PDA

Επιστροφή στο Forum : [Liebherr] Πρόβλημα με την συντήρηση



futurized
03-02-14, 21:35
Καλησπέρα σε όλους. Σχετικά με ένα ψυγείο liebherr cnest 4003 5ετιας. Το ψυγείο εχει 1 μοτέρ και ενώ η κατάψυξη ψυχει κανονικά η συντήρηση δεν ψυχει. Αν το βγάλω από την πρίζα για περισσότερο από 10 λεπτά αρχίζει και ψυχει αλλά μετά από 1-2 ώρες το πρόβλημα επανέρχεται. Αν βγει από την πρίζα για 2-3 ώρες ψυχει με την λειτουργία και το πρόβλημα επανέρχεται μετά από 4-5 ώρες.Επίσης το μοτέρ λειτουργεί συνέχεια. Θα μπορούσε να με διαφωτίσει κάποιος για το ποια μπορεί να είναι η βλαβη;; ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Στάλθηκε από το HTC One S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

futurized
05-02-14, 02:16
Καλησπέρα και πάλι. Μετά από περαιτέρω έλεγχο στο πίσω μέρος του ψυγείου πάνω από την πλακέτα παρατήρησα ένα πυκνωτη ότι ο οποίος πιθανόν να εχει σκάσει διότι είχανε στάξει μερικές σταγόνες λάδι. Δεν γνωρίζω αν πραγματικά είναι χαλασμένος διότι δεν τον έχω αντικαταστήσει και δεν έχω τα απαραίτητα εργαλεία για να το δω. Και γιαυτό ζητάω τα φώτα σας. Στο καντράν του ψυγείου όλα τα ηλεκτρονικά μέρη λειτουργούν κανονικά τα πράσινα λαμπάκια είναι μόνιμα αναμμένα και το κόκκινο αλάρμ που φαίνεται στην φωτογραφία αναμένω ανάβει μόνο όταν το ψυγείο μπαίνει σε λειτουργία μετά απο ώρα διότι έχει χάσει τη θερμοκρασία του καταψύκτη και μέχρι να επανέλθει στην επιθυμητή θερμοκρασία. Έπειδή όμως το ψυγείο θέλω να είναι λειτουργικό μέχρι να επισκευαστεί έχω εφαρμόσει έναν χρονοδιακόπτη στη μπρίζα του ψυγείου ο οποίος θέτει το ψυγείο σε λειτουργία για μια ώρα και μετά το απενεργοποιεί για μια ώρα και εναλλάξ. Έτσι το ψυγείο επειδή η συντήρηση δουλεύει μόνο μετά από αρκετή ώρα απενεργοποίησής μπόρεσα να το θέσω σε λειτουργία και να έχω ικανοποιητική ψύξη μέχρι να επισκευαστεί. Επίσης επειδή το μοτέρ λειτουργεί συνεχόμενα με αυτό τον τρόπο να δημιουργώ διακοπές μιας ώρας έτσι ώστε να είναι ικανοποιητική η ψύξη του μοτερ και να μην καεί. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες με τον πυκνωτή το μοτέρ και το καντράν και το πίσω μέρος του ψυγείου για να μπορέσω να σας βοηθήσω να κατανοήσετε το πρόβλημα και έτσι να με βοηθήσετε κι εσείς για την επίλυση του. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

372003720137202372033720437205

vasilimertzani
05-02-14, 09:51
Προφανως η ψυξη βγαινει στην καταψυξη και με καποια σωληνα παει απο την καταψυξη στον κατω θαλαμο.Επιβεβαιωσε αυτα που λεω.Εκει πρεπει να υπαρχει αντισταση αποψυξης ωστε να λιωνει τον παγο που σχηματιζεται και να μην φραζει αυτη η σωληνα...Μαλλον δεν κανει αποψυξη.

Κυριακίδης
05-02-14, 10:17
Το κουμπί Ventilation φωτοβολεί .. πιθανόν να αναφέρει πρόβλημα όπως του #2 . αλλά θα πρέπει να διαβάσει το Manual (αν το έχει) στο τι πληροφορίες αναφέρει στην ένδειξη Ventilation. το Alarm για να σβήσει πρέπει και η ψύξη στην συντήρηση να έρθει σε λογικά επίπεδα . (στην φωτογραφία θερμοκρασία συντήρησης αναφέρει +1 και μόνο η κατάψυξη είναι αρκετή -25 . Το -25 της κατάψυξης είναι υπερβολικό όταν αντίστοιχα στην συντήρηση έχουμε μόνο +1 .. άρα κάποια παρεμπόδιση υπάρχει στα κανάλια μεταφοράς της ψύξης από κατάψυξη προς την συντήρηση.

Ωχχχ λάθος τα είπα !! (διόρθωση) το ανάποδο εννοούσα ... αν δείχνει +1 συντήρηση εννοείται αυτή είναι υπεραρκετή !!!
Πως λοιπόν αναρωτιέμαι ο νηματοθέτης αναφέρει ότι δεν έχει ψύξη στην συντήρηση? αφού το +1 θεωρείται πολύ καλή έως υπερβολική ψύξη.. και κανονικά θα έπρεπε να σταματάει μόνο του . Να επαληθεύσει με δικό του θερμόμετρο (ψηφιακό +κλειστές τις πόρτες ) ποια είναι η πραγματική ψύξη στην συντήρηση ... μπας και έχει πρόβλημα με αισθητήρα θερμοκρασίας ψύξης, (και αν ο αισθητήρας είναι οκ να έχει κάποιο κόλλημα στην πλακέτα)

futurized
05-02-14, 12:56
Καταρχάς σας ευχαριστώ για της άμεσες απαντήσεις σας.


Προφανως η ψυξη βγαινει στην καταψυξη και με καποια σωληνα παει απο την καταψυξη στον κατω θαλαμο.Επιβεβαιωσε αυτα που λεω.Εκει πρεπει να υπαρχει αντισταση αποψυξης ωστε να λιωνει τον παγο που σχηματιζεται και να μην φραζει αυτη η σωληνα...Μαλλον δεν κανει αποψυξη.

Φιλέ μου πολύ πιθανών να είναι αυτό που λες και γι αυτο και ψάχνομαι. Απλά σε περίπτωση που ο καταψύκτης είναι αρκετά παγωμένος διότι η πόρτα δεν έχει ανοίξει που σε αυτή την περίπτωση δεν ξεφράζει το κανάλι (υποθετικά) μετά την επαναλειτουργία του από 20-30 λεπτά διακοπής τότε η συντήρηση δουλεύει και μετά από το μισάωρο ώρα σταματήσει η απόδοση της


Το κουμπί Ventilation φωτοβολεί .. πιθανόν να αναφέρει πρόβλημα όπως του #2 . αλλά θα πρέπει να διαβάσει το Manual (αν το έχει) στο τι πληροφορίες αναφέρει στην ένδειξη Ventilation. το Alarm για να σβήσει πρέπει και η ψύξη στην συντήρηση να έρθει σε λογικά επίπεδα . (στην φωτογραφία θερμοκρασία συντήρησης αναφέρει +1 και μόνο η κατάψυξη είναι αρκετή -25 . Το -25 της κατάψυξης είναι υπερβολικό όταν αντίστοιχα στην συντήρηση έχουμε μόνο +1 .. άρα κάποια παρεμπόδιση υπάρχει στα κανάλια μεταφοράς της ψύξης από κατάψυξη προς την συντήρηση.

Ωχχχ λάθος τα είπα !! (διόρθωση) το ανάποδο εννοούσα ... αν δείχνει +1 συντήρηση εννοείται αυτή είναι υπεραρκετή !!!
Πως λοιπόν αναρωτιέμαι ο νηματοθέτης αναφέρει ότι δεν έχει ψύξη στην συντήρηση? αφού το +1 θεωρείται πολύ καλή έως υπερβολική ψύξη.. και κανονικά θα έπρεπε να σταματάει μόνο του . Να επαληθεύσει με δικό του θερμόμετρο (ψηφιακό +κλειστές τις πόρτες ) ποια είναι η πραγματική ψύξη στην συντήρηση ... μπας και έχει πρόβλημα με αισθητήρα θερμοκρασίας ψύξης, (και αν ο αισθητήρας είναι οκ να έχει κάποιο κόλλημα στην πλακέτα)

Φίλε μου βασικά το κουμπί Ventilation είναι η μόνιμα αναμμένο η απενεργοποιημένο , δίνει την δυνατότητα απενεργοποίησης του ανεμιστήρα . Η θερμοκρασίας που δείχνει στο καντράν δεν είναι η θερμοκρασία που υπάρχει μέσα, αλλά η θερμοκρασία που επιθυμώ να φτάσει η συντήρηση, και δεν υπάρχει κάποια ένδειξη πτώσης αυτής ή κάποιος συναγερμός. (το +1 μπήκε από τότε που παρουσιάστηκε το πρόβλημα κανονικά το είχα στο +5) . το ίδιο ισχύει και για την ένδειξη της κατάψυξης με την διάφορα που σε περίπτωση που η θερμοκρασία δεν είναι στα επιθυμητά επίπεδα η ένδειξη -25 αρχίζει να αναβοσβήνει και ξεκιναει και το alarm.


Ένα επιπλέον συμπέρασμα είναι ότι η συντήρηση λειτουργεί μόνο κατά την διάρκεια που λειτουργεί και η κατάψυξη . και γι αυτο με τον χρονοδιακόπτη έχω αποτέλεσμα ψύξης , γιατί έτσι ρίχνω την θερμοκρασία της κατάψυξης με αποτέλεσμα να λειτουργεί περισσότερο και να λειτουργεί και περισσότερο και η συντήρηση .

Κυριακίδης
05-02-14, 15:45
Τον πυκνωτή που αναφέρεις στο #2 άλλαξε τον 5mf και δες την πορεία