PDA

Επιστροφή στο Forum : πάγος και νερά στην κατάψυξη ψυγείου ΜAYTAG



Γαληνίτης
06-03-14, 01:47
Έχω ένα δίθυρο ψυγείο Maytag που λειτουργεί άψογα 15 χρόνια. Τελευταία σχηματίστηκε πάγος στον πάτο της κατάψυξης και κατά διαστήματα ακούγονται και χύνονται νερά. Υποπτεύομαι ότι κάποιο σωληνάκι έχει βουλώσει και είδα ότι πίσω από την κατάψυξη υπάρχει ένα σωληνάκι εκροής, που είναι στεγνό.
Πώς μπορώ να το επισκευάσω;

Κυριακίδης
06-03-14, 02:39
φύσα το σωληνάκι εκροής με άλλο σωληνάκι που θα βάλεις εσύ ή ρίξε ζεστό νερό με ξύδι . υπάρχει περίπτωση να μην είναι βουλωμένο αλλά να έχει πρόβλημα στην αυτόματη απόψυξη (αντίσταση απόψυξης ή χαλασμένο θερμικό ασφαλείας από τον σχηματισμό πάγου) ...
Μοντελάκι?
δες το βίντεο στο 6ο λεπτό (καθώς και άλλα βίντεο Maytag refrigerator)
https://www.youtube.com/watch?v=VVBkMsXsn_4

Γαληνίτης
11-03-14, 22:56
Tελικά τηλεφώνησα και ήρθε τεχνίτης, αφού προηγουμένως είχα άδειάσει το ψυγείο και είχαν λιώσει οι πάγοι (2 ημέρες). Πράγματι είχε βουλώσει το σωληνάκι εκροής και το ξεβούλωσε, ρίχνοντας και άφθονο βραστό νερό. Έβγαλε από το σωληνάκι ένα λεπτό κομμάτι σελλοφάν (από περιτύλιγμα τροφίμων). Επίσης άδειασε τη λεκάνη συλλογής και εξάτμισης νερού κάτω από το ψυγείο, που ήταν γεμάτη νερά. Η επισκευή στοίχισε 35 ευρώ και μου έδωσε εγγύηση 6 μήνες. Αν χρησιμοποιούσε ανταλλακτικά, θα ήταν 12 μήνες. Μου είπε να μη βάλω τα τρόφιμα πριν περάσουν 6 ώρες. Επίσης ότι στα ψυγεία, παρά το ότι ξεπαγώνουν αυτόματα (no frost), πρέπει να κάνουμε απόψυξη 1 φορά το χρόνο. Επίσης να πάρω ένα φτηνό ηλεκτρονικό θερμομετράκι και να το βάλω μόνιμα για να παρακολουθώ τη θερμοκρασία του καταψύκτη, να είναι -18ο C

Κυριακίδης
12-03-14, 02:22
Άτιμο σελοφάν ! ... πάει το 35 άρι....

vasilimertzani
13-03-14, 15:29
τι εγγυηση? οτι δεν θα ξαναβουλωσει η δεν θα χαλασει??