PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυγειο 2 πορτο επισκευη



petroglis
01-06-14, 20:29
Μου διαφευγει η μαρκα αυτη τη στιγμη!
ολα ξεκινανε περιπου 3 χρονια πριν οταν στη μεταφορα χτυπηθηκε το σωληνακι πληρωσης υγρων (το σφραγισμενο) απο το εργοστασιο απο τη μηχανη της καταψυξης , μιας και εχει 2 μοτερ το ψυγειο, και εφυγαν τα υγρα!

Η μαμα του φιλου μου ομως ενω ακουσε το (φσουτ) το βαλε και δουλεψε για ποσο δε ξερω και οταν ειδε οτι δε παγωνε με πηρε τηλεφωνο!

Εδω ερχομαι εγω να το φτιαξω , αλλαζω ενα φιλτρακι ,κενο , ζυγισμενα υγρα (r134a) 70 γραμμαρια για την ακριβεια και ολα καλα ΑΛΛΑ για ενα χρονο περιπου , μετα ξανα δε δουλευε οποτε ξανα την ιδια διαδικασια και ολα καλα!!


Προχθες ομως ξανα τα ιδια, δεν ειχε ψυξη και λεω παλι τα ιδια??(τοσο υγρασια μαζεψε ?)
Ξανα παω βαζω ενα πιο μεγαλο φιλτρακι, κενο , υγρα , δουλεψε λιγο και πριν λιγο μου λεει ο φιλος οτι παλι δε δουλευει!:cursing::cursing::cursing:

Συγνωμη για τα πολλα αλλα μια γνωμη απο ολους εσας εδω μεσα θα ηταν ευπροσδεκτη .

Ευχαριστω:001_unsure:

Κυριακίδης
01-06-14, 20:41
Αποκλείεται και συμπτωματικά ακόμη να έχει διαρροή? έκανες τέτοιο τεστ? (1 χρόνο γιατί τότε συμπτωματικά ήταν μικρότερη διαρροή ... και τώρα μεγαλύτερη )

petroglis
01-06-14, 21:53
δε το πιστευω γιατι ειχε κρατημενο φρεον στο φιλτρο!!ενω εβγαλα δηλαδη το βαλβιδακι εβγαλε λιγο και μολις εκοψα το φιλτρακι λιγο βγηκε αλλο τοσο σε υγρη μορφη!!
τοσο μεγαλο βουλωμα??
τι θελει δηλαδη στην τελικη φυσημα με αζωτο???

konman
01-06-14, 22:11
δε το πιστευω γιατι ειχε κρατημενο φρεον στο φιλτρο!!ενω εβγαλα δηλαδη το βαλβιδακι εβγαλε λιγο και μολις εκοψα το φιλτρακι λιγο βγηκε αλλο τοσο σε υγρη μορφη!!
τοσο μεγαλο βουλωμα??
τι θελει δηλαδη στην τελικη φυσημα με αζωτο???


Η ποσοτητα του φρεον που βγηκε αντιστοιχει με τη ποσοτητα των (ζυγισμενα υγρα (r134a) 70 γραμμαρια) που εχεις αναφερει, αν το φρεον ειναι 30 γραμμαρια παλι θα βγαλει φρεον αλλα το ψυγειο δεν θα δουλευει.

Γιατι πριν βγαλεις το φρεον δεν μετρησες την πιεσει να δεις τι συμβαινει.

Οταν λες οτι εκοψες το φιλτρο εννοεις οτι εκοψες των τριχοειδη.

petroglis
01-06-14, 22:46
εβαλα μανομετρα κανονικα ! τον ειχα πει να κλεισει το θερμοστατη και οταν πηγα ηταν κοντα στα 3-4 bar 60 λιμπρες κοντα! το βαλα να δουλεψει και κατεβασε λιγο γρηγορα το μανομετρο και εμεινε κατω του μηδενος !!
Ε και μετα εκανα τα υπολοιπα !
Εκοψα λιγο στη μεση το φιλτρο και μετα τον τριχοειδη!!

konman
02-06-14, 02:35
εβαλα μανομετρα κανονικα ! τον ειχα πει να κλεισει το θερμοστατη και οταν πηγα ηταν κοντα στα 3-4 bar 60 λιμπρες κοντα! το βαλα να δουλεψει και κατεβασε λιγο γρηγορα το μανομετρο και εμεινε κατω του μηδενος !!
Ε και μετα εκανα τα υπολοιπα !
Εκοψα λιγο στη μεση το φιλτρο και μετα τον τριχοειδη!!


Αρα δεν ειναι βουλομενω, η διαρροη φρεον ειναι η πιο πιθανη βλαβη.

Αν ηταν βουλωμα δεν θα ειχες πιεση.

Κυριακίδης
02-06-14, 08:37
Στο #3 μήνυμα ήταν βουλωμένο (είναι συνηθισμένη "βαριάντα" προμηνύματος διαρροής) όταν η διαρροή προέρχεται από καλυμμένη με μονώσεις κατάψυξη π.χ. που αν τρυπήσει εκεί στο σταμάτημα και ενώ ξεκινά μπορεί να απορροφήσει υγρασία και να στουμπώσει αργότερα το φίλτρο.
Όταν βουλώσει ένα φίλτρο φυσικά θα "κρατήσει " τα υγρά (και τα μανόμετρα θα σου δείξουν άλλα αντί άλλων γιατί "βλέπεις " το κενό που κάνει όταν στουμπώσει το φίλτρο. Βλέπεις την πίεση από το στουμπωμένο φίλτρο και μετά.
Καλό είναι όταν έχουμε τέτοιες υποψίες , να το σβήνουμε το ψυγείο για αρκετές ώρες και να μετράμε μετά με μανόμετρα (που μετά ξεβουλώνει μόνο του ... αλλά άμα δουλέψει λίγα λεπτά ξαναβουλώνει και πάλι)

petroglis
02-06-14, 11:40
Φιλε μου καλημερα!
Αυτα τα οικιακα ωρες ωρες ειναι πολυ περιεργα , ενω εχω κανει αρκετες επισκευες και πιο δυσκολες μαλιστα (αλλαγη στοιχειου καταψυξης με r600) ολα καλα εδω και 2-3 χρονια και ενα ας το πουμε απλο πραμα σαν και αυτο και με παιδευει ετσι !!
Εμπειριες δε πειραζει ακομα νεοι ειμαστε και θα μαθαινουμε μεχρι το τελος!
Πως προκυπτει απωλεια δε μπορω να καταλαβω