PDA

Επιστροφή στο Forum : [Miele] Η χαλασμένη κατάψυξη, η πεθερά μου, και ο φίλος μου.



dimitris vega
20-05-14, 11:58
Καλημέρα σας κύριοι, τεχνικοί, και φίλοι του πολύ ωραίου και χρήσιμου φόρουμ howtofixit.gr :001_smile:

To θέμα μου είναι τεχνικό, ηθικό, αλλά πάνω από όλα απαραίτητο για να βρεθεί λύση στο πρόβλημα μου.

Ανέλαβα να βοηθήσω την πεθερά μου στο να αποκατασταθεί η βλάβη που διαπιστώθηκε καλοκαιριάτικα στο δίπορτο μεγάλο και σχετικά καινούργιο ψυγείο της. Σταμάτησε να λειτουργεί η κατάψυξη.

Κάλεσε τον τεχνικό της εταιρίας [Miele] ο οποίος στην καθόλου ευκαταφρόνητη αμοιβή της επίσκεψης του στο σπίτι, ανέφερε ότι το ψυγείο θα πρέπει να μεταφερθεί στην εταιρία για την αποκατάσταση της βλάβης. Ρωτώντας το κόστος της είπε ότι το λιγότερο που μπορεί να στοιχίσει είναι 150ευρώ και το περισσότερο 350 ευρώ, ανάλογα εάν τελικά χρειάζεται αντικατάσταση το μοτερ.

Εδώ .....κακώς.....πολύ κακώς μπήκε στην μέση ο γαμπρός. :saad:

Δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά γιατί γνωστός χαμάλης της οικογένειας, έπρεπε να φορτωθώ στην πλάτη το κτήνος για να το πάω στον "γιατρό"

Σκέφθηκα όμως ότι έχω έναν πολύ καλό φίλο ψυκτικό, που θα μπορούσε κάλλιστα αυτός να αναλάβει την επισκευή του....."αν δεν στηρίξουμε τους φίλους μας ποιόν άλλον θα στηρίξουμε" Αφού τελικά έκανα στην πεθερά μου την απαραίτητη πρόταση λέγοντας ότι ο φίλος μου θα μας προσέξει καλύτερα, με αρνητική ικανοποίηση :lool: από μεριά της δέχτηκε τελικά.

Η μεγάλη διαφορά όμως ήταν ότι ο φίλος μου είχε έδρα σε άλλη πόλη και θα χρειάζονταν μια μικρή βόλτα πήγαινε και έλα. Δεν ήταν πρόβλημα αυτό καθώς το δικό μου φορτηγάκι ήθελε μόνο το καύσιμο του.

Πολύ σίγουρος για μια σωστή μου απόφαση, το ψυγείο τελικά με πολύ κόπο λόγο όγκου μεταφέρθηκε στο επισκευαστήριο του φίλου.

Αφού πέρασε ένας μήνας τελικά, και μετά απο μερικά φιλικά μπινελίκια, ο καταψύκτης επισκευάστηκε και επέστρεψε στο σπίτι. Το ψυγείο μπήκε στην πρίζα και ο γαμπρός μαζί με την πεθερά καμάρωσε την ωραία λειτουργία της κατάψυξης. Ευχαριστημένη η πεθερά γιατί η επισκευή κόστισε πολύ φθηνά, έδωσε στον γαμπρό το κόστος των καυσίμων της μεταφοράς, ακόμα και ένα γενναίο....απαραίτητο για αυτές τις εποχές...χαρτζιλίκι στον γαμπρό.

Αλλά όμως η χαρά και η ικανοποίηση κράτησε μόνο μερικές ώρες. Το τηλέφωνο χτύπησε και στην άλλη γραμμή η πεθερά φανερά αναστατωμένη μου είπε να φωνάξω γρήγορα τον φίλο μου γιατί η κατάψυξη σταμάτησε να λειτουργεί.

Απο τότε έχει περάσει σχεδόν ένα 8άμηνο, και ο φίλος από το "σήμερα-αύριο" δεν εμφανίστηκε ποτέ. Βάλε λίγο τα προσωπικά του προβλήματα βάλε και την και απόσταση δεν δύναται να επισκεφθεί το σπίτι.

