PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψυγείο Magic Chef



makap
08-07-14, 09:57
Έχω αυτό το ψυγείο (αμερικάνικης προέλευσης, θυγατρική της Amana, όπως θυμάμαι) γύρω στα 20 χρόνια αλλά λειτουργεί μόνο τους καλοκαρινούς μήνες (5 μήνες περίπου το χρόνο).

Κατά καιρούς είχα διάφορα προβλήματα με το μοτέρ και εξαρτήματά του και το βασικό του πρόβλημα ήταν ότι στις περιόδους με εξωτερική θερμοκρασία πάνω από 30β λειτουργεί με χρονοδιακόπτη, δηλαδή σε 6ωρη βάση κλείνοντας για μισή ώρα μόνο. Όταν πέφτει η εξωτερική (ΣΕΠ-ΟΚΤ) επανέρχεται σε κανονική λειτουργία με βάση την εσωτερική θερμοκρασία. Είναι δίπορτο (πάνω κατάψυξη-κάτω συντήρηση) και έχει 2 ρυθμιστές θερμοκρασίας, ένα για την κατάψυξη και ένα για τη συντήρηση. Με βάση το συνδυασμό ρυθμίσεων που είχα βρει, το ψυγείο λειτουργεί στους 6-8β στη συντήρηση και στους -12 έως -15 στην κατάψυξη (οι μετρήσεις με αυτοκόλλητα θερμόμετρα που είχα αγοράσει κάποτε από Αγγλία, αν θυμάμαι καλά, και ίσως να μην είναι ακριβείς)

Από χθες το βράδυ παρατήρησα ότι η συντήρηση έχει ξεπεράσει τους 12β ενώ η κατάψυξη είναι στους -9β. Επίσης, έχει αλλάξει προς το ηπιότερο ο θόρυβος του μοτέρ (ήταν αρκετά ενοχλητικός). Αύξησα λίγο το ρυθμιστή της συντήρησης αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Ενόψη της ζεστής περιόδου που περνάμε ανησυχώ ότι θα μείνω χωρίς ψυγείο.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω με τις γνώσεις που έχω ή πρέπει να ψάξω για ψυκτικό (περιοχή Γλυφάδας και γύρω);

nyannaco
08-07-14, 10:28
Το ψυγείο αυτό το έχεις φέρει από το εξωτερικό μήπως; Από πού;
Από αυτά που λες έχω την υποψία ότι το ψυγείο από τη μάνα του δεν είναι φτιαγμένο για κλιματικές συνθήγκες Ελλάδας, και γι'αυτό αγκομαχάει όταν η θερμοκρασία περάσει τους 30°C. Αν ισχύει αυτό, προσωπικά δεν θα έδινα ούτε μισό ευρώ για να το επισκευάσω - είναι και εικοσαετίας ήδη - και θα πήγαινα για καινούργιο.
Ψάξε να βρεις το ταμπελάκι "ταυτότητα" του ψθγείου, βγάλε το μια φωτογραφία και ανέβασέ την να δούμε την κλιματική κλάση του.
Δες εδώ (http://www.ecotopten.gr/index.php?page=143) για κλιματική κλάση, για να πάρεις μια ιδέα.

Κυριακίδης
08-07-14, 10:46
Από χθες το βράδυ παρατήρησα ότι η συντήρηση έχει ξεπεράσει τους 12β ενώ η κατάψυξη είναι στους -9β. Επίσης, έχει αλλάξει προς το ηπιότερο ο θόρυβος του μοτέρ (ήταν αρκετά ενοχλητικός). Αύξησα λίγο το ρυθμιστή της συντήρησης αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα βελτιωθεί η κατάσταση.

έχει ξεπεράσει τους 12β
Περίμενες αρκετές ώρες? προτού να μετρήσεις την πραγματική θερμοκρασία? (γιατί άνοιξε κλείσε την πόρτα όπως καταλαβαίνεις μπορεί να μέτρησες άστοχα) .


Επίσης, έχει αλλάξει προς το ηπιότερο ο θόρυβος του μοτέρ
Εκ του ασφαλούς θα λέγαμε ότι λείπουν υγρά.


Από το παρακάτω Link αν είναι δυνατόν βρες το μοντέλο σου και το σχεδιάγραμμα του

https://www.google.gr/search?q=magic+chef+refrigerator+wiring+diagram&safe=off&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=4pG7U8CIA4-U0QX6sYCoDQ&ved=0CB4QsAQ&biw=960&bih=606&dpr=0.83

makap
08-07-14, 11:06
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Όχι, το ψυγείο αγοράστηκε τον ΙΟΥΛ 1993 από την Ελλάδα (συγκεκριμένα από κατάστημα των Αφων Διαμαντή στη Γλυφάδα!!!).

Στην πλάτη βρήκα μόνο αυτό που ανέβασα

Κυριακίδης
08-07-14, 11:30
http://www.easyapplianceparts.com/ModelSections.aspx?ModelID=258819&ModelNum=GNT15M82&mfgModelNum=CF15A&ManufactureID=1&Selected=37958&Position=7&mfg=Maytag&Type=&Mark=7

Ο ανεμιστήρας εκεί δίπλα στο μοτέρ δουλεύει?

