PDA

Επιστροφή στο Forum : ariston hot-point



dimitrisdimas
18-02-14, 19:09
γεια σας παιδια εχω ενα προβλημα με την πλακετα του ψυγειου του οποιου το μοντελο ειναι 4D AAX/HA και ο τυπος CM04FFE.Εγινε βραχυκυκλωμα επιδει ακουμπησε ενα καλωδιο που ειχε φαση πανω στο σασι του ψυγειου και μου εκαψε ενα triak και oπως μου ειπε ο ηλεκτρονικος και επιδει δεν μπορει να βρει τα data seets για να βρουμε τον αριθμο λεει μηπως εχει τον ιδιο αριθμο με τα αλλα 2 που ειναι διπλα διπλα (zo107 na) να το δοκιμασουμε? αυτη μοιαζει με την δικη μου http://ecx.images-amazon.com/images/I/41oxYhOLVCL._SX342_.jpghttp://static1.apothema.gr/files/productImages/resized/psugeiokatapsukths_hotpoint-ariston_e4d_aa_x_c_quadrio_hotpoint-346987348967398467983746987349687394867_500x360.JP G

FILMAN
19-02-14, 17:00
Δηλαδή το χαλασμένο triac εξερράγη και τώρα δεν διαβάζονται τα χαρακτηριστικά του; Αν είναι στην ίδια θήκη με τα διπλανά (ΤΟ-92 αν πρόκειται για Ζ0107 - ο δεύτερος χαρακτήρας είναι μηδέν και όχι όμικρον), πιθανότατα θα είναι τα ίδια. Δεν νομίζω ότι θα δυσκολευτείς να βρεις ένα triac που να ταιριάζει, αν όχι το ίδιο ακριβώς. Δεν ξέρω βέβαια μήπως είναι SMD.

Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί κοίταγμα και πιο μέσα, ακολουθώντας τη γραμμή στην οποία συνδέεται η αντίσταση της πύλης (η αντίσταση αυτή δεν κάηκε; ).

dimitrisdimas
19-02-14, 23:38
καηκε μια γραμμή ασφαλειας που μαλον οδηγουσε εκει δηλ δεν εχει συνεχεια πλεον.αν κανω γεφυρα σε αυτην την γραμουλα και βαλω το τριακ ισως δουλέψει.!?

FILMAN
21-02-14, 10:49
Εννοείται ότι αν έχει σηκωθεί γραμμή από το τυπωμένο θα την αντικαταστήσεις με καλώδιο. Αλλά θέλει ψάξιμο και πιο μέσα, προς τα εκεί από όπου έρχεται η εντολή στο triac, για καμμένα υλικά.

pkdan
13-09-15, 11:13
Φίλοι Γεια σας και από μένα
Έχω το ίδιο ψυγείο, το πήραμε για ένα σπίτι που έχουμε στο χωριό
Δούλεψε τον πρώτο Σεπτέμβριο που ήμαστε εκεί για έναν μήνα μετα το σταματήσαμε.
Τον δεύτερο Σεπτέμβριο που πήγαμε μετά ένα χρόνο με το που το βάλαμε στο ρεύμα άρχισαν να αναβοσβήνουν όλα τα φωτάκια του, Δείχνει να δουλεύει αλλά χωρίς καλή απόδοση στην κατάψυξη, Η αντιπροσωπεία δεν έχει πλακέτα που μας είπε πως χαλάσει, και θα στοιχήσει 300 ευρώ να την παραγγείλει από Ιταλία , έχετε καμιά ιδέα για το πρόβλημα , κάπου βρήκα σε κάποιο αντίστοιχο Ariston πως φταίει ένας πυκνωτής και ένα τρανζίστορ στην πλακέτα, Αξίζει να δοκιμάσω ?