PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] Ψυγειο GKP2361E/3 - ALARM



lion
15-07-14, 10:38
Εδω και καιρό άρχισε να αναβοσβήνει το ALARM. Το άφησα εκτός 2 ημέρες αλλά δεν έγινε τίποτα.
Ο καταψύκτης έχει λίγο πάγο. Όταν ρυθμίζω τον θερμοστάτη της συντήρησης για περισσότερη ψύξη, γεμίζει η πλάτη μέσα πάγο και δεν ψύχει. Εχθές που έπιασα τα μοτέρ πίσω, έβραζαν.

Κυριακίδης
15-07-14, 11:05
Το σωστό είναι GKP2361E/03 και όχι (GKP2361E/3)
Πηγαίνοντας στην σελίδα ανταλλακτικών
http://www.pitsos-eshop.com/eshop/pitsos/gr/prodha.htm?menuid=0000100000

Βάζεις στην αναζήτηση ανταλλακτικών το E-nr = GKP2361E/03
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38097&stc=1
έχουμε 2 θερμοστάτες μηχανικούς και 2 μοτέρ.? (επιβεβαίωσε το)

Το ψυγείο αν έχει 2 μοτέρ τότε είναι ψυγείο ανεξάρτητο (χωριστά συντήρηση χωριστά κατάψυξη) ως φαίνεται δεν έχει ανεμιστήρες κτλ

Βάλε δικό σου θερμόμετρο εσωτερικού / εξωτερικού χώρου με καντράν και καλώδιο αισθητήρα ... βάλε τον αισθητήρα στο κέντρο της κατάψυξης και το καντράν του θερμόμετρου από έξω και παρακολούθα τι θερμοκρασίες σου δίνει (μην ανοίγεις πόρτες) π.χ. σε 1 ώρα = μου κατέβασε την ψύξη τόσο σε 2 ώρες τόσο κτλ ... το ίδιο κάνε και στην συντήρηση (κατά προτίμηση βάλε το ένα μοτέρ να δουλεύει π.χ. μόνο κατάψυξης και κλείσε της συντήρησης για να ακούς αν δουλεύει κτλ)

Στην συντήρηση πρέπει να πιάσει από +4 και +7 βαθμούς και στην κατάψυξη -18 και πάνω (-20 ... -22 ...κτλ) (ενημέρωσε τι βλέπεις )
Κάνε έλεγχο και στα λάστιχα πόρτας αν είναι τρύπια ή δεν πατάνε καλά .

Αν παρόλα αυτά δεν έχεις καλή ψύξη τότε λείπουν υγρά ή τρύπησε κάπου το ψυκτικό κύκλωμα (παρακολούθα αν δουλεύει το μοτέρ συνεχώς ή σταματά χωρίς λόγο)

lion
15-07-14, 12:20
Αυτό είναι, το έψαξα πριν ποστάρω, με 2 θερμοστάτες (μηχανικούς?) και 2 μοτέρ.
Τα λάστιχα έχουν κάποια κοψίματα αλλά δεν λείπουν κομμάτια.

Πίστευα ότι επειδή "Όταν ρυθμίζω τον θερμοστάτη της συντήρησης για περισσότερη ψύξη, γεμίζει η πλάτη μέσα πάγο και δεν ψύχει" δεν θα ήταν θέμα "υγρών". Θα παρακολουθήσω τα μοτέρ το απόγευμα που θα είμαι σπίτι.

Κυριακίδης
15-07-14, 12:53
Αυτό είναι, το έψαξα πριν ποστάρω, με 2 θερμοστάτες (μηχανικούς?) και 2 μοτέρ.
Μηχανικούς (στο σχέδιο τα 06 6764 και 15 1911 )


Τα λάστιχα έχουν κάποια κοψίματα αλλά δεν λείπουν κομμάτια.
Είναι διπλόφοδρα αν κόπηκε το 1ο δεν πρέπει να είναι κομμένο και το 2ο (δηλαδή τρύπα) και να εφαρμόζει καλά γύρω γύρω στο πλαίσιο .


Πίστευα ότι επειδή "Όταν ρυθμίζω τον θερμοστάτη της συντήρησης για περισσότερη ψύξη, γεμίζει η πλάτη μέσα πάγο και δεν ψύχει" δεν θα ήταν θέμα "υγρών". Θα παρακολουθήσω τα μοτέρ το απόγευμα που θα είμαι σπίτι.
Άσχετα από την ρύθμιση ... όταν ακούς το μοτέρ να δουλεύει συνεχώς και δεν έχεις καλή ψύξη στην πλάτη τότε έχουμε χαμηλή απόδοση ψύξης (το χιόνι δεν είναι ένδειξη καλής ψύξης ..δηλαδή βάζεις το δάκτυλο και φεύγουν χιονίστρες ) θα πρέπει να είναι "κρύσταλλο" η ψύξη "τζάμι" .


Θα παρακολουθήσω τα μοτέρ το απόγευμα που θα είμαι σπίτι.
Επειδή έχει 2 μοτέρ και μπορεί να σε μπερδέψουν ποιο δουλεύει ποιο .
Προτίμησε να βάλεις μόνο το ένα να δουλεύει (εκείνο που νομίζεις ότι δεν πάει καλά π.χ. συντήρησης ) και σβήσε το άλλο .
Παρακολουθείς την ψύξη που κατεβάζει και βλέπεις μέχρι που αυτή μπορεί να φτάσει. (συντήρηση +4 & +7 περίπου ) και (κατάψυξη -18 και πάνω τουλάχιστον)

Αν τύχει να σταματήσει το μοτέρ πριν να επιτευχθεί η ψύξη στους παραπάνω βαθμούς θα υποψιαστείς τον πυκνωτή του μοτέρ ή πρόβλημα στο μοτέρ. ή στον θερμοστάτη (αν έκοψε αυτός σε λάθος βαθμούς)


γεμίζει η πλάτη μέσα πάγο και δεν ψύχει" δεν θα ήταν θέμα "υγρών"
Αν π.χ. εξετάζεις την θερμοκρασία (συντήρησης που πρέπει να είναι περίπου +4 και +7) και βλέπεις ότι όπως κατεβαίνει η θερμοκρασία , αυτή "κολλάει " στους 12 βαθμούς π.χ. .. (και δεν μπορεί να κατεβεί παρακάτω να φτάσει στους +4 & +7) .. τότε τίθεται θέμα πιθανής έλλειψης υγρών ή κακής συμπίεσης του μοτέρ σε σπανιότερες περιπτώσεις.

lion
15-07-14, 19:42
Σαν πρωτη παρατηρηση αν και τα μοτερ ειναι ιδια, αυτο της συντηρησης ακουγεται ελαχιστα. Επισης οταν το εκλεισα απο τον θερμοστατη, μετα οταν το ανοιξα δεν δουλεψε αμεσως οπως εκανε της καταψυξης.

Κυριακίδης
15-07-14, 20:13
Σαν πρωτη παρατηρηση αν και τα μοτερ ειναι ιδια, αυτο της συντηρησης ακουγεται ελαχιστα. Επισης οταν το εκλεισα απο τον θερμοστατη, μετα οταν το ανοιξα δεν δουλεψε αμεσως οπως εκανε της καταψυξης.
Όταν το κλείνουμε από θερμοστάτη και το ανοίγεις και πάλι αμέσως δεν κάνει (δεν είναι φωτιστικό λάμπα να παίζεις όπως ναναι) θα περιμένεις τουλάχιστον 5 λεπτά και μετά θα το ξαναβάζεις μπροστά. (απάντηση = ίσως δικαιολογημένα καθυστέρησε να πάρει μπρος)

Όταν πήρε μπρος δουλεύει συνεχώς? ή μετά από λίγο σταματάει στα καλά καθούμενα? και προσπαθεί να ξαναπάρει κτλ

Εσύ που έχεις πρόβλημα τώρα δεν διευκρίνισες στην κατάψυξη ή στην συντήρηση?

lion
15-07-14, 20:18
Το αλαρμ που αναβοσβηνει ειναι της καταψυξης... Aλλα δεν εχω ψυξη στην συντηρηση... :-) αυτη την στιγμη εχω 16 βαθμους με την πλατη να εχει πιασει παγο.

lion
15-07-14, 20:24
To μοτερ δουλευει συνεχως

Κυριακίδης
15-07-14, 20:26
Το αλαρμ που αναβοσβηνει ειναι της καταψυξης... Aλλα δεν εχω ψυξη στην συντηρηση... :-) αυτη την στιγμη εχω 16 βαθμους με την πλατη να εχει πιασει παγο.

Δηλαδή όλα χαλασμένα? και συντήρηση και κατάψυξη ? πας για καινούριο.


Aλλα δεν εχω ψυξη στην συντηρηση... :-) αυτη την στιγμη εχω 16 βαθμους με την πλατη να εχει πιασει παγο.
Αν το άφησες πολύ ώρα να δουλεύει (η συντήρηση) .. (χωρίς να ανοίγεις πόρτες) και μέτρησες όντως 16 βαθμούς ... αιωνία η μνήμη του...:saad:

lion
15-07-14, 20:30
ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ. Μην βιαζεσαι. Λιγη ωρα δουλευει. Θα δουμε...

lion
15-07-14, 20:46
15 βαθμοι…

Κυριακίδης
15-07-14, 21:07
15 βαθμοι…
Καλά πάμε ... ελπίζω μέχρι τον Σεπτέμβριο να φτάσει +7 :001_tt2: (δανείσου παγάκια από τον γείτονα και βάλε τα και αυτά μέσα)

lion
15-07-14, 21:37
12 βαθμοι…

lion
15-07-14, 21:59
Θελει υγρα η πεταμα λες;

lion
15-07-14, 22:17
Το εβγαλα απο την πριζα, περιμενα 10 λεπτα, το ξαναεβαλα και το μοτερ δεν ξεκινα

Κυριακίδης
15-07-14, 22:45
Κάνει ένα "ζζζζζζ" και ένα "κλικ"? .... αιωνία η μνήμη του

lion
15-07-14, 22:54
Ελα ρε ....... σε λίγο θα έκλεινε τα 19 χρόνια συνεχούς απροβλημάτιστης λειτουργίας .... κλαψ ....

lion
16-07-14, 00:18
Παντως ουτε ζζζζζ ουτε κλικ ακουσα. Τωρα δουλευει αλλα δεν κατεβαζει κατω απο 12…
Ακυρο! Tωρα εχει παει στους 10

lion
16-07-14, 09:14
Σημερα το πρωι 10 βαθμοι και το μοτερ δουλευει συνεχως

Κυριακίδης
16-07-14, 10:28
Έχει αδυναμία ψύξης τελικά , μπορεί να έχει κάποια μικρή διαρροή και έχασε ελάχιστα υγρά. Λογικά μέχρι το πρωί έπρεπε να φτάσει πάμπολες φορές στους +3 βαθμούς και να κόψει αρκετές φορές από θερμοστάτη. (αν η αιτία δεν είναι από τα λάστιχα πόρτας )

lion
16-07-14, 10:43
Καλημέρα και Χίλια ευχαριστώ !!!