Στο "παιχνίδι" έχει ήδη μπει και η κόρη, και οι χαμηλών τόνων κραυγές 2 γυναικών αντηχούν στα αυτιά μου σαν μηχανάκι με σπασμένη εξάτμιση.

Εχτές έλαβα εντολή.....πλέον με διαταγές λειτουργώ......να φορτωθώ το ψυγείο και να πάω να το πετάξω, γιατί με αιματηρές οικονομίες η πεθερά μάζεψε λεφτά να αγοράσει άλλο.

Αν γίνει κάτι τέτοιο βλέπω την υπόλοιπη μου ζωή να περνά με εβδομαδιαίο λεκτικό μαρτύριο για εμένα, τις γνωριμίες μου και τους φίλους μου.

Συγνώμη στους αναγνώστες για μακρύ σεντόνι, αλλά αφενός κάπου ήθελα να τα πω, αλλά το κυριότερο αποφάσισα έχοντας σαν έσχατη λύση, να φτιάξω την κατάψυξη να λειτουργεί μόνος μου...φυσικά με την βοήθεια την δική σας.

Σας παρακαλώ βοηθήστε έναν αναξιοπαθούντα σύζυγο. :001_smile:

dimitris vega
20-05-14, 12:06
Σύμφωνα με την αναφορά της επισκευής του τεχνικού [φίλου μου] ήταν ότι τρύπησε τελικά κάποια γραμμή μέσα στο ψυγείο και έγινε "μπαι πας" με την τοποθέτηση ενός έξτρα εξωτερικού κυκλώματος [αυτή η σχάρα πίσω απο το ψυγείο] επίσης και αλλάχτηκε και το μοτέρ της κατάψυξης, το όποιο τελικά δεν ήταν χαλασμένο. Για αυτό τον λόγο δεν χρέωσε το καινούργιο.

dimitris vega
20-05-14, 12:36
Μερικές φώτο.

https://lh3.googleusercontent.com/-fCxWs8e0mzw/U3sPxmR5__I/AAAAAAAALp8/aDpWxIL9Ubw/s640/DSCN5288.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-kV71YKf32zQ/U3sPxg8k8oI/AAAAAAAALpI/ufEvCxTRWHM/s640/DSCN5291.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-PhiaYHuD5_k/U3sP3mRVcRI/AAAAAAAALqM/XkefyLgrXl0/s640/DSCN5298.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-3pJUdYtEP3c/U3sSTI2FKDI/AAAAAAAALrM/z8UN7JORpys/s512/DSCN5300.JPG

Κυριακίδης
20-05-14, 13:12
Σύμφωνα με την αναφορά της επισκευής του τεχνικού [φίλου μου] ήταν ότι τρύπησε τελικά κάποια γραμμή μέσα στο ψυγείο και έγινε "μπαι πας" με την τοποθέτηση ενός έξτρα εξωτερικού κυκλώματος [αυτή η σχάρα πίσω απο το ψυγείο] επίσης και αλλάχτηκε και το μοτέρ της κατάψυξης, το όποιο τελικά δεν ήταν χαλασμένο. Για αυτό τον λόγο δεν χρέωσε το καινούργιο.

Δεν θα το έλεγα "έξτρα " το παρακάτω

με την τοποθέτηση ενός έξτρα εξωτερικού κυκλώματος
Στην πραγματικότητα "έκοψε δρόμο" μικραίνοντας την απαραίτητη προηγούμενη σωλήνα (που τρύπησε /εργοστασιακή) και που ο ρόλος του ήταν βοηθητικός στο να μην πιάνει υγρασία κοντά στα λάστιχα πόρτας του ψυγείου . (το κάνουν αρκετοί αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο ) λογικά εξ αρχής ήταν για πέταμα . γιατί αυτή η σωλήνα δεν αντικαθίσταται (περνάει στην κυριολεξία από όλην την περιφέρεια του ψυγείου και μέσα από τις μονώσεις ) .
Ενδέχεται στο σημείο που κόλλησε (για να κόψει δρόμο) να άφησε κάποια ατέλεια και ξαναέχασε υγρά .
Για να το κάνεις μόνος σου , δεν είναι εύκολο γιατί σίγουρα δεν έχεις τα μέσα να κάνεις κάτι τέτοιο (κολλήσεις κτλ)

Καλά σου λέει η πεθερά να την ακούς .. καινούριο να πάρεις και να της το πας περιτυλιγμένο με κορδέλα

xsterg
20-05-14, 17:03
φιλε εμπλεξες με κορη και πεθερα. τα τεχνικα προβληματα λυνονται. τα προβληματα τα σχετικα με πεθερες ειναι τα χειροτερα.

Googlis
20-05-14, 22:45
Μοτέρ απ' οτι βλέπω μεταχειρισμένο και βαμμένο ή κινεζιά.
Επειδή είμαι φτωχός λέει αγοράζω ποιοτικά και ακριβά, κάτι ξέρουν.....
Τώρα πες μου εσύ, τα 150 -350 σου βγήκαν ποιο φτηνά στο τέλος;
800 φορές την έχουμε πατήσει με τον ίδιο τρόπο μυαλό δεν βάζουμε :P

dimitris vega
21-05-14, 09:40
Νίκος.......βασικά δεν προσπαθήσαμε να γλυτώσουμε λεφτά πηγαίνοντας το ψυγείο σε άλλον μάστορα εκτός του επίσημου της miele. Απλά σκέφτηκα ότι ένας φίλος θα μας προσέξει καλύτερα, άσχετα εάν την πάτησα. Δεν χαλιέμαι με αυτό γιατί και σε επίσημα service εταιριών [γενικών προϊόντων] έχω φάει ουκ ολίγες οικονομικές σφαλιάρες, και κακοτεχνίες.

Πέτρος....υδραυλικός στο επάγγελμα είμαι, και γενικών καθηκόντων μάστορας στο σπίτι. Οπότε οι κολλήσεις δεν είναι το πρόβλημα. Απλά χάσαμε την αξιοπιστία μας στον καλύτερο μας πελάτη-πεθερά......μας είχε στην "πούδρα" :001_tt2:
Τώρα κάδρο να της κρεμάσω θα γκρινιάζει ότι θα πέσει μια μέρα.

Οσο για το ψυγείο, όσο σκέφτομαι το κουβάλημα πάλι με πιάνει κρύος ιδρώτας. Πρέπει να βρω τρόπο να φτιαχτεί για πολλούς λόγους. Η συντήρηση δουλεύει άψογα, χρήματα για την επισκευή έχουν φύγει, μπορεί κάτι άλλο να έχει συμβεί πχ ρεύμα στο μοτέρ, το ψυγείο δεν είναι απο τα φτηνά που μπορείς να το αντικατασταθεί εύκολα......ακόμα και έαν το πληρώνει άλλος. Και τέλος είναι προσωπικό το θέμα.

Θα το παλέψω μέχρι εξαντλήσεως.....της υπομονής των εν λόγω κυριών του σπιτιού.

Υ.Γ Πάντα θαύμαζα το επάγγελμα του ψυκτικού, κορυφαία δουλειά και πολύ ενδιαφέρουσα, αν ήμουν πιο νέος θα έμπαινα στην διαδικασία μιας σχολής.

Κυριακίδης
21-05-14, 11:25
Και τέλος είναι προσωπικό το θέμα.

Στην χρονική φάση της πεθεράς σου όταν είδε ότι δεν κάνει ψύξη το ψυγείο της .. και ετοιμάζονταν να πάρει τηλέφωνο στην αστυνομία ... :lool:
Το μοτέρ της κατάψυξης δούλευε? εσύ το δοκίμασες? (κλείσε το μοτέρ συντήρησης και άνοιξε μόνο της κατάψυξης ) και πες μας τι παρατηρείς γενικά α) δουλεύει β) δουλεύει αλλά δεν φέρνει ίχνος ψύξης στην κατάψυξη

