Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή Προβλημα λειτουργίας με πλυντηριο πιατων Siemens

    Αγαπητοι φιλοι καλημερα,
    αντιμετωπίζω τις τελευταιες 2 μερες ενα προβλημα με το πλυντηριο πιατων Siemens που εχω. Πιο συγκεκριμενα με το ανοιγεις τον διακοπτη λειτουργίας, αρχιζει και παιρνει κανονικα νερο και φαινεται να γεμιζει ενας διαφανης χωρος στην αριστερη πλευρα του πλυντηριου. Οταν γεμισει τελειως αυτος ο χωρος ανοιγει μια βαλβιδα;; στην κατω αριστερη πλευρα και αρχιζει να αδειαζει ο χωρος αυτος ενω παράλληλα το νερο διοχετευεται, χωρις ιδιαιτερα μεγαλη πιεση, στο εσωτερικο του πλυντηριου. Οταν αδειασει τελειως αυτος ο χωρος και μεχρι το τελος της πλυσης, το πλυντηριο κανει διαρκως εναν συνεχη θορυβο γρρ-γρρ-γρρ ενω στο τελος το νερο αδειαζει κανονικα. Σε προσπάθειες που εκανα να ανοιξω την πορτα ενω δουλευε, διαπιστωσα οτι ριχνει λιγο νερο με μικρη πιεση και μονο απο τους κατω εκτοξευτηρες. Το τελικο απουελεσμα ειναι να μην πλενει τα πιατα και να μας εχει κοψει στην κυριολεξια τα χερια. Μηπως εχετε καποια ιδεα για το τι μπορει να φταιει; και αν αυτο μπορω να το επισκευασω μονος μου ή θα χρειαστώ μαστορα;

    Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας !!!

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Λιβαδειά
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    1. ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΚΤΟΞΕΥΕΙ
    2. ΟΙ ΕΚΤΟΞΕΥΤΗΡΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΝΕ
    ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙΣ ΜΙΑ ΠΛΥΣΗ, ΔΙΧΩΣ ΑΠΟΡΙΠΑΝΤΗΚΑ ΚΑΙ ΣΚΕΥΗ! ΤΟΤΕ.....
    3. ΘΕΣ ΜΟΤΕΡ ΠΛΥΣΕΩΣ
    (ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΛΕΩ, ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ)

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Λουκα ευχαριστω,
    μηπως ξερεις κοστος ενδεικτικα;
    Με προβληματιζει και το γεγονος οτι το νερο ειναι κρυο ακομα και μετα απο αρκετη ωρα πλυσης....

    Επισης αν υπαρχει καποιο βιντεο που να αφορα αλλαγη του μοτερ πλυσης θα ηταν ευπροσδεκτο !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikaragian : 05-06-16 στις 18:04

  4. #4
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.467

    Προεπιλογή

    https://www.scribd.com/doc/70891864/...rvice-Training Ειναι το service manual για ολη τη σειρα

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Λιβαδειά
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    πρεπει να το δει τεχνικος, αν μπορεις εσυ βγαλε την αντλια πλυσεως και ελενξε οπτικα την φτερωτη αν ειναι κατεστραμενη θες το 00167085
    οπως και να εχει πρεπει να το δει τεχνικος μιας και ειδα αναφερεις και οτι δεν ζεστενει. μπορει να εχεις διπλη βλαβη
    https://www.youtube.com/watch?v=id6Y5ZPPFhE
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg $_1.JPG (22,7 KB, 22 εμφανίσεις)

  6. #6
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.467

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ploukas Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιας και ειδα αναφερεις και οτι δεν ζεστενει
    Οταν υπαρχει προβλημα με την φτερωτη και δεν εχουμε πιεση τοτε δεν κλεινει ο διακοπτης πιεσης στον ταχυθερμοσηφωμα οποτε δεν θα ζεστανει το νερο.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω όλους για τις απαντησεις σας, σημερα περιμενω τεχνικο για να το δει και καλο θα ηταν να ξερω μερικες πιθανες περιπτωσεις με πιθανοτητα βλαβης για να τον κατευθυνω.
    Αρα πιθανως να πρεπει να ελεγχθει η αντλια πλύσης και ίσως καποιος πυκνωτηςΝΎ

