PDA

Επιστροφή στο Forum : [Samsung] SAMSUNG ΝΤΟΥΛΑΠΑ ΔΕΝ ΨΥΧΕΙ.ΒΟΗΘΕΙΑ!!



yiannis77
04-07-14, 23:27
Καταρχην καλώς σας βρηκα και μπραβο στα παιδια γιατι τις λυσεις που μπορει να δωσει το site.
Λοιπον εχω ενα samsung ντουλαπα 5 χρονια το μοντελο ειναι RSA1ZTPE1 (https://www.samsungpartsnl.com/samsung-model/rsa1ztpe1eur.htm).Ξαφνικα το ψυγειο δεν ψυχει ουτε συντηρηση ουτε καταψυξη.Το ανεμηστηρακι πισω δουλευει οπως επισης παρατηρησα οταν ανοιγω την πορτα του ψυγειου ειτε της συντηρησης ειτε της καταψυξης μετα απο 3 δευτερα σταματαει ο αερας μεσα.Δεν ξερω καποια αλλα πραγματα να σας πω γιατι ειμαι και λιγο ασχετος. Ζητάω λοιπον να μοθ πειτε τι μπορει να ειναι αν εχετε κατι στο μυαλο σας και αν αξιζει να το φτιαξω το πηρα 1000¤.Σας ευχαριστω και αναμενω την βοηθεια σας.:cursing:

geoponic
05-07-14, 08:08
Γεια σου φιλε μου καταρχην ανεβαζε καμμια φωτο την πισσω μερια το μοτερ πιθανων εχεις απωλεια φρεον απο καποια ενωση

Κυριακίδης
05-07-14, 10:15
επισης παρατηρησα οταν ανοιγω την πορτα του ψυγειου ειτε της συντηρησης ειτε της καταψυξης μετα απο 3 δευτερα σταματαει ο αερας μεσα. Φυσιολογικό και έτσι πρέπει .. επανέρχεται οταν κλείσεις και πάλι πόρτες .
Αυτό που μας ενδιαφέρει επιπλέον (εκτός του ανεμιστήρα) , είναι αν ακούς να λειτουργεί ο συμπιεστής (μοτέρ) .
Επειδή δεν υπάρχουν και χρήσιμες πληροφορίες για το μοντέλο . στην πόρτα έχει ένα πίνακα καντράν δείχνει τίποτα ενδείξεις? κάποια προειδοποίηση? error code? (ειδοποίηση πιθανών σφαλμάτων)

Πέρα από τα παραπάνω (αν δουλεύει το μοτέρ) κάνε το πολύωρη απόψυξη 24 ώρες (φάε τα πάντα από το ψυγείο άμεσα ) και μετά ξαναβάλε το μπροστά . Αν δεις ότι κάτι κάνει από εκεί και ύστερα .. θα έχουμε υποψίες ότι κάτι δεν πήγε καλά σε αυτό το ρημάδι που λέγεται αυτόματη απόψυξη και παρασύρει όλον τον κόσμο στο γκρεμό (τα "περίφημα" No Frost) . Διάβασα και πολύ άσχημες κριτικές για αυτά τα Samsung . (από κάθε άποψη είτε service / είτε ανταλλακτικά / είτε από βλάβες )

Τώρα μόλις είδα τις φωτογραφίες .. πάρε ηλεκτρική σκούπα και ρούφα όλες τις σκόνες από εκεί πέρα
(όσο θα κάνει απόψυξη δες το λεκανάκι που έχει εκεί πέρα κάτω από τις σκόνες αν στέλνει εκεί τα λιωμένα νερά .. μην τυχόν έχει βουλωμένη + αποχέτευση)

yiannis77
05-07-14, 10:15
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38015&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38017&stc=1 http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38016&stc=1
Μακαρι να ειναι το φρεον. Φενεται κατι απο τις φωτο που ανεβασα;Παιζει να ειναι καμια πλακετα;

yiannis77
05-07-14, 10:32
Φυσιολογικό και έτσι πρέπει .. επανέρχεται οταν κλείσεις και πάλι πόρτες .
Αυτό που μας ενδιαφέρει επιπλέον (εκτός του ανεμιστήρα) , είναι αν ακούς να λειτουργεί ο συμπιεστής (μοτέρ) .
Επειδή δεν υπάρχουν και χρήσιμες πληροφορίες για το μοντέλο . στην πόρτα έχει ένα πίνακα καντράν δείχνει τίποτα ενδείξεις? κάποια προειδοποίηση? error code? (ειδοποίηση πιθανών σφαλμάτων)

