο). Οι μωβ είναι ηλεκτρολυτικοί και καλό είναι να αλλαχτούν. Απλά αγοράζεις με την ίδια τιμή χωρητικότητας και ίση ή ελαφρώς μεγαλύτερη τιμή τάσης. (Ο ένας που μπορώ να δω, π.χ. είναι 3300μF στα 16 Volt). Από κει και πέρα φίλε σόρρυ αλλά οι φώτος δε βοηθάνε και πολύ. Οι πυκνωτές ανεξάρτητα αν είναι η πηγή του προβλήματος - αυτό δεν το γνωρίζω σίγουρα - εφόσον είναι ηλικίας 35-40 χρονών είναι καλό για να μην πω αναγκαίο να αλλαχτούν. Κάνε trace τις διασυνδέσεις της οθόνης να δεις που κουμπώνουν πάνω στη πλακέτα και δες από τη πλακέτα τροφοδοτικού ή το κομμάτι του pcb που αντιστοιχεί στη τροφοδοσία πώς οδηγείται η οθόνη.
    Και οι φακές είναι είδος πυκνωτή δεν το ήξερα...καλα που δεν μου είπες να αλλάξω και τις αντιστάσης!....Τους πυκνωτες θα τους αντικαταστήσω εύκολα φτάνει να βρώ...για εκείνο το κάφε τετράγωνο δεν μου είπες είναι πυκωτής να το αλλάξω και αυτό;...Όταν λες trace τι εννοείς; θα το ψάξω αυτό με της διασυνδέσεις της οθόνης και θα δω..Σε ευχαριστώ πολύ manolo για της απαντησεις σου όταν αλλάξω τους πυκνωτές και δω αυτό με την οθόνη που λές θα ενημερώσω..

  9. #9
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Φακές στην αργκό των ηλεκτρονικών λέγονται οι μικροί κεραμικοί πυκνωτές που μοιάζουν με φακές συνήθως χρώματος καφετί. Trace εννοώ να ακολουθήσεις τη διαδρομή των καλωδίων που διασυνδέουν το display με το main board της παιχνιδομηχανής.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φακές στην αργκό των ηλεκτρονικών λέγονται οι μικροί κεραμικοί πυκνωτές που μοιάζουν με φακές συνήθως χρώματος καφετί. Trace εννοώ να ακολουθήσεις τη διαδρομή των καλωδίων που διασυνδέουν το display με το main board της παιχνιδομηχανής.
    Τους άλλαξα τους πυκνωτές και τις φακες(καφε) με την σωστη πολικότητα +,- ολά καλα. Τωρα αυτο με την οθόνη που λες το κοιταξα το καλώδιο που πηγαίνει στην κεραία εννοεις;; αν εννοείς αυτο ειναι μια χαρα συνδεμένο με την πλακέτα το μέτρησα και με πολύμετρο ολα καλα...Τις αλλαγες που έκανα δεν είδα διαφορά τα ίδια αλλά παρατήρησα το εξής το αριστερό μεγάλο τσιπ (αυτό που μπορείς να το βγάλεις χειροκίνητα) μετα από 2-3 λεπτά που το είχα συνδεμένο στο ρεύμα ζεστένετε..όχι πολύ αλλά αρκετά σε σχέση με το άλλο.Πως μπορώ να κοιτάξω με το πολυμετρο το συγκεκριμένο τσιπακι να δω αν λειτουργει κανονικα;;;...αλλά και τα άλλα γιατί μου φαίνετε ότι κάποιο από αυτά μου την κάνει την δουλειά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atrwtoss : 25-01-18 στις 13:30

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [CD Player] Όταν το παλιο CD player κάνει skip το πρώτο track
    από Ακρίτας στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 17:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας