PDA

Επιστροφή στο Forum : [Συσκευή Fax] Πρόβλημα με Fax Panasonic KX-FP155..



hitech444
26-05-14, 00:44
Καλησπέρα,
Μήπως μπορεί κανείς να μου λύσει μια απορία; Εχω το παραπάνω fax 10+ χρόνια τώρα στην εταιρεία. Ολα καλά μέχρι φέτος. Ενω δεν υπάρχει κανένα λειτουργικό πρόβλημα (το πήγα και στo επίσημο service..) απο φέτος είναι ορισμένα fax που μου έρχονται τόσο αχνά που δε διαβάζονται. Με δυσκολία διακρίνεται κάτι στην αρχή της σελίδας αλλά μετά απο 4-5cm δεν διακρίνονται ούτε τα αχνά αυτά σημάδια.
Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το internet μια και τα προαναφερθέντα fax είναι απο εταιρεία πολυεθνική που τα στέλνει μέσω computer (Hyla Fax server).
Ενας τεχνικός που είπε ότι είναι το μοντέλο παλιό και δεν συγχονίζει...Αν το συνδιάσω με κάποια αναβάθμιση του Hyla software νομίζω ότι αυτό μπορεί και να είναι η απάντηση που ψάχνω..
Εχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία;
Απο την άλλη μου έστειλε και ο λογιστής μου ενα fax με τα ίδια ακρριβώς συμπτώματα.. είναι να τρελαίνεται κανείς...

Ευχαριστώ

Thansavv
26-05-14, 08:00
Αν κάνεις copy το αντίγραφο βγαίνει καλό?

hitech444
26-05-14, 14:20
Ναι, άψογο!!! Μαύρο κορακί, όχι ξεθωριασμένο....

xsterg
28-05-14, 01:00
απο αλλη συσκευη απο αλλο γνωστο σου δοκιμασες να σου στειλουν?
σε καθε περιπτωση και αν το χρειαζεσαι για επαγγελματικη χρηση δεν παιζεις. αγοραζεις καινουργιο με την μια και βλεπεις αν εχεις και εκει προβλημα. αν ειναι για χρηση μη κρισιμη καθεσαι και το ψαχνεις.
αληθεια. την λυση του εμαιλ την εχεις σκευτει? ο μονος λογος να χρησιμοποιει καποιος εμαιλ ειναι για να υπογραφει το εγγραφο και να το στελνει. και μην πει κανεις για σκανερ. ειναι ακομη πιο ευχρηστο το να υπογραψεις και και στειλεις φαξ (δυστυχως) απο το να το σκαναρεις. βεβαια υπαρχουν και αλλες λυσεις.

hitech444
30-05-14, 01:21
Μου φαίνεται ότι τη βρήκα τη λύση...
Είναι συνδεδεμένο πάνω στο τηλεφωνικό κέντρο που πλέον αποτελεί μουσειακό είδος. Το Σ-Κ θα πάω και θα το συνδέσω απευθείας στη γραμμή να δω τι γίνεται. Αλλά είμαι 100% βέβαιος ότι αυτό είναι.

xsterg
31-05-14, 15:53
kαι ποιος σου ειπε οτι μεσω κεντρου δεν δουλευουν τα φαξ? δουλευε τοσα χρονια και ξαφνικα παρουσιαστηκε το προβλημα? εννοω οτι δουλευε μεσω κεντρου το ιδιο φαξ και ξαφνικα παρουσιαστηκε το προβλημα? αν ναι δοκιμασε σε ενα αλλο εσωτερικο να δεις αν εχεις παλι το ιδιο προβλημα. σε καθε περιπτωση περιεγραψε οσο πιο αναλυτικα γινεται.

hitech444
31-05-14, 21:39
Λοιπόν,
Το πείραμα έγινε. Συνδέθηκε κατ'ευθείαν στην γραμμή και πήρε 4 απο τα 5 fax (μέσω computer server) άψογα. Λέω 4 γιατί στο 5ο άρχισε περίπου τα ίδια. Η λήψη ξεκίνησε καλά (όχι όπως τις άλλες φορές, ξέθωρα) αλλά μετά απο λίγο χάλασε πάλι.
Να προσθέσω επίσης οτι αυτο ειναι η 2η συσκευή fax που μου εμφανίζει τασυγκεκριμένα συμπτώματα. Πριν είχα δοκιμάσει με Panasonic KX-FP141.
Τώρα δε μένει άλλη λύση παρά να το δώσω βλάβη στο DSL του ΟΤΕ (μια και η γραμμή είναι DSL και το fax παίρνει απο το splitter). Ισως είναι θέμα θορύβου στη γραμμή...
Για ότι νεότερο θα σας ενημερώσω!

nyannaco
31-05-14, 22:22
Δοκίμασες με άλλο splitter? Ή χωρίς splitter, με φίλτρο στη γραμμή του fax?