Ξεσκόνισε όλες τις σεπαρντίνες που βλέπεις στο σχεδιάγραμμα (αν έχουν σκόνες καθάρισε το)

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38046&stc=1

makap
08-07-14, 12:49
Καλά, δεν παίζεσαι ...
Βρήκες αμέσως τον τύπο του ψυγείου και το διάγραμμά του.
Ξεβίδωσα το κάλυμμα του μοτέρ και είδα πολλές σκόνες σε όλο το σύστημα. Ακολούθησα τις οδηγίες σου και τις φύσηξα με δυνατό φυσερό και βάζοντας το ρεύμα άκουσα πάλι το γνωστό (και σχετικά ενοχλητικό) θόρυβο που δεν άκουγα σήμερα το πρωί. Καταλαβαίνω ότι είτε από τις σκόνες είτε από άλλη αιτία (είχα βγάλει το ρεύμα για αρκετή ώρα επειδή έκαιγε στο πλάι της κατάψυξης) δεν λειτουργούσε το μοτέρ του ανεμιστήρα και για το λόγο αυτό ανέβασε τις θερμοκρασίες.

Παρατήρησα ότι το ένα κάλυμμα του μοτέρ (14 στη φωτο) και συγκεκριμένα αυτό προς τον ανεμιστήρα παίζει και δημιουργεί τον ενοχλητικό θόρυβο. Όταν ακούμπησα ένα κατσαβίδι επάνω του σταμάτησε ο θόρυβος. Προσπάθησα με διάφορους τρόπους να το κρατήσω σε θέση που να μην τον κάνει αλλά δεν τα κατάφερα. Υπάρχει θεραπεία ή πρέπει να αλλάξω το μοτέρ; Το έχω αλλάξει πριν 5 χρόνια.

Γύρισα το διακόπτη της κατάψυξης (που είναι κλαπέτο, αν θυμάμαι καλά) στο 1, ώστε να στείλει όλη την ψύξη στη συντήρηση για να σώσω τα τρόφιμα, και όταν θα κατέβει σε κανονικές θερμοκρασίες, θα παίξω λίγο με το κλαπέτο και το θερμικό της συντήρησης για να βρω τις καλλίτερες ρυθμίσεις.

Δεν έχω λόγους να ευχαριστήσω, ιδιαίτερα εσένα, για τις ακριβείς οδηγίες.


ΥΓ
Μετά από 1 ώρα λειτουργίας, η κατάψυξη είναι στο -10 περίπου και η συντήρηση στο 12.
Νομίζω ότι πάει πολύ καλά, αλλά ο (ενοχλητικός) θόρυβος εξακολουθεί ...

Κυριακίδης
08-07-14, 13:25
Παρατήρησα ότι το ένα κάλυμμα του μοτέρ (14 στη φωτο) και συγκεκριμένα αυτό προς τον ανεμιστήρα παίζει και δημιουργεί τον ενοχλητικό θόρυβο. Όταν ακούμπησα ένα κατσαβίδι επάνω του σταμάτησε ο θόρυβος. Προσπάθησα με διάφορους τρόπους να το κρατήσω σε θέση που να μην τον κάνει αλλά δεν τα κατάφερα.
το κάλυμμα από κάτω (εκεί που βιδώνεται) ίσως έχει αποσβεστικά λαστιχάκια θορύβου / κραδασμών (όπως αποσβεστηκά και στο μοτέρ) και να θέλουν αντικατάσταση (ή λασκάρισε λίγο τις βίδες του καλύματος)

Καλά ρε συ ... αυτό το μινίκι έχει και αυτόματη παραγωγή για παγάκια ? άπιαστο όνειρο για μινίκι! :001_tt2: στεναχωρέθηκα που δεν έχει και ενσωματωμένη TV

makap
08-07-14, 13:44
Θεωρητικά, έχει, αλλά όταν το αγόρασα (175.000 δρχ το 93 ήταν αρκετά λεφτά) δεν υπήρχε διαθέσιμο το εξάρτημα αλλά δεν είχα και χρήματα για τα παγάκια. Τα βολεύω μια χαρά με απλές παγοθήκες και κάθε βδομάδα ή και περισσότερο τα μαζεύω σε μπωλ.

Το θέμα με τον ενοχλητικό θόρυβο με απασχολεί και θα κοιτάξω, όταν διακόψει, τα αποσβεστικά που λες.
Πάντως σε 1,5 ώρα η κατάψυξη πήγε στους -12 και η συντήρηση στους 10.
Προχωράμε καλά ...και νάσαι καλά να συμβουλεύεις τους ... άσχετους

makap
10-07-14, 08:19
Επανέρχομαι στο θέμα γιατί φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι το μοτέρ του ανεμιστήρα.
Ενώ με τι αλλαγές που έκανα α) στο κλαπέτο που στέλνει τον ψυχρό αέρα από την κατάψυξη στη συντήρηση και β) στο θερμικό κατάφερα να το κάνω να λειτουργεί σωστά, χθες το απόγευμα σταμάτησε να δουλεύει το μοτέρ και βγάζοντας για λίγο το ρεύμα ξαναδούλεψε κανονικά, σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια.

Από αυτά, Βγάζω το συμπέρασμα ότι θέλει αντικατάσταση το μοτέρ ή μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο;
Πριν από 5 χρόνια είχα αλλάξει πάλι μοτέρ.
Μπορώ να συμβουλευτώ υπεύθυνα κάποιον τεχνικό που θα έρθει να το δει ή να παραγγείλω εγώ το μοτέρ;

Κυριακίδης
10-07-14, 09:48
Υπόψιν ότι όταν δουλεύει το μοτέρ ανεμιστήρα δουλεύει ταυτόχρονα και το μοτέρ ψυγείου , αν δεν δούλευε ο ανεμιστήρας αλλά δούλευε το μοτέρ ψυγείου τότε έχει πρόβλημα ο ανεμιστήρας . Το εξάρτημα 20 (σχέδιο) είναι ο πυκνωτής ανεμιστήρα αν φταίει αυτός .
Επειδή δεν έχει ονομαστικό κατάλογο εξαρτημάτων το 11 & 19 εξαρτήματα τι είναι? με τι μοιάζουν? θερμικά?

και τι εννοείς με το παρακάτω?

Από αυτά, Βγάζω το συμπέρασμα ότι θέλει αντικατάσταση το μοτέρ ή μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο;
Αναφέρεσαι στον ανεμιστήρα? αυτός ο ανεμιστήρας δουλεύει παράλληλα με το μοτέρ ψυγείου αν σταμάτησε η τροφοδοσία και στο μοτέρ ψυγείου τότε σταματά και του ανεμιστήρα.

Αν έχει πάθει κάτι το μοτέρ ψυγείου θα κόβει το θερμικό του μοτέρ ψυγείου (5) (κάνει ένα ζζζζζ και ένα "κλικ" στην συνέχεια και σταματά ... και μετά από λίγο ξανακάνει προσπάθεια να πάρει μπροστά)

Μάλλον δεν θα πρέπει να είναι το πρόβλημα του μοτέρ ψυγείου λόγω του παρακάτω

το απόγευμα σταμάτησε να δουλεύει το μοτέρ και βγάζοντας για λίγο το ρεύμα ξαναδούλεψε κανονικά, σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια.
Αν είχε πρόβλημα το μοτέρ ψυγείου δεν θα ξαναδούλευε κανονικά αλλά θα συνέχιζε να κόβει το θερμικό ανά τακτά διαστήματα δευτερολέπτων . Ελπίζω να είναι το πρόβλημα στον ανεμιστήρα (μήπως θέλει λάδι στα κουζινέτα άξονες ) ζεσταίνεται και κόβει? ή κάποια αντίσταση απόψυξης (33 - 32?) και γιαυτό σταματά? όπου σε συνδυασμό με το timer χρονοδιακόπτη απόψυξης (23) καθυστερεί την απόψυξη?

makap
10-07-14, 11:03
Ευχαριστώ, και πάλι, για την άμεση απάντηση και ουσιαστική βοήθεια.

Ίσως δεν τα περιέγραψα σωστά στο προηγούμενο post.
Σταμάτησε το μοτέρ του ανεμιστήρα και δούλευε το άλλο μοτέρ, γιαυτό και είχε μειωθεί σημαντικά ο θόρυβος. Όπως έγραψα παραπάνω, είχα παρατηρήσει ότι στη λειτουργία του μοτέρ του ανεμιστήρα έπαιζε το κάλυμμα του μοτέρ (ίσως ξεβιδώθηκαν βιδάκια ή ξεκόλλησε) που είναι προς την πλευρά του ανεμιστήρα, με αποτέλεσμα να προκαλείται σημαντικός θόρυβος. Όταν το συγκρατούσα είτε με το δάχτυλο είτε με κατσαβίδι, και έτσι σταθεροποιούταν, μειωνόταν ο θόρυβος. Αποφάσισα, λοιπόν, χθες να συγκρατήσω το κάλυμμα με ένα δεματικό και πιστεύω ότι κατάφερα να μειώσω το θόρυβο, χωρίς να εμποδίζεται η λειτουργία του ανεμιστήρα.

Πάμε στις ερωτήσεις, τώρα.
1. Το 11 και το 9 υποθέτω ότι είναι τα στηρίγματα του bracket (τρία έχει νομίζω) για τη στήριξη του μοτέρ.
2. Όσες φορές αναφέρω το μοτέρ εννοώ αυτό του ανεμιστήρα και τις φορές (χθες και σήμερα το πρωί) που κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά ήταν γιατί είχε σταματήσει ο γνωστός ενοχλητικός θόρυβος που προκαλεί το μοτέρ του ανεμιστήρα και ακουγόταν το σχεδόν αθόρυβο μοτέρ του ψυγείου, όπως λες.
3. Όσες φορές έχω πιάσει το κάλυμμα του μοτέρ ανεμιστήρα, αυτό ζεματάει και γιαυτό προβληματίστηκα στο τι υλικό να χρησιμοποιήσω για να συγκρατήσω το κάλυμμα και βλέπω ότι το δεματικό αντέχει τελικά σ' αυτή την υψηλή θερμοκρασία. Πάντως, είναι πολύ στριμωγμένος χώρος και δεν είναι εύκολο να περάσει, ακόμη και τεχνίτης, λάδι στα κουζινέτα, εκτός αν λυθεί και βγει, που δεν νομίζω ότι μπορώ να το κάνω μόνος μου.
4. Κοιτώντας τα ανταλλακτικά, βλέπω ότι το 23 υπάρχει ενώ τα 32-33 δεν υπάρχουν πλέον, στο συγκεκριμένο κατάστημα.