Πέρα από τα παραπάνω (αν δουλεύει το μοτέρ) κάνε το πολύωρη απόψυξη 24 ώρες (φάε τα πάντα από το ψυγείο άμεσα ) και μετά ξαναβάλε το μπροστά . Αν δεις ότι κάτι κάνει από εκεί και ύστερα .. θα έχουμε υποψίες ότι κάτι δεν πήγε καλά σε αυτό το ρημάδι που λέγεται αυτόματη απόψυξη και παρασύρει όλον τον κόσμο στο γκρεμό (τα "περίφημα" No Frost) . Διάβασα και πολύ άσχημες κριτικές για αυτά τα Samsung . (από κάθε άποψη είτε service / είτε ανταλλακτικά / είτε από βλάβες )

Τώρα μόλις είδα τις φωτογραφίες .. πάρε ηλεκτρική σκούπα και ρούφα όλες τις σκόνες από εκεί πέρα
(όσο θα κάνει απόψυξη δες το λεκανάκι που έχει εκεί πέρα κάτω από τις σκόνες αν στέλνει εκεί τα λιωμένα νερά .. μην τυχόν έχει βουλωμένη + αποχέτευση)
Επειδη ειμαι ασχετος το μοτερ πως καταλαβαινω οτι δουλευει;η μοναδικη ενδειξη που εδειξε μπροστα στο πινακα με τις θερμοκρασιες και απο τοτε αρχισε το θεμα ειναι ενα κοκινο λαμπακι για αλλαγη του φιλτρου νερου. Να πω επισης λιγες μερες πριν παραδοσει πνευμα τελειος, στην αρχη εχανε τις θερμοκρασιες και μετα τις εφερνε στα φυσιολογικα του(αυτα τα εκανε απο τοτε που μου εβγαλε ειδοποιηση για αλλαγη φιλτρου). Οταν τις ξαναεχασε το αφησα 12 ωρες και μετα ξαναπηρε. Μετα απο 2 μερες παλι τις εχασε και το αφησα 48 ωρες εκτος. Αλλα το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο. Και για αυτο σας ζυτησα την βοηθεια σας.

Κυριακίδης
05-07-14, 10:45
στην αρχη εχανε τις θερμοκρασιες και μετα τις εφερνε στα φυσιολογικα του Ε εντάξει υποτίθεται λόγω τις σκόνες . (που αυτό ανεβάζει και θερμοκρασίες στον συμπιεστή ...+ την κακή ψύξη και συσσώρευση πάγου στα εσωτερικά στοιχεία).

Το φίλτρο νερού εννοείται πρέπει να αλλαχτεί.


Μετα απο 2 μερες παλι τις εχασε και το αφησα 48 ωρες εκτος. Αλλα το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο.
Ναι αλλά επέμενες να το λειτουργείς με τις σκόνες . (ξαναδοκίμασε μετά το καθάρισμα .. και εννοείται και πάλι απόψυξη ) ελπίζω να μην έχει κάνει επιπρόσθετη ζημιά .


μοτερ πως καταλαβαινω οτι δουλευει;
Εκείνο το μαύρο αυγό στρουθοκάμηλου που βλέπεις στην φωτογραφία το ακουμπάς με τα δάκτυλα και το καταλαβαίνεις από τους ελάχιστους κραδασμούς (μην μπερδευτείς με τους κραδασμούς του δίπλα ανεμιστήρα)

yiannis77
05-07-14, 11:09
Το καθαρησα ολο με σκουπα. Στο λεκανακι δεν εχει κατι,στεγνο ειναι. Το μοτερ τωρα που το εβαλα στο ρευμα δεν το βλεπω να περνει. Λετε να ειναι το μοτερ;παιρνει αμεσως οταν το βεζω στο ρευμα;
για πλακετα παιζει να ειναι;

Κυριακίδης
05-07-14, 13:49
Περίμενε να γίνει απόψυξη πρώτα (μετά ίσως πάρει μπροστά λογω φρακαρίσματος στα στοιχεία?)