Αποστόλης1
31-05-14, 23:26
Δεν πιστεύω το φαξ να είναι παρ/λα με το κέντρο!

xsterg
01-06-14, 14:23
Λοιπόν,
Το πείραμα έγινε. Συνδέθηκε κατ'ευθείαν στην γραμμή και πήρε 4 απο τα 5 fax (μέσω computer server) άψογα. Λέω 4 γιατί στο 5ο άρχισε περίπου τα ίδια. Η λήψη ξεκίνησε καλά (όχι όπως τις άλλες φορές, ξέθωρα) αλλά μετά απο λίγο χάλασε πάλι.
Να προσθέσω επίσης οτι αυτο ειναι η 2η συσκευή fax που μου εμφανίζει τασυγκεκριμένα συμπτώματα. Πριν είχα δοκιμάσει με Panasonic KX-FP141.
Τώρα δε μένει άλλη λύση παρά να το δώσω βλάβη στο DSL του ΟΤΕ (μια και η γραμμή είναι DSL και το fax παίρνει απο το splitter). Ισως είναι θέμα θορύβου στη γραμμή...
Για ότι νεότερο θα σας ενημερώσω!

τι λετε βρε παιδια για σπλιτερ και βλαβες στον οτε? αν ερχεται η κληση ειτε εχει σπλιτερ ειτε οχι, ειτε εχεις dsl ειτε οχι, τοτε το προβλημα ειναι δικο σου. ο οτε, ο βονταφονε, ο χολ, ο συτας και δεν ξερω ποιος αλλος δεν ειναι υπευθυνος για τα φαξ σου και τα εσωτερικα σου.
πιστευω οτι κανεις ενα λαθος. κανεις τις δοκιμες σου με φαξ - σερβερ. δοκιμασε να λαβεις και να στειλεις με κλασικες συσκευες φαξ. αφου βεβαιωθεις οτι ολα ειναι καλα δοκιμαζεις με φαξ σερβερ. δεν νομιζω εκει που ειναι το φαξ να ειναι δημοσια υπηρεσια και να εχει συζευξις?

hitech444
03-06-14, 02:55
Καλησπέρα,
Οχι nyannaco (http://www.howtofixit.gr/forum/member.php?u=59097), δεν δοκίμασα με άλλο splitter ή φιλτρο, θέλω να το κάνω το Σαβ/κο που θα πάω...
Οχι Αποστόλης1 (http://www.howtofixit.gr/forum/member.php?u=41541), δεν είναι παράλληλα το fax. με το τηλ. κέντρο. Αυτή τη στιγμή είναι μόνο του στη γραμμή...
xsterg (http://www.howtofixit.gr/forum/member.php?u=29375), τις δοκιμές δεν τις κάνω εγώ.. είναι πραγματικά fax που έρχονται στην εταιρεία και όπως ανάφερα και στην αρχή υπάρχει πρόβλημα και με fax απο απλή συσκευή (λογιστής μου) και απο Ηyla server (προμηθευτής μου). Φυσικά και δεν παίζει syzeyxis.
Σ'ενα τεχνικό του ΟΤΕ που του ανέφερα το πρόβλημα μου είπε δωσ'το βλάβη να έρθουμε να το μετρήσουμε...

xsterg
03-06-14, 17:52
δεν μετριεται αυτο το προβλημα. και φυσικα ο οτε και ο καθε οτε δεν μπορει να κανει τιποτα. δοκιμασε να κανεις τις δοκιμες σου με την ιδια συσκευη φαξ αλλα απο αλλη τηλεφωνικη γραμμη. αφου ειναι σε εταιρεια θα ειναι ευκολο να βρεις μια αλλη.

hitech444
08-06-14, 11:03
Παιδιά,
Το πρόβλημα λύθηκε ...πως; Αντικατέστησα την συσκευή μου με μιαν άλλη Panasonic KX-FP205 και όλα δουλεύουν άψογα.... Τι να πω!

xsterg
08-06-14, 15:51
αρα. προβλημα συσκευης. δεν στο ειπα? οι δοκιμες σου δεν γινονταν σωστα. παιδια, μην πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο...