PDA

Επιστροφή στο Forum : [Siemens] Πρόβλημα σε κατάψυξη απο ψυγ/κτη SIEMENS KG37S03.



epatzo
18-07-14, 20:30
Καλησπέρα,
το Σαββάτο που μας πέρασε έκανα απόψυξη μόνο στην κατάψυξη (ο ψυγ/κτης έχει 2 συμπιεστές , έναν για κάθε θάλαμο) και όλα οκ.
Η κατάψυξη ξεκίνησε , δούλεψε κανονικά ως την περασμένη Τετάρτη που ξαφνικά το απόγευμα άναψε το alarm.
Να σημειώσω ότι τα πράγματα που έχω εντός είναι ελάχιστα , και συγκεκριμένα 2-3 συσκευασίες απο ψωμι τοστ μικρές , και 5-6 παγοκυψέλες με παγάκια.
Ήρθε τεχνικός να το δεί και μού είπε ότι δουλεύει μία χαρά!!!! , και ότι δεν κατεβάζει την θερμοκρασία κι άλλο γιατί είναι άδειος.......
μου ανέφερε ότι ο συμπιεστής ξεκινάει και κόβει , ο θερμοστάτης ακούγεται που οπλίζει-ξεοπλίζει , το στοιχείο γεμίζει όλο με φρέον ..... οπότε δεν βλέπει κάτι.
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η θερμοκρασία κατεβαίνει το πολύ μέχρι -8 με -10 βαθμούς , ακόμη και όταν ο θερμοστάτης είναι στην κλίμακα 5 (έχει κλίμακα 1-5.) , ενώ πρίν την Τετάρτη έφτανε άνετα στους -19 με -22 και τα πράγμτα ήταν κόκκαλο .Τώρα έχω βάλει 2 παγοθήκες απο εχθές στις 20:30μμ και ακομη και σήμερα 19:30μμ (23ώρες μετά) , είναι ακόμη νερό......
Επίσης σήμερα το πρωί με ρυθμιζμένο το θερμοστάτη στο 3 , άκουσα το συμπιεστή να ξεκινάει να δουλέυει 3-4 λεπτά και να κόβει.
όταν το ανέφερα στον τεχνικό επίσης μου είπε ότι είναι φυσιολογικό...γιατί δεν έχει πράγματα μέσα να παγώσει......
Απο το μεσημέρι έβαλα εντός λίγα πραγματάκια ακόμη , αλλά και πάλι φτάνει η θερμοκρασία μέχρι -8........
Το φυσιολογικό δεν θα ήταν άδειο να φτάνει , άνετα στους -19;;;;
ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ;;;;;;;;;;ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΣΥΣΚΕΥΗ;;;;;;;;;ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ ΑΛΛΟ ΤΕΧΝΙΚΟ;;;;;
Κάθε βοήθεια και γνώμη δεκτή.
Ευχαριστώ
Νώντας.

Κυριακίδης
18-07-14, 21:47
μου ανέφερε ότι ο συμπιεστής ξεκινάει και κόβει , ο θερμοστάτης ακούγεται που οπλίζει-ξεοπλίζει , το στοιχείο γεμίζει όλο με φρέον ..... οπότε δεν βλέπει κάτι.


Επίσης σήμερα το πρωί με ρυθμιζμένο το θερμοστάτη στο 3 , άκουσα το συμπιεστή να ξεκινάει να δουλέυει 3-4 λεπτά και να κόβει.
Πιθανόν ο τεχνικός να μπερδεύτηκε ότι το σταμάτημα προέρχονταν από θερμοστάτη . Αλλά από ότι φαίνεται για κάποιο λόγο αργότερα το μοτέρ κόβει από το θερμικό του και όχι από τον θερμοστάτη (δεν είναι δυνατόν θερμοστάτης να κόβει σε 3-4 λεπτά) . οπότε κάτι τρέχει με τον συμπιεστή . (να δει αν έχει εσωτερικό πρόβλημα το μοτέρ) μέτρηση αμπέρ που τραβάει και τον λόγο που κόβει το θερμικό. (σε σπάνιες περιπτώσεις με την αλλαγή θερμικού και ρελέ ) αν έχουν πρόβλημα αυτά διορθώνει (αρκεί να μην έχει πρόβλημα το μοτέρ)

