PDA

Επιστροφή στο Forum : Bosch Intelligent FrostFree 44



bchris
01-05-14, 17:36
Καλησπερα και καλη Πρωτομαγια.

Εχω ενα ψυγειο Bosch Intelligent FrostFree 44. Σημερα ξαφνικα, σταματησε να δουλευει η συντηρηση. Η καταψυξη λειτουργει κανονικα.

Το μοτερ ακουγεται να λειτουργει.
Εχετε καμμια προταση?

nyannaco
01-05-14, 19:55
Απόψυξη πότε έκανες τελευτάια φορά; Μπορεί να είνaι frost free, αλλά μια φορά το χρόνο τη ζητάει. Αστο εκτός λειτουργίας τουλάχιστον 24 ώρες, ακόμη καλύτερα 48, και δεν αν λύθηκε το πρόβλημα.

bchris
01-05-14, 20:14
ΟΚ, ευχαριστω.

* fingers crossed *

EDIT:
Ρωτησα την συζυγο και αποψυξη δεν εχει γινει ποτε (10+) χρονια.
Ωστοσο στο manual λεετ οτι δεν χρειαζερται αποψυξη.

nyannaco
01-05-14, 21:36
Ασε το manual να λέει, είναι διαπιστωμένο στην πράξη ότι μια κανονική απόψυξη πότε-πότε χρειάζεται. Ειδικά τα ψυγεία του ομίλου Bosch-Siemens-Pitsos, τουλάχιστον τα πιο πρόσφατα, "πονάνε" στο συγκεκριμένο θέμα. Μια ανέξοδη δοκιμή είναι πολύ πιθανό να σου λύσει το πρόβλημα. Αν δεν λυθεί, τότε αρχίζει το ψάξιμο.

bchris
03-05-14, 20:52
Νικο, εγραψες ιστορια!
Το αφησα εκτος 30+ ωρες και τωρα ειναι μια χαρα :biggrin:

1000 ευχαριστω.

nyannaco
03-05-14, 21:11
Καλά, ας μην υπερβάλλουμε, συνηθισμένο φαινόμενο είναι, δεν το λες και ιστορία. Το ζητούμενο τώρα είναι να ξεπεράσει την πρώτη εβδομάδα και να συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά. Τότε θα ξέρουμε ότι όλο το πρόβλημα ήταν η μακροχρόνια συσσώρευση πάγου. Αν σε λίγες μέρες ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα, τότε αρχίζουμε και ψάχνουμε το υποσύστημα απόψυξης. Παρακλούθησέ το και πες.

Κυριακίδης
03-05-14, 22:33
Αν συνεχίσει .... κοιτάς τα λάστιχα πόρτας μήπως έχουν κενά
και στο εσωτερικό της κατάψυξης (στο πάτωμα) από εκεί φεύγουν τα νερά που λιώνει η αυτόματη απόψυξη ... και τα στέλνει τα νερά μέσο μιας τρύπας (αποχέτευση) προς ένα καπάκι που βρίσκεται πάνω στο μοτέρ του ψυγείου για να τα εξατμίσει (πιθανόν να βούλωσε και θέλει καθάρισμα η αποχέτευση)

bchris
04-05-14, 13:26
Α, μαλιστα.

Θα το εχω κατω απο το αγρυπνο βλεμα μου :)

Muchos gracias.

bchris
17-11-14, 14:30
Επανερχομαι στο θεμα, γιατι υπαρχουν εξελιξεις...
Απο τοτε μεχρι τωρα, το ψυγειο εβγαλε νερα αλλες δυο -τρεις φορες.
Λογο ελλειψης ρευστου δεν περναμε δραστικα μετρα, αλλα απλως του καναμε μια αποψυξη και συνεχιζε ακαθεκτο.

