PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] ψυγειοκαταψυκτης PITSOS PKNB57VW20 ΑΠΟΤΟΜΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΠΟΡΤΑΣ/.



cult
22-09-14, 17:26
πΑΙΔΙΑ να κανω μια ερωτηση?Εχω τον ανω καταψυκτη(τον παρελαβα εκ νεου προχθες) και αυτο που παρατηρησα ειναι οτι και οι δυο πορτες(και κυριως της συντηρησης ανοιγουν με φορα με αποτελεσμα να κουτουλανε στα ντουλαπια της κουζινας.Εχοντας δουλεψει Τον ιδιο ακριβως ψυγειοκαταψυκτη παρατηρησα οτι στον προηγουμενο τουλαχιστον δεν γινοταν αυτο (το κλεισιμο ηταν πιο "σφικτο".)Μπορω να κανω κατι να σκληρυνω το ανοιγμα των δυο πορτων και αν ναι τι?

cult
24-09-14, 17:28
ΠΑιδια κανεις?Απο πανω αφου αφαιρεσα το καπακι ειδα οτι εκει που στηριζεται η πορτα εχει μια 8αρα βιδα αλλα για να ειμαι ελικρινης φοβαμαι να τη σφιξω μην κανω καμια ζημια....Καμια ιδεα>?Το ιδιο προβλημα εχει και η πορτα της καταψυκης και απο οτι ειδα το ιδιο προβλημα το εχουν και αλλοι με το αυτο μοντελο.

Κυριακίδης
24-09-14, 19:06
Δεν καταλαβαίνουμε ακριβώς τι θέλεις να πεις (τι δηλαδή συμβαίνει με την πόρτα ? κρέμασε ? δεν κλείνει καλά? εντοιχιζόμενο είναι?)


παρατηρησα ειναι οτι και οι δυο πορτες(και κυριως της συντηρησης ανοιγουν με φορα με αποτελεσμα να κουτουλανε στα ντουλαπια της κουζινας.
Τι εννοείς "ανοίγουν με φόρα" ανοίγει η πόρτα δηλαδή στα καλά καθούμενα?


και απο οτι ειδα το ιδιο προβλημα το εχουν και αλλοι με το αυτο μοντελο.
Που το είδες να το δούμε και εμείς , για να καταλάβουμε και ποιο είναι το πρόβλημα

JOUN
24-09-14, 21:02
Φιλε απ'οτι καταλαβαινω εχεις κλιση προς τα εμπρος με αποτελεσμα να ανοιγουν αποτομα οι πορτες(απο το βαρος τους)
Πρεπει να ξεβιδωσεις μερικες στροφες τα ποδαρακια που εχει μπροστα (απο κατω) για να διορθωθει το προβλημα.

cult
24-09-14, 21:49
Δεν καταλαβαίνουμε ακριβώς τι θέλεις να πεις (τι δηλαδή συμβαίνει με την πόρτα ? κρέμασε ? δεν κλείνει καλά? εντοιχιζόμενο είναι?)

Που το είδες να το δούμε και εμείς , για να καταλάβουμε και ποιο είναι το πρόβλημα
Δεν ειναι εντοιχιζομενο.ΑΠλα οταν ανοιγουμε τις πορτες αν τις αφησουμε μονες τους ανοιγουν στις 180 μοιρες με αποτελεσμα να κουτουλανε στα ντουλαπια της κουζινας
Τι εννοείς "ανοίγουν με φόρα" ανοίγει η πόρτα δηλαδή στα καλά καθούμενα?


Ston κωτσοβολο αν δεις την πρωτη αξιολογηση του μοντελου στα αρνητικα γραφει καποιος
−Οι πόρτες ανοιγουν απότομα και αν δε τις προλάβεις χτυπάνε στα διπλανά ντουλάπια.
Ακριβως το ιδιο θεμα εχω και εγω.

cult
24-09-14, 21:50
και εγω κατι τετοιο υποψιαζομαι.Θα φερω αυριο το αλφαδι να σιγουρευτω και αν ειναι ετσι θα τα ξεβιδωσω.

Κυριακίδης
24-09-14, 22:35
http://www.pitsos.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%88%CF%8D%CE%BE%CE%B7/%CF%88%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1/PKNB57VW20.html
Το παραπάνω δεν είναι το ψυγείο? Αν ναι σε ζουμ που το έκανα στην φωτογραφία μου θυμίζει παπαριά το λάστιχο πόρτας , χωρίς καθόλου πάχος από το πλαίσιο και το θεωρώ επόμενο της στραπατσάδας της πόρτας .
Όχι μόνο αλφάδιασμα , αλλά περισσότερο να σηκώσεις τα εμπρός πόδια να γείρει πίσω το ψυγείο έτσι ώστε το βάρος της πόρτας να τείνει να κλείσει. (από περιέργεια βάλε κάτι μικρό μεταλλικό πάνω στο λάστιχο πόρτας και δες μαγνητίζει? π.χ. μια καρφίτσα )

cult
25-09-14, 12:53
Αυτο ειναι το ψυγειο.
Το λαστιχο πορτας εχει παχος 1.5 εκ.Μου φαινεται εξαιρετικα λεπτο.Εβαλα και καρφιτσα και μαγνητιζει φουλ.
ΘΑ σηκωσω τα μπροστινα ποδια και θα πω αποτελεσμα.Thanks.