epatzo
18-07-14, 22:23
Πιθανόν ο τεχνικός να μπερδεύτηκε ότι το σταμάτημα προέρχονταν από θερμοστάτη . Αλλά από ότι φαίνεται για κάποιο λόγο αργότερα το μοτέρ κόβει από το θερμικό του και όχι από τον θερμοστάτη (δεν είναι δυνατόν θερμοστάτης να κόβει σε 3-4 λεπτά) . οπότε κάτι τρέχει με τον συμπιεστή . (να δει αν έχει εσωτερικό πρόβλημα το μοτέρ) μέτρηση αμπέρ που τραβάει και τον λόγο που κόβει το θερμικό. (σε σπάνιες περιπτώσεις με την αλλαγή θερμικού και ρελέ ) αν έχουν πρόβλημα αυτά διορθώνει (αρκεί να μην έχει πρόβλημα το μοτέρ)

Ευχαριστώ ,αλλά με προβλημάτισε η έκφραση "σε σπάνιες περιπτώσεις με την αλλαγή θερμικού και ρελέ αν έχουν πρόβλημα αυτά διορθώνει"........
Δηλαδή να κοιτάω για νέα συσκευή σιγά-σιγά;;;

Κυριακίδης
18-07-14, 22:55
με προβλημάτισε η έκφραση "σε σπάνιες περιπτώσεις με την αλλαγή θερμικού και ρελέ αν έχουν πρόβλημα αυτά διορθώνει"........
Ναι επειδή μου έχει τύχει να αλλάξω μόνο θερμικό και να πάει μια χαρά στην συνέχεια.
Το θερμικό που το έχει πάνω στον συμπιεστή .. το έχει σαν ένα είδους ασφάλειας .. όταν π.χ. από αστοχία η μηχανή δεν μπορέσει να κάνει εκκίνηση . Αλλά συνήθως έχει πρόβλημα η περιέλιξη του μοτέρ για να κόψει το θερμικό.

Τώρα το είδα ότι το μοντέλο σου έχει και πυκνωτή στο μοτέρ? (το 10 ) μπορεί να φταίει και αυτός . (ας εξαταστεί και αυτός και βλέπουμε)

Δες και το εξάρτημα (2) όπου περιλαμβάνει κομπλέ το θερμικό (3) και αν τα βύσματα τους που κουμπώνουν στο μοτέρ είναι μαυρισμένα με καπνιές ή μυρίζουν , και να θέλει αντικατάσταση το εξάρτημα (2)
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38127&stc=1

epatzo
18-07-14, 23:27
Ναι επειδή μου έχει τύχει να αλλάξω μόνο θερμικό και να πάει μια χαρά στην συνέχεια.
Το θερμικό που το έχει πάνω στον συμπιεστή .. το έχει σαν ένα είδους ασφάλειας .. όταν π.χ. από αστοχία η μηχανή δεν μπορέσει να κάνει εκκίνηση . Αλλά συνήθως έχει πρόβλημα η περιέλιξη του μοτέρ για να κόψει το θερμικό.

Τώρα το είδα ότι το μοντέλο σου έχει και πυκνωτή στο μοτέρ? (το 10 ) μπορεί να φταίει και αυτός . (ας εξαταστεί και αυτός και βλέπουμε)

Δες και το εξάρτημα (2) όπου περιλαμβάνει κομπλέ το θερμικό (3) και αν τα βύσματα τους που κουμπώνουν στο μοτέρ είναι μαυρισμένα με καπνιές ή μυρίζουν , και να θέλει αντικατάσταση το εξάρτημα (2)
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38127&stc=1

Μάλλον θα πρέπει να φωνάξω , κάποιον άλλο τεχνικό...............
Ευχαριστώ πολύ .

epatzo
19-07-14, 14:43
Νεώτερη ενημέρωση απο άλλον τεχνικό (χωρίς να έχει δεί τη συσκευή , απλά απο περιγραφή συμπτωμάτων) :
Το πρόβλημα είναι στο μοτέρ (συμπιεστής) της κατάψυξης, υπάρχει η πιθανότητα να' χει κολλήσει το ρελέ εκκίνησης, αν όχι τότε θέλει σίγουρα αλλαγή το μοτέρ.
Μπορεί να ισχύει ;;;;
Να τον φωνάξω να του ρίξει μία ματιά ;;;;;

Κυριακίδης
19-07-14, 15:31
Μια 2η γνώμη δεν είναι άσχημη.

epatzo
20-07-14, 11:09
Μια 2η γνώμη δεν είναι άσχημη.

