PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] Δεν λειτουργει ο φουρνος



aser
20-02-16, 13:54
Pitsos p1hcb31322 δεν αναβει ο φουρνος, εχω κοιταξει τοσο της αντιστασης τοσο των διακοπτη και των θερμοστατη και φαινονται οκ.

Η εν λογο κουζινα πριν λιγο καιρο εκανε τα ιδια τοτε ομως διαπιστωσα οτι στον θερμοστατη ειχε τοση σκουρια στης επαφες που μετα απο καθαρισμα δουλεψε, τωρα ομως ξανα κανει τα ιδια σκουρια δεν εχει η αντιστασεις δειχνουν καπου στα 40ωμ με 50 οχι σταθερα τοσο η επανω τοσο και η κατω.

Εχω ελεγξει και τα καλωδια μηπως καπου κοπικε κανενα και φαινονται οκ το ιδιο που αν δεν κανω λαθος λεγετε θερμικη ασφαλεια και φαινεται οκ.

Η εστιες δουλευουν χωρις προβλημα προς το παρον.

Να διευκρινησω οτι δεν πεφτει καμια ασφαλεια ουτε καιγεται καποια γιατι το σπιτι που ειναι η εν λογο κουζινα εχει των πολυ παλιο πινακα αυτον με της βιδωτες ασφαλειες και μεχρι στιγμης στης δοκιμες δεν εχει καψει καμια ουτε μπαμ δεν κανει ο φουρνος οταν γυριζω των διακοπτη σε λειτουργια.

Υγ: η κουζινα δεν ειναι δικη μου αλλα μιας γειτονισσας ηλικιωμενης, το διευκρινιζω για να καταλαβεται γιατι το σπιτι δεν εχει συγχρονο πινακα.

chipakos-original
20-02-16, 15:00
Κλασική περίπτωση βλάβης. Εχει χαλάσει ο φούρνος.

diony
20-02-16, 15:36
Κάνε ένα οπτικό έλεγχο στον επιλογέα φούρνου μήπως κάπου έχει αλλοιωθεί

Επίσης στο πίσω μέρος του φούρνου πρέπει να έχει θερμική ασφάλεια (συνήθως ένα τετράγωνο εξάρτημα πορσελάνης με 2 επαφές ) κάνε του έλεγχο για συνέχεια κυκλώματος

klik
20-02-16, 15:36
Μέτρα ωμικά το θερμοστάτη (κουζίνα χωρίς ρεύμα). Θα πρέπει να έχεις 0Ωμ. Αν όχι, άλλαξε θερμοστάτη.
Βρες και ο θερμικό ασφαλείας μήπως έχει διακοπή.
Τα 40-50Ωμ πολλά μου φαίνονται, μήπως το πολύμετρο σου ή οι ακροδέκτες του χάνουν λάδια;
Αν δεν έιναι εκεί η βλάβη, θα πρέπει να δεις και τον διακόπτη, όπως και τις κλέμες.

aser
20-02-16, 15:54
Μέτρα ωμικά το θερμοστάτη (κουζίνα χωρίς ρεύμα). Θα πρέπει να έχεις 0Ωμ. Αν όχι, άλλαξε θερμοστάτη.
Βρες και ο θερμικό ασφαλείας μήπως έχει διακοπή.
Τα 40-50Ωμ πολλά μου φαίνονται, μήπως το πολύμετρο σου ή οι ακροδέκτες του χάνουν λάδια;
Αν δεν έιναι εκεί η βλάβη, θα πρέπει να δεις και τον διακόπτη, όπως και τις κλέμες.

Πολυμετρο εχω ενα απλο οχι κατι επαγγελματικο, πιθανον να φταιει και το πολυμετρο.
Η αληθεια ειναι οτι των θερμοστατη το ελεγξα με το buzzer και οχι ωμικα.

Θα ανεβω σε λιγο παλι στο διπλανο σπιτι και θα γραψω τα νεοτερα μετα.


Κάνε ένα οπτικό έλεγχο στον επιλογέα φούρνου μήπως κάπου έχει αλλοιωθεί

Επίσης στο πίσω μέρος του φούρνου πρέπει να έχει θερμική ασφάλεια (συνήθως ένα τετράγωνο εξάρτημα πορσελάνης με 2 επαφές ) κάνε του έλεγχο για συνέχεια κυκλώματος

Το αναφερω στο πρωτο ποστ οτι ειναι οκ, με το buzzer απο το πολυμετρο δειχνει οτι δινει συνεχεια του κυκλωματος.

diony
20-02-16, 16:05
Κάνε έλεγχο και στην κεντρική κλέμα πίσω για χαλαρές συνδέσεις

Τη θερμική ασφάλεια πρέπει να τη μετρήσεις και να σου βγάζει 0 ωμ

aser
20-02-16, 16:58
Λοιπον θερμοστατης 00,8Ω θερμικη ασφαλεια το ιδιο, το συμπερασμα που βγαζω ειναι μαλλον ο διακοπτης αφησε πνευμα. Τοσο η κλεμενς τοσο και τα καλωδια ειναι οκ

Παρολα αυτα αν καποιος γνωριζει της θεσης που κλειδωνει ο διακοπτης για ανω κατω αντισταση κτλ με σκοπο να δω αν κλεινει κυκλωμα μεσω του buzzer του πολυμετρου

Αν θελετε ανεβαζω και φωτο απο το διακοπτη.

diony
20-02-16, 17:28
Τις περισσότερες φορές που χαλάει ο επιλογέας συμβαίνουν τα εξής

Αλλοιωμένα χαρακτηριστικά του διακόπτη (ψήσιμο /λιώσιμο)

Πολλές φορές ακριβώς κάτω από το διακόπτη βρήκα είτε την επαφή , είτε ελατήριο μικρό ή κομμάτια ψημένου υλικού

Για τις θέσεις που γεφυρώνει ο διακόπτης δεν τις ξέρω , το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον ξεβιδώσεις , και με οπτικό έλεγχο στη συγκεκριμένη θέση πάνω/κάτω , να επαληθεύσεις τις επαφές που βλέπεις ότι γεφυρώνουν αν όντως δείχνου προς τα 0 ωμ
Υποτίθεται η συσκευή χωρίς τάση ,ότι κάνεις με το ωμόμετρο

aser
20-02-16, 17:53
Στην εν λογο κουζινα υπηρχε παλια μια φωλια απο ποντικια, τοτε βεβαια αφου την καθαρισα και κοιταξα για φαγωμενα καλωδια που βρηκα 2 και τα επιδιορθωσα. Αν αναριωτιεστε πως βρεθηκαν τα ποντικια εκει μεσα απλα εδω στα ορεινα τα εχει αυτα η ζωη αν δεν παρεις μετρα ποιο πριν.

Ο διακοπτης σε καποια σκαλα που δεν θυμαμαι τωρα σε ποια κανει σαν να βρισκει καπου.


41388 41389 41390 41391 41392 41393

diony
20-02-16, 18:09
Κάποια καθαρή και φωτεινή Φώτο από τη μεριά των επαφών ?

Προσπάθησε να κάνεις και τον έλεγχο που σου έγραψα στο #8 (http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=69465&p=574283&viewfull=1#post574283)




edit
Κάτω στην εικόνα ένα καλώδιο κόκκινο είναι στον αέρα υποτίθεται το γνωρίζεις

aser
20-02-16, 18:49
Ναι το κοκκινο εγω το εβγαλα μαζι με ενα πορτοκαλι ειναι τα καλωδια που πανε στον θερμοστατη, απλα ηταν πολυ κοντο και δεν με αφηναν να τραβηξω ποιο εξω των διακοπτη για φωτο για αυτο και τα εβγαλα.

Αυριο που θα ξανα παω θα τραβηξω νεες φωτο και θα κανω αυτο που λες εννοειτε χωρις ρευμα.

diony
20-02-16, 18:55
Αν όντως έχει πρόβλημα ο διακόπτης και δεν τον βρεις στην πόλη σου , μπορείς να το παραγγείλεις στο e shop της εταιρίας , στο στέλνουν με Courier με μία μικρή επιβάρυνση

http://www.pitsos-eshop.com/eshop/pitsos/gr/indexa.htm

aser
21-02-16, 13:57
Τελος καλα ολα καλα, το προβλημα μαλλον ηταν τα σκουπιδια που μαζευτηκαν στης επαφες του διακοπτη με αποτελεσμα να μην δινει ρευμα. Εβγαλα των διακοπτη των καθαρισα και οταν μπηκε στην θεση του ο φουρνος αναψε.

Ευχαριστω και των φιλο Κωστα για της πολυτιμες συμβουλες του.

diony
21-02-16, 14:28
Μακάρι , τουλάχιστον να μην πάει χαμένος ο κόπος σου
:001_smile:

Κυριακίδης
21-02-16, 21:14
Τα χάλια του υαλοβάμβακα δεν τα είδαμε? πιθανόν καθημερινά να τριγυρίζουν τρωκτικά εκεί πέρα που διέλυσαν την εξωτερική προστασία από αλουμίνιο του υαλοβάμβακα και ποιος ξέρει αυτά τα κομμάτια που τα μεταθέσανε τα τρωκτικά . Εκτός αυτού . όλες εκείνες οι οξειδώσεις που φαίνονται μπορεί να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην κουζίνα . Πρέπει να καθαριστεί πλήρως από τον παλιό υαλοβάμβακα και να μπει νέος . Αν βέβαια οι οξειδώσεις πιθανόν του φούρνου είτε εσωτερικά του θαλάμου είτε εξωτερικά το επιτρέπουν. Πιθανόν ο φούρνος εσωτερικά να έχει σε πολλά σημεία τρύπες .

aser
22-02-16, 17:17
Το ειδα και της το ειπα αλλα η οικονομικες της καταστασης δεν της επιτρεπουν να αλλαξει υαλοβαμβακα, ετσι κι αλλιως καποια στιγμη τα παιδια της θα της παρουν νεα κουζινα αυτη τωρα για οσο ακομα αντεξει θα χρησιμοποιηθει.

klik
22-02-16, 19:56
Ας βάλει τουλάχιστο καμιά παγίδα για τα ποντίκια. Δεν είναι μόνο για τις ζημιές, είναι πηγή μόλυνσης. Εκτός αν τα θεωρεί κατοικίδια και τα έχει εμβολιάσει...

aser
23-02-16, 19:46
Ας βάλει τουλάχιστο καμιά παγίδα για τα ποντίκια. Δεν είναι μόνο για τις ζημιές, είναι πηγή μόλυνσης. Εκτός αν τα θεωρεί κατοικίδια και τα έχει εμβολιάσει...

Της το εχω πει εδω και καιρο.