Το θέμα είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη, να βρεθεί ένας τεχνικός με γνώσεις τόσο στην αναζήτηση της αιτίας όσο και στην αναζήτηση των ανταλλακτικών που απαιτούνται για να διορθωθεί το πρόβλημα.

Κυριακίδης
10-07-14, 12:57
έχεις πρόβλημα στον ανεμιστήρα μόνο όπως τα λες ή στο 20 εξάρτημα που μου φαίνεται για πυκνωτής του ανεμιστήρα (αν θέλεις στο #4 έβαλες μια φωτογραφία ) στην φωτογραφία αυτή έχει στο μέσον της ένα σχεδιάγραμμα ζουμάρισε το και άλλο να φαίνεται καλά.

makap
10-07-14, 14:54
Η φωτο είναι σε πλήρη ανάλυση, που σημαίνει ότι μπορεί να μεγαλώσει.
Αν δεν αρκεί, μπορώ να ξαναβγάλω με εστίαση στο τμήμα που θέλεις.

georged30
10-07-14, 15:32
Ο ανεμιστηρας γυριζει ευκολα με το χερι ? Αν οχι δοκιμασε να λιπανεις τα κουζινετα πανω στα οποια περιστρεφεται ο αξονας του ανεμιστηρα.

makap
10-07-14, 15:49
Ναι, γυρίζει πανεύκολα, χωρίς κανένα θόρυβο, όταν δεν λειτουργεί το μοτέρ του

Κυριακίδης
10-07-14, 15:52
Αν δεν αρκεί, μπορώ να ξαναβγάλω με εστίαση στο τμήμα που θέλεις.
Όχι άστο το ζούμ είναι καλό .η ευκρίνεια δεν είναι καλή .. (πάντως σύμφωνα με σχεδιάγραμμα όταν δουλεύει το μοτέρ ψυγείο , παράλληλα είναι και συνδεδεμένος ο ανεμιστήρας , επομένως για να λες ότι δεν γυρίζει . φταίει ο ανεμιστήρας και απλά πρέπει να δεις γιατί)

https://www.google.gr/search?q=%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%8 4%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%82+%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3 %CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%C F%89%CE%BD+%CF%88%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%89%CE %BD&safe=off&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=B3--U-apA6Kh4gSYwoGoAg&ved=0CFYQsAQ&biw=960&bih=606&dpr=0.83

http://www.electromix.gr/index.php?cPath=22_88

ezizu
10-07-14, 16:00
Εφόσον ο ανεμιστήρας του συμπιεστή είναι παράλληλα συνδεδεμένος με το μοτέρ του συμπιεστή και ο συμπιεστής λειτουργεί κανονικά, (παράλληλα βέβαια συνδέεται και ο εσωτερικός ανεμιστήρας/freezer fan, οπότε αν λειτουργεί σωστά και αυτός) τότε λογικά υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο μοτέρ του ανεμιστήρα (εφόσον βέβαια δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την καλωδίωση).

Βγάλε αν μπορείς μια φωτογραφία και τον ανεμιστήρα .

makap
10-07-14, 20:39
Σε μια από τις διακοπές από το θερμικό, πήρα μερικές φωτο και ανεβάζω δύο.
Φαίνεται η αλουμινοταινία που είχα βάλει αρχικά για να συγκρατήσω το μπροστινό (αριστερό στη φωτο) κάλυμμα του μοτέρ, το οποίο κόπηκε σχεδόν αμέσως, στη συνέχεια το πράσινο σύρμα (του κήπου) και τέλος το άσπρο δεματικό που φαίνεται ότι το συγκρατεί καλά και δεν κάνει τον υπερβολικό θόρυβο που έκανε.

Μέχρι αυτή τη στιγμή, λειτουργεί κανονικά από το πρωί στις 6 που κατάλαβα ότι δεν γύριζε ο ανεμιστήρας και έβγαλα το ρεύμα για λίγο.

Κυριακίδης
10-07-14, 21:25
Η φτερωτή μου φαίνεται στραβωμένη στο επάνω πτερύγιο . όταν το ρολλάρεις αυτό το πτερύγιο φαίνεται να έχουν την ίδια απόσταση /βήμα /κλίση / "ζυγοστάθμιση" ? γιατί λίγο να στραβώσει ένα πτερύγιο δεν απέχει πολύ στο να κάνει θόρυβο , ακόμα και αν ο ανεμιστήρας είναι καλά βιδωμένος στην βάση του