Αφού είχε γινει 150 φορές το να ξεκινάει ο συμπιεστής να δουλεύει 3-4 λεπτά με το ρολόι , να ακούγετε το χαρακτηριστικό "κλάκ" , να κόβει εκείνη την στιγμή , και μετά απο κανένα τέταρτο ξανά ο ίδιος κύκλος....χθές το βράδυ ξεκίνησε ο συμπιεστής να δουλεύει χωρίς να κόψει , η θερμοκρασία έπεσε στους -12 , αλλά έπρεπε να κοιμηθούμε κιόλας........

Τώρα το πρωί βρήκα την συσκευή να δουλεύει κανονικά (πράγμα που φαντάζομαι γινόταν και όλο το βράδυ) , και την θερμοκρασία στους -18 , κατέβασα χειροκίνητα τον θερμοστάτη και ο συμπιεστής έκοψε , ύστερα ανέβασα τον θερμοστάτη και μετά απο κανένα τέταρτο ξεκίνησε πάλι κανονικά ο συμπιεστής και δουλεύει εώς τώρα με το θερμόμετρο να δείχνει -17,4 βαθμούς και να κατεβαίνει.........
τι έγινε ρε παιδιά , έφτιαξε μόνο του;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
τυχαίο γεγονός , και να ξαναπεριμένω πάλι "κόμπλα" κάποια στιγμή ;;;;;;;
Ακούω γνώμες τι μπορει να έγινε , και τι να περιμένω.........

epatzo
20-07-14, 11:35
Αφού είχε γινει 150 φορές το να ξεκινάει ο συμπιεστής να δουλεύει 3-4 λεπτά με το ρολόι , να ακούγετε το χαρακτηριστικό "κλάκ" , να κόβει εκείνη την στιγμή , και μετά απο κανένα τέταρτο ξανά ο ίδιος κύκλος....χθές το βράδυ ξεκίνησε ο συμπιεστής να δουλεύει χωρίς να κόψει , η θερμοκρασία έπεσε στους -12 , αλλά έπρεπε να κοιμηθούμε κιόλας........

Τώρα το πρωί βρήκα την συσκευή να δουλεύει κανονικά (πράγμα που φαντάζομαι γινόταν και όλο το βράδυ) , και την θερμοκρασία στους -18 , κατέβασα χειροκίνητα τον θερμοστάτη και ο συμπιεστής έκοψε , ύστερα ανέβασα τον θερμοστάτη και μετά απο κανένα τέταρτο ξεκίνησε πάλι κανονικά ο συμπιεστής και δουλεύει εώς τώρα με το θερμόμετρο να δείχνει -17,4 βαθμούς και να κατεβαίνει.........
τι έγινε ρε παιδιά , έφτιαξε μόνο του;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
τυχαίο γεγονός , και να ξαναπεριμένω πάλι "κόμπλα" κάποια στιγμή ;;;;;;;
Ακούω γνώμες τι μπορει να έγινε , και τι να περιμένω.........

Νεότερη ένδειξη θερμομέτρου (με τον συμπιεστή να δουλεύει ακόμη , με την ρύθμιση στον θερμοστάτη στο 3,5 , με μέγιστο το 5) στο μεσαίο συρτάρι -24,2 βαθμούς.