Το μοτερ τωρα που το εβαλα στο ρευμα δεν το βλεπω να περνει. Απευθείας? ή από το ψυγείο?

Λετε να ειναι το μοτερ;παιρνει αμεσως οταν το βεζω στο ρευμα; Όταν είναι ξεπαγωμένο ναι.

για πλακετα παιζει να ειναι; Ποτέ μην λες ποτέ

Τώρα αν βαράει κανένας λόγος με εκείνο το κόκκινο λαμπάκι επειδή δεν έχει φίλτρο νερού σωστό να μπλοκάρει όλο το σύστημα από αυτόν τον λόγο μόνο η Samsung το ξέρει. (δεν έχεις κανένα εγχειρίδιο χρήσης κατά κει να δεις τι αναφέρει σε τέτοια περίπτωση?)

yiannis77
05-07-14, 15:11
Περίμενε να γίνει απόψυξη πρώτα (μετά ίσως πάρει μπροστά λογω φρακαρίσματος στα στοιχεία?)
Απευθείας? ή από το ψυγείο?
Όταν είναι ξεπαγωμένο ναι.
Ποτέ μην λες ποτέ

Τώρα αν βαράει κανένας λόγος με εκείνο το κόκκινο λαμπάκι επειδή δεν έχει φίλτρο νερού σωστό να μπλοκάρει όλο το σύστημα από αυτόν τον λόγο μόνο η Samsung το ξέρει. (δεν έχεις κανένα εγχειρίδιο χρήσης κατά κει να δεις τι αναφέρει σε τέτοια περίπτωση?)
Απο το ψυγειο το εβαλα στο ρευμα. Το ειχα αφησει 48 ωρες αλλα δεν ειδα φως. Περιμενω ψυχτικο σε λιγο να δω τι θα πει και σας ενημερωνω.

yiannis77
05-07-14, 19:36
Λοιπον ηρθε ο ψυκτικος μου ειπε οτι δεν δουλευει το μοτερ αλλα μπορει να μην δουλευει απο θεμα πλακετας. Δηλαδη να μην δεινει εντολη η πλακετα στο μοτερ να παρει μπρος. Δεν ειχε μαζι του ενα ρελε απο οτι καταλαβα ετσι μου ειπε,για να δει αν μπορει να δουλεψει μονο του το μοτερ και να δουμε αν οντως φταιει το μοτερ η αν παμε για αλλαγη μονο πλακετας. Απο τιμες δεν μου ειπε κατι. Ποσο πανε ρε παιδες οι πλακετες και τα μοτερ;αξιζει να το φτιαξω μεχρι και ενα ποσο;

Κυριακίδης
05-07-14, 20:44
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά μια πλακέτα είναι αυτή (με βάση το μοντέλο)
http://www.amazon.fr/SAMSUNG-MODULE-ELECTRONIQUE-PRINCIPAL-DA41-00532F/dp/B00IFHS28M
Υπόψιν ότι για αυτήν την πλακέτα αναφέρει 3 μήνες εγγύηση ! και κάτι κινέζικες παπαριές ότι είναι προγραμματιζόμενα και δεν επανέρχονται και άλλα τέτοια καλούδια.

Στο 1ο ποστ έβαλες αυτό RSA1ZTPE1 (https://www.samsungpartsnl.com/samsung-model/rsa1ztpe1eur.htm). αν κοιτάξεις στις πιο κάτω σελίδες έχει κάποια ψιλοεξαρτήματα (θαρρείς μας έσωσαν) και να σκεφτείς ότι όλα τα εξαρτήματα αν τα αγοράσεις (ξεχωριστά το καθένα) , το ψυγείο λογικά θα σου κοστίσει 100.000 ευρώ. Αφού βλέπω για την κάθε αντίσταση / smd/ tranzistor δεν συμβιβάζονται με κάτω από 10 ευρώ για κάθε εξάρτημα.