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Τελικά μετα απο πολλά εμποδια το πλυντηριο επισκευαστηκε και δουλευει σαν καινουργιο.
    Θα ηθελα ομως να αναφερω καποιες παρατηρησεις μου για ενημερωση του φορουμ
    Ο πρωτος τεχνικος απο μεγαλη εταιρια που ηρθε και αφου εψαξε διαφορα μερη του πλυν τηριου, μου ειπε ότι εχει προβλημα το μοτερ πλυσης και θελει αλλαγη. Αυτο σημαινε οτι το πλυντηριο θα επρεπε να παει στην εταιρια και το συνολικο κοστος θα ανερχοταν κοντα στα 300 ευρο. Δεν παρελειψε να μου προτεινει μια αντικατασταση του με καινουργιο με καποια εκπτωση και αναλαμβαναν να με "απαλλάξουν" αυτοι απο το "παλιο". Οταν τον ρωτησα (επειτα απο καθοδηγηση των μελων του φορουμ) μηπως ηταν θεμα φτερωτης και οχι ολοκληρου του μοτερ, μου απαντησε οτι δεν λειτουργει σωστα το μοτερ και δεν ηταν θεμα φτερωτης. Εγω φυσικα δεν εμεινα σε αυτη τη γνωμη, εψαξα και βρηκα αλλο τεχνικο ο οποιος ηρθε στο σπιτι, ελυσε το πλυντηριο και αφου διαπιστωσαμε οτι ηταν σπασμενη η φτερωτη, την άλλαξε, λυσαμε ολη την αριστερη πλευρα και καθαρισαμε τις σωληνωσεις και γενικα το πλυντηριο εγινε σαν καινουργιο με συνολικο κόστος 100 ευρο ( 50 ευρο τα ανταλακτικα + 50 ευρο η εργασια).

    Τελος παντων τελειωσε αισιως αυτη η περιπετεια αφου μου κοστισε το λιγοτερο δυνατο και εκτος αυτου απεκτησα και εναν τιμιο και καλο τεχνικο για το μελλον (αχρειαστος να ειναι !!!).
    Θα ηθελα να σας ευχαριστησω πολυ όλους για τη βοηθεια σας

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikaragian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μετα απο πολλά εμποδια το πλυντηριο επισκευαστηκε και δουλευει σαν καινουργιο.
    Θα ηθελα ομως να αναφερω καποιες παρατηρησεις μου για ενημερωση του φορουμ
    Ο πρωτος τεχνικος απο μεγαλη εταιρια που ηρθε και αφου εψαξε διαφορα μερη του πλυν τηριου, μου ειπε ότι εχει προβλημα το μοτερ πλυσης και θελει αλλαγη. Αυτο σημαινε οτι το πλυντηριο θα επρεπε να παει στην εταιρια και το συνολικο κοστος θα ανερχοταν κοντα στα 300 ευρο. Δεν παρελειψε να μου προτεινει μια αντικατασταση του με καινουργιο με καποια εκπτωση και αναλαμβαναν να με "απαλλάξουν" αυτοι απο το "παλιο". Οταν τον ρωτησα (επειτα απο καθοδηγηση των μελων του φορουμ) μηπως ηταν θεμα φτερωτης και οχι ολοκληρου του μοτερ, μου απαντησε οτι δεν λειτουργει σωστα το μοτερ και δεν ηταν θεμα φτερωτης. Εγω φυσικα δεν εμεινα σε αυτη τη γνωμη, εψαξα και βρηκα αλλο τεχνικο ο οποιος ηρθε στο σπιτι, ελυσε το πλυντηριο και αφου διαπιστωσαμε οτι ηταν σπασμενη η φτερωτη, την άλλαξε, λυσαμε ολη την αριστερη πλευρα και καθαρισαμε τις σωληνωσεις και γενικα το πλυντηριο εγινε σαν καινουργιο με συνολικο κόστος 100 ευρο ( 50 ευρο τα ανταλακτικα + 50 ευρο η εργασια).

    Τελος παντων τελειωσε αισιως αυτη η περιπετεια αφου μου κοστισε το λιγοτερο δυνατο και εκτος αυτου απεκτησα και εναν τιμιο και καλο τεχνικο για το μελλον (αχρειαστος να ειναι !!!).
    Θα ηθελα να σας ευχαριστησω πολυ όλους για τη βοηθεια σας
    Ο πρώτος τεχνικός ποσο πήρε για την επίσκεψη?
    Μπορείς με πμ να μου δώσεις τα στοιχεια του δεύτερου γιατί ουτε εγώ έχω κάποιον σοβαρό τεχνικό?

Παρόμοια Θέματα

  1. [Siemens] προβλημα σε πλυντηριο πιατων siemens
    από mike75 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 14:52
  2. [Siemens] ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ SIEMENS
    από kostakoro στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-16, 01:04
  3. Προβλημα λειτουργίας με πλυντηριο πιατων Siemens
    από nikaragian στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 12:44
  4. [Siemens] προβλημα σε πλυντηριο πιατων siemens
    από mike75 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-16, 20:59
  5. [Siemens] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ SIEMENS NR SE58A560
    από gmandalen στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-15, 17:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας