PDA

Επιστροφή στο Forum : [Whirlpool] στεγνωτήριο whirlpool awz 9989



nikoskosm
31-01-14, 23:40
Καλησπέρα σε όλους
θα ήθελα την βοήθειά σας
έχω το στεγνωτήριο whirlpool awz9989
σταμάτησε ξαφνικά να λειτουργεί το άνοιξα και βρίσκω την R47 καμένη
είναι 20,21,22 Ω ; δεν μπορώ να αναγνωρίσω τι είναι το δεύτερο χρώμα
ήταν μαύρο, κόκκινο, η καφέ ; επίσης και το πηνίο L1 δεν μου φαίνεται σόι και γιαυτό ψάχνω να βρω το σχέδιο από την πλακέτα του
Μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει ???
( επισυνάπτω φώτο )

Σας ευχαριστώ πολύ.

37154 37160371613715937156

FILMAN
03-02-14, 16:09
27Ω μάλλον πρέπει να είναι, και πρέπει να είναι σε σειρά με την παροχή των 220V προς το παλμοτροφοδοτικό της πλακέτας. Το πηνίο είναι κι αυτό σε σειρά με την παροχή του παλμοτροφοδοτικού και πρέπει να ενώνει μεταξύ τους τα + των δυο ηλεκτρολυτικών υψηλής τάσης που φαίνονται ακριβώς από πάνω του. Τώρα πρέπει να δεις γιατί συνέβη αυτό, δες πρώτα την κατάσταση των διόδων εκεί γύρω και γενικά τα υλικά από τη μεριά του πρωτεύοντος όπως επίσης και το ίδιο το ολοκληρωμένο της Power Integrations (δεν μπορώ να διακρίνω τον τύπο του στη φωτο), αν και αυτά δεν χαλάνε συχνά.

nikoskosm
04-02-14, 23:48
27Ω μάλλον πρέπει να είναι, και πρέπει να είναι σε σειρά με την παροχή των 220V προς το παλμοτροφοδοτικό της πλακέτας. Το πηνίο είναι κι αυτό σε σειρά με την παροχή του παλμοτροφοδοτικού και πρέπει να ενώνει μεταξύ τους τα + των δυο ηλεκτρολυτικών υψηλής τάσης που φαίνονται ακριβώς από πάνω του. Τώρα πρέπει να δεις γιατί συνέβη αυτό, δες πρώτα την κατάσταση των διόδων εκεί γύρω και γενικά τα υλικά από τη μεριά του πρωτεύοντος όπως επίσης και το ίδιο το ολοκληρωμένο της Power Integrations (δεν μπορώ να διακρίνω τον τύπο του στη φωτο), αν και αυτά δεν χαλάνε συχνά.


φίλιππε λες ότι το δεύτερο χρώμα τις αντίστασης μάλλον πρέπει να είναι 27Ω δηλαδή μοβ όμως δεν είμαστε σίγουρη και εγώ δεν μπόρεσα να καταλάβω τι είναι φαίνεται σαν μαύρο, σαν καφέ δεν ξέρω τι αντίσταση να βάλω φοβάμαι να μην κάνω μεγαλύτερη ζημιά.
Το πηνίο το βλέπω σαν να είναι αρπαγμένα τα χρώματά του αλλά όχι καμένο ,
στην μέτρηση μου δείχνει 1mH.
Τα δυο διοδακια τα μέτρησα και είναι οκ,
τους δυο πυκνωτές 4u7-400V τους μέτρησα με το esr meter και είναι οκ.

FILMAN
05-02-14, 11:02
Βασικά δεν πολυέχει σημασία η τιμή της συγκεκριμένης αντίστασης. Τώρα να είναι καφέ λίγο δύσκολο το κόβω καθότι 21Ω τιμή είναι ασυνήθιστη, ενώ 20Ω υπάρχει (δεύτερο χρώμα μαύρο). Το πηνίο δεν πρέπει να είναι εντάξει δεδομένου ότι βλέπω τα δυο πρώτα χρώματα να είναι κίτρινο και μωβ οπότε η σωστή τιμή πιθανότατα είναι 4.7mΗ και όχι 1mH. Οπότε βρες ένα καινούριο πηνίο και μια καινούρια αντίσταση 27Ω. Στη συνέχεια θα βάλεις προσωρινά σε σειρά με την αντίσταση των 27Ω μια λάμπα πυρακτώσεως 220V 40W και θα δώσεις τροφοδοσία. Αν υπάρχει ακόμα κάποιο πρόβλημα, αντί να σου κάψει πάλι τα υλικά, θα ανάψει η λάμπα, οπότε συνεχίζεις το ψάξιμο στην πλακέτα... Αν η λάμπα είναι σβηστή (ή ανάψει στιγμιαία και μετά σβήσει), προχωράς σε αφαίρεση της λάμπας και κανονική τροφοδότηση του κυκλώματος (λίγο δύσκολο το βλέπω να πέσεις σε αυτή τη δεύτερη περίπτωση, άλλωστε η αντίσταση και το πηνίο για κάποιο λόγο κάηκαν).

nikoskosm
05-02-14, 16:44
Βασικά δεν πολυέχει σημασία η τιμή της συγκεκριμένης αντίστασης. Τώρα να είναι καφέ λίγο δύσκολο το κόβω καθότι 21Ω τιμή είναι ασυνήθιστη, ενώ 20Ω υπάρχει (δεύτερο χρώμα μαύρο). Το πηνίο δεν πρέπει να είναι εντάξει δεδομένου ότι βλέπω τα δυο πρώτα χρώματα να είναι κίτρινο και μωβ οπότε η σωστή τιμή πιθανότατα είναι 4.7mΗ και όχι 1mH. Οπότε βρες ένα καινούριο πηνίο και μια καινούρια αντίσταση 27Ω. Στη συνέχεια θα βάλεις προσωρινά σε σειρά με την αντίσταση των 27Ω μια λάμπα πυρακτώσεως 220V 40W και θα δώσεις τροφοδοσία. Αν υπάρχει ακόμα κάποιο πρόβλημα, αντί να σου κάψει πάλι τα υλικά, θα ανάψει η λάμπα, οπότε συνεχίζεις το ψάξιμο στην πλακέτα... Αν η λάμπα είναι σβηστή (ή ανάψει στιγμιαία και μετά σβήσει), προχωράς σε αφαίρεση της λάμπας και κανονική τροφοδότηση του κυκλώματος (λίγο δύσκολο το βλέπω να πέσεις σε αυτή τη δεύτερη περίπτωση, άλλωστε η αντίσταση και το πηνίο για κάποιο λόγο κάηκαν).



Φίλιππε σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σου.
Μπορείς να δεις λίγο τις 2 φωτο?
αυτές τις βρήκα σε ενα φόρουμ και είναι από πλυντήριο whirlpool.
τα εξαρτήματα που εχει πάνω είναι ακριβώς ίδια με τη δικιά μου πλακέτα (η αντίσταση, τα διοδάκια, το πηνίο, οι πυκνωτές)
το μόνο που αλλάζει είναι στη δικιά μου την πλακέτα η αντίσταση γράφει R47 και το πηνίο L1 ενώ σε αυτό γράφει R020 και L003 αντίστοιχα.
αυτό το πηνίο που βλέπω στη φώτο έχει ακριβώς τα ίδια χρώματα με αυτά που έχει το δικό μου το πηνίο.
και γράφει 470uH λες και η αντίσταση αυτή 22Ω να είναι ίδια με αυτή που έχει η δικιά μου η πλακέτα?
μπορείς λίγο να τα συγκρίνεις και να μου πεις?


37211 37212

FILMAN
05-02-14, 17:29
Η αντίσταση τουλάχιστον στη δεξιά φωτο φαίνεται να είναι 12Ω, τώρα το πηνίο είναι 470μΗ (ενώ εγώ πέρασα το 3ο χρώμα για ...ψημένο κόκκινο στις δικές σου φωτο και γι αυτό έγραψα 4.7mH). Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ για τις ακριβείς τιμές, πιο σημαντικό είναι να περιορίσεις το ρεύμα στην πρώτη δοκιμή με τη λάμπα όπως σου είπα για να μην καούν και τα καινούρια υλικά.

nikoskosm
06-02-14, 21:50
Η αντίσταση τουλάχιστον στη δεξιά φωτο φαίνεται να είναι 12Ω, τώρα το πηνίο είναι 470μΗ (ενώ εγώ πέρασα το 3ο χρώμα για ...ψημένο κόκκινο στις δικές σου φωτο και γι αυτό έγραψα 4.7mH). Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ για τις ακριβείς τιμές, πιο σημαντικό είναι να περιορίσεις το ρεύμα στην πρώτη δοκιμή με τη λάμπα όπως σου είπα για να μην καούν και τα καινούρια υλικά.


Φίλιππε σε ευχαριστώ .
Μπορείς να δεις λίγο την φώτο?
αυτήν την φώτο έτσι όπως την βλέπεις την βρήκα σε ένα φόρουμ τις Πολωνίας
και από ότι βλέπω είναι ακριβώς η ίδια πλακέτα με την δικιά μου αλλά δεν μπορώ να βγάλω το δεύτερο χρώμα τις αντίστασης
μπορείς να την δεις και να μου πεις την γνώμη σου??
και αύριο θα την κολλήσω στην πλακέτα και θα την δοκιμάσω.


37223

FILMAN
07-02-14, 14:25
Πράσινο δεν είναι;
Αγχώνεσαι για την ακριβή τιμή της συγκεκριμένης αντίστασης χωρίς λόγο. Κάνε αυτό που σου είπα με τη λάμπα.

nikoskosm
07-02-14, 21:46
Πράσινο δεν είναι;
Αγχώνεσαι για την ακριβή τιμή της συγκεκριμένης αντίστασης χωρίς λόγο. Κάνε αυτό που σου είπα με τη λάμπα.


και εγώ για πράσινο το βλέπω .
Φίλιππε αύριο το μεσημέρι θα πάω να πάρω τα υλικά και κάποια στιγμή θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

FILMAN
10-02-14, 16:58
Μη ξεχάσεις το κόλπο με τη λάμπα.

nikoskosm
13-02-14, 23:11
Μη ξεχάσεις το κόλπο με τη λάμπα.


Φίλιππε τόσες μέρες ψάχνω να βρω το συγκεκριμένο πηνίο 470uH και δεν μπόρεσα να το βρω και αναγκάστηκα να το παραγγείλω από το ebay ξέρω ότι θα αργήσει να έρθει
μόλις το πάρω θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα,
το τεστ με την λάμπα για να δεις αν υπάρχει βραχυκύκλωμα το ξέρω και φυσικά θα το κάνω.

FILMAN
14-02-14, 14:58
Μέχρι να έρθει μπορείς να κάνεις δοκιμές με ένα γεφύρωμα στη θέση του πηνίου.

nikoskosm
14-02-14, 21:03
Μέχρι να έρθει μπορείς να κάνεις δοκιμές με ένα γεφύρωμα στη θέση του πηνίου.


Φίλιππε έκανα το τεστ με την λάμπα τελικά υπάρχει βραχυκύκλωμα, η λάμπα μένει αναμένει κανονικά.
λες να φταίει το LNK304PN ??

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37281&stc=1

FILMAN
17-02-14, 14:32
Ωχ, ναι ε; Μέτρα με πολύμετρο (χωρίς τροφοδοσία στην πλακέτα) ανάμεσα στο πιν 5 του LNK304 και σε ένα από τα πινς 1, 2, 7 ή 8 να δεις αν έχεις βραχυκύκλωμα (προσοχή στην αρίθμηση, το πιν 6 είναι αυτό που λείπει). Αν ναι, αφαίρεσε το ολοκληρωμένο από την πλακέτα και ξαναμέτρα το. Αν εξακολουθείς να έχεις βραχυκύκλωμα, το ολοκληρωμένο θέλει αλλαγή. Αν έχοντας το ολοκληρωμένο εκτός πλακέτας αυτό δεν δείχνει βραχυκύκλωμα, πρέπει να συνεχίσεις το ψάξιμο στα υλικά της πλακέτας.

nikoskosm
18-02-14, 01:56
Ωχ, ναι ε; Μέτρα με πολύμετρο (χωρίς τροφοδοσία στην πλακέτα) ανάμεσα στο πιν 5 του LNK304 και σε ένα από τα πινς 1, 2, 7 ή 8 να δεις αν έχεις βραχυκύκλωμα (προσοχή στην αρίθμηση, το πιν 6 είναι αυτό που λείπει). Αν ναι, αφαίρεσε το ολοκληρωμένο από την πλακέτα και ξαναμέτρα το. Αν εξακολουθείς να έχεις βραχυκύκλωμα, το ολοκληρωμένο θέλει αλλαγή. Αν έχοντας το ολοκληρωμένο εκτός πλακέτας αυτό δεν δείχνει βραχυκύκλωμα, πρέπει να συνεχίσεις το ψάξιμο στα υλικά της πλακέτας.


Φίλιππε με το ολοκληρωμένο έξω από την πλακέτα η μέτρηση που του έκανα μου δείχνει ότι το πιν 5 βραχυκυκλώνη με τα πιν 1,2, 7,8
ενώ στην πλακέτα δεν έχει βραχυκύκλωμα.
κάποια στιγμή θα πάω να αγοράσω ένα LNK304 και τα ξαναλέμε.

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37306&stc=1

FILMAN
18-02-14, 12:05
Έτσι. Άρα το ολοκληρωμένο είναι καμμένο. Βάλε ένα καινούριο και κάνε δοκιμή με τη λάμπα πάλι.

nikoskosm
21-02-14, 15:57
Έτσι. Άρα το ολοκληρωμένο είναι καμμένο. Βάλε ένα καινούριο και κάνε δοκιμή με τη λάμπα πάλι.



Φίλιππε δε μπορεσα να βρω το ολοκληρωμένο.
κανένα μαγαζί δεν το έχει εδώ στη Θεσσαλονίκη.
Συγκεκριμένα ένας μου είπε να μου το παραγγείλει αλλά αυτά έρχονται σε πεντάδες και κάνουν 15 ευρώ και πρέπει να το πάρω όλο.
Τελικά το παρήγγειλα από έξω και το περιμένω να έρθει αλλά θα αργήσει.
Μόλις το παραλάβω θα σε ενημερώσω για το αποτέλεσμα που πιστεύω να είναι θετικό.

nikoskosm
28-03-14, 00:31
Φίλιππε δε μπορεσα να βρω το ολοκληρωμένο.
κανένα μαγαζί δεν το έχει εδώ στη Θεσσαλονίκη.
Συγκεκριμένα ένας μου είπε να μου το παραγγείλει αλλά αυτά έρχονται σε πεντάδες και κάνουν 15 ευρώ και πρέπει να το πάρω όλο.
Τελικά το παρήγγειλα από έξω και το περιμένω να έρθει αλλά θα αργήσει.
Μόλις το παραλάβω θα σε ενημερώσω για το αποτέλεσμα που πιστεύω να είναι θετικό.


Φίλιππε ήρθε το ολοκληρωμένο το έβαλα πάνω και όλα ΟΚ.
και αυτήν την στιγμή το στεγνωτήριο στεγνώνει τα ρούχα.
Σε ευχαριστώ φίλε μου για τις πολύτιμες πληροφορίες σου,και την βοήθειά σου
ήσουν αναλυτικότατος, και από ότι βλέπω πάντα προσφέρεις της γνώσεις που απόκτησες
Μπράβο σου φίλε.