Μέχρι αυτή τη στιγμή, λειτουργεί κανονικά από το πρωί στις 6 που κατάλαβα ότι δεν γύριζε ο ανεμιστήρας και έβγαλα το ρεύμα για λίγο.
Για το παραπάνω να ξεκαθαρίσουμε κάτι ... όταν βλέπεις ότι δεν γυρίζει ο ανεμιστήρας δεν σημαίνει απαραίτητα βλάβη .
Αυτό γιατί επειδή είναι παράλληλα και με την λειτουργία του μοτέρ ψυγείου...
Επομένως όταν π.χ. κόψει το μοτέρ ψυγείου (από θερμοστάτη στάση/παύση που την κάνουν όλα τα ψυγεία) ... επομένως θα σταματήσει και ο ανεμιστήρας .. (δεν είναι βλάβη αυτό δηλαδή)

makap
10-07-14, 21:48
Όσες φορές έχω γυρίσει τον ανεμιστήρα με το χέρι αλλά και με το ρεύμα δεν φαίνεται να έχει προβλήματα με τη φτερωτή, αλλά θα ξανακοιτάξω αύριο, πλέον, με το φως, τα πτερύγια.

Τις 3 φορές, από προχθές, που είχε σταματήσει ο ενοχλητικός θόρυβος (δηλαδή ο θόρυβος του μοτέρ του ανεμιστήρα) και με έκανε να ψυλιαστώ και να ελέγξω το ψυγείο, είχα πιάσει το αριστερό πλαινό του ψυγείου, στο ύψος της κατάψυξης, και είδα ότι ζεματούσε, ενώ αυτό δεν συμβαίνει όταν λειτουργεί κανονικά. Δηλαδή δούλευε το μοτέρ του ψυγείου αλλά όχι εκείνο του ανεμιστήρα. Αυτό, προφανώς, είναι βλάβη και φαίνεται ότι διορθώνεται, χωρίς να καταλάβω πως, με το να κλείσω και να ανοίξω το ρεύμα.

Κυριακίδης
10-07-14, 22:08
Δηλαδή δούλευε το μοτέρ του ψυγείου αλλά όχι εκείνο του ανεμιστήρα. Αυτό, προφανώς, είναι βλάβη και φαίνεται ότι διορθώνεται, χωρίς να καταλάβω πως, με το να κλείσω και να ανοίξω το ρεύμα.
έτσι όπως το λες τότε ναι υπάρχει πρόβλημα στον ανεμιστήρα ...


είναι βλάβη και φαίνεται ότι διορθώνεται, χωρίς να καταλάβω πως,
Απλά όταν τον έβλεπες τον ανεμιστήρα να σταματά .. (ενώ ξέρεις ότι το μοτέρ ψυγείου δουλεύει ) .. θα έπρεπε να μετρήσεις με βολτόμετρο την τάση στα άκρα του ανεμιστήρα ... αν είχες τάση σωστή , τότε ο ανεμιστήρας μπορεί στο εσωτερικό του να έχει θερμοασφάλεια και να κόβει . ή το πηνίο της περιέλιξης να έχει αρπάξει μη μπορώντας και να γυρνά σωστά (και από εκεί άλλη αιτία θορύβου)

stefos1
11-07-14, 00:16
Για να δούμε αν μπορούμε να βοηθήσουμε με αυτα που λες. Αναφέρεις οτι 3 φορες ζεματάει στο πλάι μάλλον πρέπει να ειναι η αντίσταση που κανει απόψυξη αυτη ενεργοποιηται απο το χρόνοδιακόπτη αυτοματα δίνει ρεύμα σε αυτή και κοβει το συμπιεστή, υπάρχει πιθανότητα να εχει χαλάσει αυτος και να κολλάει στην απόψυξη. Ειναι γνωστό πρόβλημα στα πιτσοσ τα παλιά ,
σπάει ενα δόντι απο το γρανάζι η φρακαρει η καίγεται το μοτερ του.http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38068&stc=1

Πρεπει να ειναι αυτα που εχω σημειωσει 1-2 δεν με βοηθα η φωτογραφία σου ειναι θαμπη, μπορείς να τον απομονωσεις αν εχεις γνωσεις στα ηλεκτρολογικα για να δεις αν φταίει αυτός

