PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] Νερά-υγρασία στο πίσω μέρος



pavlos77
08-05-14, 16:05
Είχε μια φίλη μου το Alcatel 1010x και ξαφνικά της έκλεισε το κινητό και το άνοιξε έβγαλε την μπαταρία και είδε ότι είχε κάτι νερά,ένω δεν το είχε βάλει καν σε νερά.Τι μπορεί να έχει συμβεί και πως μπορώ να καταλάβω τι φταίει για να το φτιάξω?Το ξέρω ότι έχει 15Ε αλλά είναι αύτη η τρέλα που έχουμε:lool:

xsterg
08-05-14, 21:46
ε καλα. βρηκε νερα ξαφνικα ενω δεν της επεσε νερο. καταλαβαινεις οτι λεμε βλακειες. για να βρεθει το νερο μεσα παει να πει οτι επεσε απο καπου. εκτος και αν εχει καποια πηγη νερου μεσα στο κινητο.
το καταλαβαινεις οτι η φιλη σου λεει αστεια πραγματα προκειμενου να δικαιολογησει την πραξη της. ας πει απο την αρχη "μου επεσε το ποτηρι με το νερο" η καποια αλλη αιτιολογια. αυτα του στυλ "ξαφνικα και ενω δεν του εκανα τιποτα σταματησε να δουλευει" εχω βαρεθει να τα ακουω. "οχι φιλε μου εγω το εκανα απο το σπιτι μου, ειχα πει σε καποιον που μου δικαιολογουνταν οτι αυτος δεν ειχε πειραξει τιποτα σε ενα μηχανημα και ξαφνικα παρουσιασε βλαβη προερχομενη απο εξωτερικο παραγοντα."
πες στην φιλη σου λοιπον να συμπεριφερεται σοβαροτερα για να εχει σοβαροτερη αντιμετωπιση. με την συμπεριφορα της αυτη ας παει να παρει αλλο κινητο.

windmill82
08-05-14, 22:27
Οπως το περιγραφεις , δεν μπηκαν νερα στη συσκευη. Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΠΗΚΕ ΣΤΑ ΝΕΡΑ!! Αν υποθεσουμε οτι η φιλη σου δεν ψευδεται , τοτε πιθανοτατα να το αφησε καπου που υπηρχαν πολλα νερα και να πηρε στο εσωτερικο του και να μην το καταλαβε ή ισως καποιο αλλο χερακι να το εκανε το μπλουμ και επειτα να εκλεισε το στοματακι.:001_rolleyes:

Αποστόλης1
08-05-14, 23:33
Μήπως είναι υγρά από πυκνωτή/μπαταρία;;;

windmill82
08-05-14, 23:44
οι πυκνωτες ειναι smd και πολυ μικροι σε μεγεθος για να βγαλουν τοσα υγρα. Απο μπαταρια δεν μου εχει τυχει ποτε.

pavlos77
09-05-14, 17:44
Ντάξει ρε παίδες δεν είναι εκεί το θέμα να λύσουμε πως μπήκανε νερά...Το θέμα είναι αν μπορώ να κάνω κάτι?Να καταλάβω τι φταίει τουλάχιστον και να το αλλάξω...

xsterg
09-05-14, 21:46
Ντάξει ρε παίδες δεν είναι εκεί το θέμα να λύσουμε πως μπήκανε νερά...Το θέμα είναι αν μπορώ να κάνω κάτι?Να καταλάβω τι φταίει τουλάχιστον και να το αλλάξω...

εκει ακριβως ειναι το προβλημα. πως μπηκαν τα νερα. σε καθε περιπτωση καμια εταιρεια δεν καλυπτει προιον που εχει βραχει με οποιονδηποτε τροπο. μπορεις να κανεις κατι. να της πεις να αγορασει νεο κινητο. και να ειναι ειλικρινης απο εδω και περα σε καθε εκφραση της ζωης της.

windmill82
09-05-14, 22:03
Mπορεις να το ανοιξεις με προσοχη και να παρεις ενα βουρτσακι (μια οδοντοβουρτσα ισως) και καθαρο οινοπνευμα , και να καθαρισεις τα σημεια που εχει νερα με πολλες και προσεκτικες καθετες και οριζοντιες κινησεις. Επειτα να το στεγνωσεις καλα με ενα πιστολακι και τελος να το συναρμολογησεις και να δεις αν δουλευει. Κατα την γνωμη μου , ακομα και αν αναψει , σε καμμια περιπτωση δεν θα το θεωρουσα ως αξιοπιστο. Επισης πιθανοτατα να εχει πεσει πολυ η ταση της μπαταριας. Εαν ειναι 3.6v και πανω , η συσκευη θα μπορεσει να αναψει. Αν ειναι πιο χαμηλα , θα πρεπει να δωσεις λιγο ρευμα με ενα τροφοδοτικο παγκου και επειτα να προσπαθησεις να το φορτισεις .
Ενας υπερπληρης οδηγος που θα μπρουσε να σε βηθησει βρισκεται εδω
http://www.hlektronika.gr/forum/content.php?r=58-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE%C F%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%C E%BC%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%BF%C F%85-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1
και τον εχει συνταξει ο φιλος leosedf

pavlos77
10-05-14, 20:34
Το άνοιξα το έκανα με οινοπνευμα και τίποτα...Είδα βέβαια ότι έχει και ένα μεταλλικό περίβλημα και το όποιο δεν μπορώ να το βγάλω...Πως να το βγάλω λέτε?

xsterg
10-05-14, 21:24
αν το βγαλεις δεν θα σου ξαναδουλεψει. εδω δεν ξερεις βασικα τι δουλεια κανει αυτο. παρε καινουργιο κινητο.

windmill82
10-05-14, 21:38
Παυλο βγαλε αλλη μια φωτο καθετη οπως τραβηξες την πρωτη αλλα βγαλε στο κατω μερος , εκει που βρισκεται ο κονεκτορας της μπαταριας. Επισης ΜΕΤΡΑ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ και πεσμου ποσο ειναι.
Το περιβλημα που λες ειναι θωράκιση και οπως βλεπω ειναι κολλημενο στην πλακετα . Μην προσπαθησεις να το βγαλεις.

windmill82
10-05-14, 21:40
αν το βγαλεις δεν θα σου ξαναδουλεψει. εδω δεν ξερεις βασικα τι δουλεια κανει αυτο. παρε καινουργιο κινητο.

Οπως λεει ο φιλος Χρήστος καταλαβαινεις οτι το πιθανότερο ειναι να παρεις αλλο κινητο αλλα αν θελεις να το παιδέψεις για να φας την ωρα σου και για την εμπειρια ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε.
Και αμα βγει και τιποτα θετικο ακομα καλυτερα ! :biggrin: