PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] Πρόβλημα με ψυγείο GE



rch
24-08-14, 21:17
Έχω ένα ψυγείο GE 15ετίας το οποίο πρίν καμιά βδομάδα χάλασε, ήτοι το βάζω στην πρίζα και η κατάψηξη δουλεύει κανονικά, ενώ στην συντήρηση η θερμοκρασία ανεβαίνει αντί να κατεβαίνει. Είχα αλλάξει πλακέτα πέρυσι η οποία κόστισε 120Ε. Υπάρχει περίπτωση να επισκευαστεί ή να αρχίσω να ψάχνω για καινούριο;

Κυριακίδης
24-08-14, 23:17
1 μοτέρ έχει ? ή 2 ? (βάλε και το μοντέλο)

rch
25-08-14, 13:00
1 μοτέρ έχει ? ή 2 ? (βάλε και το μοντέλο)

Λογικά έχει 1, αφού μου έκανε πρόβλημα στον θάλαμο και χρειαζόταν απόψυξη οι αντιστάσεις για να πάρει πάλι μπρός. Το μοντέλο δεν μπορώ να το βρώ καθώς δεν έχει πουθενά κάποιο αυτοκόλλητο και το μάνιουαλ λογικό να έχει πεταχτεί μετά από τόσο καιρό. :001_huh: Mόνο στον συμπιεστή γράφει κάποιο sn. Αν βοηθάει μπορώ να ανεβάσω φωτό.

Κυριακίδης
25-08-14, 18:43
Λογικά έχει 1, αφού μου έκανε πρόβλημα στον θάλαμο και χρειαζόταν απόψυξη οι αντιστάσεις για να πάρει πάλι μπρός.
Στον θάλαμο κατάψυξης έτσι?
Σε ρώτησα αναγκαστικά για το αν έχει 2 μοτέρ (γιατί δεν ανάφερες μοντέλο) και όταν έχεις 2 μοτέρ πάλι μπορεί να δεις την συντήρηση να μην παγώνει (αν π.χ. πάθει βλάβη το μοτέρ συντήρησης)
Κανονικά αν έχεις δει άλλα παρόμοια ποστ συνήθως κοιτάνε για εμφανή σημάδια καψίματος στην πλακέτα /ψυχρές κολλήσεις / πυκνωτές ... από εκεί και πέρα τις αντιστάσεις απόψυξης αν είναι εντάξει / τον ανεμιστήρα αν λειτουργεί/ αισθητήρα θερμοκρασίας / ασφάλεια απόψυξης εντός ψυκτικού στοιχείου / φθαρμένα λάστιχα πόρτας κτλ

rch
30-08-14, 00:13
Λοιπόν, έβγαλα κάποιες φωτό για να μπορέσουμε να συνενοηθούμε.

1η φωτό, η πλακέτα όπως φαίνεται, δεν έχει κάποια ζημιά (οπτικά τουλάχιστον)
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38231&stc=1

2η φωτό που φαίνονται το φάν και ο συμπιεστής. Ο ανεμιστήρας δουλεύει κανονικά, ενώ στα δεξιά σωληνάκια που πανε στον συμπιεστή έχουμε μεγάλη θερμοκρασία
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38232&stc=1

3η φωτό φαίνεται το εσωτερικό της κατάψυξης, ο ανεμιστήρας όταν το βάζω στην πρίζα παίρνει για λίγο και σταματάει, το δεξί από τα 2 σωληνάκια στα αριστερά πιάνει πάγο με την μία.

http://s29.postimg.org/t34stzld3/2014_08_29_23_46_14.jpg

Εκεί αριστερά μέσα, που είναι μια PVC σωλήνα κανά φ50 δεν στέλνει τον αέρα στην συντήρηση;

nyannaco
30-08-14, 09:30
Χωρίς να λέω ότι είναι ντε και καλά στην πλακέτα το πρόβλημα, πάντως θέλει λίγο περισσότερο έλεγχο. ΣΤη φωτογραφία δεν φαίνονται καλά οι πυθκνωτές, και ειδικά ο κάπως μεγαλύτερος δίπλα στο ρελέ, μήπως είναι ψιλοφουσκωμένος. Επίσης θέλει έναν έλγχο στην κάτω μεριά, για ψυχρές κολλήσεις, ειδικά κοντά στο ρελέ και στα triac.
Γενικά, καλύτερης ποιότητας φωτογραφίες θα βοηθούσαν.