Το φίλτρο νερού 60 ευρώ . Τώρα αν έχεις κανέναν φίλο ηλεκτρονικό να το ρίξει μια ματιά μπας και σε σώσει ? (και αν σε σώσει ) τι περιμένεις από ένα ψυγείο που έχει επάνω του 500.000 ηλεκτρονικά εξαρτήματα ... ότι δεν θα σου ξαναχαλάσει :saad:

yiannis77
05-07-14, 21:03
Ναι οντως εχεις ενα δικιο. Αλλα για να παρεις ενα ψυγειο αξιοπρεπες θες και κανενα 700αρι. Τι να πω ειναι δυσκολα πλεον τα οικονομικα μας και τα μετραμε 1 και 1.Θα ερθει την δευτερα ο μαστορας να τσεκαρει αυτο με το ρελε στο μοτερ. Και απο εκει και περα θα δω τι θα κανω. Θα ενημερωσω και σας ωστε οποιο παιδι του βγει προβλημα με το ιδιο ψυγειο να ξερει.

Κυριακίδης
05-07-14, 21:42
Θα ερθει την δευτερα ο μαστορας να τσεκαρει αυτο με το ρελε στο μοτερ. Και απο εκει και περα θα δω τι θα κανω.
Το μοτέρ πιθανότατα θα είναι μια χαρά. τα άλλα πιθανά που υποψιάζομαι είναι εκείνο το "τρεμόπαιγμα" με τις θερμοκρασίες που λες . να είναι πρόβλημα ή στην πλακέτα ή στο καντράν. (τώρα να είναι επίδραση από το φίλτρο νερού ? ) .. από την άλλη όταν είχες σκόνες πολλές πίσω μπορεί να πολεμούσε με τις ώρες το ψυγείο να δουλέψει σωστά και ζόρισε σημεία και της πλακέτας .

stefos1
06-07-14, 03:56
Ρωτάς αν αξίζει η επισκευή του . Νομιζω πως ναι , το ψυγείο ειναι ντουλάπα οπότε κανει ενα χιλιάρικο περιπου να το ξαναπαρεις οποτε και 400 να σου φτασει κερδισμένος εισαι παλι. Ίσως εγω σκευτομουν να παρω αντιπροσωπία για να εχω εγγύηση μετα.
Εχω και εγω αλλα και ο κουμπάρος μου ντουλάπα Samsung χωρίς το μπαρ σε αυτον του εχει βγάλει 2 φορες πρόβλημα τη μια έριχνε το γενικό απο αντισταση απόψυξης καμενη και την άλλη τον εσωτερικό ανεμιστήρα απο δίκια του υπαιτιοτητα είχε αφήσει την πορτα ανοικτή και τις 2 φορές ηρθε η αντιπροσωπία και έδωσε εγγύηση για την επισκευή και τα ανταλλακτικά.

yiannis77
06-07-14, 06:48
Ρωτάς αν αξίζει η επισκευή του . Νομιζω πως ναι , το ψυγείο ειναι ντουλάπα οπότε κανει ενα χιλιάρικο περιπου να το ξαναπαρεις οποτε και 400 να σου φτασει κερδισμένος εισαι παλι. Ίσως εγω σκευτομουν να παρω αντιπροσωπία για να εχω εγγύηση μετα.
Εχω και εγω αλλα και ο κουμπάρος μου ντουλάπα Samsung χωρίς το μπαρ σε αυτον του εχει βγάλει 2 φορες πρόβλημα τη μια έριχνε το γενικό απο αντισταση απόψυξης καμενη και την άλλη τον εσωτερικό ανεμιστήρα απο δίκια του υπαιτιοτητα είχε αφήσει την πορτα ανοικτή και τις 2 φορές ηρθε η αντιπροσωπία και έδωσε εγγύηση για την επισκευή και τα ανταλλακτικά.
Κοιτα λιγο που εψαξα στο νετ η' θα δωσω 80 η' θα δωσω 200. Οποτε δεν νομιζω να το κανω παπουτσοθηκη το ψυγειο. Αν δεινουν και εγγυηση οπως λες τοτε πιο πολυ για επισκευη το βλεπω.

yiannis77
08-07-14, 12:53
Λοιπον παιδια εχουμε νεα για το ψυγειο.Ηρθε ο εξουσιοδοτημενος της samsung και μου ειπε οτι εχει θεμα η πλακετα και ο συμπιεστης.Και οτι εχει ραγισμα η καταψυξη.Ο συμπιεστης ειναι το μοτερ?
Επισης μου ειπε οτι μπορει να παει και 400 με 600 ευρω (με επιφυλαξη)θα το μαθουμε αυριο απο την εταιρια.Μου ζήτησε την αποδειξη μηπως και το σωσουμε επειδη ειχε ραγισμα και δεν πληρωσω κατι.Αλλα το κοβει λιγο δυσκολο γιατι ειναι εκτος εγγυησης 3+ χρονια.
Γενικος εφαγα μια πιστολια γιατι δεν υπαρχει σαλιο και δεν ξερω τι θα γινει τωρα.Ελπιζω να γινει κατι με την σαμσουνγκ και να τα καλυψει.

