PDA

Επιστροφή στο Forum : [Bosch] Βλάβη σε ψυγειοκαταψύκτη Bosch



zaharias13
24-05-14, 19:33
Καλησπέρα σας, έχω ένα πρόβλημα με το ψυγείο μου που είναι το Bosch KGU4099IE/02 δουλεύει η κατάψυξη αλλά όχι η συντήρηση, διαβάζοντας εδώ και αλλού έκανα απόψυξη για περίπου 35 ώρες στη συνέχεια το έβαλα στη πρίζα δούλεψε για μερικές ώρες και μετά τα ίδια πάλι, φέρνω τεχνικό μου καθαρίζει από πίσω το λαστιχάκι μετά κάνει ένα ελέγχο και τα βρήκε όλα μια χαρά καθώς μου είπε δούλεψε για καμιά ώρα σωστά και μετά τίποτα. Μίλησα ξανά με τον τεχνικό και μου είπε ότι θα το πάρει στο μαγαζί του για να το δει και ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι χαλασμένη η πλακέτα...θα ήθελα να ρωτήσω είναι ακριβή η πλακέτα; αξίζει να το φτιάξω μιας είναι 15ετιας το ψυγείο;.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Κυριακίδης
25-05-14, 01:02
Επειδή μπορεί να είσαι καρδιακός και δεν θέλω να σε στεναχωρήσω μπες εδώ
http://www.bosch-eshop.com/eshop/bosch/gr/prodha.htm?menuid=0000100000

Γράψε στην αναζήτηση το (KGU4099IE/02) που είναι το μοντέλο σου

Θα βρεθείς στην 1η σελίδα των επιμέρους ανταλλακτικών (έχει 4 σελίδες στην επάνω μπάρα με τις σχετικές εικόνες ) την πλακέτα στην 1η σελίδα στην αναφέρει με κωδικό 26 6653 (την τιμή θα την δεις στην κάτω μπάρα στην σελίδα 8 )

Υπολόγισε και τα μαστορικά ...

zaharias13
25-05-14, 21:53
Μ΄αυτή την τιμή που είδα είναι δυνατόν να μην σε πιάνει η καρδιά σου;

Κυριακίδης
26-05-14, 01:03
Μ΄αυτή την τιμή που είδα είναι δυνατόν να μην σε πιάνει η καρδιά σου;
Δεν είδες και την πλακέτα ισχύος που έχει πιο παρακάτω (στην ίδια σελίδα 8) :lool:
Να έχεις υπόψιν μπορείς να τα βρεις φθηνότερα από την ίδια την εταιρία (πάντα η επίσημη εταιρία είναι διπλά ακριβότερη στα ανταλλακτικά )
http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=108&pcatid=99&m=68&l=2

andyferraristi
28-05-14, 17:08
Επίτρεψε μου να σου πω την μοναδική μέχρι τώρα σχετικά με παρεμφερές θέμα. Μια μέρα μου έφεραν στη δουλειά μια control πλακέτα από ψυγείο Bosch σαν χαλασμένη, να την κοιτάξω, και εάν μπορώ να κάνω κάτι. Το μόνο που έκανα ήταν ν' αλλάξω τα δύο (εάν θυμάμαι καλά τόσα ήταν) ηλεκτρολυτικά πυκνωτάκια. Την άλλη μέρα ο κάτοχος μου είπε ότι όλα δούλεψαν ρολόϊ. Σήμερα που διάβασα το θέμα σου τον ρώτησα τι συμπτώματα είχε, και μου είπε ότι το ψυγείο δεν είχε ψύξη, και ότι η Control πλακέτα "τραιμόπαιζε".
Πριν λοιπόν προβείς στην αγορά πλακέτας, και εφ' όσον βέβαια μπορείς να το κάνεις, δεν δοκιμάζεις να κάνεις το ίδιο ???
Θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσεις, από τη στιγμή που δεν μιλάμε για κάποιο απαγορευτικό κόστος ...

Κυριακίδης
28-05-14, 23:26
Σήμερα που διάβασα το θέμα σου τον ρώτησα τι συμπτώματα είχε, και μου είπε ότι το ψυγείο δεν είχε ψύξη, και ότι η Control πλακέτα "τραιμόπαιζε"
Θα του το έλεγα και εγώ αυτό .. αλλά διαβάζοντας το 1ο ποστ λέει ότι δουλεύει η κατάψυξη .. όχι όμως η συντήρηση (αυτό με προβλημάτισε στο αν σίγουρα είναι η πλακέτα ή όχι ) εννοείται ότι αν κάτι έχει πάθει η πλακέτα .. λογικά δεν θα είχαμε ούτε κατάψυξη .. (ίσως ο νηματοθέτης δεν κατάλαβε ότι ούτε η κατάψυξη απόδιδε καλά αλλά ήταν η χρονική στιγμή που το παρατήρησε λάθος ... στην κατάψυξη φαίνεται πολύ αργότερα ότι ούτε εκεί δεν έχει ψύξη καλή ) π.χ. να μας εξακριβώσει αν λειτουργεί το μοτέρ σωστά κτλ

eleCtroAsxetos
26-07-14, 14:44
παιδιά γράφω εδω για να μην ανοιγω νεο θεμα γιατι ισως δεν προκειται για προβλημα αλλα θελω τη συμβουλη σας.
απο χθες το πρωι πηρα καινουργιο ψυγειο ενα ψυγειοκαταψυκτη bosch KGN49AI22. Το θεμα ειναι οτι ακουγεται να λειτουργει ενα μοτερ συνεχεια και εχουν περασει σχεδον 30 ωρες. Το παρακολουθησα και ολο το βραδυ δεν εχει σταματησει να λειτουργει παρα το οτι επιασε τις θερμοκρασιες του. Του εβαλα και μετρητη ισχυος τραβαει συνεχως 90w για πανω απο 10 ωρες. Τις πρωτες ωρες τραβουσε παραπανω. Μου δινει την εντυπωση οτι δε θα σταματησει ποτε. Το εγχειριδιο δε λεει τιποτα καθως ειναι κακογραμμενο σε σημειο το ψυγειο να εχει δυνατοτητες που δε τις αναφερει καν. Πχ ενα κουμπι αφης εχει και αλλη λειτουργια που δεν την αναφερουν καν...
Το ψυγειο δεν εχει φορτωθει αλλα ακουγεται να αγκομαχαει εδω και 1 ωρα μουγκριζει ακουγονται ηχοι αλλα το μοτερ εκει. Δεν κλεινει

Κυριακίδης
26-07-14, 17:26
Έχει οπτικό και ακουστικό σύστημα προειδοποίησης , βλέπουμε τίποτα από αυτά? Κάνε και ένα τηλεφώνημα στα σαΐνια της εταιρίας και πες τους ότι έγραψες παραπάνω . να δούμε τι θα σου πουν

eleCtroAsxetos
26-07-14, 17:52
Έχει οπτικό και ακουστικό σύστημα προειδοποίησης , βλέπουμε τίποτα από αυτά? Κάνε και ένα τηλεφώνημα στα σαΐνια της εταιρίας και πες τους ότι έγραψες παραπάνω . να δούμε τι θα σου πουν
καμια προειδοποιηση οπτικη ή ακουστική αν και διαθετει το ψυγειο ακουστική. εχω απενεργοποιησει τα super frost και στη συντηρηση. συνεχιζει ακαταπαυστα να λειτουργει το μοτερ τραβωντας συνεχως 90w....

λεω μηπως ειναι κανας ανεμιστηρας του no frost δε ξερω. αλλα τι βρε παιδια. 10 χρονια να το εχει καποιος 10 χρονια θα λειτουργει ενα μοτερ?

Κυριακίδης
26-07-14, 19:29
Για εξήγησε μας 1 μοτέρ έχει? Πήγα στην ιστοσελίδα Ε-shop της bosch αλλά δεν βγάζει πληροφορίες για μοντέλο όπως το έγραψες KGN49AI22 μήπως έχει κάποια επέκταση? π.χ.KGN49AI22/01
Το βλέπω και εγώ να έχει 1 μοτέρ και μου φαίνεται απίστευτο να είναι έτσι ... και αν συνδυάσουμε ότι τραβάει 90W μόνο για τόσα λίτρα ψυγείο θα έχει πολύ πλάκα.

eleCtroAsxetos
26-07-14, 19:39
Για εξήγησε μας 1 μοτέρ έχει? Πήγα στην ιστοσελίδα Ε-shop της bosch αλλά δεν βγάζει πληροφορίες για μοντέλο όπως το έγραψες KGN49AI22 μήπως έχει κάποια επέκταση? π.χ.KGN49AI22/01
Το βλέπω και εγώ να έχει 1 μοτέρ και μου φαίνεται απίστευτο να είναι έτσι ... και αν συνδυάσουμε ότι τραβάει 90W μόνο για τόσα λίτρα ψυγείο θα έχει πολύ πλάκα.

http://www.bosch-home.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%88%CF%8D%CE%BE%CE%B7/%CF%88%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%88%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CE%B1%C F%84%CE%B1%CF%88%CF%8D%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82/KGN49AI22.html?source=browse

το ψυγειο ειναι αυτο. το 3ο στη σειρα στους μεγαλους ψυγειοκαταψυκτες στην ιστοσελιδα της bosch
90 w καιει τωρα που εχει πιασει τις θερμοκρασια του σε συντηρηση και καταψυξη. χθες που ηταν ακομα ζεστο επιανε και 200w+.