makap
11-07-14, 11:09
Ευχαριστώ και τον Στέφανο για τη βοήθειά του στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Ας πάρουμε και πάλι τα πράγματα από την αρχή.
1. Το ψυγείο λειτούργησε πάλι για φέτος στα τέλη Μαίου και την 8/7 διαπίστωσα ότι α) ήταν ζεματισμένο το αριστερό πλαινό της κατάψυξης, 2) δούλευε το μοτέρ του ψυγείου αλλά δεν γύριζε το μοτέρ του ανεμιστήρα. Το έβγαλα από το ρεύμα και μετά από μια ώρα περίπου το ξαναέβαλα και λειτούργησε κανονικά. Επειδή είχε από πέρυσι τις ρυθμίσεις του κλαπέτου (freezer) και του θερμοστάτη της συντήρησης σκέφτηκα να να αλλάξω και μείωσα στο 1 (από 3,5) το κλαπέτο που στέλνει τον αέρα από την κατάψυξη στη συντήρηση και μείωσα στο 3 (από 4,5) το θερμοστάτη συντήρησης. Το ψυγείο λειτούργησε με λογικές θερμοκρασίες -12 περίπου κατάψυξη και 6 συντήρηση, όπως δείχνουν τα δύο αυτοκόλλητα θερμόμετρα που είχα αγοράσει πριν από χρόνια.
2. Επειδή έκανε ενοχλητικό θόρυβο το κάλυμμα το μοτέρ ανεμιστήρα, το στερέωσα στην αρχή με αλουμινοταινία, στη συνέχεια με το πράσινο σύρμα κήπου και, τέλος, με το δεματικό, όπως φαίνεται στη φωτο, προσέχοντας να μην εμποδίσω τη λειτουργία του ανεμιστήρα. Στην παρατήρηση του Πέτρου (Κυριακίδης), απαντάω ότι έλεγξα λεπτομερώς την κίνηση της φτερωτής και φαίνεται ότι τα πτερύγια έχουν τις σωστές γωνίες και θέσεις.
3. Το απόγευμα της 8/7 παρατήρησα ότι ο θόρυβος του μοτέρ ανεμιστήρα είχε σταματήσει και δούλευε μόνο το μοτέρ του ψυγείου. Έβαλα το χέρι στο πλαινό και έκαιγε, γι'αυτό έβγαλα το ρεύμα και σε λίγο το ξαναέβαλα και λειτούργησε πάλι κανονικά.
4. Χθες το πρωί (10/7) στις 06.00 παρατήρησα πάλι ότι επαναλήφθηκε το ίδιο φαινόμενο (παρ. 3) και το αντιμετώπισα πάλι κόβοντας και δίνοντας ρεύμα. Από χθες το πρωί λειτουργεί συνεχώς και κανονικά το ψυγείο και σήμερα το πρωί άλλαξα τις ρυθμίσεις σε 1,5 το κλαπέτο και 2,5 το θερμοστάτη και στη λίγη αυτή ώρα λειτουργίας φαίνεται ότι η θερμοκρασία της κατάψυξης φαίνεται να πηγαίνει προς το -15 (οι διαβαθμίσεις είναι ανά 3β) και στη συντήρηση να σταθεροποιείται στο 6. Προσωπικά, είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις θερμοκρασίες αυτές, γνωρίζοντας τις αντίστοιχες του παρελθόντος.
5. Επειδή κατάλαβα ότι το forum περιορίζει το μέγεθός τους, στο ανέβασμα των φωτο, έβγαλα 3 νέες του διαγράμματος και τις παραθέτω εδώ https://www.dropbox.com/home/Word/Magic%20Chef
σε πλήρη ανάλυση, μαζί με τη μια χθεσινή.

@Κυριακίδης
Επειδή λειτουργεί κανονικά από χθες το πρωί, δεν μπορώ να δοκιμάσω να ελέγξω την τάση στα άκρα του ανεμιστήρα.
Πάντως, ελέγχοντας τα πτερύγια, πρόσεξα ότι ο άξονας του ανεμιστήρα μπορεί να τραβηχτεί ένα πόντο περίπου έξω, χωρίς να γνωρίζω αν αυτό σημαίνει κάτι ή όχι.

@stefos1
Έχω κάποιες βασικές γνώσεις αλλά αφού λειτουργεί σωστά, μέχρι τώρα, δεν θέλω να το σταματήσω για τους ελέγχους που προτείνεις.

Μου έχει βιδώσει να αγοράσω ένα μοτέρ, για να το έχω, και βρήκα στο http://www.partselect.com/MultiModels.aspx?ModelNum=GNT15M82&searchTerm=img_37958&RefineSearch=0&imgMfg=Maytag&ModelID=258819&Page=2#Central_Content_PagerTop
με $81,73 και έχει και άλλα ανταλλακτικά. Το θέμα είναι, βέβαια, τελωνείο κλπ και θέλω να ρωτήσω αν στα ελληνικά μαγαζιά που έδωσε ο Πέτρος (Κυριακίδης) και γενικά στην ελληνική αγορά μπορώ να βρώ αυτά τα ανταλλακτικά, δεδομένου ότι το συγκεκριμένο ψυγείο μπορεί και να μην πολυκυκλοφορεί.

Edit
Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι, αλλά μόλις τώρα, μετά το χαρακτηριστικό ήχο του ρελέ του θερμικού, ξεκίνησε το μοτέρ του ψυγείου και το μοτέρ του ανεμιστήρα ξεκίνησε μετά από κάποια δεύτερα και όχι ταυτόχρονα όπως τις άλλες φορές.

Κυριακίδης
11-07-14, 12:29
3. Το απόγευμα της 8/7 παρατήρησα ότι ο θόρυβος του μοτέρ ανεμιστήρα είχε σταματήσει και δούλευε μόνο το μοτέρ του ψυγείου. Έβαλα το χέρι στο πλαινό και έκαιγε, γι'αυτό έβγαλα το ρεύμα και σε λίγο το ξαναέβαλα και λειτούργησε πάλι κανονικά.


παρατήρησα ότι ο θόρυβος του μοτέρ ανεμιστήρα είχε σταματήσει και δούλευε μόνο το μοτέρ του ψυγείου

Το παραπάνω σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να συμβεί (και βάση του σχεδιαγράμματος) επομένως είναι μια ένδειξη "που βγάζει μάτια" ότι ο ανεμιστήρας κάτι παθαίνει αργότερα και όταν ζεσταθεί.