Πριν απο μια εβδομαδα ομως, αποφασισαμε να καλεσουμε τεχνικο της BOSCH, για να λυθει το θεμα μια για παντα.
Ηρθε λοιπον ενας τυπακος, ειπε στην γυναικα μου οτι εχει βουλωσει το συστημα της αποψυξης και επειδη μεσολαβουσε Σ/Κ το αφησαμε 5 ημερες εκτος.
Της ειπε επισης, οτι υπαρχει ενα λαστιχακι που βαζουν στην αντισταση, ωστε στο μελλον να μην κανει τετοια σχεδια και αν ηθελε η γυναικα μου θα ερχοταν την Δευτερα (σημερα) να βαλει το λαστιχακι. Η γυναικα μου συμφωνησε.
-- Να πω εδω, οτι μεχρι σημερα, εκτος απο τα νερα, το ψυγειο δουλευε αψογα --

Σημερα ο τεχνικος ειπε (αφου εβαλε το λαστιχακι) οτι εχει καει κατι που δεν καταλαβε η γυναικα μου στην πλακετα και οτι θελει αλλαγη πλακετας...
Η γυναικα μου λεει εβαλε μια συσκευη στην πριζα του ψυγειου και το ειδε.
Επισης τωρα το ψυγειο αλλαξει ψυξη κατα βουληση (τα λαμπακια που εχει επανω και δειχνουν την ψυξη ειναι σαν χριστουγεννιατικο δενδρο).

Τι γνωμη εχετε εσεις ρε παιδια?
Εκανε καμμια μλκια ο τεχνικος, ή διαβολικη συμπτωση?

Αυτη η πλακετα φτιαχνεται ή να δωσω τα 100Ε που ζητανε για να την αλλαξουν?

Ευχαριστω πολυ.

Κυριακίδης
17-11-14, 20:13
Εκανε καμμια μλκια ο τεχνικος, ή διαβολικη συμπτωση?
θα πάρω την συμμετοχή και μερίδιο στα νεύρα σου :cursing:
ρε συ 2 - 3 άτομα σου είπαμε τι να κάνεις (για το λαστιχάκι που ήθελε αλλαγή) και όταν λες ότι 2-3 φορές μάζευε νερά (αλλά κατ επέκταση λειτουργούσε καλά) . έχω έντονες υποψίες ότι σαν την έκανε ο τυπάκος. Μήπως αφαίρεσε κάτι από την πλακέτα? π.χ. κάποιον αισθητήρα?


οτι εχει καει κατι που δεν καταλαβε η γυναικα μου στην πλακετα και οτι θελει αλλαγη πλακετας...
Δες την και μόνος σου (αν φαίνεται ότι κάηκε κάτι) και πάσαρε καμιά φωτό να την δουν και οι δικοί μας προφέσορες σε αυτά να σου πουν μια γνώμη.

Σε ένα "γυρολόι" που έκανα για το συγκεκριμένο μοντέλο , βλέπω όλον τον πλανήτη παραπονεμένο με το ίδιο πρόβλημα σε αυτό το ρημάδι (το λαστιχάκι) που πάει μέχρι το μοτέρ και στέλνει εκεί τα νερά . που θέλει καλό καθάρισμα. Αν δεν καθαριστεί μπουκώνουν όλα και αλλάζουν οι θερμοκρασίες (προφανώς η αντίσταση απόψυξης λειτουργεί για να βλέπεις νερά ) και επίσης προφανώς δεν είχε τίποτα η πλακέτα.

bchris
18-11-14, 12:12
Τελικα εβγαλα την πλακετα, πολυ απλη ενα PIC16F76 εχει επανω μερικα transistors και κατι passives...
Ενας πυκνωτης ηταν καρβουνιασμενος. Το αλλαξα και φαινεται να δουλευει :)

BTW, υπαρχει καπου το σχεδιαγραμμα (οχι μονο της πλακετας, αλλα ολου του ψυγειου) για ...μελλοντικη χρηση :)