Κυριακίδης
08-07-14, 15:27
Και οτι εχει ραγισμα η καταψυξη.

Καμιά εικόνα του ραγίσματος? (που το είδαν το ράγισμα που λογικά δεν πρέπει να φαίνεται)


Επισης μου ειπε οτι μπορει να παει και 400 με 600 ευρω (με επιφυλαξη)θα το μαθουμε αυριο απο την εταιρια.
Κατά την δευτέρα παρουσία μπορεί.... (μην είσαι ευκολόπιστος) αύριο το τηλέφωνο σου δεν θα λειτουργεί.

yiannis77
08-07-14, 15:37
Θα τους παρω εγω να μου πουν. Τι να πω θα δειξει. Εν το μεταξυ με ενημερωσε ενας φιλος οτι ενας γειτονας του δεινει 200¤ 4 μηνων ντουλαπα πιτσος λογο καταςχεςης και λεω να δω τι θα μου πουν απο σαμσουνγκ και αν ειναι στα 400 να παρω το πιτσος. Εςυ τι λες;

stefos1
08-07-14, 18:50
Ντουλάπα πιτσος δεν υπάρχει !!!
Για τον τεχνικό έπρεπε να του πεις πως αν το καταφέρεις να το περάσεις στην εγγύηση θα εχεις ενα καλο χαρτζιλίκι !!

yiannis77
09-07-14, 02:23
Καμιά εικόνα του ραγίσματος? (που το είδαν το ράγισμα που λογικά δεν πρέπει να φαίνεται)
Το ραγισμα φενεται,ειναι μεσα στην καταψυξη απο την πλατη κ φτανει λιγο στο πλαι.

chipakos-original
08-11-14, 01:07
Εχω περίπου όμοιο πρόβλημα με το ψυγείο ενός γνωστού μου που κι εκείνου δεν κράταγε σταθερή ψύξη άλλοτε έπεφτε κι άλλοτε ανέβαινε η θερμοκρασία. Μιλάμε για ντουλάπα samsung πάντα. Κι εκείνου του είχε ανάψει η κόκκινη ένδειξη για αλλαγή φίλτρου . Ομως τελικά βρήκα ένα παλιοθερμικό μέσα στην κατάψυξη που ήταν αιτία για να μην παίρνει μπρος ο συμπιστής και διορθώθηκε το πρόβλημα. Του είχαν πει ότι είναι καμένος ο συμπιεστής. Αλήθεια μήπως ξέρει κανείς που πουλάνε αυτά τα θερμοστοιχεία για samsung ψυγεία?? γιατί το ξεκοίλιασα το θερμοστοιχείο και θέλω να του βάλω ένα καινούριο. Ο τύπος του στοιχείου είναι κάπως έτσι http://www.ebay.com/itm/SAMSUNG-American-Fridge-Freezer-Evaporator-Defrost-Sensor-Thermistor-RS21-RSH1-/310989417638?pt=UK_Home_Garden_Kitchen_Fridges_Fre ezers&hash=item486869eca6 και λέω κάπως διότι δεν θυμάμαι να έγραφε κάτι επάνω του. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι είναι καλοδεχούμενο.

begar2
06-06-17, 13:26
Καταγγελία Samsung Service
Μακρυά από προίόντα Samsung!!!

H τεχνική υποστήριξη, σε περίπτωση βλάβης, είναι σκέτο ανέκδοτο.

Μου έχει χαλάσει ψυγείο από τις αρχές Απριλίου 2017, και μετά από 5 επισκέψεις του εξουσιοδοτημένου service , που τις πλήρωσα 500 ευρώ, συνεχίζω να είμαι χωρίς ψυγείο επί 60 μέρες.


ΝΑΙ καλά διαβάζετε, 60 ημέρες.