rch
30-08-14, 13:21
Χωρίς να λέω ότι είναι ντε και καλά στην πλακέτα το πρόβλημα, πάντως θέλει λίγο περισσότερο έλεγχο. ΣΤη φωτογραφία δεν φαίνονται καλά οι πυθκνωτές, και ειδικά ο κάπως μεγαλύτερος δίπλα στο ρελέ, μήπως είναι ψιλοφουσκωμένος. Επίσης θέλει έναν έλγχο στην κάτω μεριά, για ψυχρές κολλήσεις, ειδικά κοντά στο ρελέ και στα triac.
Γενικά, καλύτερης ποιότητας φωτογραφίες θα βοηθούσαν.

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφική αυτή τη στιγμη, αλλά ο ηλεκτρολυτικός αριστερά στο ρελέ δεν είναι φουσκωμένος, ούτε τα μικρά τέρμα αριστερά. Από κάτω την έλεγξα και δεν διαπίστωσα κάποια ψυχρή. Επίσης παρατήρησα ότι η πλακέτα που πλήρωσε η μάνα μου σαν καινούργια είναι απλά επισκευασμένη, μόνο το MRC t410 600T και τους 2 MKT άλλαξε. Υπάρχει καμιά μέτρηση να κάνω;

*Φίλε Κυριακίδη καθάρισε το ίνμποξ σου γιατί δεν μπορείς να λάβεις πίεμ.

JOUN
30-08-14, 22:57
Επίσης παρατήρησα ότι η πλακέτα που πλήρωσε η μάνα μου σαν καινούργια είναι απλά επισκευασμένη, μόνο το MRC t410 600T και τους 2 MKT άλλαξε. Υπάρχει καμιά μέτρηση να κάνω;


Τι να μπλεκεσαι με μετρησεις..Γιατι δεν αγοραζεις και εσυ ενα T410-600T και τους δυο ΜΚΤ να τους αλλαξεις;

Υ.Γ Και πληρωσε αυτα 120Ε;; Μπραβο τα παιδια,ετσι γινονται οι δουλειες..

rch
31-08-14, 18:26
Τι να μπλεκεσαι με μετρησεις..Γιατι δεν αγοραζεις και εσυ ενα T410-600T και τους δυο ΜΚΤ να τους αλλαξεις;

Υ.Γ Και πληρωσε αυτα 120Ε;; Μπραβο τα παιδια,ετσι γινονται οι δουλειες..

Αφού αλλάχτηκαν πέρυσι, πιστεύω ότι δεν πρέπει να παρουσιάσουν πρόβλημα τόσο γρήγορα, γι αυτο και ζήτησα τι να μετρήσω μπάς και βγάλω άκρη από κει.
Άσε Γιώργη, δεν μπορώ και να ασχοληθώ με τον τυπά.
Θα πάω αύριο στο γνωστό μαγαζί με ηλεκτρονικά να πάρω τα ψιψιψώνια να τα αλλάξω και βλέπουμε.

JOUN
31-08-14, 19:04
Αφού αλλάχτηκαν πέρυσι, πιστεύω ότι δεν πρέπει να παρουσιάσουν πρόβλημα τόσο γρήγορα, γι αυτο και ζήτησα τι να μετρήσω μπάς και βγάλω άκρη από κει.