Υ.Γ. δες το αποτέλεσμα στην παρακάτω φώτο

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37461&stc=1

FILMAN
28-03-14, 14:41
Νίκο, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Panoss
01-04-14, 11:26
Φίλιππε ήρθε το ολοκληρωμένο το έβαλα πάνω και όλα ΟΚ.
και αυτήν την στιγμή το στεγνωτήριο στεγνώνει τα ρούχα.
Σε ευχαριστώ φίλε μου για τις πολύτιμες πληροφορίες σου,και την βοήθειά σου
ήσουν αναλυτικότατος, και από ότι βλέπω πάντα προσφέρεις της γνώσεις που απόκτησες
Μπράβο σου φίλε.
Νίκο, αν σου πει ο Φίλιππος να κάνεις το Α, και ο ίδιος ο Whirlpool (λέμε τώρα :biggrin:) να κάνεις το Β, εσύ απλά κάνεις το Α.
Ο τύπος δεν παίζεται!

nikoskosm
01-04-14, 16:13
Νίκο, αν σου πει ο Φίλιππος να κάνεις το Α, και ο ίδιος ο Whirlpool (λέμε τώρα :biggrin:) να κάνεις το Β, εσύ απλά κάνεις το Α.
Ο τύπος δεν παίζεται!



Παναγιώτη
ο Φίλιππος με βοήθησε να επισκευάσω την πλακέτα ενώ από την whirlpool μου είπαν ότι αυτή πλακέτα δεν μπορεί να επισκευαστή πρέπει να αγοράσω μια καινούρια.
Το κόστος της είναι 150 ευρώ + ΦΠΑ και παραγγελία από Γαλλία σε 15 μέρες.

FILMAN
01-04-14, 16:16
Εντάξει, χαλαρώστε λίγο!

aris829
03-05-15, 13:53
Γεια σας
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με την ίδια πλακέτα σε πλυντήριο
Θέλω να κάνω το τεστ με την λάμπα

Αν ενόσω την λάμπα σε σειρά με την παροχή 240v της συσκευή θα δουλέψει κανονικά.
Δηλαδή θα ανάψει η λάμπα σε περίπτωση βραχυκύκλωμα στην πλακέτα

aris829
03-05-15, 13:58
Βασικά δεν πολυέχει σημασία η τιμή της συγκεκριμένης αντίστασης. Τώρα να είναι καφέ λίγο δύσκολο το κόβω καθότι 21Ω τιμή είναι ασυνήθιστη, ενώ 20Ω υπάρχει (δεύτερο χρώμα μαύρο). Το πηνίο δεν πρέπει να είναι εντάξει δεδομένου ότι βλέπω τα δυο πρώτα χρώματα να είναι κίτρινο και μωβ οπότε η σωστή τιμή πιθανότατα είναι 4.7mΗ και όχι 1mH. Οπότε βρες ένα καινούριο πηνίο και μια καινούρια αντίσταση 27Ω. Στη συνέχεια θα βάλεις προσωρινά σε σειρά με την αντίσταση των 27Ω μια λάμπα πυρακτώσεως 220V 40W και θα δώσεις τροφοδοσία. Αν υπάρχει ακόμα κάποιο πρόβλημα, αντί να σου κάψει πάλι τα υλικά, θα ανάψει η λάμπα, οπότε συνεχίζεις το ψάξιμο στην πλακέτα... Αν η λάμπα είναι σβηστή (ή ανάψει στιγμιαία και μετά σβήσει), προχωράς σε αφαίρεση της λάμπας και κανονική τροφοδότηση του κυκλώματος (λίγο δύσκολο το βλέπω να πέσεις σε αυτή τη δεύτερη περίπτωση, άλλωστε η αντίσταση και το πηνίο για κάποιο λόγο κάηκαν).



Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με την ίδια πλακέτα σε πλυντήριο
Θέλω να κάνω το τεστ με την λάμπα

Αν ενόσω την λάμπα σε σειρά με την παροχή 240v της συσκευή θα δουλέψει κανονικά.
Δηλαδή θα ανάψει η λάμπα σε περίπτωση βραχυκύκλωμα στην πλακέτα