PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] Πρόβλημα μετά από μεταφορά ψυγείου σε μη όρθια θέση



fortis
31-08-14, 13:53
Πήρα ένα καινούριο ψυγείο και οι μεταφορείς μου το έφεραν "ξαπλωμένο" σε μικρό αυτοκίνητο. Άγνωστο σε ποια πλευρά ακουμπούσε κάτω. Πάντως όχι στην πόρτα...
Το κουτί σαφώς έδειχνε ότι ήθελε όρθια μεταφορά.

Το άφησα 24 ώρες να κάτσουν σωστά τα υγρά και σήμερα πήγα να το βάλω στη θέση του. Κάτω από το ψυγείο όμως είχε τρέξει λάδι. Οχι πολύ αλλά πάντως είχε "βάψει" 2-3 πλακάκια και τους αρμούς.

Προφανώς έτρεξε από τον συμπιεστή λόγω εσφαλμένης θέσης μεταφοράς. Το θέμα είναι αν μπορεί να πέρασε και στο κύκλωμα με το ψυκτικό και να έκανε ζημιά.

Ερωτήσεις:

1) Μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στο συμπιεστή ή δεν πειράζει αν έχασε πολύ λίγο λάδι;

2) Θα ανεβάζει ψύξη κανονικά ή θα δυσλειτουργεί και θα δουλεύει όλο στο φουλ το μοτερ μέχρι να καεί ή μέχρι να πληρώσω μια περιουσία στη ΔΕΗ;

3) Μπορεί λόγω της μεταφοράς να την άκουσαν τα ελατήρια που στηρίζουν το συμπιεστή και να κάνει μόνιμα πολύ θόρυβο;

*Δεν το έχω ακόμα εξοφλήσει αλλά φυσικά προτιμώ να μην μπω στην ταλαιπωρία αντικατάστασης του ψυγείου (η οποία δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση εκεί που μένω).
Δεν το έχω βάλει μπρος ακόμα καλού-κακού...

Κυριακίδης
31-08-14, 14:16
Το λάδι αν προέρχεται από το ψυγείο , πιθανόν να έσπασαν στην μεταφορά το σωληνάκι πλήρωσης υγρών ή κάποιο άλλο. εκτός τα λάδια έχασε και υγρά

3) Μπορεί λόγω της μεταφοράς να την άκουσαν τα ελατήρια που στηρίζουν το συμπιεστή και να κάνει μόνιμα πολύ θόρυβο;
μπορεί να συμβεί αυτό αλλά είναι σπάνια περίπτωση (ανάλογα το μοτέρ)


*Δεν το έχω ακόμα εξοφλήσει αλλά φυσικά προτιμώ να μην μπω στην ταλαιπωρία αντικατάστασης του ψυγείου (η οποία δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση εκεί που μένω).
Δεν το έχω βάλει μπρος ακόμα καλού-κακού...
Να μην το βάλεις μπρος .. κάνε την πάπια πάρε τηλέφωνο σε αυτούς που το πήρες και πες τα πράγματα με το όνομα τους.

fortis
31-08-14, 14:26
ΑΚΥΡΟ: Τα λάδια προέρχονταν από άλλο αντικείμενο τελικά (μόλις μου το ομολόγησαν...)
Ευχαριστώ πολύ πάντως.

xsterg
31-08-14, 15:32
κοιτα. το οτι σου το εφεραν με αυτοκινητο ιχ ξαπλωτο δεν δειχνει επαγγελματιες εαν ειναι απο μαγαζι. ολα τα αντικειμενα εχουν προδιαγραφες. ετσι και τα ψυγεια θελουν συνηθως μεταφορα σε θεση καθετη.

vasilimertzani
31-08-14, 16:23
Ενταξει αλλα δεν παθαινει ζημια αν ειναι ξαπλωμενο.Σιγουρα ειναι επικινδυνο μην ξεκουμπωσουν και σπασουν ραφια συρτατια κλπ.απλα τα λαδια θελουν να κατσουν πριν το εκκινησεις ωστε να επιστρεψουν στην θεση τους.

fortis
31-08-14, 20:03
Όλα ΟΚ.
Το έβαλα να δουλέψει μερικές ώρες. Εντελώς αθόρυβο και ψύξη φουλ.

Ευτυχώς...

xsterg
31-08-14, 20:31
επιμενω. επαγγελματιες δεν ηταν...

νεκταριοος
31-08-14, 22:28
ηταν......τυπου τσακωνα χαχαχα καλοριζικο το ψυγειο .

Κυριακίδης
01-09-14, 00:39
Στο εργαστήριο του Τσακωνα (επισκευή μοτέρ ψυγείου)

https://www.youtube.com/watch?v=PJD85TlMoaw

fortis
01-09-14, 09:53
Με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι για την τοποθέτηση. Πως αλφαδιάζουμε το ψυγείο; Συγκεκριμένα:

1) Αλφαδιάζουμε και μπρος-πίσω και πλάι με το αλφάδι απόλυτα; ή όσο χρειάζεται ώστε να γέρνει λίγο πίσω ώστε να κλείνει μόνη της η πόρτα; Παρατήρησα σε αρκετούς ψυγειοκαταψύκτες που είδα ότι η πόρτα της ψύξης (πάνω) έκλεινε μόνη της αν την αφήσεις από ανοικτή τέρμα (ενώ πχ από 30 εκ άνοιγμα δεν έκλεινε μόνη της εντελώς) ενώ της κατάψυξης δεν έκλεινε μόνη της. Σωστό είναι αυτό;

2) Αν το πάτωμα γέρνει λίγο, πχ δεξιά, πως φέρνουμε σωστά το ψυγείο; Εφόσον τα μόνα ποδαράκια που ρυθμίζονται είναι μόνο τα μπροστινά. Αρα δεν μπορούμε να σηκώσουμε τη δεξιά μεριά ολόκληρη;

Κυριακίδης
01-09-14, 10:15
1) Όσο χρειάζεται για να κλείσει μόνη της ή τουλάχιστον να μην τείνει να ανοίξει . Δεν χρειάζεται και "επιστημονικό" αλφάδιασμα. (ο λόγος που το κάνουμε αυτό δεν είναι μόνο μην τυχόν ανοίξει η πόρτα , αλλά αν τείνει να ανοίξει τα λάστιχα της πόρτας σχίζονται και κόβονται γιατί τα τραβάει προς τα έξω λόγω και μαγνήτη)

2) Θα αναγκαστείς να βάλεις κάποια τακάκια από κάτω / χαρτόνι φελιζόλ κτλ