;;;;;;;;;;;;;;;

stefos1
20-07-14, 13:51
υπάρχει η πιθανότητα να' χει κολλήσει το ρελέ εκκίνησης
Οπως αναφέρεις πιο πάνω

epatzo
20-07-14, 15:20
υπάρχει η πιθανότητα να' χει κολλήσει το ρελέ εκκίνησης
Οπως αναφέρεις πιο πάνω

Και τί , ξεκόλλησε μόνο του;;;;;
Και τώρα τι να περιμένω ;;;;;;;;;;;

epatzo
20-07-14, 21:58
Ξανά πάλι τα ίδια..........

vasilimertzani
20-07-14, 22:30
Εγω θα προτεινα το εξης.Γεφυρωμα του θερμοστατη και ελεγχος να δουμε τι θα γινει.Αν δουλευει το μοτερ για ωρα-ωρες τοτε ουτε ρε εκκινησης ειναι ουτε θερμικο.

epatzo
20-07-14, 23:03
Εγω θα προτεινα το εξης.Γεφυρωμα του θερμοστατη και ελεγχος να δουμε τι θα γινει.Αν δουλευει το μοτερ για ωρα-ωρες τοτε ουτε ρε εκκινησης ειναι ουτε θερμικο.

Ευχαριστώ , αλλά να υποθέσω ότι αυτό που αναφέρεται είναι το ίδιο αν πατήσουμε το SUPER ;;;
Γιατί αυτό το δοκίμασα για ώρες αλλά δεν αλλάζει σε τίποτα την συμπεριφορά του συμπιεστή.

Κυριακίδης
20-07-14, 23:54
Ευχαριστώ , αλλά να υποθέσω ότι αυτό που αναφέρεται είναι το ίδιο αν πατήσουμε το SUPER ;;;
Γιατί αυτό το δοκίμασα για ώρες αλλά δεν αλλάζει σε τίποτα την συμπεριφορά του συμπιεστή.
Τι εννοείς? "δεν αλλάζει σε τίποτα την συμπεριφορά " .... ποια συμπεριφορά σταματάει πάλι αφού δουλέψει για 3-4 λεπτά ? όπως γράφεις στο #1 και #8 ? ή δουλεύει κανονικά με το super (χωρίς προβλήματα) .

Και κάτι άλλο άσχετο ... στο #1 και #8 (που λες δουλεύει 3 - 4 λεπτά .. και μετά σταματάει) είσαι απόλυτα βέβαιος ότι σταματάει το ίδιο μοτέρ της κατάψυξης? .. γιατί αν έχεις αναμμένο και της συντήρησης το μοτέρ . ίσως άκουσες το άλλο μοτέρ να σταματά ... οπότε μας παραπλανάς και γίνεται της ....

epatzo
21-07-14, 19:44
Τι εννοείς? "δεν αλλάζει σε τίποτα την συμπεριφορά " .... ποια συμπεριφορά σταματάει πάλι αφού δουλέψει για 3-4 λεπτά ? όπως γράφεις στο #1 και #8 ? ή δουλεύει κανονικά με το super (χωρίς προβλήματα) .

Και κάτι άλλο άσχετο ... στο #1 και #8 (που λες δουλεύει 3 - 4 λεπτά .. και μετά σταματάει) είσαι απόλυτα βέβαιος ότι σταματάει το ίδιο μοτέρ της κατάψυξης? .. γιατί αν έχεις αναμμένο και της συντήρησης το μοτέρ . ίσως άκουσες το άλλο μοτέρ να σταματά ... οπότε μας παραπλανάς και γίνεται της ....

Εννοείται όπως στο #1 και #8.
Είμαι απόλυτα βέβαιος για αυτό που γράφω.
Μιλάω για το μοτέρ της κατάψυξης.
Σήμερα ήρθε τεχνικός (2ος) , άλλαξε ρελέ εκκίνησης - θερμικό αλλά τίποτα το μόνο που έγινε ήταν να δουλέψει κανένα τέταρτο παραπάνω και μετα πάλι τα ίδια .
Η διάγνωση ήταν ότι τα έχει ψιλοπαίξει ο συμπιεστής , και θερμαίνεται πάρα πολύ , και έτσι όσο αντέξει .
Τώρα που γράφω δουλεύει απο τις 16:00 συνεχόμενα...........