Στο τηλέφωνο τεχνικής υποστήριξης, το μόνο που μου λένε είναι ότι λυπούνται και να κάνω υπομονή, να έρθει νέο ανταλλακτικό

Έχω στείλει επιστολή διαμαρτυρίας στη SAMSUNG Ελλάδος και το αποτέλεσμα ήταν να μου τηλεφωνήσει ένας τύπος, να μου εκφράσει τη λύπη του και να μου συστήσει να κάνω υπομονή.
Όταν τον ρώτησα αν έχει μπροστά του την επιστολή μου, μου απάντησε ΟΧΙ. Μάλλον πήγε στα σκουπίδια.

Αυτή είναι η εξυπηρέτηση SAMSUNG;

Στο μεταξύ, πληροφορήθηκα ότι τα ανταλλακτικά έρχονται από το εξωτερικό, διότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα στην Ελλάδα.

Υπόψιν, ότι το ψυγείο μου είναι τύπου ντουλάπας με λιανική τιμή πάνω από 2000 ευρώ, όχι κανένα φτηνιάρικο.

Υπάρχει κανένας υπεύθυνος που να τον απασχολεί η εικόνα της εταιρίας;

60 μέρες χωρίς ψυγείο;

Αυτή είναι η ρημάδα η ποιότητα της SAMSUNG;

Δεν πρόκειται ποτέ ξανά να αγοράσω ούτε καρφίτσα, αν πάνω γράφει SAMSUNG.

Θα ακολουθήσει καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή καθώς και επιστολή στην μητρική SAMSUNG.

Εξυπακούεται ότι θα δημοσιεύσω το θέμα σε κάθε blog και site που ασχολείται με τέτοια θέματα.

60 μέρες χωρίς ψυγείο; Και έχοντας πληρώσει 500 ευρώ για επισκευή;

Πόση υπομονή να κάνει κάποιος;;;;;;;;


Λάζαρος Τσαβδαρίδης

Papas00zas
07-06-17, 01:55
Καταγγελία Samsung Service
Μακρυά από προίόντα Samsung!!!

H τεχνική υποστήριξη, σε περίπτωση βλάβης, είναι σκέτο ανέκδοτο.

Μου έχει χαλάσει ψυγείο από τις αρχές Απριλίου 2017, και μετά από 5 επισκέψεις του εξουσιοδοτημένου service , που τις πλήρωσα 500 ευρώ, συνεχίζω να είμαι χωρίς ψυγείο επί 60 μέρες.


ΝΑΙ καλά διαβάζετε, 60 ημέρες.

Στο τηλέφωνο τεχνικής υποστήριξης, το μόνο που μου λένε είναι ότι λυπούνται και να κάνω υπομονή, να έρθει νέο ανταλλακτικό

Έχω στείλει επιστολή διαμαρτυρίας στη SAMSUNG Ελλάδος και το αποτέλεσμα ήταν να μου τηλεφωνήσει ένας τύπος, να μου εκφράσει τη λύπη του και να μου συστήσει να κάνω υπομονή.
Όταν τον ρώτησα αν έχει μπροστά του την επιστολή μου, μου απάντησε ΟΧΙ. Μάλλον πήγε στα σκουπίδια.

Αυτή είναι η εξυπηρέτηση SAMSUNG;

Στο μεταξύ, πληροφορήθηκα ότι τα ανταλλακτικά έρχονται από το εξωτερικό, διότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα στην Ελλάδα.

Υπόψιν, ότι το ψυγείο μου είναι τύπου ντουλάπας με λιανική τιμή πάνω από 2000 ευρώ, όχι κανένα φτηνιάρικο.

Υπάρχει κανένας υπεύθυνος που να τον απασχολεί η εικόνα της εταιρίας;

60 μέρες χωρίς ψυγείο;

Αυτή είναι η ρημάδα η ποιότητα της SAMSUNG;

Δεν πρόκειται ποτέ ξανά να αγοράσω ούτε καρφίτσα, αν πάνω γράφει SAMSUNG.

Θα ακολουθήσει καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή καθώς και επιστολή στην μητρική SAMSUNG.

Εξυπακούεται ότι θα δημοσιεύσω το θέμα σε κάθε blog και site που ασχολείται με τέτοια θέματα.

60 μέρες χωρίς ψυγείο; Και έχοντας πληρώσει 500 ευρώ για επισκευή;

Πόση υπομονή να κάνει κάποιος;;;;;;;;


Λάζαρος Τσαβδαρίδης
Πήγαινε απευθειας στο συνηγορο....απο οικιακά δεν ξερω τι εταιρία ειναι αλλά εγω τα NSAmsung τα έχω αποκηρύξει από καιρό(για πολλους λογους). Αντιθετα έχω δει σε καμποσα επαγγελματικα ψυγεία συμπιεστές της LG. Εγω παντως θα ζητούσα και τα λεφτα μου πισω.Διότι δεν βλέπω να σου δινουν αλλο όπως τα λες.

toliskmp
09-06-17, 12:22
http://s1306.photobucket.com/user/TOLISKMP/media/IMG_0182_zpsiilrs3oe.jpg.html?sort=3&o=0

αν και παλιο το ποστ δεν πειράζει ...
το ιδιο προβλημα εχω με το ιδιο σχεδον μοντελο
Εδω και αρκετους μήνες το ψυγειο δεν ψυχει αρκετά
Δηλαδη δεν εχει τις θερμοκρασίες τις οποίες αναφέρει στην οθόνη.
Π.χ εχει ένδειξη -18 και 4 και πραγματικα εχει -10 και 5 η -7 και 3
Οτι να είναι δηλαδη… ΜΟΝΟ οταν το βγαλω απο τιν πριζα και το ξαναβάλω
Θα δείξει τις πραγματικές θερμοκρασίες. Κατι σαν (reset) επανεκκίνηση ας πούμε.
Μετά από λίγη ώρα ξαναεπανέρχετε εκεί που ήταν …

Έχω φέρει 2 ψυκτικούς ,,,
Και οι δύο μου είπαν πρέπει να κάνω απόψυξη αλλά τπτ
Δεν βρίσκουν κάποια βλάβη …
Και μου είπε ο ένας πιθανός πλακέτα
Αισθητήρα η κάποιο κλαπε (που είναι πίσω στην πλάτη)
δεν βρισκω ακρη ...
απλά θα αγοράσω ψυγειο Χ Ω Ρ Ι Σ Π Λ Α Κ Ε Τ Ε Σ
και θα προσπαθησω μετα να το κάνω με τιν ησιχια μου

σωστά είπαν και οι προλαλλήσαντες

nyannaco
09-06-17, 15:04
απλά θα αγοράσω ψυγειο Χ Ω Ρ Ι Σ Π Λ Α Κ Ε Τ Ε Σ
Πού θα το βρεις να δω...

Κυριακίδης
09-06-17, 15:59
Πού θα το βρεις να δω...

http://www.ecomarkt.gr/product/19915/indesit-biaa-14p-drleykostatiko-a

http://www.candy.gr/el_GR/rothste-thn-candy/-/asset_publisher/6eeUAvIfXnpd/content/poia-einai-i-diafora-anamesa-se-ena-psygeio-kai-ena-psygeio-no-frost-statiki/maximized
Τα λέμε "στατικά" ψυγεία , αλλά πολλές φορές παραπλανούν με ψυγεία που είναι στατικά αλλά τα ονομάζουν επίσης No frost επειδή και μόνο έχουν ανεμιστήρα (χωρίς να έχουν τα σχετικά επιπλέον / αντίσταση απόψυξης / χρονοδιακόπτες / πλακέτες κτλ ) . Και αυτά μπορείς να τα πεις στατικά (μόνο με ανεμιστήρα)
Η προσωπική μου απέχθεια είναι στην υπερβολή με αντιστάσεις απόψυξης και ηλεκτρονικά μέρη .

Αγαπη32
12-06-17, 10:36
Καλημέρα παιδια ειμαι νεα εδω και γραφω εδω γιατι δεν ξερω τι να κανω εχω ενα ψυγειο ντουλαπα Samsung το οποιο χανει αεριο και δεν φτιάχνεται και θελω να ή να το δωσω για ανταλλακτικά ή καποιος που ασχολείται να το παρει να σημειωσω οτι το μοτέρ ειναι 2 εβδομαδων αν και νομιζω δεν εχει σημασια μπορεί να βοηθήσει καποιος;να μου δωσει μια λύση;;;;;;;;παρακαλωωωωωω;;;;;;;;