PDA

Επιστροφή στο Forum : [Whirlpool] whirlpool , wrm 44



pats
19-06-14, 23:22
καλησπέρα σας, έχω έναν ψυγειοκαταψύκτηwhirpool wrm 44, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα , αναβοσβήνουν συναιχεια τα λαμπάκια led στην πλακέτα επιλογής θερμοκρασίας, με λίγα λόγια αλάρμ. έχω αλλάξει την πλακέτα και τον σένσορα αλλά το πρόβλημα συναιχίζεται. Παρακαλώ πολύ κάθε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ πολύ

Κυριακίδης
20-06-14, 00:23
http://elektrotanya.com/whirlpool_wrm34_wrm38_wrm44.pdf/download.html (Για το σχεδιάγραμμα και πληροφορίες)
(μετά την φυλλάδα) περιμένεις λίγα δευτερόλεπτα και πατάς στο ... (This file is downloadable free of charge: Get Manual)

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37931&stc=1

έχεις τουλάχιστον αυτές τις θερμοκρασίες εντός θαλάμου? (όπως παρακάτω πίνακας) ( -16 το λιγότερο?)

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37932&stc=1

Εννοείται έχεις ξεπαγώσει όλα τα στοιχεία (24 ώρες απόψυξη) ... και το έβαλες να δουλέψει εκ νέου από την αρχή.? (ενημέρωσε ανάλογα / δουλεύει? ? / έχει καλή ψύξη? κτλ)

pats
20-06-14, 03:16
ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση και για τα συννημένα. Στοιχείο καθαρό , απόψυξη 48 ώρες, αντίσταση αποπαγωσης καλή, διμεταλικό καλό , θερμοασφάλεια καλή , πλακέτα καινούργια, σένσορας καινούργιος.Αύριο αγοράζω θερμόμετρο ,μετράω θερμοκρασίες και ενημερώνω. Να πω επίσης ότι σε μόλις 1 και μισή μέρα λειτουργείας μου δίνει αλάρμ , χωρίς να ανοίξω πόρτες και χωρίς πράγματα μέσα .

Κυριακίδης
20-06-14, 03:30
Να πω επίσης ότι σε μόλις 1 και μισή μέρα λειτουργείας μου δίνει αλάρμ ,
Εννοείς αλλιώς ... δηλαδή .. λογικά από την αρχή εννοείται (επειδή είναι ακόμη "ζεστό" το ψυγείο και μέχρι να πιάσει τους βαθμούς που πρέπει ) .. θα σου δείχνει την ένδειξη Αλαρμ . μετά αυτό θα σταματήσει ..
Άρα προέχει να δεις πρώτα αν επιτυγχάνεται η θερμοκρασία που πρέπει .. αν όχι το αλάρμ θα είναι μόνιμα αναμμένο.
(δες και τυχόν διαφράγματα αν δεν τα έχεις ρυθμίσει καλά .. στην περιοχή του μηχανικού κλαπέτου θερμοστάτη κτλ)

pats
20-06-14, 03:35
αγαπητέ φίλε , στην αρχή δεν έχει αλάρμ . Δουλεύει κανονικά χωρίς αλάρμ , καταβάζει θερμοκρασίες , κόβει κανονικά , θερμοκρασίες πολύ καλές με την αφή όμως , κάτι που αύριο θα το ελενξω με θερμομέρτο. Λειτουργεί έτσι 1 με 2 μέρες και μετά αλάρμ. Διάφραγμα κτλ όλα καλά , μηχανικός θερμοστάτης συντήρησης ανοιγοκλίνει οκ.Θα σκάσω .

Κυριακίδης
20-06-14, 03:42
Λειτουργεί έτσι 1 με 2 μέρες και μετά αλάρμ

κόβει κανονικά ,
Ε από εκεί και πέρα μένει να παρατηρήσεις γιατί αργότερα ανάβει το αλάρμ .. εννοείται αργότερα κάτι συμβαίνει και ίσως τα στοιχεία βουλώνουν από πάγους κτλ .. παρόλο που είπες ότι εξέτασες (αντίσταση αποπάγωσης καλή ) κάνε μια επανεξέταση . Ή ο ανεμιστήρας να μην λειτουργεί από μια φάση και μετά . Ψάξε καλά και να είσαι υπομονετικός .

pats
20-06-14, 03:47
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου , το βλέπω από την αρχή και ενημερώνω πως πάει και αν βρήκα κάτι . Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου, ελπίζω το επόμενο μύνημα μου να είναι ότι βρέθηκε η λύση .

pats
21-06-14, 06:30
το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας την πλακέτα επιλογής θερμοκρασίας, ευχαριστώ πολύ φίλε Πέτρο