UV.
21-07-14, 21:03
Ευχαριστώ , αλλά να υποθέσω ότι αυτό που αναφέρεται είναι το ίδιο αν πατήσουμε το SUPER ;;;
Γιατί αυτό το δοκίμασα για ώρες αλλά δεν αλλάζει σε τίποτα την συμπεριφορά του συμπιεστή.
Νώντα θέλεις την βοήθεια των μελών αλλά δεν δέχεσαι τις απαντήσεις τους γιατι έχεις την δική σου άποψη πιό ισχυρή
Δηλ αυτό που λες ναι ισχύει και τα ηλεκτρονικά του ψυγείου παρακάμπτουν τους σένσορες και δίνουν ρεύμα για κάποιο χρόνο στον σιμπιεστή
...αλλά ο συμπιεστής έχει ένα τοπικό εκκινητή που παρότι δέχεται ρεύμα μπορεί να δουδεύει μπορεί και όχι (μπορεί να έχει σκόνες ή να έχουν καρβουνάσει οι επαφές του αν έχει εκκινητή με πηνίο ή ο πυκνωτής να είναι προβληματικός αν έχει πυκνωτή)
αυτό ελέγχθηκε;

UV.
21-07-14, 21:11
Σήμερα ήρθε τεχνικός (2ος) , άλλαξε ρελέ εκκίνησης - θερμικό αλλά τίποτα το μόνο που έγινε ήταν να δουλέψει κανένα τέταρτο παραπάνω και μετα πάλι τα ίδια .
γιατί δεν μέτρησε αν έχει τάση στα άκρα της τοφοδοσίας του όταν έκανε τα ίδια και σταμάτησε;

Κυριακίδης
21-07-14, 22:10
γιατί δεν μέτρησε αν έχει τάση στα άκρα της τοφοδοσίας του όταν έκανε τα ίδια και σταμάτησε;

Έεεεετσιιιι .... αυτό πρέπει να γίνει .. (έκοψε? το μοτέρ?) έλεγχος ΓΙΑΤΙ έκοψε (από πού? ... τάση έχουμε προς το μοτέρ? κτλ)

Μια ερώτηση ακόμα . (σταματά μετά από 3-4 λεπτά) και μετά από 1 τέταρτο ξαναπαίρνει? ή μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα?
Μέτρα την τάση είναι 220V τουλάχιστον? (έστω από την μπρίζα όπου τροφοδοτείται το ψυγείο)

epatzo
21-07-14, 22:39
Έεεεετσιιιι .... αυτό πρέπει να γίνει .. (έκοψε? το μοτέρ?) έλεγχος ΓΙΑΤΙ έκοψε (από πού? ... τάση έχουμε προς το μοτέρ? κτλ)

Μια ερώτηση ακόμα . (σταματά μετά από 3-4 λεπτά) και μετά από 1 τέταρτο ξαναπαίρνει? ή μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα?
Μέτρα την τάση είναι 220V τουλάχιστον? (έστω από την μπρίζα όπου τροφοδοτείται το ψυγείο)

Φίλοι μου , ο άνθρωπος έκατσε περίπου 1 ώρα+ στο σημείο.
εγώ δεν ήμουν παρών αλλά η σύζηγος χαρακτηριστικά μου ανέφερε ότι δοκίμασε τα πάντα........παιδεύτηκε πολύ , και φαντάζομαι ότι όλα αυτά τα έκανε....
Και εγώ να ήμουν , σιγά μην καθόμουνα πάνω απο το κεφάλι του ανθρώπου , και να το παίζω εξυπνάκιας........αφού τεχνικός δεν είμαι.
Σε ότι αφορά το κόψιμο του μοτέρ , ξαναπαίρνει μετά απο ένα τέταρτο περίπου , και ο τεχνικός είπε οτι ζεσταίνεται πάρα πολύ και κόβει , αλλά όχι πάντα , και εδω είναι το τρελό....
Άλλαξε και ρελέ εκκίνησης -θερμικό αλλά τα ίδια .

epatzo
21-07-14, 22:41
[QUOTE=UV.;556242]Νώντα θέλεις την βοήθεια των μελών αλλά δεν δέχεσαι τις απαντήσεις τους γιατι έχεις την δική σου άποψη πιό ισχυρή
Δηλ αυτό που λες ναι ισχύει και τα ηλεκτρονικά του ψυγείου παρακάμπτουν τους σένσορες και δίνουν ρεύμα για κάποιο χρόνο στον σιμπιεστή

Φίλε μου , μακριά απο εμένα αυτό.................
Δέχομαι τα πάντα , ακούω τα πάντα , συζητάω τα πάντα......
Μία ερώτηση έκανα , με τα λίγα που γνωρίζω.