Το παραπάνω επίσης ... έχει ως συνέπεια να συμβεί το παρακάτω που γράφεις..


Έβαλα το χέρι στο πλαινό και έκαιγε, γι'αυτό έβγαλα το ρεύμα και σε λίγο το ξαναέβαλα και λειτούργησε πάλι κανονικά.

Έκαιγε γιατί όταν σταματήσει ο ανεμιστήρας αυτός (που δεν έπρεπε ) και που "δροσίζει " το Condeser (αποβάλλει την θερμοκρασία) γιαυτό ζεσταίνετε το πλαινό που λες .

Και είναι άσχετο που το έβγαζες από το ρεύμα το ψυγείο και μετά επανέρχονταν γιατί με αυτήν την ενέργεια "κρύωνε " και η βλάβη στον ανεμιστήρα και με την επαναφορά του ρεύματος και εφόσον κρύωνε ο ανεμιστήρας ... φυσικό ήταν να ξαναδουλέψει (κατά την δική σου γνώμη "σωστά" .. ) στην πραγματικότητα έχεις έναν φαύλο κύκλο μόλις ξαναζεσταθεί ο ανεμιστήρας και σου κάνει πάλι τα ίδια ...

Όσο και να πειράζεις το κλαπέτο θα είσαι πάλι εκτός σωστού δρόμου ... γιατί ο ανεμιστήρας ανά τακτά διαστήματα προφανώς δεν λειτουργεί σωστά με σωστές στροφές και επηρεάζει αυτό .. το κλαπέτο είναι δευτερεύουσας σημασίας (γιατί ο ανεμιστήρας σου κάνει "χαλάστρα" τις όποιες ρυθμίσεις που προσπαθείς να κάνεις)


Μου έχει βιδώσει να αγοράσω ένα μοτέρ, για να το έχω, και βρήκα στοhttp://www.partselect.com/MultiModel...ntent_PagerTop (http://www.partselect.com/MultiModels.aspx?ModelNum=GNT15M82&searchTerm=img_37958&RefineSearch=0&imgMfg=Maytag&ModelID=258819&Page=2#Central_Content_PagerTop)
με $81,73 και έχει και άλλα ανταλλακτικά. Το θέμα είναι, βέβαια, τελωνείο κλπ και θέλω να ρωτήσω αν στα ελληνικά μαγαζιά που έδωσε ο Πέτρος (Κυριακίδης) και γενικά στην ελληνική αγορά μπορώ να βρώ αυτά τα ανταλλακτικά, δεδομένου ότι το συγκεκριμένο ψυγείο μπορεί και να μην πολυκυκλοφορεί.

Και στην Ελλάδα έχει τα πάντα για την περίπτωση (έστω παραπλήσια)
για μοτέρ ανάλογα την ιπποδύναμη κτλ
http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=108&pcatid=127&m=&l=1

Το θέμα είναι ότι το δικό σου έχει παλαιού τύπου υγρά και αυτά θα πρέπει να αντικατασταθούν κτλ

makap
11-07-14, 12:48
Όπως λες παραπάνω, φταίει το μοτέρ του ανεμιστήρα, αλλά στο τέλος με οδηγείς με το link σε συμπιεστές.

makap
12-07-14, 20:12
Επανέρχομαι για να περιγράψω τη συνέχεια.

Σήμερα το πρωί είδα πάλι ότι λειτουργούσε το μοτέρ του ψυγείου αλλά όχι αυτό του ανεμιστήρα. Το γύρισα με το χέρι και πήρε αλλά μετά και από αυτό το περιστατικό αποφάσισα ότι πρέπει να κάνω κάτι άμεσα γιατί αν έμενε πάλι το ψυγείο χωρίς να είμαι στο σπίτι θα καιγόταν το κομπρεσέρ.

Έψαξα για τεχνικούς στην περιοχή μου (Γλυφάδα) και ευτυχώς βρήκα κάποιον ο οποίος είχε και το μοτέρ σε έκδοση 220 και 110 και ήρθε και το άλλαξε. Το μοτέρ είναι διαφορετική μάρκα (mars 05223) από αυτό που είχε το ψυγείο (emerson) αλλά έχει το ίδιο σχήμα, είναι 220, δεξιόστροφο, έχει τις ίδιες υποδοχές για τις βίδες στήριξης (δεν χρειάστηκε μετατροπή), λειτουργεί σε περισσότερες στροφές (1550) και, γενικά είμαι ευχαριστημένος.

Είναι αγορασμένο από Ελλάδα αλλά δεν μπόρεσα να βρω το κατάστημα ενώ βρήκα το ίδιο στη Γαλλία και στην Αμερική και το emerson στην Αμερική. Αυτά για το μέλλον, αν και ο τεχνικός εγγυήθηκε ότι θα θα πάθει βλάβη το μοτέρ.

