PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα συντηρηση ψυγειο αριστον hotpoint no frost



jimisk
06-06-14, 20:52
εδω και δυο μηνες αντιμετωπιζω το εξης προβλημα :
δεν εχει ψυξη η συντηρηση
το βγαζω απο τη μπριζα για 2 24ωρα και μετα δουλευει κανονικα
για 10 μερες και ξανα τα ιδια
αυτο εγινε 3 φορες τους τελευταιους δυο μηνες
το μονο που βλεπω ειναι ενα κομενο καλωδιο
στο πανω μερος της αριστερης πορτας το οποιο δε φερνει ρευμα
το ψυγειο ειναι 2 ετων

chrisrigas
06-06-14, 23:13
μαλλον δεν γινεται αποψυξη.....
με αποτέλεσμα να μην υπαρχει ροη αερα στην συντηρηση

Κυριακίδης
07-06-14, 04:22
το μονο που βλεπω ειναι ενα κομενο καλωδιο
στο πανω μερος της αριστερης πορτας το οποιο δε φερνει ρευμα
Καλώδιο? έχει μόνωση? ή μήπως είναι μεταλλικό πράγμα? και πως εκτέθηκε στα καλά καθούμενα καλώδιο εκεί έξω?

jimisk
07-06-14, 14:11
το καλωδιο ειναι 3χ1.5 mm και ειναι κομμενο το καφε χρωμα τα αλλα μπλε και κιτρινο ειναι ενταξει και το βλεπω στην αριστερη πορτα στην κορυφη διπλα στον μεντεσε,εβαλα ενα δοκιμαστικο για να δω αν εχει ρευμα και δεν ειχε να ειναι αυτη η αιτια παντως ο μαστορασ με εχει στημενο 3 μερες τωρα οτι θα ερθει αλλα τπτ και συντηρηση καθολου μπορω να κανω κατι

jimisk
07-06-14, 14:25
http://i.imgur.com/mFvYFUU.png

Κυριακίδης
07-06-14, 14:25
Πρόσεχε με αυτά .. μπορεί να μέτρησες εκείνη την ώρα ότι δεν έχει ρεύμα . αλλά δεν ξέρεις τι θα κάνει μετά . Τι δουλειά έχει κομμένο καλώδιο εκεί πέρα δεν μπορώ να καταλάβω . Βγάλε το από το ρεύμα τελείως και περίμενε τον ειδικό. (οκ τώρα είδα την φωτό ) πράγματι είναι κομμένο το καφέ (αλλά οπωσδήποτε βγάλε το από το ρεύμα και πρόσεχε)

^panos^
04-10-14, 21:30
Αν και αργοπορημένα, το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ.

Το καλώδιο που κόβεται στην πόρτα έχει ρέυμα αλλά δεν ξέρω τι κάνει.

Όσο για την ψύξη που δεν δουλέυει, το πρόβλημα είναι η αντίσταση απόψυξης που έχει καεί ή το αισθητηριο που δίνει εντόλη για αποψυξη.

Το ανταλλακτικό μου κόστισε 40€ (αντισταση και αισθητήριο), απλά θέλει πολλη υπομονή για να την αλλάξεις...