Για το ποσα μοτερ εχει δεν ξερω να σου πω. Το θεμα μου ειναι οτι ενω σε συντηρηση και καταψυξη εχει πιασει τις 8ερμοκρασιες του, λειτουργει ακαταπαυστα. Τωρα ανεβασα λιγο τις θερμοκρασιες που εχω ρυθμισει. Το ειχα 5 και -18 και το εβαλα 6 και -15. Να δω αν φιλοτιμηθει να κλεισει ο θερμοστατης του καποια στιγμη

Κυριακίδης
26-07-14, 20:07
Λέει "2 κυκλώματα ψύξης" αυτό δεν σημαίνει 2 μοτέρ ανεξάρτητα (γιατί σε άλλο λινκ έλεγε "1 ενιαίο μοτέρ" μήπως είναι με ινβέρτερ? (λέω τώρα αλλά δεν το αναφέρει πουθενά) .. για να μην το αναφέρει .. στην συνέχεια λέει FreshSense "έξυπνοι αισθητήρες αναλαμβάνουν τον έλεγχο ψύξης διασφαλίζοντας σταθερές θερμοκρασίες στο εσωτερικό του ψυγείου" και φαντάζομαι θα έχει τρίοδη βαλβίδα? (δηλαδή βάλανε 1 μοτέρ αντί για 2 ξεχωριστά? ή 1 αλλά μεγαλύτερης ισχύος όπως θα έπρεπε ) και αντί για αυτό βάλανε 1 μοτέρ να "παλεύει" με οδηγό την τρίοδη βαλβίδα και τους σένσορες να σταθεροποιούν ελεγχόμενα και στους 2 θαλάμους την θερμοκρασία? Δεν ξέρω τι να πω ..
Πάρε την εταιρία τηλέφωνο και πες τους αυτά που σου συμβαίνουν αν τα θεωρούν φυσιολογικά . (δηλαδή το να δουλεύει ακατάπαυστα ενώ έχεις τις επιθυμητές θερμοκρασίες )

eleCtroAsxetos
26-07-14, 21:14
Θα παρω τη δευτερα τη bosch ετσι και αλλιως τωρα τι να μου πουνε και αυριο κυριακη. Δεν εχει νοημα να σας ταλαιπωρω. Ελπιζω να αρχισει να ανοιγοκλεινει γιατι δεν αντεχω αλλη μετακομιση ψυγειου, ειναι και 100 κιλα και εχω και τη μεση μου:saad:

οπως και να ναι σας ευχαριστω!

Κυριακίδης
26-07-14, 22:45
Θα παρω τη δευτερα τη bosch ετσι και αλλιως τωρα τι να μου πουνε και αυριο κυριακη. Δεν εχει νοημα να σας ταλαιπωρω. Ελπιζω να αρχισει να ανοιγοκλεινει γιατι δεν αντεχω αλλη μετακομιση ψυγειου, ειναι και 100 κιλα και εχω και τη μεση μου:saad:

Ελπιζω να αρχισει να ανοιγοκλεινει γιατι δεν αντεχω αλλη μετακομιση ψυγειου,
Πολύ απαισιόδοξος είσαι! ... δεν ξέρω το συγκεκριμένο μοντέλο με ποια φιλοσοφία το έκαναν , ίσως και να δουλεύει έτσι συνεχόμενα ! (ως φυσιολογικό) και αυτό το λέω με την λογική των 90W .. είναι δυνατόν? για 400 λίτρα ψυγείο?
Ρώτα να δούμε τι θα σου πουν να πάρουμε μια ιδέα .. στο κάτω κάτω λες ότι είναι καινούριο .. να είσαι καλυμμένος από άποψη εγγύησης.

eleCtroAsxetos
29-07-14, 10:43
θα ερθει να το δει τεχνικος της εταιριας γιατι δεν ειναι φυσιολογικη η συμπεριφορα του απο οτι μας ειπαν.
Συνολικα το ψυγειο 5 μερες εχει κλεισει οχι παραπανω απο 5-6 φορες και οταν το κανει μετα ακουγονται χτυποι ισως γιατι κανει αποψυξη. Λογικο αν δουλευει 12ωρα σερι