Το μόνο που ψάχνω να βρω είναι τα αποσβεστικά κραδασμών (εξακολουθεί ο θόρυβος) τα οποία υπάρχουν σε πολλά μαγαζιά στην Αμερική (είναι το Whirpool 61004743) αλλά δεν στέλνουν στην Ελλάδα. Υπάρχει περίπτωση να τα βρω στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

http://www.easyapplianceparts.com/assets/partimages/1835775_1_M.jpg

Κυριακίδης
12-07-14, 21:39
Δύσκολα θα βρεις τέτοια ίδια λάστιχα , συνήθως είναι σαν αυτά που έχει το κομπρεσέρ του ψυγείου (δηλαδή δεν έχουν το κωνικό του επάνω μέρους ) .
Επειδή θεωρώ λίγο απίθανο να ακούγεται από το λάστιχο αυτό (που πρέπει να διαλυθεί τελείως για να φτάσει σε σημείο να ακούγεται αυτό ή είναι πάρα πολύ σφιγμένο με την βίδα και προς την βάση του)

Δοκίμασε και κάτι που υποψιάζομαι για τον θόρυβο και κάνε 2 πράγματα
1) Από κάτω έχει μια μπάρα (μπάρα μεταλλική όπου στερεώνεται και ο ανεμιστήρας και το κομπρεσέρ ... σαν σανίδα είναι αυτή) ενδέχεται να κάνει ταλαντώσεις από αυτήν την μπάρα αν δεν είναι αρκετά ενισχυμένη ... και θέλω να βάλεις από κάτω της μπάρας αυτής 1- 2 φελιζολάκια ) δηλαδή μεταξύ μπάρας (από κάτω ) και με το έδαφος .

2) Δες για περίπτωση να ακουμπούν σωλήνες (αυτές που φεύγουν από το κομπρεσέρ και του condeser ) αν ακουμπούν μεταξύ τους κάποιες σωλήνες και μεταδίδουν κραδασμούς

makap
13-07-14, 15:51
Έψαξα τη λάμα στήριξης και τα σωληνάκια που αιωρούνται μεταξύ του ανεμιστήρα και του κομπρεσέρ αλλά δεν υπάρχει κάτι που να συντονίζει. Άλλωστε, δεν μπορώ να στηρίξω τη λάμα στο δάπεδο με φελιζολάκια, όπως λες, γιατί το ψυγείο κινείται με τις δικές του ρόδες.

Διαπίστωσα ότι κανένα από τα τρία στηρίγματα του μοτέρ δεν έχει αποσβεστικό λάστιχο και θυμάμαι ότι τόσο στο παρελθόν όσο και την προηγούμενη βδομάδα κάθε φορά που τραβούσα το ψυγείο έβρισκα κομματάκια από σκληρό πλαστικό (ίσως είχαν κοκαλώσει από την πολυκαιρία και τη θερμοκρασία που αναπτυσσόταν από το μοτέρ).

Από το σχήμα τους καταλαβαίνω ότι τα αποσβεστικό λάστιχο είναι όμοια με τα 4 λάστιχα απόσβεσης που είχε κάποτε ο ιταλικός αεροσυμπιεστής NUAIR που έχω (ίδιος ακριβώς με τον EINHELL) στις 4 γωνίες της συσκευής που μοιάζει με βαλιτσάκι. Δυστυχώς, όσο και αν έχω ψάξει στο δίκτυο δεν βρίσκω μαγαζί που να τα στέλνει Ελλάδα και στην ανάγκη θα τα παραγγείλω να παραδοθούν σε γνωστό στην Αμερική ή στον Καναδά και να μου τα στείλουν.

Πάντως, ο θόρυβος δημιουργείται, κυρίως, στο condenser, δηλαδή στις λαμαρίνες που περιβάλουν το σύστημα. Σήμερα ασχολήθηκα με το θέμα και βάζοντας μερικά χαρτόνια κατάφερα να μειώσω, σε ένα βαθμό, το θόρυβο. Πιστεύω ότι όταν βάλω και τα αποσβεστικά θα μειωθεί ακόμη περισσότερο.

stefos1
13-07-14, 21:47
Ρε παιδί πολύ παιδεύεσαι βαλε λιγη σαμπρελα διπλωμένη ή κανενα λαστιχο κηπου η λαστιχάκι υδραυλικών στη θεση των παλιών και τελείωσες!!

makap
13-08-14, 16:19
Ενημερωτικό update

Τελικά, παράγγειλα 3 γνήσια λαστιχάκια, με $1.91 το ένα ($5.73), μεταφορικά $7.49 (courier), σύνολο $13.22, και παράδοση στον ανεψιό μου στο San Francisco, αφού δεν έστελναν έξω από USA.
Το πακέτο έφτασε σ' αυτόν σε 2 μέρες με courier, τα έβαλε σε ένα φάκελο που τον ταχυδρόμησε την ΤΕ 31/7 και τα παρέλαβα σήμερα ΤΕ 13/8.

Έβαλα το 1 λαστιχάκι στη θέση του και το μοτέρ δεν ακούγεται πλέον.
Παράλληλα, έψαξα και βρήκα τόσο τον εισαγωγέα των μοτέρ αυτών (αμερικάνικα) στην Αθήνα, όσο και άλλων παρόμοιων και έτσι δεν πρόκειται να αντιμετωπίσω παρόμοιο πρόβλημα στο μέλλον.

Ευχαριστώ και πάλι όσους ασχολήθηκαν με το θέμα μου.