Ισα-ισα επειδη εχουν αλλαχθει μια φορα ειναι και το πιθανοτερο να ξαναχαλασουν..

rch
01-09-14, 17:52
Έχουμε νεότερα. Άλλαξα το τράιακ με αντίστοιχο, και τον 22nF ΜΚΤ με 22nF MKP. 0.15uF δεν είχε να με μοντάρει, αλλά απ ότι κατάλαβα αυτοί οι πυκνωτές είναι για να κόβουν τον θόρυβο, οπότε πιστεύω ότι δεν είναι εκεί η ζημιά.
Έβγαλα το μοτεράκι μέσα από την κατάψυξη, φαίνεται στην φωτό, τα στοιχεία του είναι 50/60Ηz, 220-240VAC. Σκέφτηκα να το βάλω στο δίκτυο να δω τι θα κάνει, μιάς και από το ένα άκρο παίρνει κανονικά φάση από την κλέμα στην κατάψυξη. Αυτά τα μοτεράκια φαντάζομαι έχουν μικρή ροπή, οπότε δεν χρειάζεται να το στερεώσω πουθενά, σωστά;


http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38237&stc=1

Κυριακίδης
01-09-14, 18:33
Τα σταματάς και με το χέρι

Nikos Anagnostou
03-09-14, 09:31
Κανονικα εαν του δωσεις ρευμα θα λειτουργησει ο ανεμιστηρας που κρατας στο χερι και οπως λες δεν χρειαζεται να τον στηριξεις δωσε ρευμα και τα ξαναλεμε να δεις ενα δουλευει η οχι σαν αρχη.

rch
04-09-14, 23:09
Ο ανεμιστήρας δουλεύει. Περιμένω την Δευτέρα να πάρω τον 150νάνο γιατί δεν τον έχει, αν και δεν νομίζω να είναι αυτός το θέμα. Υπάρχει κάποια μέτρηση να κάνω; Λογικά μέσω του τράικ δίνει στον ανεμιστήρα. Οπότε σκέφτηκα αν δεν είναι ο MKΤ να βάλω έναν διακόπτη πάνω στην πόρτα και μέσω ρελέ να πέρνει το μοτεράκι. Τί λέτε;

*έντιτ: Διάβασα διάφορα στο νέτ για το πολάριτι των MKT/MKP τι ισχύει τελικά;

Κυριακίδης
04-09-14, 23:48
Λογικά μέσω του τράικ δίνει στον ανεμιστήρα
Κάτσε ρε φίλε ένα ανεμιστηράκι τραβάει 4Α? (έτσι αναφέρει στα χαρακτηριστικά του Triac) είναι δυνατόν?


Περιμένω την Δευτέρα να πάρω τον 150νάνο γιατί δεν τον έχει, αν και δεν νομίζω να είναι αυτός το θέμα.
Γιατί να μην είναι? το πιο ύποπτο (όταν πάει να ξεκινήσει ο ανεμιστήρας και σταματά αμέσως είναι αυτά) έλεγξες και τους άλλους πυκνωτές? (πάνε το σε κανέναν ηλεκτρονικό να σου εξετάσει τα βασικά πάνω στην πλακέτα)

rch
05-09-14, 00:13
Κάτσε ρε φίλε ένα ανεμιστηράκι τραβάει 4Α? (έτσι αναφέρει στα χαρακτηριστικά του Triac) είναι δυνατόν?


Τώρα που το σκέφτομαι έχεις ένα δίκιο. Αλλά :
• αφού τον άλλαξε ο τυπάς πέρυσι που είχε το ίδιο πρόβλημα το ψυγείο
• μου το πε και ο Γιώργης
πίστευα ότι είναι από κει. Επομένως ελέγχει τον συμπιεστή;



Γιατί να μην είναι? το πιο ύποπτο (όταν πάει να ξεκινήσει ο ανεμιστήρας και σταματά αμέσως είναι αυτά) έλεγξες και τους άλλους πυκνωτές? (πάνε το σε κανέναν ηλεκτρονικό να σου εξετάσει τα βασικά πάνω στην πλακέτα)

Δεν ξεκινάει πλέον καθόλου ο ανεμιστήρας. Σε ηλεκτρονικό φίλε μου δεν θα πάω πάω για τον λόγο που ανέφερα παραπάνω, γι αυτό ρώτησα αν είναι να κάνω εγώ ότι μετρήσεις μπορώ, να πάρω κανένα καπασιτόμετρο ξερωγώτι.

rch
10-09-14, 16:06
Άλλαξα επιτέλους και τον 0.15μ αλλά πάλι δεν παίρνει μπρός ο ανεμιστήρας μέσα στην κατάψυξη. Έχω μείνει τόσο καιρό χωρίς ψυγείο, πάω να τρελαθώ.