Κυριακίδης
18-11-14, 13:53
Μελλοντικά όμως δεν πρέπει να ξαναδείς νερά εκεί μέσα , αν τα ξαναδείς να έχεις υπόψη ότι υπάρχει πρόβλημα (καθάρισες την αποχέτευση?) (εκείνο το "λαστιχάκι " που είπε ο τεχνικός πάνω στην αντίσταση ότι θέλει άλλαγμα το άλλαξε? μήπως τρέχει κάτι εκεί και δημιουργεί κάποιο πρόβλημα αργότερα στην πλακέτα )

bchris
18-11-14, 14:26
Τ ινα σου πω βρε Πετρο...
Ο τεχνικος ειπε οτι τα εκανε ολα αυτα.
Επισης εκανε και κατι αλλο (εβαλε καποιο συρμα ή κατι τετοιο) ωστε να μην ξανασυμβει κατι αναλογο στο μελλον.
Το ασχημο ειναι οτι δεν ημουν εγω παρον, αλλα η γυναικα μου.

Κατι αλλο περιεργο: Στο τελος, ο τεχνικος εβαλε μεταξυ της πριχας του ψυγειου και της πριζας της ΔΕΗ ενα οργανο σαν μικρο πολυμπριζο αλλα με μια οθονη επανω (περιγραφη της συζυγου).
Αυτο το εκανε για να το μετρησει ειπε. Μετα απο αυτο αρχισε να κανει τα τρελα με την πλακετα...

Τεσπα, τελος καλο, ολα καλα.

Κυριακίδης
18-11-14, 14:35
Μήπως κανένα διαγνωστικό? έχει τέτοια υποδοχή το ψυγείο ?

bchris
18-11-14, 14:37
Η γυναικα μου λεει οτι δεν εβαλε τιποτα αλλο επανω στο μηχανημα αυτο, παρα μονο την πριζα του ψυγειου...

nyannaco
18-11-14, 14:45
Βαττόμετρο θα έβαλε να δει την κατανάλωση, ίσως για να εκτιμήσει πόσο σωστά λειτουργούσε το μοτέρ ή/και η αντίσταση.

bchris
27-01-15, 12:41
Γεια σας παλι αγαπητοι...

Το ρημαδι το παλιο-ψυγειο, αρχισε εδω και μερικες ημερες να μην εχει ψυξη.
Το μετρησα σημερα το πρωι, για να ειναι κλειστες οι πορτες ολο το βραδυ, και η καταψυξη ειναι -3 ενω ειναι ρυθμισμενη στους -18 και η συντηρηση ηταν στους 10-11, με ρυθμιση στους 4!

Τι γινεται ρε παιδια?
Τι μπορει να φταιει?

ΥΓ:
Η συζυγος λεει οτι το μοτερ δουλευει που και που, αλλα δεν κανει τοσο θορυβο οσο παλια (δεν δουλευει τοσο σκληρα εννοειε φανταζομαι).

Κυριακίδης
27-01-15, 12:50
το μοτερ δουλευει που και που, αλλα δεν κανει τοσο θορυβο οσο παλια
Ένδειξη ότι το μοτέρ "κουβαλάει " λιγότερο φορτίο , άρα ένδειξη ότι λείπουν υγρά. συνεπάγεται και πιθανή διαρροή του κυκλώματος ψύξης. Τα συλλυπητήρια μου :saad:

bchris
27-01-15, 12:59
Ένδειξη ότι το μοτέρ "κουβαλάει " λιγότερο φορτίο , άρα ένδειξη ότι λείπουν υγρά. συνεπάγεται και πιθανή διαρροή του κυκλώματος ψύξης. Τα συλλυπητήρια μου :saad:

Αδερφε Πετρο με @#$!@#$ σες!
Δεν θα μυριζε αν εχανε υγρα?

Τι κανω στην περιπτωση αυτη? Παιρνω καινουργιο ε?

Κυριακίδης
27-01-15, 13:22
Κάλεσε έναν τεχνικό να δει από που είναι η διαρροή και ανάλογα , αν είναι μέσα στην μόνωση "φιξαρισμένοι σωλήνες" δεν συμφέρει πολύ . αλλά αν είναι έξω και επισκευάζεται , από εκεί και πέρα συνεννοήσεων με τεχνικό για το τελικό κόστος.