PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροη ψυγειου (ρευματος)



xifis
15-05-14, 21:27
Γεια χαρα παιδια,εχω ενα ψυγειο ιζολα 38 χρονων,κ τωρα τελευταια πουχει φυγει η μπογια απτη πορτα κοντα στο χερουλι απο το πιασε-πιασε,παρατηρησα οτι αν το πιασω ενω ειμαι ξυπολυτος του φευγει ενα ελαφρυ γαργαλητο απο κει..

εβαλα το πολυμετρο να μετρησω,κ με μενα ειναι στα 60V ενω με τη γειωση της μπριζας στα 70.

να σημειωσω πως το ψυγειο παιρνει ρευμα μεσω πολυμπριζου.

ρελε στον πινακα,εχω.

να ασχοληθω με το θεμα?τι μπορει να φταιει?

ευχαριστω

xsterg
15-05-14, 22:14
και δεν πεφτει το ρελε?
εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις την γειωση σου και γενικοτερα το φις της πριζας και το καλωδιο. αν διαπιστωσεις φθορα καλο ειναι να το αλλαξεις μαζι με το φις του. κοιταξε να κανει καλη γειωση σε ενα σταθερο σημειο. επίσης κοιταξε και την πριζα σου. αν παταει καλα η γειωση και γενικοτερα οι ακροδεκτες. αν διαπιστωσεις το παραμικρο να την αλλαξεις. το οτι το ψυγειο σου ειναι 38 ετων δεν σημαινει οτι πρεπει να παει για πεταμα. το αντιθετο. συνεχισε να το χρησιμοποιεις οσο δεν παρουσιαζει προβλημα.

MAIKLKF
15-05-14, 22:15
Καλησπέρα πιθανότατα δεν επαρκεί η γείωση

xifis
15-05-14, 22:21
δοκιμασα το κουμπι του ρελε,κ πεφτει.θα κοιταξω αυριο τη μπριζα καλυτερα γιατι αποτι θυμαμαι (ειναι πισω απτο ψυγειο λιγο δυσπροσιτη) ηταν καπως χαλαρη.

xsterg
15-05-14, 23:21
το θεμα ειναι οι επαφες να ειναι σφικτες και οχι οξειδωμενες. επίσης τα καλωδια καθαρα και χωρις οξειδωσεις.

Papas00zas
16-05-14, 17:21
Αν οι συνδέσεις είναι χαλαρές, προτού τις σφίξεις,βάλε πάνω στα καλώδια κόλληση για να κάνει καλύτερη επαφή. Αυτό τουλάχιστον στα πολύκλωνα πιάνει με αποτέλεσμα καλύτερη αγωγιμότητα. Επίσης μπορεί να έχουν χαλαρώσει με τον καιρό λόφγω διαστολής-συστολής των μετάλλων από τη θερμοκρασία.

xsterg μια απορία-αν οι επαφές έχουν οξειδωθεί, τι κάνουμε τότε;

xsterg
16-05-14, 17:59
για ποιες επαφες λες? για την πριζα? αλλαγη.