PDA

Επιστροφή στο Forum : ΨΥΓΕΙΟ INDESIT no Frost



ΒΟΥΡΛΑΚΗΣ
10-04-14, 15:08
Παιδιά καλησπέρα.. εχω ενα ψυγείο INDESIT no Frost (ψυγειοκαταψύκτης) το οποίο πότε δουλευει συνεχομενα και παγώνει τα παντα , και ποτε σταματαει να δουλευει και χάνεται η ψύξη τελειως..Στην προσοψη επάνω εχει την ηλεκρονικη κάρτα και τον ρυθμιστη της θερμοκρασιας .Παρατήρησα οτι το ρελε της καρτας ανοιγοκλεινει συνεχως κανονοντας τον χαρακτηριστικο ηχο των ρελε, Αλαξα ρελε αλλα παλι ακουγεται συνεχως ο ιδιος ηχος..Θα παρακαλούσα να μου πειτε ,τι μπορει να συμβαίνει, αν υπάρχει ξεχωριστο.. τροφοδοτικο για την πλακετα, η ειναι επάνω στην ιδια την πλακέτα, για να μετρήσω αν μπορω την τάση που παίρνει το ρελε, η οτι αλλο μου πειτε..
Σας στελνω συνημενα φωτο ψυγειου και ηλεκτρονικης κάρτας..Ευχαριστώ....:001_smile:

georged30
10-04-14, 18:00
αλλαξε τους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες στην πλακετα ακομη και αν φαινονται καλοι.

ΒΟΥΡΛΑΚΗΣ
11-04-14, 14:29
georged , Aλλαξα τους δυο ηλεκρολυτικούς πυκνωτες οπως μου πρότεινες αλλα το πρόβλημα παραμένει, επιπρόσθετα παρατήρησα οτι,το ρελε αρχίζει να ανοιγοκλείνει οταν αρχίζει να δουλευει ο ανεμιστήρας του καταψύκτη (φωτο),επίσης οταν κλεινω την πόρτα του καταψύκτη, το ανοιγοκλειμα του ρελε γινεται πιο γρήγορο , και οταν την ανοιγω ξανα ,επανερχεται στην αρχικη ταχυτητα ανοιγολλεισιματος. Επίσης ο θεμοστατης (φωτο, αν ειναι αυτος) δεν ανταποκρίνεται αμεσα οταν ρυθμίζω την θερμοκρασία, υπάρχει περίπτωση να εχει πρόβλημα και αυτός; Ευχαριστω....

FILMAN
11-04-14, 14:35
Μέτρα τον μεγάλο γκρι πολυεστερικό πυκνωτή που φαίνεται στο κέντρο της πλακέτας κάτω από το μπλε ρελέ στη φωτο που έβαλες. Αν δεις να έχει πεσμένη χωρητικότητα, άλλαξέ τον. Κατά 95% φταίει αυτός.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα τον αλλάξεις με έναν ίδιο, κατηγορίας Χ2. Μη διανοηθείς να βάλεις κανένα απλό ΜΚΤ στα 400 ή 630VDC!

ΒΟΥΡΛΑΚΗΣ
12-04-14, 20:32
Φίλιππε καλησπέρα, αλλαξα τον γκρι πολυεστερικό πυκνωτή οπως μου υπέδειξες με ενα καινούργιο ομοιο Χ2 . Το ανοιγόκλειμα του ρελε σταμάτησε και το ψυγειο που το εχω συνέχεια στην λειτουργία δουλευει κανονικά. Πιστευω οτι το πρόβλημα λύθηκε , σε ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια σου γιατί ετοιμαζόμουν για καινούργιο ψυγείο..και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...:biggrin:

QED
10-06-17, 09:49
Καλημέρα σε όλους

αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα με το συγκεκριμένο ψυγείο. Πριν 1 χρόνο σταμάτησε να ψύχει η κατάψυξη ενώ η συντήρηση λειτουργούσε κανονικά. Ήρθε ο τεχνικός έβγαλε την πλακέτα τη πήρε μαζί του άλλαξε απότι είδα το ρελέ, τους MKP-X2, τους ηλεκτρολυτικούς και 2 αντιστάσεις και το ψυγείο λειτουργούσε κανονικά μέχρι χθες ώσπου εμφανίστηκε πάλι το ίδιο πρόβλημα, δηλαδή δεν ψύχει η κατάψυξη ενώ η συντήρηση δουλεύει.

Έβγαλα λοιπόν την πλακέτα, αντικατέστησα τους ηλεκτρολυτικούς, το ρελέ και επειδή δεν είχα εύκαιρους Χ2 έβαλα απλούς στα 630 για δοκιμή. Η θερμοκρασία μέσα στην κατάψυξη δεν πέφτει όμως κάτω από +1. Ο ανεμιστήρας της κατάψυξης γυρίζει.

* Επίσης όταν ανοίγω την πόρτα δεν ανάβει αμέσως το φως της συντήρησης, κάνει κάτι σαν διακοπές σαν να μην είναι καλά σφηγμένη η λάμπα αλλά δεν πρόλαβα να την ελέγξω και απλά το αναφέρω μήπως μου διαφεύγει κάτι.

Μπορείτε να με βοηθήσετε γιατι δεν είναι εποχές για νέο ψυγείο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

tipos
10-06-17, 22:28
Μετρα τα αισθητηρια πρωτα παγωμενα και μετα σε θερμοκρασια χωρου.Σε θερμοκρασια χωρου θα πρεπει να σου δειχνουν περιπου στα 10 ΚΩΜ

QED
13-06-17, 18:38
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν μέτρησα ακόμη τα αισθητήρια, θα γίνει σήμερα η αύριο αυτό, απλά να προσθέσω ότι βγήκε το ψυγείο από την πρίζα για μία ημέρα και αφού ξανασυνδέθηκε από το βράδυ μεχρι το πρωί κατέβασε στη κατάψυξη -17 βαθμούς.

tipos
13-06-17, 21:38
Πιθανον να ειχε παγο στο στοιχειο.Σε αυτη την περιπτωση συνηθως φταιει το αισθητηριο που ειναι καρφωμενο μεσα στο στοιχειο.