PARKER
21-05-14, 12:06
Λυπάμαι φίλε μου που δεν έχω τις γνώσεις να σε βοηθήσω, αλλά είναι τόσο όμορφο και γλαφυρό το πόνημά σου (βγάζει όλη τη πίκρα του καλού παιδιού - γαμπρού που στο τέλος τη πληρώνει αυτός) που ενώνω κι εγώ τη φωνή μου με τη δική σου σ΄αυτή σου την έκκληση βοήθειας σε οιονδήποτε μπορεί να σε βοηθήσει!!!!! Είναι ζήτημα τιμής όλων των καλών γαμπρών :lool:

xsterg
21-05-14, 17:54
αφου δεν εχει χρονο ο φιλος σου να ερθει θα σου ελεγα να του το ξαναπας εσυ. ασε το εκει και οποτε το επισκευασει!!!

nyannaco
21-05-14, 18:48
Και στο μεταξύ, Χρήστο, θα την πάρεις εσύ την πεθερά στο σπίτι σου, να έχει κι ένα ποτήρι κρύο νερό τώρα που καλοκαιριάζει; :lool:

dimitris vega
23-05-14, 17:35
Επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες.

Το ψυγείο δούλεψε ένα μήνα, και μετά άναψε το alarm......έκτοτε δεν ξαναδούλεψε ποτέ η κατάψυξη.

Το μοτέρ δείχνει να λειτουργεί κανονικά μόλις θέσουμε σε λειτουργία την κατάψυξη....ψύξη όμως γιοκ.

Να έχασε τα υγρά του ? Απο κακή συγκόλληση χαλκού ? :confused1: Δοκιμάστηκε ελέγχθηκε στο εργαστήρι του ψυκτικού φίλου πριν το παραλάβω.

Υ.Γ. Το να ξαναγυρίσει πίσω στο εργαστήριο το ψυγείο θα ήταν η καλύτερη περίπτωση. Δύο όμως είναι τα τινά.....1] ούτε να ακούσει η πεθερά για τον φίλο ξανά....και το 2] είναι ότι έκανα το μουλάρι 2 φορές για αυτό το ψυγείο [μια στην μετακόμιση, και μια για επισκευή...μουλάρι για όσους δεν γνωρίζουν είναι να το πάρεις στην πλάτη ζωσμένος με ιμάντες επάνω σου, και να ανεβαίνεις ένα ένα τα σκαλιά, έναν έναν του ορόφους....το κατέβα ακόμα χειρότερο......μια κακή χαμαλίδικη εμπειρία που κάνεις καιρό να το ξεχάσεις.

katmadas
23-05-14, 19:29
Επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες.

Το ψυγείο δούλεψε ένα μήνα, και μετά άναψε το alarm......έκτοτε δεν ξαναδούλεψε ποτέ η κατάψυξη.

Το μοτέρ δείχνει να λειτουργεί κανονικά μόλις θέσουμε σε λειτουργία την κατάψυξη....ψύξη όμως γιοκ.

Να έχασε τα υγρά του ? Απο κακή συγκόλληση χαλκού ? :confused1: Δοκιμάστηκε ελέγχθηκε στο εργαστήρι του ψυκτικού φίλου πριν το παραλάβω.

Υ.Γ. Το να ξαναγυρίσει πίσω στο εργαστήριο το ψυγείο θα ήταν η καλύτερη περίπτωση. Δύο όμως είναι τα τινά.....1] ούτε να ακούσει η πεθερά για τον φίλο ξανά....και το 2] είναι ότι έκανα το μουλάρι 2 φορές για αυτό το ψυγείο [μια στην μετακόμιση, και μια για επισκευή...μουλάρι για όσους δεν γνωρίζουν είναι να το πάρεις στην πλάτη ζωσμένος με ιμάντες επάνω σου, και να ανεβαίνεις ένα ένα τα σκαλιά, έναν έναν του ορόφους....το κατέβα ακόμα χειρότερο......μια κακή χαμαλίδικη εμπειρία που κάνεις καιρό να το ξεχάσεις.

Ε απορω ρε φιλε γιατι να πεδευτεις τοσο.
Παρε ενα φιλο και πιαστε το μαζι...
Αν παλι δεν ερχετε κανενας Για την μεταφορα παρε καροτσακι σαν αυτα που εχουν στις καβες.
Εχω κανει 6 μετακομισεις ολο το σπιτι σε μια μερα με εναν φιλο μονο.
Εχω κουβαλισει μεχρι και λεβητα με τετοιο καροτσι μονος.χωρις να μου ποναει η μεση και ακομα χειροτερα χωρις ψυχολογικα τραβματα.
Αλοιμονο δηλαδη εχγω μετα απο 6 μετακομισεις θα επρεπε να αυτοκτονησω...

