PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] κλιξον , θερμικο ασφαλειας,θερμοστατης λειτουργιας



ΣΚΛΗΚΟΣ
03-01-16, 07:45
καλημερα ,καλη χρονια . Μπορει να μου ξεδιαλυνει καποιος τις διαφορές ανάμεσα στο κλίξον , θερμαστάτη λειτουργίας , θερμικό ασφαλείας; εχω μπερδευτει

Κυριακίδης
03-01-16, 12:11
το κλίξον συνήθως έχει στάνταρ όριο θερμοκρασίας που θέλουμε να ενεργοποιηθεί ή να κλείσει ,αν πρόκειται για ΝC ή ΝΟ επαφή αντίστοιχα , μπορεί το κλίξον να είναι και πολυσύνθετο π.χ. 3 επαφών 4 σάρων και πάει λέγοντας ,αλλά έχεις περιορισμένες επιλογές θερμοκρασιών για την δουλειά που προορίζεται. Αυτά τα κλίξον δουλεύουν με διμεταλλικά ελάσματα .
Ο θερμοστάτης λειτουργίας αντίθετα έχει μεγάλο εύρος επιλογών θερμοκρασίας (π.χ. από 50 έως 200 ή 300 βαθμούς) επειδή συνήθως αυτά έχουν ρυθμιζόμενο επιλογέα θερμοκρασιών , και αυτά λειτουργούν με διμεταλλικά ελάσματα + αλλά εξαρτιούνται και με ένα "πούρο" αισθητήρα που έχει θερμοδιασταλτικό χαρακτήρα και επηρεάζεται ανάλογα.
http://www.cortel.gr/index.php?cPath=23_41
Το θερμικό ασφαλείας μπορεί να λειτουργεί ως μιας χρήσης και θέλει αντικατάσταση ή και επαναφοράς (για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος ) ανάλογα για τον σκοπό που προορίζεται. (θερμικά ασφαλείας με μεταβαλλόμενη ωμική αντίσταση όπως στις αντιστάσεις πλυντηρίου που ελέγχονται και "διαβάζονται" με πλακέτες κτλ)
Βεβαίως υπάρχουν και κλίξον που έχουν κουμπί επαναφοράς που δεν επαναλειτουργούν αν δεν πιέσεις εσύ κάποιο κουμπί επαναφοράς (όπως όντως υπάρχουν σε πλυντήρια στεγνωτήρια) γενικά υπάρχει όντως ένας αχταρμάς με αυτά που μπερδεύουν τον καθένα . Απλά πρέπει να γνωρίζουμε τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του καθενός ως προς την λειτουργία τους και για τον σκοπό που προορίζονται.