Κυριακίδης
10-09-14, 21:59
Άλλαξα επιτέλους και τον 0.15μ αλλά πάλι δεν παίρνει μπρός ο ανεμιστήρας μέσα στην κατάψυξη. Έχω μείνει τόσο καιρό χωρίς ψυγείο, πάω να τρελαθώ.

http://www.appliance-repair-it.com/motherboard-problems.html

Διάβασε το παραπάνω και τις υπογραμμισμένες προεκτάσεις (γενικά για τα GE ψυγεία) θα δεις ότι γίνεται του κάγκελου . (μέχρι και εικασίες ότι αν ο ανεμιστήρας έχει πρόβλημα πρέπει να αλλαχτεί και η πλακέτα μαζί με τον ανεμιστήρα ... γιατί αν αλλαχτεί μόνο η πλακέτα και αφήσεις τον ίδιο ανεμιστήρα επάνω μπορεί να σου καταστρέψει και πάλι την πλακέτα ... ότι ναναι δηλαδή χωρίς προστασίες κτλ) .

rch
10-09-14, 23:57
Πέτρο τα διάβασα αυτά που λέει και εντόπισα στο ένα άρθρο ότι κάνει μετρήσεις στο J2, αλλά έχει DC μοτεράκι αυτός ενώ εγω AC, θα το δοκιμάσω το πρωί.
Σκέφτηκα λοιπόν ότι εφόσον δεν μπορώ να εντοπίσω το πρόβλημα, να βάλω έναν αισθητήρα θερμοκρασίας στην συντήρηση, και μέσω ρελέ να δίνω στο μοτεράκι. Τα σήματα που σκέφτηκα να πάρω είναι από τον αισθητήρα στην πόρτα και από το ρελέ του συμπιεστή στην πλακέτα. Λες να δουλέψει έτσι;

*Έντιτ: βρήκα σε αυτό το λίνκ το πίσιμπί http://www.yourspares.co.uk/parts/hotpoint/fridges-and-freezers/ff93tc/parts/ys75836/hotpoint-ff93tc-pcb-printed-circuit-board-module--452702010-C00218671.aspx αλλά δεν βρίσκω πουθενά το σέρβις μάνιουαλ.

Κυριακίδης
11-09-14, 01:22
Πέτρο τα διάβασα αυτά που λέει και εντόπισα στο ένα άρθρο ότι κάνει μετρήσεις στο J2, αλλά έχει DC μοτεράκι αυτός ενώ εγω AC, θα το δοκιμάσω το πρωί.
Σωστά για DC είναι αλλά και 110V AC αναφέρει (αυτό δεν σημαίνει ότι και σε μοντέλα με 220V δεν κάνουν τις ίδιες παπαριές για να χαλάνε πλακέτες χωρίς μέτρα προστασίας)


Σκέφτηκα λοιπόν ότι εφόσον δεν μπορώ να εντοπίσω το πρόβλημα, να βάλω έναν αισθητήρα θερμοκρασίας στην συντήρηση, και μέσω ρελέ να δίνω στο μοτεράκι. Τα σήματα που σκέφτηκα να πάρω είναι από τον αισθητήρα στην πόρτα και από το ρελέ του συμπιεστή στην πλακέτα. Λες να δουλέψει έτσι;
Από τα λίγα που διάβασα επειδή τα έχουν κάνει με τέτοιον τρόπο να βρίσκονται στο "χείλος του γκρεμού" όταν κάτι δεν λειτουργεί καλά .. μάλλον δεν θα υπακούσει η πλακέτα σε "πατέντες" σαν αυτές που σκέφτεσαι .

Διάβασες και το άλλο που λέει ότι αν οι αντιστάσεις απόψυξης δεν έχουν τα σωστά Ωμ ή χαλασμένο θερμικό απόψυξης (πάγου) μπλοκάρει και τον ανεμιστήρα ... (ρίξε μια ματιά με την αντίσταση απόψυξης και το θερμικό απόψυξης) . μεγάλο μπλέξιμο