Κυριακίδης
23-05-14, 22:47
Να έχασε τα υγρά του ? Απο κακή συγκόλληση χαλκού ? :confused1: Δοκιμάστηκε ελέγχθηκε στο εργαστήρι του ψυκτικού φίλου πριν το παραλάβω.
Μάλλον .. υποθέτω ότι ήταν μια πολύ μικρή ατέλεια στις κολλήσεις που για τον φίλο σου ήταν μη εύκολα παρατηρήσιμη . (αν πάμε με απλά δεδομένα ελέγχου ..π.χ. με τα μανόμετρα προτού το σφραγίσει .. και όχι με ένα ανιχνευτικό που είναι ακριβό και έχει δυνατότητα να ανιχνεύει διαρροές που δεν το πιάνει ο νους σου)

Έστω και λέμε τώρα το κουβάλησες το ξαναπήγες και επιτέλους διόρθωσε την ατέλεια .. και είναι λειτουργικό το ψυγείο .
Η πεθερά σου θα παρατηρήσει κάποια στιγμή υγρασία στην πόρτα (λόγω παράκαμψης της περιφερειακής σωλήνας ) .. θα σε κατηγορήσει ότι της έφερες τον κατακλυσμό μέσα στο σπίτι της ! (θα ρίξει και έναν κουβά νερό στο πάτωμα .. για να σε κάνει να το πιστέψεις ) ότι κάτι δεν πάει καλά :lool:

dimitris vega
23-05-14, 23:54
Αρα μιλάμε για σίγουρη διαρροή ψυκτικού υγρού.

Για αυτό προφανώς ο φίλος ψυκτικός άφησε και μια αναμονή [βαλβίδα] από ότι βλέπω επάνω στο μοτέρ. [βλέπε φώτο]

Ανιχνευτικό διαρροών ? Ωραίο εργαλείο θα πρέπει να είναι.

.......σκέφτομαι......σκέφτομαι......:confused1: που να μπω στην διαδικασία της τέχνης του άλλου, μαθαίνοντας τώρα για ψυκτικά υγρά, λειτουργίες, και τα κυκλώματα τους. :saad:

Αστο καλύτερα πάνε οι εποχές που αγοράζαμε εργαλεία για να έχουμε.

Πάει το ψυγείο.......θα κάνω το μουλάρι ακόμα μια φορά, γιατί ο φίλος καλά τα λέει αλλά μάλλον δεν γνωρίζει από πολυκατοικίες. Το χαμαλάκι [καρότσι] δεν ανεβαίνει σκάλες πολυκατοικίων με τίποτα....πόσο μάλλον να κατέβει. Το μουλάρωμα είναι ο μόνος τρόπος για ψυγεία βαριά και πλυντήρια.

Επίσης......να μπλεχτώ στην αγορά ενός καινούργιου ψυγείου της πεθεράς, η να την αφήσω να πάει να πάρει μόνη της και ότι τις "κάτσουν" ?

Κυριακίδης
24-05-14, 00:11
Επίσης......να μπλεχτώ στην αγορά ενός καινούργιου ψυγείου της πεθεράς, η να την αφήσω να πάει να πάρει μόνη της και ότι τις "κάτσουν" ?
Αυτό είναι θέμα δικό σας .
Αλλά γιατί όχι? σκέφτηκες και την περίπτωση να πάρεις μόνο έναν μικρό καταψύκτη στα λίτρα που ήταν η κατάψυξη του ψυγείου που χάλασε? (αν φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα επιπλέον χώρου για την πεθερά σου )

dimitris vega
27-05-14, 14:38
Επανέρχομαι για μια συμβουλή σας.

Αποφασίστηκε η αγορά μπαούλο καταψύκτη. Στο μαγαζί της γειτονιάς μας υπάρχουν οι εξής επιλογές σε μάρκες. Whirlpool (http://www.skroutz.gr/s/443415/Whirlpool-WH-2010-A.html), Candy (http://www.skroutz.gr/s/343555/Candy-CCHA-210.html), Felix (http://www.skroutz.gr/s/3541116/Felix-FLD-1000.html) [τα link αφορούν μόνο μάρκες] και τα τρία έχουν την ίδια τιμή πάνω κάτω, και είναι των 200L

Μεταξύ των τριών επιλογών ποιο να προτιμήσουμε. Γνωρίζω ότι υπάρχουν σαφώς ανώτερες ποιοτικές συσκευές, αλλά ξεφεύγουν στην τιμή αφενός, και αφετέρου ψωνίζουμε μόνο από συνοικιακά καταστήματα. :001_smile:

Κυριακίδης
27-05-14, 20:09
Δες ποιος σου δίνει γραπτή εγγύηση και ποιος την μεγαλύτερη (σύγκρινε και τα νορμάλ ) σχέση κόστους /ενεργειακή απόδοση κτλ όλα καλά είναι . Υπάρχουν και οι κάθετοι καταψύκτες με συρτάρια (αλλά πιο ακριβά) είναι όμως πρακτικά .. γιατί το μπαούλο τα σκεπάζεις το ένα πάνω στο άλλο και δεν είναι τόσο πρακτικό .. ενώ με τα συρτάρια μπαίνουν όλα σε μια πεθεροτάξη

dimitris vega
28-05-14, 00:19
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Η παραγωγή που έχουμε στο αγρόκτημα επιβάλει μπαούλο. :001_rolleyes:

Κατά τα άλλα προχώρησε λίγο η δουλειά στο να βρεθεί λύση, όχι όμως στο προβληματικό ψυγείο. Το μουλάρι την Παρασκευή θα ζωστεί την σαρκοφάγο και θα κάνει τράμπα ένα ίδιο ψυγειοκαταψύκτη που υπάρχει στο εξοχικό.
Χαλασμένο πράμα η πεθερά δεν θέλει με τίποτα στο αρχοντικό της. Η πρόταση για το επιπλέον μπαούλο την άρεσε.....και προχώρησε η εκταμίευση για την αγορά του.

Οταν το χαλασμένο έρθει στο εργαστήρι μου στο εξοχικό, θα επανέλθω με ερωτήσεις......μήπως και μπορέσω να το βάλω χέρι. Ψυκτικά υγρά, μανόμετρα, κτλ με εξιτάρουν. :lool:

andyferraristi
28-05-14, 16:38
Συγνώμη για την αδιακρισία μου, αλλά τη Μέρκελ έχεις πεθερά ??? :lool::lool::lool:

xsterg
29-05-14, 00:06
Και στο μεταξύ, Χρήστο, θα την πάρεις εσύ την πεθερά στο σπίτι σου, να έχει κι ένα ποτήρι κρύο νερό τώρα που καλοκαιριάζει; :lool:

φιλε μου εχω αυτες τις ημερες την δικη μου πεθερα. δεν μπορω να καταλαβω πως εχουν βγει ολα αυτα για τις πεθερες. εμενα μου κανει ολα τα χατηρια και οταν παω στο χωριο μου φτιαχνει παντα κρεας στην ψησταρια. βεβαια και εγω την κορη της και γυναικα μου την σεβομαι την αγαπαω και την εκτιμω.

xsterg
29-05-14, 00:08
Ε απορω ρε φιλε γιατι να πεδευτεις τοσο.
Παρε ενα φιλο και πιαστε το μαζι...
Αν παλι δεν ερχετε κανενας Για την μεταφορα παρε καροτσακι σαν αυτα που εχουν στις καβες.
Εχω κανει 6 μετακομισεις ολο το σπιτι σε μια μερα με εναν φιλο μονο.
Εχω κουβαλισει μεχρι και λεβητα με τετοιο καροτσι μονος.χωρις να μου ποναει η μεση και ακομα χειροτερα χωρις ψυχολογικα τραβματα.
Αλοιμονο δηλαδη εχγω μετα απο 6 μετακομισεις θα επρεπε να αυτοκτονησω...

α γεια σου φιλε φανη! κανει τα ευκολα δυσκολα ο φιλος μας!! η φωναζεις ενα δυο γνωστους ή παιρνεις ενα καροτσακι. εγω φετος αγορασα ενα (μου το χαρισαν δηλαδη), για τις ελιες!