Κυριακίδης
21-07-14, 23:08
Νώντα θέλεις την βοήθεια των μελών αλλά δεν δέχεσαι τις απαντήσεις τους γιατι έχεις την δική σου άποψη πιό ισχυρή
Δηλ αυτό που λες ναι ισχύει και τα ηλεκτρονικά του ψυγείου παρακάμπτουν τους σένσορες και δίνουν ρεύμα για κάποιο χρόνο στον σιμπιεστή
...αλλά ο συμπιεστής έχει ένα τοπικό εκκινητή που παρότι δέχεται ρεύμα μπορεί να δουδεύει μπορεί και όχι (μπορεί να έχει σκόνες ή να έχουν καρβουνάσει οι επαφές του αν έχει εκκινητή με πηνίο ή ο πυκνωτής να είναι προβληματικός αν έχει πυκνωτή)
αυτό ελέγχθηκε;
Φίλε Νίκο αν μπεις στην σελίδα ανταλλακτικών
http://www.siemens-eshop.com/eshop/siemens/gr/prodha.htm?menuid=0000100000

και βάλεις το μοντέλο που λέει ο Νώντας KG37S03
θα δεις ότι πρόκειται για μοντέλο χωρίς πλακέτες ... 2 θερμοστάτες μηχανικούς έχει και έναν πυκνωτή .

Οπότε πράγματι είναι "περίεργη " κατάσταση αυτή το να δουλεύει 3-4 λεπτά να σταματά για 1 τέταρτο και να επαναλαμβάνεται ο ίδιος κύκλος .
Τον πυκνωτή δεν το βγάζουμε εκτός πάσης υποψίας . και πρέπει να εξεταστεί και αυτός . αλλά και στην στιγμή που σταματά να εξετάσει κάποιος αν πηγαίνει τάση στο μοτέρ και ποια είναι αυτή.
Αν θεωρήσουμε ότι το μοτέρ είναι εντάξει (και το ψυκτικό κύκλωμα επίσης εντάξει αφού λέει ότι πριν λίγο έφτανε και -19 ...-22 βαθμούς)
έχω υποψίες ότι η τάση στο μοτέρ δεν είναι 220V και πρέπει να μετρηθεί αυτό εκείνη την στιγμή.

(όπως περιπτώσεις που πήγα σε μια ποτιστική αντλία νερού / πιεστικό) και ζεσταίνονταν πολύ το μοτέρ και μέτρησα 180V τάση πάνω στο μοτέρ ... και που ήταν επειδή είχε βάλει μικρής διατομής καλώδιο και 100+ μέτρα !)

UV.
22-07-14, 00:41
όταν βλέπεις μπουτόν στα χειριστήρια έχει ηλεκτρονκά
από το γνωστό σάιτ βλέπω παρόμοιο μοντέλο δείτε το (http://elektrotanya.com/bs_kg37f00.pdf/download.html)
Το θέμα είναι αν κόβει από θερμικό μπορεί να διαπιστωθεί την στιγμή που το κάνει
κανονικά ο συμπιεστής ψύχεται από την επιστροφή του φρέον στην αναρρόφηση
και φυσικά δεν αποκλείεται να έχει κάποιο θέμα το μοτέρ με την περιέλιξη του
αλλά αυτά μπορούν να διαπιστωθούν

Κυριακίδης
22-07-14, 01:47
Ας μας επιβεβαιώσει ο Νώντας τι μοντέλο είναι (εγώ το βρίσκω με μηχανικούς θερμοστάτες και άλλος με πλακέτες)

UV.
22-07-14, 12:44
99% συμπιεστής
Δηλ ο συμπιεστής ξεκινά πάντα όταν πέρνει εντολή και το πρόβλημα του είναι ότι δεν πρεσάρει πάντα ...και τι γίνεται όταν δουλεύει αλλά δεν πρεσάρει;
υπερθερμένεται (είπαμε ότι ψύχεται από την επιστροφή)
άρα αλλαγή συμπιεστή

epatzo
22-07-14, 22:28
Ας μας επιβεβαιώσει ο Νώντας τι μοντέλο είναι (εγώ το βρίσκω με μηχανικούς θερμοστάτες και άλλος με πλακέτες)

Είναι με μηχανικούς θερμοστάτες.
#25 , και ο τελευταίος τεχνικός που ήρθε , κάτι τέτοια ενέφερε........
οπότε μοιραία οδηγούμαστε σε αυτό.....http://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/fridges/fridge-freezers/108283-pitsos-kvb36vw30

Κυριακίδης
22-07-14, 22:54
Πρέπει να δοκιμαστεί και το #13 ή αν έχει κουμπί Super (που είναι παράκαμψη του θερμοστάτη ... για να δουλεύει συνεχώς ... και αυτό το Super είναι μόνο για 24 ώρες προτού βάλουμε για 1η χρήση τα πράγματα μέσα στο ψυγείο) .

Με την ενεργοποίηση του Super τι θα μας δείξει?
Θα μας δείξει αν τυχόν υπάρχει περίπτωση αυτά τα "3-4 λεπτά και σταμάτημα" αν επαναληφθούν θα μας δείξει ότι κάτι όντως συμβαίνει στο μοτέρ ... αν δεν επαναληφθεί θα μας δείξει ότι κάτι συμβαίνει με τον θερμοστάτη. (να μην ξεχάσουμε και το ότι υπάρχει ένας πυκνωτής εκεί πέρα .. και δεν είναι "αθώος " πάσης υποψίας.

UV.
23-07-14, 00:07
(να μην ξεχάσουμε και το ότι υπάρχει ένας πυκνωτής εκεί πέρα .. και δεν είναι "αθώος " πάσης υποψίας.
έχει δίκιο ο Πέτρος
αν έχει και αν δεν αλλάχτικε ο πυκνωτής το μοτέρ μπορεί να πέρνει ρεύμα αλλά να μην γυρίζει για να πρεσάρει οπότε υπερθερμένεται
η διαφορά είναι αντηληπτή στον ήχο του μοτέρ δηλ όταν δεν γυρνάει κάνει έναν βόμβο ενώ όταν γυρνάει χουρχουρίζει :lool:

epatzo
23-07-14, 00:08
Με την ενεργοποίηση του Super τι θα μας δείξει?
Θα μας δείξει αν τυχόν υπάρχει περίπτωση αυτά τα "3-4 λεπτά και σταμάτημα" αν επαναληφθούν θα μας δείξει ότι κάτι όντως συμβαίνει στο μοτέρ ...

Εχει δοκιμαστεί και έγινε ακριβώς αυτό..........

Κυριακίδης
23-07-14, 00:15
Εχει δοκιμαστεί και έγινε ακριβώς αυτό..........
Έμεινε ο τελευταίος ύποπτος (ο πυκνωτής) δεν ξέρω οι προηγούμενοι τεχνικοί που πέρασαν από σένα αν το είδαν και αυτό. πιστεύω θα το είδαν ...επομένως όλα τείνουν περισσότερο σε πρόβλημα στο μοτέρ

UV.
23-07-14, 00:23
μα για έναν πυκνωτή θα αλλάξει ολόκληρο ψυγείο;

UV.
23-07-14, 00:24
Νώντα βουίζει ή χουρχουρίζει;

epatzo
24-07-14, 19:56
Νώντα βουίζει ή χουρχουρίζει;

Από την δευτέρα που ήρθε ο 2ος τεχνικός , το μοτέρ δουλεύει απροβλημάτιστα.
Κόβει , ξαναξεκινάει , κόβει , ξαναξεκινάει , με την θερμοκρασία να "παίζει" απο -17 μέχρι -22 βαθμούς..........

θα τρελαθούμε!!!!!!!

Κυριακίδης
24-07-14, 20:01
Να μην τρελαίνεσαι πάντα υπάρχει κάποιος λόγος .. μπορεί ακόμη και εκείνη την ώρα να είχες αστάθειες ρεύματος δικτύου όλα παίζουν.

epatzo
24-07-14, 21:09
Να μην τρελαίνεσαι πάντα υπάρχει κάποιος λόγος .. μπορεί ακόμη και εκείνη την ώρα να είχες αστάθειες ρεύματος δικτύου όλα παίζουν.

Ποιά ώρα ;;;;;;;;;;;;
Αυτη κόμπλα στο μοτέρ , γινόταν απο την Τετάρτη εώς την Δευτέρα...