PDA

Επιστροφή στο Forum : [Liebherr] Αντικατάσταση λάστιχου ψυγειοκαταψύκτη CNESF 5013 (Index 20/001)



iermis
31-03-14, 18:13
Καλησπέρα,
Προ οκταετίας ψάχνοντας για ψυγειοκαταψύκτη κατέληξα στην αγορά του CNESF 5013 της Liebherr καθώς ήταν από τους λίγους τότε διαθέσιμους με 2 μοτέρ και όχι 1 κοινό. Λαμβάνοντας υπόψιν τα θετικότατα σχόλια που είχα ακούσει για την Liebherr και το γεγονός ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έρχονταν με 2 μοτέρ θεώρησα ότι έκανα την καλύτερη επιλογή. Κάτι που όμως αυτές τις μέρες έρχεται να διαψευστεί πλήρως.
Ο ψυγειοκαταψύκτης με δεδομένο ότι ήταν στο κατάστημα κανένα 2χρονο πριν τον πάρω, τώρα μετρά 10 χρονάκια, 8 σε λειτουργία.
Πριν μερικές μέρες ανακάλυψα ότι έχω θέμα με τα λάστιχα στις πόρτες. Οι πάνω ακμές και στις δυο πόρτες έχουν σκληρύνει ενω υπάρχουν και επιμήκη κοψίματα/σκασίματα κατα μήκος του λαστίχου. Ευτυχώς η το λάστιχο είναι σωληνοειδές και τα σκασίματα είναι στο εξωτερικό μέρος με αποτέλεσμα να μην επιτρέπουν τον εξωερικό αέρα να μπει (ακόμη) στην συντήρηση και την κατάψυξη.
Σε επικοινωνία που είχα με το τοπικό επίσημο service αλλά και σε εταιρεία με ανταλλακτικά στην Αγγλία με ενημέρωσαν ότι ...δεν υπάρχουν ανταλλακτικά λάστιχα γιατί τα λάστιχα είναι "πρεσαριστά", δηλ είναι κολλημένα σε μορφή σάντουιτς με την εξωτερική μεταλλική επιφάνεια και το εσωτερικό πλαστικό κάλυμμα, με πολυουρεθάνη (ή ότι άλλο υλικό έχει ανάμεσα).
Και όντως ούτε πατούρα υπάρχει ώστε να μπαίνει το λάστιχο και να κλειδώνει, ούτε βίδες βλέπω.
Η λύση μου είπαν είναι μία: αντικατάσταση όλης της πόρτας. Τα κόστη είναι για να γελάς ή μάλλον για να κλαις: περί τα 400€ η πόρτα του καταψύκτη και περί τα 650€ του ψυγείου με όλο το ψυγείο να κοστίζει 1200€...
Δεν μου συστήνουν custom λύση γιατί υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην κλείνει καλά η πόρτα και να χάνω ψύξη.
Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί με το θέμα της Liebherr και γενικά με αυτές τις εταιρίες που έχουν τέτοιες θεματάρες στα αναλώσιμά τους;
Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Ηλιας Αφ
08-04-14, 23:37
καλη πικρα ειναι αυτη.

Κυριακίδης
09-04-14, 00:52
Σαν να αγοράζεις μια μερσεντές και να σου λένε μετά ... δεν έχουμε τέτοιο τύπο λάστιχα για τις ρόδες σου :lool:

yiorta
10-04-14, 10:55
Δυστυχώς δεν έχω κάποια λύση να σου δώσω, αλλά συμμερίζομαι απόλυτα το θυμό σου!

panpat
21-11-15, 02:22
Αγαπητέ Γιάννη
Συμπάσχω και εγώ μαζί σου γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με χρονοκαθυστέρηση 1 1/2 ετους . Θα σου ήμουν υποχρεομένος αν μου γνώριζες τον τρόπο που έλυσες το πρόβλημά σου - αν το έλυσες. Ευχαριστώ

ΗΝ1984
22-11-15, 22:44
Για κοιτά και εδώ μήπως έχουν κάποια λύση.
και στο δικό μου MIELE του 1991 έχουν το ίδιο σύστημα, είναι ελαφρά κομμένα, λίγη κόλλα, λίγη σιλικόνη και συνεχίζει.


http://www.gnaplastics.gr/index.php?cPath=1&sess=3df71d17d71201c089a6bfde734617bc

diony
23-11-15, 00:31
Σε πολλά αντίστοιχα ψυγεία με fix κατασκευή υπάρχει λύση , μπορεί να μπει λάστιχο σαν αυτά που είναι με βίδες αφού φυσικά γίνουν νέες τρύπες στη λαμαρίνα και μπουν ανάμεσα στις βίδες και το λάστιχο φαρδιές ροδέλες ή ακόμη καλλίτερα μακρόστενο λαμάκι σε όλο το μήκος και 1-1,5 εκατοστά πλάτος και αφού στερεωθεί με τις βίδες , πιθανό σε κάποια σημεία που δε στρώνει , λίγο κόλλα στιγμής , το έκανα κάποιες φορές στο παρελθόν με επιτυχία

Πρέπει να διαλέξεις λάστιχο με περίπου ίδιο προφίλ σαν του παλιού
Θέλει αρκετή δουλειά αλλά πετυχαίνει νομίζω σε όλα τα μοντέλα

Αν δεν είσαι σίγουρος φώναξε κάποιο τεχνικό να το αναλάβει

panpat
28-11-15, 17:30
Ευχαριστώ παιδιά!!